Jakie badania profilaktyczne warto robić najczęściej?

Dla każdego człowieka zdrowie powinno być podstawą. Jest ono bardzo ważne, jak nie najważniejsze.
W dzisiejszych czasach rośnie świadomość, jeżeli chodzi o ten aspekt i ludzie znacznie bardziej zaczynają przykładać do tego uwagę, co jest zjawiskiem bardzo cieszącym. Należy pamiętać, że do utrzymania zdrowia na właściwym i dobrym poziomie nie wystarczy zdrowe odżywienia, styl życia itp., lecz potrzebna jest też świadomość co tak naprawdę dzieje się w organizmie. Często bywa niestety tak, że człowiek dba o zdrowie całe życie, prowadzi aktywny i zdrowy tryb życia, starannie przykłada się do zdrowego odżywiania, nie pali, nie spożywa alkoholu – jak już to tylko okazyjnie – a i tak dopada go jakaś groźna choroba. Niestety, wynika to często z braku kontroli stanu organizmu. Wiedzę na ten temat dostarczają badania, które należy robić co najmniej raz do roku, żeby wiedzieć na bieżąco co tak naprawdę dzieję się w organizmie i w jaki sposób na czas zapobiec chorobie.

Badania profilaktyczne

Jak sama nazwa mówi, badania profilaktyczne – zwane inaczej badaniami ogólnymi – polegają na wykonaniu badania krwi oraz moczu. Są one bardzo korzystne, ponieważ dostarczają wielu informacji o zdrowiu oraz pomagają wcześniej znaleźć potencjalne zagrożenie, zanim jeszcze pojawią się negatywne objawy choroby. Właśnie z tego powodu są tak ważne i należy je praktykować regularnie. Badania profilaktyczne wykonuje się na czczo, po spożyciu lekkiej kolacji,
a w dniu poprzedzającym badanie lub nawet dwóch, nie powinno wykonywać się ciężkiej aktywności fizycznej.

Morfologia

Badanie krwi, które dostarcza wyniki: OB, ALT, AST, ALP, panelu lipidowego, kreatyniny, prolaktyny, ferrytyny, żelaza, hormonów ( TSH, fT4, fT3, anty – TPO, anty – TG, LH, FSH, DHEA, kortyzol oraz inne), proteinogramu, glukozy
i insuliny.

Obejmuje:

– liczbę erytrocytów, czyli krwinek czerwonych,

– leukocytów, czyli krwinek białych,

– krwinek płytkowych w mm3 krwi,

– hematokrytu, czyli procentowego udziału elementów upostaciowionych w ogólnej masie krwi,

– stężenie hemoglobiny,

– procentowy udział poszczególnych rodzajów leukocytów na podstawie ogólnej ich liczby.

 

Z tych danych oblicza się średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie (MCH) i stężenie hemoglobiny w ogólnej masie erytrocytów (MCHC).

 

OB

Odczyn Berneckiego. Jest to badanie oparte na pomiarze szybkości opadania erytrocytów we krwi, które po dodaniu czynników hamujących krzepnięcie umieszcza się w kalibrowanej rurce. Norma OB zależy od wieku i płci. Najniższa jest u noworodków (2 mm na minutę), najwyższa u kobiet po 60 roku życia – nawet 30 mm na minutę.

Aminotransferazy

ASL i AST to jedne z markerów które mogą świadczyć o uszkodzeniu wątroby. Mogą być również podwyższone także w chorobach układu krążenia, jako efekt uboczny stosowania wielu leków m.in. statyn, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków przeciwnowotworowych. Umiarkowane zwiększenie ich aktywności może wskazywać na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, hemochromatozę, , autoimmunologiczne zapalenie wątroby, rzadziej chorobę Wilsona lub celiakię. Tak szeroki zakres możliwych rozpoznań zmusza do poszerzenia diagnostyki, m.in. wskaźnik cholestazy, wskaźnik infekcji wirusowej, USG jamy brzusznej. Ważny jest również poziom i stosunek AST do ALT oraz poziom wzrostu, gdyż wiąże się on z dalsza diagnostyka, a niewielki wzrost do 5x może wystąpić nawet po intensywnym wysiłku czy w niedoczynności tarczycy

Podwyższenie tych dwóch wskaźników, może być również przyczyną aktywności fizycznej. Już niezbyt intensywny bieg, potrafi sprawić, że wartości mogą przekraczać normę, dlatego na początku wspomniano o braku aktywności fizycznej w dzień poprzedzający.

