Napoje energetyczne - najważniejsze składniki - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Napoje energetyczne – najważniejsze składniki

Napoje izotoniczne, to przykład produktu, który początkowo był stosowany jedynie przez zawodowych sportowców, ale z czasem, trafił do masowej sprzedaży. W tym artykule przedstawimy najważniejsze składniki, które wchodzą w skład napojów tego typu.

 

Napoje dla sportowców, można podzielić na kilka grup.

Napoje izotoniczne – które zawierają podobne stężenie cukrów oraz soli mineralnych, co ludzki organizm.

Napoje hipertoniczne – w których stężenie składników jest wyższe niż w organizmie. Stosuje się je zwykle po treningu, po to, by uzupełnić niedobory węglowodanów i glikogenu, do których dochodzi po treningu. Należy pamiętać o tym, że mogą one powodować dodatkowe odwodnienie.

Napoje hipotoniczne – ich stężenie jest niższe niż w tkankach organizmu, co pozwala na szybkie uzupełnienie płynów, które tracimy podczas pocenia się. Ich zadaniem jest nawadnianie organizmu, zamiast uzupełniania niedoboru energii.

Napoje energetyzujące – które zawierają takie składniki, jak kofeina, tauryna i duża ilość cukru. Pite w umiarkowanych ilościach i rzadko nie szkodzą, jednak w nadmiarze, mogą powodować groźne komplikacje zdrowotne. Energetyki zawierają zwykle znacznie więcej cukru niż nawet najbardziej stężone napoje dla sportowców, jednak zdarzają się także wersje słodzone aspartamem lub innymi słodzikami.

Beltor Carbonium – chwalony przez klientów sklepu napój energetyczny z dodatkami

 

Jakie składniki wchodzą w skład napojów dla sportowców

 

Woda – to najważniejszy składnik napojów tego typu, który pozwala na uzupełnienie niedoboru płynów po treningu. Nawet niewielka utrata wody, rzędu 2% masy ciała, może powodować zagrożenie dla organizmu. Gdy mocno się pocisz, wzrasta temperatura Twojego ciała i dochodzi do silniejszego obciążenia serca.

 

Substancje słodzące – są to zwykle węglowodany o krótkim czasie wchłaniania. Węglowodany w napojach dla sportowców nie tylko nadają smak, ale także są źródłem energii. Dzięki nim, możesz uzupełnić niedobory energetyczne, do których dochodzi podczas długotrwałego treningu.

 

Oczywiście, jeśli trenujesz po to, by schudnąć, przyjmowanie napojów hipertonicznych nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Węglowodany są niezastąpione, gdy trenujesz regularnie i dużą intensywnością, a jednocześnie, Twoja dieta nie zaspokaja Twojego zapotrzebowania energetycznego. Izotoniki dla zawodowych sportowców, często zawierają dużą dawkę węglowodanów i z tego powodu, nie będą zbyt dobrym wyborem dla osób, które trenują rekreacyjnie. Jeśli odchudzasz się, powinieneś zwracać uwagę na to, w jaki sposób dostarczasz kalorii swojemu organizmowi. Z tego powodu, dobrym rozwiązaniem będzie tymczasowe ograniczenie ilości wypijanych napojów energetycznych.

 

Sportowcy uprawiający sporty wytrzymałościowe, takie, jak kolarstwo czy biegi długodystansowe, bardzo często sięgają po węglowodany w formie żeli. Dzięki nim, mogą pokonać ograniczenie organizmu, które pojawiają się, gdy w ciele zabraknie “paliwa”. Najbardziej skoncentrowane napoje, zawierają do 350 kalorii na litr, z czego, około trzy czwarte musi pochodzić z węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

 

Napoje o wyższej zawartości węglowodanów, będą pomocne dla osób o typie budowy “ektomorfik”, której towarzyszą problemy z budowaniem masy mięśniowej i spadkiem masy ciała.

 

Elektrolity – pod tą dumnie brzmiącą nazwą kryją się popularne sole minerałów, takie, jak chlorek sodu (sól kuchenna), potas, magnez i wapń. Elektrolity są ważne, ponieważ dzięki nim, uzupełniamy minerały, tracone przez nasz organizm w procesie pocenia się. Izotoniki powinny mieć zadeklarowaną ilość minerałów oraz wynikającą z tego osmolarność.

 

Witaminy –  napoje dla sportowców, zawierają zwykle witaminy nierozpuszczalne w tłuszczach, ze szczególnym wskazaniem na witaminy z grupy B. Dzięki nim, możesz uzupełnić niedobór witamin, pojawiający się podczas intensywnego treningu.

 

Na jakie składniki w napojach dla sportowców, trzeba szczególnie uważać?

 

Duża dawka witamin z grupy B – szczególnie, jeśli przyjmujesz je także z innego źródła.

 

Barwniki – takie, jak błękit brylantowy, tartaryzyna, beta karoten. Producenci mogą je legalnie dodawać do swoich produktów, jednak zachodzi ryzyko, że stosowane przez dłuższy czas, mogą stać się przyczyną alergii.

 

Konserwanty – są one szczególnie groźne, gdy napoje izotoniczne stosujemy regularnie i w dużych ilościach. Lepiej jest zdecydować się na napój, który ich nie zawiera.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*