Inozytol – działanie w PCOS

Inozytol – suplement warty uwagi w PCOS ?

 

Na sam początek

PCOS – czyli zespół wielotorbielowatych lub policystycznych jajników. Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet i dotyka 10 do 15 % tejże płci, w wieku reprodukcyjnym.

Schorzenie najczęściej objawia się w postaci:

 • rzadkich owulacji lub ich braku,
 • nadmiaru androgenów (hormonów steroidowych, których większa ilość występuje
  u mężczyzn, niżeli u kobiet),
 • torbielowatych jajników (ilość powiększonych torbieli musi wynosić minimum dwanaście, lub też średnica jajników jest większa niż 10 cm3 oraz wykluczone są inne przyczyny PCOS).

Inozytol – to zwyczajowa nazwa związku, który jest przedstawicielem alkoholi polihydroksylowych, a dokładnie cykloheksanheksolemu. Inozytol wchodzi w skład lecytyny, która ma swój udział między innymi w procesach związanych z:

 • prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego,
 • metabolizmem lipidów,
 • poprawną pamięcią,
 • ochroną wątroby,
 • opóźnianiem procesów starzenia,
 • wpływem na samopoczucie i zdrowie psychiczne człowieka,
 • wiele innych pozytywnych aspektów.

Inozytol od firmy Swanson – kliknij!

Inozytol w świetle badań naukowych

Związek ten ma solidnie udokumentowany i zarazem pozytywny wpływ na zmniejszenie objawów choroby zespołu policystycznych jajników (PCOS). Badania naukowe ukazują, iż inozytol posiada cieszący oko wpływ na:

Interesujące badania

Należą do nich dwie publikacje. Pierwszą z nich jest badanie wykonane przez Raffone E., Rizzo P. oraz Benedetto V., w którym dokonano porównania wpływu suplementacji pomiędzy  myo-inozytolem z kwasem foliowym, a metforminą. Jedna z grup (M) otrzymywała dobowo 1,5 g metforminy. Druga (MYO+FA) natomiast dziennie dostarczała 4 g myo-inozytolu i 400 mcg kwasu foliowego. Rezultaty okazują się być dość zaskakujące, gdyż to suplement, a nie lek wykazał lepsze działanie w przypadku:

 • przywracania owulacji: 65 % (MYO+FA) vs 50 % (M)[6],
 • zajścia w ciążę 30 % (MYO+FA) vs 18,6 % (M) [6].


Kolejnym badaniem będącym strzałem w tak zwaną dziesiątkę, wykonanym przez  myo-inozytol jest publikacja, w której suplementacja omawianym składnikiem przyczyniła się do przywrócenia cyklu menstruacyjnego u 22 z 25 uczestniczek badania ze zdiagnozowanym PCOS. Dodatkowo niemal połowa z nich (40 %) zaszła w ciążę. [7]

Inozytol w proszku – dostępny na testosterone.pl

Dawkowanie

W większości badań, które były brane pod uwagę w meta-analizie [8], na bazie której powstał powyższy artykuł, ilości w jakich podawany był myo-inozytol oscylowały w przedział 2 do 4 g na dzień, jednakże z przewagą górnej granicy, czyli 4 g, co sugeruje, że warto będzie spożywać taką ilość suplementu w przypadku interwencji.

 

Podsumowując

Twarda i solidna literatura, ukazuje, iż suplementacja myo-inozytolem, wykazuje szereg pozytywnych aspektów przy poprawie parametrów zdrowotnych u kobiet z zespołem wielotorbielowatych jajników, przyczyniając się  między innymi do poprawy wrażliwości insulinowej, pozbycia się nadmiaru masy ciała, obniżania poziomu androgenów, ale przede wszystkim do przywracania regularnych cyklów menstruacyjnych i poprawy zdolności reprodukcyjnych.

Literatura

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23467955,

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27493664,

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22223702,

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29498933,

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5655679/,

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20222840,

[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17952759,

[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5655679/,

[9] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17952759,

 

Oskar Hejmowski - parę słów o autorze:

Jestem studentem dietetyki. Zagłębiam się głownie w tematykę odżywiania sportowców, ale nie tylko. Promuję zdroworozsądkowe podejście do sposobu żywienia, sportu, ale także zdrowia publicznego starając się przekazać wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego. Oprócz dietetyki kocham aktywność fizyczną, gotowanie i cenię sobie dobre jedzenie. Zobacz pozostałe posty tego autora

29 komentarzy: “Inozytol – działanie w PCOS

 1. Choruję na PCOS i na szczęście trafiłam do dobrego lekarza, który przypisał mi między innymi inozytol. Aktualnie regularnie miesiączkuję! Fajnie, że ktoś napisał o tym suplemencie, który naprawdę działa :).

 2. A czy istnieje jakaś zależność jeżeli chodzi o przyjmowanie go z innymi lekami ? Można go łączyć np z wit d czy wit c ? Czy lepiej przyjmować osobno ?

 3. Mam PCOS, biorę myo inositol 2000 mg/dziennie od 3 miesięcy. Przez jaki czas można stosować lek? Czy muszę robić przerwę w stosowaniu?

  1. Pani Karolino. W przypadku suplementacji inozytolem wartym jest celowanie w 5 g (5000 mg) codziennie. Nie ma jakichkolwiek wskazań, aby przerywać suplementację. Właśnie dopiero po ok. 3 miesiącach możemy zauważać poprawę, a im dalej, tym lepiej 🙂

  1. Zbyt ogólnikowe pytanie – suplement jest suplementem skierowanym do kobiet z PCOS czy problemami ze strony nieregularnych cyklów menstruacyjnych. Młode i zdrowe osoby powinny po prostu mieć urozmaiconą dietę, która dostarcza wszystkich niezbędnych mikroelementów.

 4. Bardzo konkretny artykuł. Cała strona spoko. Wiedza w pigułce. A faktem jest to, że inozytol ratuje w pcos. Męczę się z tym już kilka lat i ten środek w połączeniu z dietą wegańską, sportem itd bardzo mi pomógł. Pozdrawiam 🙂

  1. Dziękuję! Co do diety wegańskiej – nie jest ona tzw. „must be” przy PCOS, jednak przechodząc na taki tryb odżywiania, często eliminujemy wysokoprzetworzoną żywność oraz nieoptymalne dla nas kwasy tłuszczowe, co mogło właśnie w znacznym stopniu przenieść się na Pani samopoczucie. Zbilansowana dieta również takie by przyniosła, ale cieszę się, że art. się podobał i są zmiany na + !

 5. Witam, Super artykuł, dziękuję 🙂 A czy wie Pan coś na temat łączenia inozytolu z berberyną? Chciałabym przyjmować oba suplementy, ale nie wiem czy nie ma przeciwwskazań. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *