Jak działa johimbina? Opinie, dawkowanie i którą wybrać?

Yohimba to małe drzewo, pochodzące z Afryki. Jego łacińska nazwa to Pausinystalia yohimbe. Składniki aktywne kory yohimby to yohimbina, oraz alkaloidy indolowe.

Działanie medyczne tej substancji wynika z blokowania pewnych receptorów w organizmie. Dzięki temu poprawia się działanie układu współczulnego, co przekłada się na zwiększone wydzielanie hormonów – adrenaliny i noradrenaliny do krwiobiegu. Układ współczulny (zwany także sympatycznym), odpowiada za aktywizację organizmu i reagowanie na różne czynniki. Po jego silnym pobudzeniu organizm przechodzi w stan „walka lub ucieczka”.

 

Głównym czynnikiem wpływającym na ten stan, jest zwiększenie adrenaliny, które wpływa na podwyższenie ciśnienia i pulsu. Johimbina w niewielkich dawkach, normuje ciśnienie, natomiast w większych – wpływa na jego podwyższenie. Dzięki niej można poprawić także pompę mięśniową – johimbina rozszerza naczynia krwionośne. Pobudza także układ nerwowy. Z tych powodów jej działanie można przyrównać do kofeiny.

Yohimbina to preparat znany od lat, ale dopiero niedawno, udowodniono naukowo jego zalety w sporcie – szczególnie w kulturystyce. Dowiedz się więcej, jakie działanie ma yohimbina i zobacz, dlaczego warto ją stosować.

belly-2473_960_720

Działanie yohimby, a dokładniej, pozyskiwanej z tej rośliny yohimbiny, nie jest tak oczywiste, jak innych suplementów na budowę mięśni. Yohimbina nie podwyższa poziomu testosteronu (jak uważano przez wiele lat), przez co wielu trenujących uważa, że nie jest on tak skuteczna, jak inne suplementy roślinne. Nie jest to prawdą, ponieważ ma ona dwa bardzo ważne działania – wspiera zdrowie seksualne, oraz wykazuje silne działanie na spalanie tłuszczu – to jeden z najlepszych spalaczy tłuszczu.

Yohimbina jest opisywana często jako środek, który pozwala pozbyć się tłuszczu, który nie reaguje na dietę i ćwiczenia. Wiele osób nie może pozbyć się tłuszczu niezależnie od tego, jak ciężko trenuje i na jakiej jest diecie. U mężczyzn ten tłuszcz pojawia się na brzuchu, a u kobiet, na pośladkach i udach. Z tego powodu, nie można traktować yohimbiny jedynie jako afrodyzjaku.

 

Yohimbina  a zdrowie seksualne

Przed zastosowaniem yohimbiny, warto skonsultować się z lekarzem. W USA większość legalnych dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością preparatów zwiększających libido zawiera johimbine. Słynna hiszpańska mucha w kroplach to także kora johimbiny (spanish fly).

Pierwsze preparaty z yohimbiną pojawiły się około 1960 roku, a w ich skład wchodził dodatkowo ester metylowy testosteronu. Preparaty tego typu można było stosować nie dłużej niż 2 – 3 tygodnie, ponieważ dawały wiele efektów ubocznych. Preparaty dostępne dzisiaj działają nieco inaczej i ich działanie uboczne jest słabsze. Badacze poddali badaniom suplementy z yohimbiną, które są stosowane dzisiaj, sprawdzając jej działanie na zaburzenia erekcji.

Doszli do wniosku, że efekty uboczne podczas krótkotrwałego stosowania tego preparatu, pojawiają się rzadko i szybko mijają. Zbyt duże dawki yohimbiny dają podobne efekty uboczne, jak kofeina – nerwowość, bezsenność, bóle serca i tachykardia, nadciśnienie.

Yohimbina to silny środek, dlatego nie należy jej przyjmować wtedy, gdy cierpimy na inne dolegliwość, szczególnie nadciśnienie i choroby serca. Nie należy także zwiększać dawek yohimbiny we własnym zakresie.

Roślina poprawia męskie libido i poprawia samopoczucie. Dzięki niej można osiągnąć także podobne efekty, jak podczas stosowania preparatów przedtreningowych – lepsze skupienie w czasie treningu i większą wydajność.

To preparat polecany szczególnie mężczyznom, natomiast u kobiet nie zaobserwowano zwiększenia libido i innych efektów na zdrowie seksualne.

 

Yohimbina kontra odchudzanie

Pierwsze badania na temat działania odchudzającego yohimbiny wskazują na to, że osoby przyjmujące ją w prawidłowych dawkach mogą schudnąć na diecie więcej, niż osoby, które jej nie przyjmują.

Badacze próbując odpowiedzieć na pytanie, czy yohimbina odchudza, doszli do interesujących wniosków. Zbadano 2 grupy kobiet, będących na diecie 1000 kalorii przez 3 tygodnie. Jednej grupie kobiet podawano dodatkowo yohimbinę, natomiast drugiej – placebo.

Zauważono, że w tej grupie kobiety schudły ponad 1 kilogram więcej niż w grupie placebo. Z tego powodu, może być to rozwiązanie dla osób, które nie są zadowolone z efektów swojej diety. Opisuje się jej działanie także jako środka na cellulitis, w połączeniu z tradycyjnie stosowaną w tym celu kofeiną.

 

Maksymalna dawka dzienna wg badań

Masa ciała (kg) x 0,2mg = dawka dzienna

Dla przykładu

60 kg x  0,2mg = 12 mg

90 kg x 0,2mg = 18 mg

 

itd

JOHIMBINA A PRAWO ŻYWNOŚCIOWE (update 2019-05)

W 2015 roku  johimbina jako nowa żywność w unii europejskiej została dopisana do ustawy na okres przejściowy-legisacyjny.

Przez kolejne lata niestety nikt nie udowodnił braku szkodliwości substancji i jej wpływu na organizm przez co w kwietniu 2019 substancja została wpisana jako zakazana w EU ze względu na brak dowodów , że substancja nie szkodzi zdrowiu.

Czyli mamy tutaj sytuację , gdzie :

 • nie udowodniono , że johimbina szkodzi zdrowiu
 • nie udowodniono , że johimbina nie szkodzi zdrowiu

Ustawodawca uznał więc substancję jako mogącą zaszkodzić zdrowiu…

Dokładne informacje znajdzie w ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2019/650 z dnia 24 kwietnia 2019 r. zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do johimby lekarskiej (Pausinystalia yohimbe (K. Schum) Pierre ex Beille) . Rozporządzenie weszło w życie 15 maja 2019

 

Dodano w: SuplementacjaTagi: jak działa yohimba, yohimba, yohimbina

Kamil - parę słów o autorze:

Zobacz pozostałe posty tego autora

36 komentarzy: “Jak działa johimbina? Opinie, dawkowanie i którą wybrać?

 1. Na czczo 1 dzień na próbę 5mg ale później kawę podczas ćwiczeń ok ale już po zjedzeniu posiłki gorzej ból głowy i nie za dobrze się czuje mały ból
  Brzucha zobaczymy jak to będzie po posiłku johimbine

 2. Jak stosowac johimbine, jeśli śniadanie jem o 7.00 a trening mam o 8.00? Zalecane stosowanie to 3 h po posiłku i 30 min przed treningiem :/ W moim przypadku to się wyklucza.

 3. Witam. Czy mogę kupić to żonie, która karmi piersią? Ma otyłość brzuszną, z którą walczy od porodu, dieta plus siłownia 3 x w tygodniu. Dziecko ma już rok, więc w dzień karmione sporadycznie.
  Ps. Tylko proszę nie pisać o odstawieniu dziecka, bo to nie wchodzi w grę. Jeżeli nie może przyjmować, ok.

  1. Raczej nie będzie to dobrym pomysłem, ponieważ nie dysponujemy żadnymi badaniami jak johimbina wpływa na kobiety w ciąży/karmiące piersią. Dlatego też jak napisałem na początku – nie ryzykowałbym :).

   1. Czy jeśli będę przy wadze 70 kg spożywala 2 razy po jednej (10mg), to schludne? Czy ta dawka pozwoli mi pozbyć się zbędnych kg? Codziennie pływam.

 4. Cześć. Jeśli moja dobowa dawka to 15 mg, zaś trening mam o godz. 18, to optymalnie będzie brać: 5mg na czczo i 10 mg przed treningiem, czy całą dawkę przed treningiem albo rano?

  1. To już kwestia tolerancji. Na pewno warto zacząć od mniejszych dawek i sprawdzić reakcję organizmu, a następnie zwiększać do polecanej. W tym przypadku, jeżeli tak odpowiada to śmiało, nie będzie różnić.

 5. Jak to jest z łączeniem kofeiny z johą? Johimbina powinna być stosowana z dala od węglowodanów, żeby nie powodować wyrzutów insuliny. Podczas gdy wyczytałem, że kofeina powoduje wyrzut insuliny, więc tak jakby to środki stosowane razem się wykluczają.

 6. Jesli zaczynam „wspolprace” z tym srodkiem (wczesniej stosowalem inne spalacze to czy przy wadze 110kg moge spokojnie zaczac od 10mg rano okolo 2h przed posilkiem ?

  1. Zawsze warto zacząć od najmniejszej dawki i zobaczyć reakcje organizmu. Wtedy zwiększać do docelowej 0,2 mg / kg m.c. – oczywiście o ile nie będzie żadnych przeciwskazań.

 7. Hej – noszę się z zamiarem rozpoczęcia suplementacji tym środkiem. Jestem obecnie na trzecim miesiącu redukcji i mam 10% tkanki tłuszczowej. chciałbym się jednak Was zapytać gdzie ją kupić najlepiej? na internecie jest tego pełno i czy jeśli na przykład kupię na internecie to czy mogę być pewny podanego składu czy lepiej szukać tego w innych źródłach?

 8. A co jeśli ważę 52 kilo i rano na czczo 15 mg nie zadziałało? Mogę dorzucić przed wieczornym treningiem np. kolejne 10?

 9. Od 7 dni biorę Johimbina , mąż mnie namówił gdzie ja raczej boję się brać takie środki bo nawet po wypiciu przedtreningówki źle sie czuje , ale ok namówił, biore juz 7 dni zero objawów, zwiekszyłam dawkę , gdzie mój mąż bierze razem ze mną u niego bóle i zawroty głowy , przestał brać bo źle sie czuje po nich , hmm

 10. Kupiłem Yohimbine HCL z renomowanej strony na necie, tymczasem wszyscy mówią że powinna być gorzka w smaku niestety moja po rozcieciu kapsułki jest słodko kwaśna czy to normalne???

 11. witam,
  Proszę o informacje jak długo można stosować johimbe i czy po kuracji mogą wystąpić jakieś efekty (typu jojo itp.)
  pozdrawiam
  M

  1. Johimbinę stosuje się zazwyczaj okresowo 4 tyg suplementacji 2 tyg przerwy (okres redukcji), jojo występuje tylko od tego, że wracamy do strych nawyków i jemy zbyt dużo w porównaniu do zapotrzebowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *