Sulbutamina - kompendium wiedzy - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Sulbutamina – kompendium wiedzy

Na rynku znajduje się bardzo duża ilość suplementów. Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Wchodząc na strony internetowe czy do apteki aż toniemy od nazw, które się pojawiają. Warto troszkę rozejrzeć się w temacie i sprawdzić co będzie dla nas odpowiednie. Często kupujemy dany produkt, gdyż jest na niego moda, każdy go przyjmuje, a tak naprawdę nie ma on dla nas większego znaczenia. Warto zastanowić się co może uszczuplić nasz portfel, a wcale nie wpłynąć znacząco na nasz organizm. Warto również pamiętać, że najważniejsza jest zbilansowana dieta. Suplement może być jedynie dodatkiem. W tym poście znajdziecie informacje na temat sulbutiaminy. Brzmi magicznie? Sami przeczytajcie!

Co to jest sulbutamina?

Sulbutiamina to wytworzona przez człowieka substancja chemiczna podobna do witaminy B1 (tiaminy). W przeciwieństwie do witaminy B1, która rozpuszcza się w wodzie, sulbutiamina rozpuszcza się w tłuszczach. Sulbutiamina może zwiększać poziom tiaminy w mózgu. Uważa się, że ma łagodne działanie pobudzające. Sulbutiamina jest stosowana w przypadku osłabienia, zmęczenia, chęci poprawy wyników sportowych i wielu innych dolegliwości, ale nie ma jeszcze odpowiednich dowodów naukowych na poparcie tych zastosowań.

Sulbutiamina jest biodostępna – innymi słowy wchłania się bardzo dobrze, w przeciwieństwie do zwykłej witaminy B1, sulbutiamina przechodzi przez barierę krew-mózg, dostarczając mózgowi cenną witaminę B.

Kompleks witamin z grupy B

Korzyści

Sulbutiamina zapewnia bardziej efektywną komunikację między neuronami. Zwykle poprawia to poziom świadomości i czujności. Z tego powodu sulbutiamina jest stosowana w leczeniu chronicznego zmęczenia. Poprawia ona również pamięć. Osoby, które ją dostarczają również mają zwiększony poziom myślenia i umiejętności uczenia się. Przeprowadzono wiele badań, które wykazały te pozytywne korzyści. Ze względu na wzrost dopaminy odczuwa się zwiększoną koncentrację, a jednocześnie zmniejsza się uczucie strachu i stresu. Może to sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo, co jest lepsze dla zdrowia psychicznego. Działa w celu utrzymania zdrowia mózgu poprzez ochronę nerwów. Pomaga w rozwoju osłonek mielinowych i dodatkowo chroni nerwy. Wykazano również, że łagodzi objawy związane z degeneracyjnymi zaburzeniami poznawczymi. To sprawia, że sulbutiamina może pomóc w leczeniu choroby Alzheimera. Zostaje zwiększona uwaga, skupienie, a również i można zaobserwować wzrost energii. Poprawia nastrój poprzez działanie dopaminergiczne.

Słoik, Pigułki, Medycyna, Butelka, Leki

https://pixabay.com/pl/illustrations/s%C5%82oik-pigu%C5%82ki-medycyna-butelka-2338584/

 

Bezpieczeństwo

Sulbutiamina jest bezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie, ale krótkotrwale. Zalecane dawki sulbutiaminy to 400-1000 mg. Niektóre źródła mówią o 12,5 mg na kilogram masy ciała. Całkowita zalecana dawka sulbutiaminy to zwykle 600 mg na dobę, przyjmowana w trzech dawkach po 200 mg, jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem. Jako lek dostępny bez recepty, osoby mają możliwość przeczytania etykiety na butelce lub podczas wizyty u lekarza. Dawki dla osób starszych powinny być około połowy normalnej dawki dla aktywnej osoby dorosłej. Jest sprzedawany w postaci tabletek i proszku, na ogół w dawkach 200 mg. Niewielka liczba osób przyjmujących sulbutiaminę zgłaszała takie objawy jak: nudności, bóle głowy, zmęczenie i bezsenność. Nie ma wystarczającej liczby wiarygodnych informacji na temat sulbutiaminy, aby wiedzieć, czy długotrwałe stosowanie jest bezpieczne.

Kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią raczej nie powinny jej przyjmować, gdyż nie ma wystarczających wiarygodnych informacji na temat jej bezpieczeństwa w tym okresie.

Osoby z określonymi zaburzeniami psychicznymi, w tym chorobą afektywną dwubiegunową, mogą być bardziej narażone na nadużywanie sulbutiaminy. Dopóki nie będzie wiadomo więcej na temat sulbutiaminy, osoby z zaburzeniami psychicznymi powinny ostrożnie stosować sulbutiaminę. Takie osoby nie powinny zaprzestać stosowania przepisanych im metod leczenia w tym leków. Warto zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem przed przyjmowaniem tego typu leków.

Sulbutiamina jest bardzo dobrze tolerowana w normalnych dawkach, a jedynymi zgłaszanymi działaniami niepożądanymi przy normalnych dawkach – tak już wspomniałam są łagodne bóle głowy, nudności i pogorszenie nastroju. Przy bardzo wysokich dawkach czasami obserwuje się łagodne pobudzenie i podrażnienie skóry. Z tego powodu nie zaleca się przekraczania zalecanej dawki.

Wsparcie produkcji dopaminy

Podsumowanie

Sulbutiamiana jest stosowana głównie ze względu na pozytywny wpływ na motywację i nastrój. Również ma wpływa na wzrost zdolności koncentracji i pamięci, a także może zapobiegać zmęczeniu. Działa poprzez zwiększenie produkcji choliny (prekursora acetylocholiny) w mózgu oraz zwiększenie stężenia receptorów dopaminy co objawia się lepszym samopoczuciem.

Należy uważać na źródła z których kupujemy nie tylko tego typu suplementy, ale ogólnie suplementy. Warto wybierać sprawdzone marki, które są przebadane. Najlepiej kupować sulbutiaminę, która jest wysokiej jakości i nie zawiera wypełniaczy.

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sulbutiamine

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7210561/

https://drugs.ncats.io/drug/42NCM1BW43

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17675917/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14710977/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20809085/

https://pixabay.com/pl/illustrations/strony-tabletki-sprawdzanie-kondycji-1106934/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*