Betaina HCL - zakwaszanie żołądka - zastosowanie - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Betaina HCL – zakwaszanie żołądka – zastosowanie

Autor tekstu Steve Wright od lat specjalizuje się w tematyce procesów trawiennych, napisał także książkę oraz artykuł dotyczący betainy hcl i jej zbawiennego działania w kwestii zakwaszania żołądka – poniżej luźne tłumaczenie jego tekstu z 2012r, link do oryginały pod tekstem – tam także w dyskusji pod postem możecie Państwo poznać zdanie Steve’a w wielu innych kwestiach nt zdrowia.

 

Jeśli jesteś świadom, że masz niski poziom kwasu żołądkowego i nic z tym nie zrobiłeś – prawdopodobnie będziesz musiał zmagać się z problemami zdrowotnymi już zawsze. Zatem co powinno się zrobić w takiej sytuacji? Pierwszy krok to uzupełnienie utraconego kwasu żołądkowego aż do rozwiązania głównej przyczyny. Jednym z najbardziej pospolitych metod suplementacji na niski poziom kwasu żołądkowego jest stosowanie Betaine Hydrochloride (HCL).

Betaine HCL podwyższa stężenie kwasu chlorowodorowego w żołądku, który warunkuje procesy dobrego trawienia oraz przyswajania składników odżywczych z jedzenia. Odpowiedni poziom kwasu chlorowodorowego jest niezbędny do pełnego trawienia białek oraz przyswajania aminokwasów. Poprawne stężenie kwasu chlorowodorowego jest również niezbędne przy wydobywaniu witaminy B12 z przyjmowanego jedzenia. Betaine (HCL) pomaga przywrócić stosowny poziom kwasu w żołądku oraz utrzymać zdrowy poziom GL (ładunku glikemicznego).

W zasadzie, to czego możesz nie wiedzieć… kwas żołądkowy jest podstawowym składnikiem układu odpornościowego niezbędnego do niszczenia wszelkich wirusów przyjmowanych w jedzeniu, które mogłyby zagrozić naszemu organizmowi.

Jeśli stężenie kwasu żołądkowego nie jest odpowiednie nasz organizm nie jest w stanie sterylizować naszego jedzenia. W takim wypadku żołądek mógłby opóźnić opróżnianie się, co mogłoby spowodować wiele problemów trawiennych.
Po zmienieniu sposobu odżywiania na dietę SCD (Specyfic Carbohydrate Diet), czyli specyficzną dietę węglowodanową – stosując się do zasad takiej diety przez długi czas po spożyciu posiłku brzuch był wyraźnie wzdęty oraz przepełnionymi gazami. Suplementacja Betainą (HCL) pozwoliła pozbyć się wszelkich problemów trawiennych z dnia na dzień. Przypadkowo, zrzuciłem dwa centymetry w obwodzie poprzez zejście już wcześniej zauważonego efektu wydętego brzucha… wyobraź sobie jeśli każdy mógłby zachować dwa centymetry z Betainą HCL, połowa Ameryki nagle by zainteresowała się sprawami trawiennymi.

Betaina HCL + Pepsyna od Alienss

Przeczytaj przed suplementacją Betainą HCL

Najważniejsze jest zrozumieć ryzyko przyjmowania Betaine (HCL). Jest to generalnie bezpieczny suplement dla większości ludzi.  Jednak, w książce „Why Stomach Acid is good for you” Dr. Wright poleca postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie, naprawdę… To jest dobry pomysł żeby odnaleźć kogoś wykwalifikowanego, kogoś kto będzie bacznie obserwował wszelkie podejmowane decyzje oraz stan Twojego zdrowia. Twoje zdrowie nie jest grą, więc uzyskaj właściwą pomoc.
Osoby o „podwyższonym ryzyku” nie powinny przyjmować Betainy HCL bez nadzoru. Ryzyko podjęte wraz z przyjmowaniem leków przeciwzapalnych jest wysokie. Przykładami są: Aspiryna, Indocyna, Ibuprofen (Motrin, Advil) lub inne NLPZ. Leki te mogą uszkadzać podszewkę przewodu pokarmowego, a suplementacja HCL może ten stan zaostrzyć, zwiększając przy tym ryzyko krwawienia oraz owrzodzenia.
Okej, odłóżmy wszelkie zagrożenia i ostrzeżenia na bok – możesz to zrobić bezpiecznie i z pewnością będzie to dobre dla Twojego zdrowia, jeśli wyrównane zostanie stężenie kwasu żołądkowego w Twoim brzuchu.

Wiedziałeś, że grubość ściany żołądka wynosi 5mm?

A czy wiesz, że żołądek jest zbudowany z wewnętrznych krawędzi, które działają jak „kruszarka do skał”, gdy rozdrabnia Twoje jedzenie?

Mówię Ci to, ponieważ chcę żebyś wiedział, że Twój żołądek nie jest jakimś ckliwym organem. To jest bestia, która może z łatwością poradzić sobie z ekstremalnym poziomem kwasu. Zdumiewające jest to, że jeśli ten kwas opuści rejony żołądka, jest w stanie zniszczyć wszystkie żywe komórki w ciele. Nasze żołądki zostały zbudowane, aby tworzyć i przechowywać kwas, obrabiając przy tym to co spożyjemy w ciągu doby. Uzupełnianie diety Betainą (HCL) może pomóc żołądkowi działać tak, jak został zaprojektowany, ponieważ każdy posiłek, który jesz przy małej ilości kwasu żołądkowego sprawia, że żołądek pracuje ciężej niż powinien.

 

Maślan Sodu – wsparcie pracy przewodu pokarmowego

 

Jak określić dawkę Betainy HCL?

Każda osoba wymaga spersonalizowanego dawkowania tym suplementem. Niestety, nie ma specjalnej formuły, którą mogę podać. To jest sposób prób i błędów, aż w końcu dojdziesz do właściwej dawki. Nieosiągnięcie właściwej dawki może zminimalizować korzyści suplementacji.
Musisz znaleźć odpowiednią dawkę dla Twojej sytuacji. Jeśli nie podejmiesz próby to wiedz, że marnujesz swój czas i pieniądze. Jest to bardzo spotykany problem wśród czytelników. Zapamiętaj, że żołądek jest zbudowany tak, aby poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami czyli kwaśnym środowiskiem. Jeśli Twoja odpowiednia dawka to 2400mg, a Ty bierzesz tylko 1200mg to nie robisz żadnej przysługi dla Twojego żołądka.

Musisz postępować zgodnie z poniższymi punktami, aby odnaleźć odpowiednią dawkę dla siebie i żeby zmaksymalizować korzyści suplementacji.

1) Jedz posiłek zawierający co najmniej 15-20 gramów białka

2) Zacznij suplementację od jednej tabletki (650 mg lub mniej) Betainy HCL podczas rozpoczęcia posiłku.

3) Skończ posiłek, po czym obserwuj swoje ciało pod kątem zmian uczucia dyskomfortu typu wzdęcia w obszarze żołądka, brzucha.

4) Kolejnego dnia pozostań przy tej samej dawce, 1 tabletce, spożywając ją wraz z rozpoczęciem spożywania posiłku bogatego w białko. Jeśli nic nie zauważysz, trzeciego dnia wskazane wziąć 2 tabletki.

5) Pozostań przy tej dawce przez kolejny dzień, a następnie spróbuj zwiększyć dawkę, czyli weź 3 pigułki.

6) Zwiększaj liczbę tabletek przyjmowanych podczas każdego posiłku, aż zauważysz dyskomfort związany z GL- opisany w kroku 3!

7) Kiedy to się stanie, Ty będziesz wiedział jaka jest idealna dawka Betaine HCL dla Twojego żołądka. Przykładowo, jeśli odczuwasz przechodzenia dyskomfortu po 5 tabletkach do 6 tabletek, to przyjmuj 5 tabletek.

Kompleks bakterii probiotycznych z gatunku Bifidobacterium

Parę punktów dla jasności:

– Jeśli jesz przekąski lub posiłek bez protein nie możesz oczekiwać cudów od Betaine HCL (jeśli Twoją przekąską jest mały kawałek owocu, w ogóle nie będziesz potrzebował suplementu)
– Kiedy odczuwasz dyskomfort związany z żołądkiem, jeśli znalazłeś odpowiednią dawkę dla siebie, wymieszaj z nią ½ łyżeczki sody oczyszczonej w 8 uncji wody i wypić, aby zmniejszyć ból.
– Dr. Wright zauważa w swojej książce, że „paradoksalne niekorzystne objawy najprawdopodobniej wystąpią u osób z najniższym poziomem kwasu żołądkowego”. Dzieje się tak dlatego, że u tych osób najprawdopodobniej występuje zanikowe zapalenie błony śluzowej (przerzedzona wyściółka żołądka), co czyni je znacznie bardziej wrażliwymi na nawet małe ilości HCL niż na normalną, stanowczo grubszą warstwę żołądka. Ma to sens, ponieważ żołądek w stanie zapalnym nie będzie miał normalnej bariery ochronnej, która będzie zawierać silne kwasy. W takim przypadku rozsądnie jest zacząć od goryczy trawiennej lub uzupełniać organizm w mniejszą dawkę Betaine HCL (należy przyjąć 350mg lub mniej).
– Jeśli masz niskie stężenie kwasu żołądkowego i nie możesz suplementować się Betainą HCL, jest parę naturalnych metod, które pomogą Ci złagodzić objawy. Zacznij od wypicia soku z cytryny lub octu przed posiłkiem, aby pomóc w łagodzeniu objawów niestrawności. Miej jednak świadomość, że te sposoby nie pomagają w trawieniu pokarmu, tylko leczą objawy.

 

original source: scdlifestyle.com/2012/03/how-to-supplement-with-betaine-hcl-for-low-stomach-acid/

 • Wioorek27
  7 grudnia 2017 o 12:26

  Kiedyś sprobowalem z betaina i doszedłem do 6 kaps – szkoda ze tak mało wiedzy u nas o tym bo faktycznie dowiedziale sie o tym z amerykanskich forum ! dzieki za materiał !

  Odpowiedz
  • T-BLOG
   18 grudnia 2017 o 11:39

   dokładnie , czytajmy edukujmy się! 🙂

   Odpowiedz
 • Michał
  25 lutego 2018 o 12:46

  Witam.
  Nie widze w opisie czy to chodzi aby brać to 1 raz dziennie przed wybranym posiłkiem czy chodzi o każdy posiłek ? Opis bardzo nie precyzyjny 🙁

  Odpowiedz
  • Ewelina
   5 marca 2018 o 18:18

   Ja zrozumiałam iż z każdym posiłkiem zawierającym białka zazywamy odpowiednią dla nas dawke Betainy . Jesli jemy sam owoc to logiczne jest że nie zażywamy Betainy. A ja mam jeszcze pytanie co do L-Argininy HCL. Czy to jest na tej samej zasadzie co Betaina?, czyli że zakwasza żołądek?

   Odpowiedz
  • Konrad
   18 marca 2018 o 12:28

   Z każdym posiłkiem w którym znajduje się białko. Pamiętaj ,że warzywa czy kasze np. jaglana także zawiera proteiny.

   Odpowiedz
 • Agnieszka
  13 kwietnia 2018 o 02:40

  Jak dlugo trzeba stosowac Betaine ?

  Odpowiedz
  • T-BLOG
   5 czerwca 2018 o 12:09

   teoretycznie aż do rozwiązania problemu, nie zalecamy natomiast długofalowo

   Odpowiedz
   • Ilona
    10 października 2018 o 18:01

    A jeżeli problem jest długofalowy (na całe życie)? Ja mam chorobę autoimmunologiczną, która powoduje niszczenie komórek produkujących HCl (komórek okładzinowych). Jak w takiej sytuacji zastąpić Betaine – albo inaczej – co robić, żeby HCl było w żołądku więcej?

    Odpowiedz
 • Agnieszka
  13 kwietnia 2018 o 02:44

  Czy trzeba ograniczac jakies produkty w diecie stosujac Betaine czy mozna jesc wszystko ? Szukam wszedzie informacji na ten temat i nic nie znalazlam . Czy trzeba stosowac jaka specjalna diete np rozdzielna ?

  Odpowiedz
  • T-BLOG
   5 czerwca 2018 o 12:09

   to zależy od wielu czynników dlatego nie ma ogolnej odpowiedzi. Jeść wszystkiego mowiac kolokwialnie nigdy nie mozna 🙂

   Odpowiedz
 • Monika
  13 czerwca 2018 o 12:18

  Witam a skad wiedziec ze organizm potrzebuje zakwaszenia u mnie owsianka n.a. wodzie z bananem troche kokosu I 2 tab.betanine I p.o. ok 15min silny bol brzucha toaleta I bol utrzymuje sie ok h….choruje n.a. niedoczynnosc tarczycy i hashimoto.

  Odpowiedz
  • Pan Redaktor
   10 października 2018 o 20:10

   Być może spowodowane to jest za dużą ilością błonnika, lub występowaniem jakieś nietolerancji pokarmowej.

   Odpowiedz
  • Monia
   1 listopada 2018 o 17:52

   Przy haszi, nie możesz jeść pokarmów mlecznych i glutenu a owsianka go zawiera ?‍♀️

   Odpowiedz
   • Redakcja
    2 listopada 2018 o 19:07

    Nie ma żadnych oficjalnych rekomendacji, które wskazywały by na to, że eliminacja nabiału i glutenu przy schorzeniu haszimoto jest niezbędna. Rozwiązanie te, jest jedynie niezbędne wtedy, gdy osoba cierpi na celiakię/nieceliakalną nadrważliwość na gluten/nietolerancję laktozy. Pozdrawiamy 🙂

    Odpowiedz
    • Kosik
     7 października 2019 o 08:45

     Oficjalnych rekomendacji nie ma, ale badania są. I doświadczenie pacjentów. Ja mam zzsk i jestem na diecie bezglutenowej i bezmlecznej. Dopiero po wprowadzeniu diety uzyskałam poprawę i mogę funkcjonować bez leków przeciwbólowych nlpz. Bez diety – cały czas życie w bólu. Leczę się u dr Biernat-kałuży. Polecam.

     Odpowiedz
     • Oskar Hejmowski
      7 października 2019 o 10:02

      Być może miała Pani alergię czy też nietolerancję na jakiś ze składników stąd poprawa. Natomiast istnieją rekomendacje, gdzie nie mając nietolerancji laktozy/alergii na białka mleka, gluten, nie trzeba eliminować tychże składników 🙂

  • Jana
   8 lipca 2019 o 21:18

   Sprawdziłabym biorezonansem/dobrym/ na obecność w organizmie pasożytów -mam na myśli biegunki.

   Odpowiedz
   • Oskar Hejmowski
    9 lipca 2019 o 10:09

    Biorezonans to totalna bzudra, która nie ma nic wspólnego z nauką opartą na faktach. Co więcej jest tylko pożeraczem pieniędzy i może wnieść wiele nieprawdziwych informacji i negatywnych konsekwencji. Proszę nie siać szuryzmu 🙂

    Odpowiedz
    • Przemek
     11 stycznia 2024 o 22:22

     Ta twoja nauka nadal nie wie jak wyleczyc raka a moze nam nie chca powiedziec…
     Nie ufalbym we wszystko co tluka ci do glowy bo badania naukowe sa oplacane i sponsorowane przez koncerny farmaceutyczne, ktorym napewno nie zalezy zeby nas wyleczyc tylko leczyc jak najdluzej i trzymac w nieswiadomosci. Slaby ten twoj komentarz ziomus, biorezonans by the way trzeba wiedziec jak odczytac dobrze wiec jezeli sie kiedys przejechales i teraz siejesz jakies bzdury to sie doksztalc i porozmawiaj z ludzmi ktorym biorezonans pomogl a nie twoja nauka i te bzdury ktore chca nam wciskac. Peace !

     Odpowiedz
   • Jana
    1 lipca 2021 o 15:04

    Biorezonans to oszustwo

    Odpowiedz
  • Natalia
   17 maja 2021 o 00:11

   Przy hashimoto warto zrobi testy na nietoleracje pokarmowe. Sama zmagałam się z tym problemem i okazało się, że nie mogę ani mleka ani kokosu.. Po odstawieniu czuje się o niebo lepiej.. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Anna
  2 lipca 2018 o 20:41

  Czy można stosować ten preparat przy wysuniętym woreczku żółciowych i przy Hashimoto?

  Odpowiedz
 • claudii
  26 lipca 2018 o 12:28

  Można łączyć betaine z maślanem sodu?

  Odpowiedz
  • Pan Redaktor
   10 października 2018 o 20:09

   Jasne, nie ma żadnych przeciwwskazań 🙂

   Odpowiedz
 • marzena
  28 lipca 2018 o 15:33

  Czy przy zapaleniu zołądka z refluksem jest to pomocne

  Odpowiedz
 • Robson
  10 sierpnia 2018 o 10:05

  Pytanko!
  Nie nalezy pic przed, w trakcie i po posilku. Jak w takim razie zazywac betaine? Bez popijania?

  Odpowiedz
  • T-BLOG
   14 września 2018 o 22:19

   popijamy – raczej nie wsypiesz do buzi

   Odpowiedz
  • Rafał
   27 listopada 2018 o 19:51

   Betaina jest w kapsułkach. Idealnie gdy na samym poczatku posiłku połkniesz kapsułki między jednym a drugim pogryzionym kęsem. Nie powinno się pic w trakcie i jakies 45-60 minut po posiłku. Popijanie rozrzedza kwas, wiec skutek odwrotny do celu.
   Sam stosowalem i udało mi się po 8 miesiącach! Jednak zbyt szybko odstawilem betainę i teraz znów muszę do niej wrócić.

   Odpowiedz
   • Redakcja
    4 grudnia 2018 o 09:38

    Czyli dobrze rozumiemy, że był Pan zadowolony z efektów suplementacji :)?

    Odpowiedz
    • Ony5
     8 marca 2020 o 09:04

     Na dana chwile przyjmuje 5 kapsułek i nie mam żadnego dyskomfortu ale odbijanie i zgaga się utrzymuje czy powienien zwiększać dawkę do miementu ustąpienia wyżej wym. Objawów?

     Odpowiedz
     • Oskar Hejmowski
      11 marca 2020 o 08:34

      Są to już raczej spore dawki i zdecydowanie udałbym się do gatrologa.

 • Roman
  14 października 2018 o 07:34

  Ja brałem betaine HCL z Pepsyną przez 2 miesiące. po 4-5 tabletki(5*650mg) przy większym posiłku. 3 przy mniejszym. – przy tych ilościach zaczynałem odczuwać dyskomfort. Po porannym teście z sodą oczyszczoną dalej mi się wcele nie odbija. zastanawiam się czy jeszcze może kontynuować terapie HCL?. najgorsze jest to że lekarze to by tylko IPP przepisywali na obojętnie jaką chorobę żołądka.

  Odpowiedz
  • akla
   24 października 2018 o 19:21

   to prawda a te tabletki blokują kwas żoładkowy i żołądek nie trawi jak trzeba co za tym idzie organizm sie sam wycieńcza

   Odpowiedz
 • Anka
  11 listopada 2018 o 21:52

  Ok. ale jakie dawki w końcu brać? Bo w różnych kapsułkach są różne dawki. I ile płynów wypijać w trakcie połykanie HCL?

  Odpowiedz
  • Redakcja
   12 listopada 2018 o 10:58

   już dawki 0,6 g – 1,5 g z około 100 ml wody obniżają pH i potrafią wykazywać pomocne działanie, także warto spróbować od mniejszych dawek i np w połączeniu z pepsyną

   Odpowiedz
 • Grzesiek
  14 grudnia 2018 o 16:58

  Czy przy przewlekłym zapaleniu żołądka spowodowanym prawdopodobnie helicobacter pylori, stosowanie Betainy HCL nie zaszkodzi??
  W badaniu gastroskopi widać lekko zaczerwienione ściany błony śluzowej żołądka. Podczas posiłku odczuwane są szybko bóle, które uniemożliwiają dostarczenie odpowiedniej dawki jedzenia.

  Odpowiedz
  • Redakcja
   17 grudnia 2018 o 20:57

   Oczywiście, że w takim przypadku nie powinno się stosować produktów, które wywołują nadmierną produkcję kwasu solnego, a takim produktem jest Betaina. Powinno zastosować się odpowiednie inhibitory pompy protonowej wraz z odpowiednią antybiotyko i probiotykoterapią, ale to już ustala się z lekarzem, po jej zdiagnozowaniu.

   Odpowiedz
   • Piotr
    15 kwietnia 2019 o 09:20

    Dzizas!!!! Nigdy w życiu nie stosujemy IPP ani antybiotyków!!! Należy usunąć z organizmu toksyny oraz pasożyty, uzupełnić niedobory i wszystko wróci do normy

    Odpowiedz
    • Oskar Hejmowski
     24 kwietnia 2019 o 10:41

     Proszę nie siać dezinformacji i szamanizmów. IPP i antybiotyki są częścią kuracji w przypadku tego schorzenia. Usuwanie toksyn – od tego mamy np. wątrobę, a nie magiczne ziółka.

     Odpowiedz
     • Adam
      9 maja 2019 o 17:30

      Oscar Hejmowski – ale siejesz Ciemnogród . Wróć do szkoły podstawowej nieuku .
      Piotr ma w 100 % rację :
      Nigdy w życiu nie stosujemy IPP ani antybiotyków!!! Należy usunąć z organizmu toksyny oraz pasożyty, uzupełnić niedobory i wszystko wróci do normy

     • Redakcja
      12 czerwca 2019 o 09:39

      Oskar, w przeciwieństwie do Panów opiera swoją wypowiedź na Evidence-Based Medicine, a nie na dowodach anegdotycznych, które nijak się mają do zalecanego leczenia. Pozdrawiamy ;).

     • Anna
      21 kwietnia 2023 o 18:34

      Ma Pan absolutną rację

 • Janusz
  31 stycznia 2019 o 17:10

  a co jak przy 6-ciu kaps.nie ma żadnej reakcji,typu uczucia ciepła w żołądku?biorę Betaine HCL 650mg+120pepsyny firmy NOW.nie odczuwam żadnego bólu,a gazy utrzymują się w dalszym ciągu,może tylko nie co mniej.dodam,że przez długi czas byłem faszerowany IPP.

  Odpowiedz
  • Oskar Hejmowski
   8 kwietnia 2019 o 09:34

   Być może od długiego brania IPP mogło dojść do rozwoju SIBO. W tym przypadku definitywnie należy udać się do gastrologa.

   Odpowiedz
 • Zbigniew
  17 lutego 2019 o 11:14

  Witam, zdiagnozowane SIBO , pomoże suplementacja Betainą?

  Odpowiedz
 • Marian
  12 marca 2019 o 21:04

  Przetestowałem na sobie Betainę HCL z „wege pepsyną” z grzyba i zauważyłem zmniejszenie wzdęć.
  To mnie cieszy, bo taki był mój cel, by pokarm rozkładał tyle ile się da przed dostaniem się do jelit – tak sobie to wyjaśniłem.
  Tymczasem czytając powyższy artykuł wnioskować można, że Betaina HCL może powodować wzdęcia.
  Czy dobrze rozumiem, że zbyt mocne zakwaszenie może powodować taki efekt?
  Czy może chodzi o wzdęcia stricte żołądka?

  Druga sprawa – może ktoś łebski wypowiedział się w temacie – czy suplementacja TMG przy suplementacji Betainą HCL jest zasadna czy też może w wyniku rozpadu Betainy HCL produktem ubocznym będzie właśnie TMG?
  Pytam, ponieważ skomplementuję oba, ale nadmiar TMG nie jest wskazany z uwagi na m.in. wzrost cholesterolu.

  Odpowiedz
  • Redakcja
   12 czerwca 2019 o 09:32

   Żaden stan poza normą nie jest optymalny czy to niedokwaszenie czy nadkwaszenie. Jeśli jest już u Pana wszystko w porządku to nie ma co dalej kombinować.

   Odpowiedz
 • Sonia
  13 kwietnia 2019 o 03:24

  Jestem weganką od 6 lat. Staram się na tyle na ile jest to możliwe kupować produkty ekologiczne/organiczne. Jednakże od jakiegoś czasu mam problemy z żoładkiem – odbijanie treści żołądkowej aż do jamy ustnej bardzo gorzkiej, wręcz palącej, pieczenie przełyku, wzdęcia i gazy. W rezultacie muszę (a czasem dzieje się to samoistnie) zwrócić nieprzetrawione pożywienie. Bólu brzucha nie odczuwam. Od kilku dni zaczęłam brać Betainę HCI – 750 mg z Pepsin – 50 mg (1 tabletka dziennie z głównym posiłkiem. Narazie nie odczuwam żadnej poprawy. W odległej przeszłości miałam wrzód dwunastnicy. Na opakowaniu z Betainą pisze, że nie należy brać Betainy z historią choroby wrzodowej lub gastrycznej. Czy zatem branie Betainy w moim przypadku jest niewskazane?

  Odpowiedz
  • Oskar Hejmowski
   24 kwietnia 2019 o 10:39

   Definitywnie powinna się Pani zgłosić do lekarza, bo może być to refluks, który wymaga odpowiedniego leczenia, a nadmierne dokwaszanie żołądka może pogorszyć sytuację.

   Odpowiedz
   • Janusz
    6 sierpnia 2020 o 20:29

    a lekarz jak stwierdzi refluks to jedyne lekarstwo jakie zaaplikuje to IPP i kółko się zamyka.

    Odpowiedz
 • Kasia
  14 sierpnia 2019 o 12:53

  A czy można zażyć Betainę razem z multiwitaminą ? magnezem ? probiotykiem? czy to się wyklucza jakoś trzeba odczekać?

  Odpowiedz
  • Oskar Hejmowski
   10 września 2019 o 10:15

   Nie powinno być problemu.

   Odpowiedz
 • TADEUSZ
  6 października 2019 o 17:16

  ja od kilku lat biore leki na nadkwasotę typu MESOPRAL inaczej zgaga by mnie zjadla następnie mam przepokline rozworu przel;ykowego i polecano mi BETAINE HCL CZY TO NIE NAKLADAJA SIE LEKI

  Odpowiedz
  • Oskar Hejmowski
   27 listopada 2019 o 09:34

   Może wcale ta zgaga nie wynikała z nadkwasoty, a właśnie niedokwasoty. Warto zrobić pH metrię 🙂

   Odpowiedz
   • Bozena
    3 grudnia 2019 o 23:47

    Słuszna uwaga.Zgaga jest wynikiem braku zakwaszenia żołądka..Zamiast odpowiedniej ilości kwasów wytwarza się odczyn zasadowy i żeby zniwelować odczyn zasadowy trzeba zakwasić żołądek.A najlepszym rozwiązaniem jest picie codziennie na pół godziny przed sniadaniem jednej łyżki bio octu jabłkowego na pół szklanki przegotowanej wody.mozna zwiększyć do dwóch razy dziennie.Rano i wieczorem .I po zgadze.Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Oskar Hejmowski
     5 grudnia 2019 o 08:27

     Ocet jabłkowy jest trochę za słaby by dokwasić mocny NaCl w żołądku, jednakże może pobudzić jego wytwarzanie. Do zakwaszania żołądka najczęściej właśnie stosujemy betainę HCL.

     Pozdrawiam!

     Odpowiedz
 • Aillka
  22 stycznia 2020 o 22:09

  Witam wszystkich bardzo serdecznie oraz dziekuje za cenne dla mnie informacje.Znalazlam sie w bardzo blednym kole i dlatego prosze Was o pomoc oraz wytlumaczenia kwestii moich dolegliwosci.Od 3 miesiecy mam uciazliwy kaszel.Lekarze przepisuj mi leki na stan zapalny oskrzeli,astme,grype,przeziebienie itd.Nic nie pomaga!Wreszcie sama zaczelam obserwowac ten stan,w ktorym sie znalazlam,i przypomnialo mi sie,ze niegdys mialam postawiona diagnoze przez gastrologa:reflux zoladka!!!Wnetrznosci parza od brzucha az do dziurek w nosie.Niewiele rozumiem z tego,malo jak dotad czytalam na ten temat.Tak wiec mam pytanie:czy reflux to nadkwasota zoladka czy niedokwasota?.Bede leczyc sie sama bo na lekarzy nie moge juz liczyc.Mam nadzieje,ze mi ktos z Was w tym pomoze.Dziekuje za Panstwa odpowiedzi oraz zrozumienie.

  Odpowiedz
  • Oskar Hejmowski
   19 maja 2020 o 09:53

   reflux może być od niedokwasoty oraz nadkwasoty. Należy udać się do dobrego gastroenterologa.

   Odpowiedz
   • Janusz
    6 sierpnia 2020 o 21:00

    przerabiałem wielu,jak wspmniałem wcześniej. jedyne co potrafią z uporem maniaka przepisywać IPP.sam zacząłem zakwaszać żołądek.od octu jabłkowego po przez krople gorzkie do Betaine HCL.Ocet dobry,ale drażni przełyk.Betaine, doszedłem do 10-ciu i uczucia ciepła po nich nie odczułem,jedynie pojawiły się zaparcia i zmniejszyłem dawkę.wybrałem w sumie ponad 500 szt. i przestałem się suplementować.przez pewien czas było nawet nieźle, z tym że dokuczały i dokuczają,uporczywe odbijania,zwłaszcza podczas posiłku.jak powiedziałem o tym lekarzowi to mnie zbył,mówiąc cyt:”przecież jak pan je, to połyka pan powietrze, więc musi ono znaleźć gdzieś ujście” następny proszę. Nie mam żadnych bóli żołądka ani podczas,ani po posiłku.jedyny problem to nadmierne gazy,choć nie każdego dnia jednakowo.leczenie sibo przez lekarza,nie odniosło żadnego skutku.

    Odpowiedz
 • Alicja
  12 października 2020 o 11:06

  Biorąc od 3 tygodni Beatine czuję się bardzo źle w nocy bardzo boli mnie żołądek w dzień jakiś ucisk w żałądku ogólnie samopoczucie do bani zawroty głowy ból w klatce

  Odpowiedz
  • Oskar Hejmowski
   10 grudnia 2020 o 17:21

   Zbyt duże dawki, należy zmniejszyć lub definitywnie odstawić, jeśli problem pojawia się nawet przy mniejszych ilościach.

   Odpowiedz
 • Andzelika
  7 maja 2022 o 09:08

  Jeżeli bo betainie mam pieczenie w klatce jak by na zgagę,to brać czy odstawić,biorę jedną lub dwie dziennie kapsułki

  Odpowiedz
  • Oskar Hejmowski
   21 czerwca 2022 o 11:39

   Tak, najwidoczniej robi sie w żołądku środowisko zbyt mocno kwasowe i dochodzi do zgagi – może także być to w wyniku drażnienia śluzówki żołądka, więc zdecydowanie odstawić.

   Odpowiedz
   • zyta
    14 stycznia 2023 o 12:52

    z tego co Pan pisze wnioskuję , iż nie rozumie Pan procesu powstawania nadkwasoty i niedokwasoty- i objawów zgagi. Zgaga , refluks powstaje w wyniku za wysokiego ph-czyli niedokwaśności kwasu żołądkowego, który winien wynosić 1.- 2,5 ph. Zwieracz dolny przewodu pokarmowego bardzo silnie się zaciska przy takim ph właśnie dlatego, aby zapobiegać zarzucaniu bardzo kwaśnej treści żołądka do góry. Wyższe ph – niższa kwasowość rozlużnia ten zacisk i dochodzi do pow. objawów. Niwelowanie objawów
    poprzez środki zasadowe jest głupotą, niestety również lekarzy. Co ciekawe, jak wygląda ten mechanizm dowiedziałam się na jakimś forum sportowym.

    Odpowiedz
    • Oskar (Hejmoś) Hejmowski
     23 stycznia 2023 o 11:39

     Dziękuję za informacje, jednakże polecam się doedukować i doczytać, iż refluks może powstawać zarówno z nadkwasoty jak i niedokwaszenia. Forum sportowe jest raczej średnim miejscem do edukacji tego typu. Pozdrawiam

     Odpowiedz
 • Tito
  17 stycznia 2023 o 18:12

  Witam. Mam problemy z zgagą. Zaczynam znowu z Betainą . 1300 w trakcie posiłku. Po 2 tygodniach zgaga ustępuje. Myślę że każdy jednak powinie zrobić sobie PH metrię ja teraz odstawię za chwilę i zrobię po tygodniu badanie. 9 lat brania IPP pewnie swoje zrobiło ale mam zdiagnozowanego Baretta i co 2 lata kontrolne gastro lekarze mocno mnie wtedy nastraszyli. Po PH metrii będę wiedział więcej.

  Odpowiedz
 • Joanna
  22 stycznia 2023 o 15:46

  Jakie badanie specjalistyczne jest w stanie stwierdzic naukowo,czy żoładek jest zakwaszony prawidlowo,bo test domowy-na czczo pol szklanki wody z lyzeczka sody oczyszczonej(nie zlezalej)-jezeli odbije sie do 30 sekund-reakcja kwasu z zasada-oznacza nadkwasnosc,jezeli po 40 sek lub pozniej-niedokwasnosc( za malo kwasu w zoladku na reakcje z soda)
  ma sens,ale pytam o konkretne badanie.

  Odpowiedz
  • Oskar (Hejmoś) Hejmowski
   28 kwietnia 2023 o 15:17

   ph metria

   Odpowiedz
 • Beata
  17 lutego 2023 o 14:56

  Cenne wskazówki w artykule! od wczoraj stosuje Betaine. I teraz wiem w jaki sposób to robić, zaczęłam jakiś czas temu po zaleceniu dietetyczki ale jak się okazało po gastroskopii że mam zapalenie żołądka, nadżerkę i Helicob. kazala natychmiast odstawić Teraz już po wyleczeniu żołądka moge wrócić do betainy, pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Beata
  19 lutego 2023 o 10:02

  Jak dlugo można brać betaine ?

  Odpowiedz
  • Oskar (Hejmoś) Hejmowski
   28 kwietnia 2023 o 15:20

   Tylko taki czas, jaki jest potrzeba. Stała suplementacja zdecydowanie nie jest wskazana.

   Odpowiedz
 • Kasia
  25 maja 2023 o 03:16

  Witam od jakiegoś czasu mam kwaśny posmak na języku zwłaszcza jak zjem coś słodkiego, typowe zgagi nie zdarzają się często. Czy może to świadczyć o nadkwasocie? Dużo czytałam o Betainie i zastanawiam się czy nie spróbować zszywać

  Odpowiedz
  • Oskar (Hejmoś) Hejmowski
   12 czerwca 2023 o 16:21

   Na takie zapytanie nie da się odpowiedzieć bez wywiadu medycznego. Polecenie frużąc z fusów może przynieść więcej złego niż dobrego.

   Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*