Tarczyca - podstawowe informacje - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Tarczyca – podstawowe informacje

Tarczyca to niewielki organ wewnętrzny znajdujący się w przednio-dolnej części szyi. Jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu, ponieważ odpowiada za gospodarkę hormonalną.

Tarczyca produkuje hormony – tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich tkanek i komórek w organizmie.
Tarczyca ma kluczowe znaczenie dla wrażliwości organizmu na inne hormony, co sprawia, że jest on królem naszego metabolizmu.

Prawidłowa czynność hormonalna tarczycy jest nazywana eutyreozą.

W dzisiejszych czasach przez nieprawidłową dietę, stres i wiele innych czynników, tarczyca bardzo często działa nieprawidłowo. Problem jest najczęściej spotykany u kobiet, których układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na zmiany i skomplikowany.

Nieprawidłowa praca tarczycy dezorganizuje pracę całego organizmu. Objawami zaburzeń wydzielania hormonów przez ten narząd są nieprawidłowe odczuwanie łaknienia, ciepłoty ciała, zmęczenie, brak energii, bezsenność lub nadmierna senność, depresja, nerwowość, zaparcia i wiele innych zupełnie nieoczywistych, które trudno bezpośrednio skojarzyć z tymże organem.

Udając się do lekarza bardzo rzadko dostaniemy skierowanie na badania wszystkich hormonów tarczycy. Najczęściej usłyszymy, że wystarczy zbadać samo TSH, a jeśli mieści się w normie to nie potrzeba wykonywać dodatkowych badań, czyli fT3 i fT4. Tylko co to jest norma? Właściwie w diagnostyce nie oznacza ona nic. Norma dla TSH wynosi od 0,32 do 5 mU/l. Dlatego większość osób w owej normie się mieści. Tylko, że normalne TSH powinno oscylować w granicy 1,5 mU/l i jeśli takie nie jest powinno się znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Poza tym nigdy, przenigdy nie odczytujemy wyników TSH bez posiadania wartości dla T3 i T4. Tutaj też nie tak ważne są normy, które podobnie jak w przypadku TSH są kompletną pomyłką, a konwersja jednego hormonu do drugiego. Powinno się ją oznaczać indywidualnie dla każdego przypadku. Często uzasadnione jest także wykonanie badania przeciwciał TPO i TG, które pozwolą zdiagnozować ewentualną autoimmunologię.

Po uzyskaniu wyników lekarz najczęściej przepisze hormony, które działać mają na ustabilizowanie hormonów (SIC!!!). Nie tędy droga! Zdecydowanie nie tędy! Gdzie leży przyczyna owych zaburzeń? Dlaczego nasz organizm nieprawidłowo wydziela hormony? Znajdując przyczynę możemy „leczyć” nasz organizm, sprawić aby doszedł do stanu homeostazy. Leczyć specjalnie użyłam tu w cudzysłowie, ponieważ nieprawidłowe działanie tarczycy – nadczynność, niedoczynność czy autoimmunologie będą możliwe raczej do doprowadzenia do normy i trwania w tym, niż do wyleczenia. Co za tym idzie, duża część suplementów, przyjmowanych aby ustabilizować pracę tarczycy, będzie musiała być podawania do końca życia. Dlaczego suplementy, nie hormony? Suplementy i DIETA mogą bezpośrednio niwelować przyczyny stanu rzeczy, jakim jest nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Częstymi przyczynami problemów  z tym organem są zła praca jelit (20 % hormonów konwertuje się z T4 do T3 poprzez enzymy trawienne znajdujące się w jelitach) – nieprawidłowa dieta, nietolerancje pokarmowe, infekcje bakteryjne czy problemy trawienne będą skutecznie zaburzać ten proces. Inną przyczyną może być także problem w pracy wątroby, gdzie ma miejsce AŻ 60 % konwersji T4 do T3. Nieprawidłowo funkcjonująca i przeciążona wątroba nie jest w stanie przeprowadzić tego procesu. Jej funkcjonowanie zaburzać będzie przyjmowanie leków, zła dieta, picie alkoholu, stosowanie antykoncepcji hormonalnej (!!!).

Należy pamiętać, że nasz organizm to jeden wielki i bardzo mądry komputer, w którym wszystko jest ze sobą ściśle powiązane. Ma swoje przyczyny i skutki. Każdy element gra rolę i ma znaczenie.

Zawodnik zawodach sylwetkowych bikini fitness w kategorii +172 cm. Czynnie i regularnie trenuję siebie i podopiecznych! :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*