Normy badania:

 • kobiety: AST i ALT: mniej niż 35 U/L,

 • mężczyźni: AST i ALT: mniej niż 31 U/L,

 • dzieci: mniej niż 50 U/L,

TSH

Czyli tyreotropina, to hormon, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. TSH reguluje funkcje hormonalne tarczycy, stymuluje wytwarzanie i wydzielanie podstawowych hormonów tarczycy, czyli tyroksyny (T4)
i trijodotyroniny (T3), przyspiesza wiele procesów metabolicznych w tarczycy. Odpowiada za wytwarzanie cyklicznego AMP, transport i przemianę glukozy, syntezę prostaglandyn.

Normy badania TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mIU/I dla dorosłej osoby. Ich wielkość zależy głównie od wieku i płci.

Niski poziom TSH: przeważnie świadczy o nadczynności tarczycy, jednak może również odpowiadać niedoczynności przysadki mózgowej. Lekarze stwierdzają wtedy niedoczynność tarczycy, gdy uszkodzona przesadka przestaje produkować TSH i tarczyca nie otrzymuje informacji, że w organizmie brakuje tyroksyny i trójjodotyroniny. Należy pamiętać, że niskie TSH charakterystyczne jest dla choroby Basedowa.

Wysoki poziom TSH: jest zwykle charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy, gdy przysadka stara się pobudzić tarczycę do produkcji hormonów lecz uszkodzona tarczyca nie jest w stanie wyprodukować ich w odpowiedniej ilości.

Poziom cukru we krwi

Badania profilaktyczne obejmują również badanie glukozy we krwi. Badanie te, wykonuje się razem z morfologią. Bardzo ważne, szczególnie w tym badanu, jest to, aby być ma czczo, ponieważ po posiłku następuje wyrzut insuliny we krwi przez co znacznie zmieni się wartość glukozy w organizmie i wynik będzie znacznie odbiegający od rzeczywistości.


Pomocnik w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi


Poziom cholesterolu

Kolejne również bardzo ważne badanie które otrzymamy w morfologii. Polega na badaniu profilu lipidowego, czyli cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL. Badanie, które dostarcza informacje jaki jest ogólny poziom cholesterolu we krwi oraz co bardzo istotne poziom frakcji: cholesterolu HDL i LDL. Są to zdecydowanie jedne z najważniejszych informacji, ponieważ jeśli poziomy cholesterolu całkowitego oraz LDL są za wysokie, to pojawia się ryzyko rozwoju miażdżycy. Lipogram dostarcza też informacji o poziomie trójglicerydów, czyli tłuszczów, które w nadmiarze, również mogą przyczynić się do powstania zmian miażdżycowych i są dla zdrowia układu krążenia znacznie bardziej niebezpieczne niż wysoki poziom cholesterolu. Optymalny poziom cholesterolu całkowitego powinien wynosić poniżej 150 mg/dl, natomiast cholesterol LDL poniżej 70 mg/ld².

Wysoka dawka niezbędnych kwasów tłuszczowych w kapsułce – testosterone.pl

Mocz

Badanie które sprawdza pracę nerek i całego układu moczowego. Badanie moczu może również pomóc w rozpoznaniu chorób nerek i wątroby oraz dróg moczowych. Można dzięki niemu ocenić predyspozycje do tworzenia się kamieni,
a także ułatwia diagnostykę cukrzycy, żółtaczki czy zapalenia trzustki. Przydatne jest również w diagnostyce chorób nadnerczy, przy monitorowaniu poziomu wapnia, witaminy C oraz mocznika w organizmie. Stosuje się je również do wykrywania specyficznych markerów różnych procesów chorobowych, oraz do oceny zaopatrzenia na przeciwutleniacze.

O czym należy pamiętać na 24 godziny przed badaniem:

 • Zaprzestać w tym czasie dostarczania organizmowi leków,

 • Unikać żucia gumy oraz preparatów odświeżających oddech,

 • Nie spożywać kawy, alkoholi oraz większych ilości herbaty czarnej lub zielonej,

 • Nie spożywać przed badaniem buraków, porzeczek, rabarbaru, jagód oraz większej ilości marchwi, ponieważ produkty te, mogą spowodować zmianę barwy moczu,

 • Przed badaniem zaleca się unikać większego wysiłku,

 • Kobiety podczas menstruacji powinny poinformować lekarza, ponieważ w takim przypadku może dojść do zmiany terminu badania.

   

Kortyzol

To wytwarzany przez nadnercza hormon, określany przez specjalistów jako hormon stresu. Dzieje się tak, ponieważ poziom kortyzolu wzrasta wraz z poziomem stresu. Stężenie kortyzolu waha ze szczytem w godzinach rannych
i spadkiem w późnych godzinach nocnych. Maksymalne stężenie pojawia się pomiędzy godziną 6:00 a 8:00 i wynosi
5 – 25 ug/dl. Natomiast najniższe jest pomiędzy godziną 23:00 a 4:00 około 5 ug/dl.

Do badania kortyzolu w organizmie jak do innego badani, należy się odpowiednio przygotować:

 • wykonać badanie na czczo,

 • krew powinna być pobrana w godzinach rannych,

 • odstawić leki przed pobraniem krwi,

 • 2 – 3 dni przed badaniem nie spożywać alkoholu,

 • zaraz przed samym badaniem zrelaksować się i odpocząć.

Norma kortyzolu: we krwi znacznie się waha w zależności od pory dnia oraz od wielu innych czynników: duży stres, nadmierny wysiłek fizyczny, nieodpowiednia ilość snu oraz dieta.

Ashwagandha – adaptogen pomocny w nadmiarze stresu

Kreatynina

Kreatynina jest produktem metabolizmu, występuje we krwi i moczu. Badanie biochemiczne stężenia kreatyniny pozwala monitorować pracę nerek. Poziom kreatyniny we krwi zależy od jej produkcji oraz wydalania jej z organizmu. Badanie biochemiczne krwi pod kątem kreatyniny w zestawieniu z badaniem moczu, pozwala obliczyć klirens kreatyniny. Robi się tak, ponieważ kreatynina nie jest wchłaniana zwrotnie ani wydzielana przez cewki nerkowe, a jej ilość w moczu jest uzależniona niemal wyłącznie od funkcji filtracyjnej nerek.

Norma kreatyniny: to 0,6 – 1,3 mg/dl.

Podwyższona poziom kreatyniny: zatrucie związkami organicznymi i nieorganicznymi, niewydolność nerek, przyjmowanie niektórych leków.

Obniżona poziom kreatyniny: wpływ różnych leków sterydowych przyjmowanych przez człowieka.

 

Kiedy zrobić badania

Bardzo ważna i istotna sprawą, czyli termin badania. Ma to szczególną ważność głównie dla osób uprawiających jakiś sport. Badania ukazują, że zbyt krótka przerwa między sesją treningową, a badaniem może znacznie wpłynąć na wyniki badań, co wpływać będzie na błędną interpretację wyników danego badania. Zaleca się 48 godzin odpoczynku przed każdym badaniem, lecz są źródła które mówią, że to może nie wystarczyć, ponieważ zmiany pod wpływem intensywności treningu mogą utrzymać się znacznie dłużej, czasem nawet do 5 dni.

Podsumowanie

Wymienione powyżej badania są to badania profilaktycznie które warto wykonywać przynajmniej raz na rok. Dzięki tym badaniom człowiek otrzymuje informacje na temat stanu zdrowia własnego organizmu i po interpretacji wyników
z lekarzem, może z nim rozpocząć odpowiednie leczenie – jeśli coś jest nie tak – lub po prostu ma pewność, że wszystko działa prawidłowo. Należy również pamiętać, że występuje wiele więcej badań, które w niektórych przypadkach również warto wykonać, ponieważ dostarczą one znacznie więcej informacji, niż badania profilaktyczne. Niestety czasami wiąże się to z większymi kosztami, ale mimo wszystko, warto raz na jakiś czas zrobić takie właśnie badania aby dowiedzieć się co tak naprawdę „w nas siedzi”. W końcu zdrowie ma się tylko jedno i na całe życie.

Dodano w: ZdrowieTagi: badania krwi, badania profilaktyczne, cholesterol, cukier, glukoza, hormony, kortyzol, krew, ob, t3, t4, tarczyca, tsh, zdrowie

Tomek Antos - parę słów o autorze:

Zobacz pozostałe posty tego autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *