Betaina HCL – zakwaszanie żołądka- zastosowanie

Autor tekstu Steve Wright od lat specjalizuje się w tematyce procesów trawiennych, napisał także książkę oraz artykuł dotyczący betainy hcl i jej zbawiennego działania w kwestii zakwaszania żołądka – poniżej luźne tłumaczenie jego tekstu z 2012r, link do oryginały pod tekstem – tam także w dyskusji pod postem możecie Państwo poznać zdanie Steve’a w wielu innych kwestiach nt zdrowia.

Jeśli jesteś świadom, że masz niski poziom kwasu żołądkowego i nic z tym nie zrobiłeś – prawdopodobnie będziesz musiał zmagać się z problemami zdrowotnymi już zawsze. Zatem co powinno się zrobić w takiej sytuacji? Pierwszy krok to uzupełnienie utraconego kwasu żołądkowego aż do rozwiązania głównej przyczyny. Jednym z najbardziej pospolitych metod suplementacji na niski poziom kwasu żołądkowego jest stosowanie Betaine Hydrochloride (HCL).

Betaine HCL podwyższa stężenie kwasu chlorowodorowego w żołądku, który warunkuje procesy dobrego trawienia oraz przyswajania składników odżywczych z jedzenia. Odpowiedni poziom kwasu chlorowodorowego jest niezbędny do pełnego trawienia białek oraz przyswajania aminokwasów. Poprawne stężenie kwasu chlorowodorowego jest również niezbędne przy wydobywaniu witaminy B12 z przyjmowanego jedzenia. Betaine (HCL) pomaga przywrócić stosowny poziom kwasu w żołądku oraz utrzymać zdrowy poziom GL (ładunku glikemicznego).

W zasadzie, to czego możesz nie wiedzieć… kwas żołądkowy jest podstawowym składnikiem układu odpornościowego niezbędnego do niszczenia wszelkich wirusów przyjmowanych w jedzeniu, które mogłyby zagrozić naszemu organizmowi.

Jeśli stężenie kwasu żołądkowego nie jest odpowiednie nasz organizm nie jest w stanie sterylizować naszego jedzenia. W takim wypadku żołądek mógłby opóźnić opróżnianie się, co mogłoby spowodować wiele problemów trawiennych.
Po zmienieniu sposobu odżywiania na dietę SCD (Specyfic Carbohydrate Diet), czyli specyficzną dietę węglowodanową – stosując się do zasad takiej diety przez długi czas po spożyciu posiłku brzuch był wyraźnie wzdęty oraz przepełnionymi gazami. Suplementacja Betainą (HCL) pozwoliła pozbyć się wszelkich problemów trawiennych z dnia na dzień. Przypadkowo, zrzuciłem dwa centymetry w obwodzie poprzez zejście już wcześniej zauważonego efektu wydętego brzucha… wyobraź sobie jeśli każdy mógłby zachować dwa centymetry z Betainą HCL, połowa Ameryki nagle by zainteresowała się sprawami trawiennymi.

Przeczytaj przed suplementacją Betainą HCL

Najważniejsze jest zrozumieć ryzyko przyjmowania Betaine (HCL). Jest to generalnie bezpieczny suplement dla większości ludzi.  Jednak, w książce „Why Stomach Acid is good for you” Dr. Wright poleca postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie, naprawdę… To jest dobry pomysł żeby odnaleźć kogoś wykwalifikowanego, kogoś kto będzie bacznie obserwował wszelkie podejmowane decyzje oraz stan Twojego zdrowia. Twoje zdrowie nie jest grą, więc uzyskaj właściwą pomoc.
Osoby o „podwyższonym ryzyku” nie powinny przyjmować Betainy HCL bez nadzoru. Ryzyko podjęte wraz z przyjmowaniem leków przeciwzapalnych jest wysokie. Przykładami są: Aspiryna, Indocyna, Ibuprofen (Motrin, Advil) lub inne NLPZ. Leki te mogą uszkadzać podszewkę przewodu pokarmowego, a suplementacja HCL może ten stan zaostrzyć, zwiększając przy tym ryzyko krwawienia oraz owrzodzenia.
Okej, odłóżmy wszelkie zagrożenia i ostrzeżenia na bok – możesz to zrobić bezpiecznie i z pewnością będzie to dobre dla Twojego zdrowia, jeśli wyrównane zostanie stężenie kwasu żołądkowego w Twoim brzuchu.

Wiedziałeś, że grubość ściany żołądka wynosi 5mm?

A czy wiesz, że żołądek jest zbudowany z wewnętrznych krawędzi, które działają jak „kruszarka do skał”, gdy rozdrabnia Twoje jedzenie?
Mówię Ci to, ponieważ chcę żebyś wiedział, że Twój żołądek nie jest jakimś ckliwym organem. To jest bestia, która może z łatwością poradzić sobie z ekstremalnym poziomem kwasu. Zdumiewające jest to, że jeśli ten kwas opuści rejony żołądka, jest w stanie zniszczyć wszystkie żywe komórki w ciele. Nasze żołądki zostały zbudowane, aby tworzyć i przechowywać kwas, obrabiając przy tym to co spożyjemy w ciągu doby. Uzupełnianie diety Betainą (HCL) może pomóc żołądkowi działać tak, jak został zaprojektowany, ponieważ każdy posiłek, który jesz przy małej ilości kwasu żołądkowego sprawia, że żołądek pracuje ciężej niż powinien.

 

Doctors Best Betaina z pepsyną i goryczką żółtą – jedna z najlepszych na rynku

 

Jak określić dawkę Betainy HCL?

Każda osoba wymaga spersonalizowanego dawkowania tym suplementem. Niestety, nie ma specjalnej formuły, którą mogę podać. To jest sposób prób i błędów, aż w końcu dojdziesz do właściwej dawki. Nieosiągnięcie właściwej dawki może zminimalizować korzyści suplementacji.
Musisz znaleźć odpowiednią dawkę dla Twojej sytuacji. Jeśli nie podejmiesz próby to wiedz, że marnujesz swój czas i pieniądze. Jest to bardzo spotykany problem wśród czytelników. Zapamiętaj, że żołądek jest zbudowany tak, aby poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami czyli kwaśnym środowiskiem. Jeśli Twoja odpowiednia dawka to 2400mg, a Ty bierzesz tylko 1200mg to nie robisz żadnej przysługi dla Twojego żołądka.

Musisz postępować zgodnie z poniższymi punktami, aby odnaleźć odpowiednią dawkę dla siebie i żeby zmaksymalizować korzyści suplementacji.

1) Jedz posiłek zawierający co najmniej 15-20gramów białka

2) Zacznij suplementację od jednej tabletki (650mg lub mniej) Betainy HCL podczas rozpoczęcia posiłku.

3) Skończ posiłek, po czym obserwuj swoje ciało pod kątem zmian uczucia dyskomfortu typu wzdęcia w obszarze żołądka, brzucha.

4) Kolejnego dnia pozostań przy tej samej dawce, 1 tabletce, spożywając ją wraz z rozpoczęciem spożywania posiłku bogatego w białko. Jeśli nic nie zauważysz, trzeciego dnia wskazane wziąć 2 tabletki.

5) Pozostań przy tej dawce przez kolejny dzień, a następnie spróbuj zwiększyć dawkę, czyli weź 3 pigułki.

6) Zwiększaj liczbę tabletek przyjmowanych podczas każdego posiłku, aż zauważysz dyskomfort związany z GL- opisany w kroku 3!

7) Kiedy to się stanie, Ty będziesz wiedział jaka jest idealna dawka Betaine HCL dla Twojego żołądka. Przykładowo, jeśli odczuwasz przechodzenia dyskomfortu po 5 tabletkach do 6 tabletek, to przyjmuj 5 tabletek.

 

Parę punktów dla jasności:

– Jeśli jesz przekąski lub posiłek bez protein nie możesz oczekiwać cudów od Betaine HCL (jeśli Twoją przekąską jest mały kawałek owocu, w ogóle nie będziesz potrzebował suplementu)
– Kiedy odczuwasz dyskomfort związany z żołądkiem, jeśli znalazłeś odpowiednią dawkę dla siebie, wymieszaj z nią ½ łyżeczki sody oczyszczonej w 8 uncji wody i wypić, aby zmniejszyć ból.
– Dr. Wright zauważa w swojej książce, że „paradoksalne niekorzystne objawy najprawdopodobniej wystąpią u osób z najniższym poziomem kwasu żołądkowego”. Dzieje się tak dlatego, że u tych osób najprawdopodobniej występuje zanikowe zapalenie błony śluzowej (przerzedzona wyściółka żołądka), co czyni je znacznie bardziej wrażliwymi na nawet małe ilości HCL niż na normalną, stanowczo grubszą warstwę żołądka. Ma to sens, ponieważ żołądek w stanie zapalnym nie będzie miał normalnej bariery ochronnej, która będzie zawierać silne kwasy. W takim przypadku rozsądnie jest zacząć od goryczy trawiennej lub uzupełniać organizm w mniejszą dawkę Betaine HCL (należy przyjąć 350mg lub mniej).
– Jeśli masz niskie stężenie kwasu żołądkowego i nie możesz suplementować się Betainą HCL, jest parę naturalnych metod, które pomogą Ci złagodzić objawy. Zacznij od wypicia soku z cytryny lub octu przed posiłkiem, aby pomóc w łagodzeniu objawów niestrawności. Miej jednak świadomość, że te sposoby nie pomagają w trawieniu pokarmu, tylko leczą objawy.

 

original source: scdlifestyle.com/2012/03/how-to-supplement-with-betaine-hcl-for-low-stomach-acid/

T-BLOG - parę słów o autorze:

Zobacz pozostałe posty tego autora

28 komentarzy: “Betaina HCL – zakwaszanie żołądka- zastosowanie

 1. Kiedyś sprobowalem z betaina i doszedłem do 6 kaps – szkoda ze tak mało wiedzy u nas o tym bo faktycznie dowiedziale sie o tym z amerykanskich forum ! dzieki za materiał !

 2. Witam.
  Nie widze w opisie czy to chodzi aby brać to 1 raz dziennie przed wybranym posiłkiem czy chodzi o każdy posiłek ? Opis bardzo nie precyzyjny 🙁

  1. Ja zrozumiałam iż z każdym posiłkiem zawierającym białka zazywamy odpowiednią dla nas dawke Betainy . Jesli jemy sam owoc to logiczne jest że nie zażywamy Betainy. A ja mam jeszcze pytanie co do L-Argininy HCL. Czy to jest na tej samej zasadzie co Betaina?, czyli że zakwasza żołądek?

  2. Z każdym posiłkiem w którym znajduje się białko. Pamiętaj ,że warzywa czy kasze np. jaglana także zawiera proteiny.

   1. A jeżeli problem jest długofalowy (na całe życie)? Ja mam chorobę autoimmunologiczną, która powoduje niszczenie komórek produkujących HCl (komórek okładzinowych). Jak w takiej sytuacji zastąpić Betaine – albo inaczej – co robić, żeby HCl było w żołądku więcej?

 3. Czy trzeba ograniczac jakies produkty w diecie stosujac Betaine czy mozna jesc wszystko ? Szukam wszedzie informacji na ten temat i nic nie znalazlam . Czy trzeba stosowac jaka specjalna diete np rozdzielna ?

  1. to zależy od wielu czynników dlatego nie ma ogolnej odpowiedzi. Jeść wszystkiego mowiac kolokwialnie nigdy nie mozna 🙂

 4. Witam a skad wiedziec ze organizm potrzebuje zakwaszenia u mnie owsianka n.a. wodzie z bananem troche kokosu I 2 tab.betanine I p.o. ok 15min silny bol brzucha toaleta I bol utrzymuje sie ok h….choruje n.a. niedoczynnosc tarczycy i hashimoto.

   1. Nie ma żadnych oficjalnych rekomendacji, które wskazywały by na to, że eliminacja nabiału i glutenu przy schorzeniu haszimoto jest niezbędna. Rozwiązanie te, jest jedynie niezbędne wtedy, gdy osoba cierpi na celiakię/nieceliakalną nadrważliwość na gluten/nietolerancję laktozy. Pozdrawiamy 🙂

  1. Betaina jest w kapsułkach. Idealnie gdy na samym poczatku posiłku połkniesz kapsułki między jednym a drugim pogryzionym kęsem. Nie powinno się pic w trakcie i jakies 45-60 minut po posiłku. Popijanie rozrzedza kwas, wiec skutek odwrotny do celu.
   Sam stosowalem i udało mi się po 8 miesiącach! Jednak zbyt szybko odstawilem betainę i teraz znów muszę do niej wrócić.

 5. Ja brałem betaine HCL z Pepsyną przez 2 miesiące. po 4-5 tabletki(5*650mg) przy większym posiłku. 3 przy mniejszym. – przy tych ilościach zaczynałem odczuwać dyskomfort. Po porannym teście z sodą oczyszczoną dalej mi się wcele nie odbija. zastanawiam się czy jeszcze może kontynuować terapie HCL?. najgorsze jest to że lekarze to by tylko IPP przepisywali na obojętnie jaką chorobę żołądka.

 6. Ok. ale jakie dawki w końcu brać? Bo w różnych kapsułkach są różne dawki. I ile płynów wypijać w trakcie połykanie HCL?

 7. Czy przy przewlekłym zapaleniu żołądka spowodowanym prawdopodobnie helicobacter pylori, stosowanie Betainy HCL nie zaszkodzi??
  W badaniu gastroskopi widać lekko zaczerwienione ściany błony śluzowej żołądka. Podczas posiłku odczuwane są szybko bóle, które uniemożliwiają dostarczenie odpowiedniej dawki jedzenia.

  1. Oczywiście, że w takim przypadku nie powinno się stosować produktów, które wywołują nadmierną produkcję kwasu solnego, a takim produktem jest Betaina. Powinno zastosować się odpowiednie inhibitory pompy protonowej wraz z odpowiednią antybiotyko i probiotykoterapią, ale to już ustala się z lekarzem, po jej zdiagnozowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *