Korzyści zdrowotne stosowania Bromelainy
Korzyści zdrowotne ananasa, znane były już od czasów medycyny ludowej w czasach starożytnych. W wielu przypadkach stosowano ekstrakt a ananasa, a konkretniej z jego łodygi, owoców i samego soku. Obecnie już wiemy czym jest ten tajemniczy składnik, a jest nim bromelainy, czyli enzym roślinny odpowiadający głównie za trawienie białek. Warto jednak zauważyć, że oprócz obecności bromelainy w preparatach enzymatycznych, znajduje się ona także w osobnych preparatach, stosowanych nie tylko w przypadku zaburzeń trawienia. Dzisiaj przyjrzymy się właściwościom zdrowotnym bromelainy i potencjalnym jej zastosowaniom terapeutycznym.
Zanim zaczniemy omawianie ekstraktu z ananasa należy zaznaczyć, że preparat ten został zaklasyfikowany jako bezpieczny do użycia/stosowania – GRAS przez Amerykańską agencję ds. leków i żywności FDA.
Zastosowania bromelainy, w których prowadzone są dalsze badania:
- Właściwości przeciwzapalne,
- Właściwości przeciwnowotworowe,
- Aktywność przeciwdrobnoustrojowa,
- Inne zastosowania kliniczne.
Efekt antyzapalny bromelainy tłumaczy się poprzez jej wpływ na aktywność poszczególnych szlaków metabolicznych związanych z kinazami białkowymi i innymi związkami, których ekspresja przyczynia się do dalszej kaskady reakcji zapalnych. Bromelaina wykazuje silne oddziaływanie na ekspresję cyklooksygenazy -2 (COX-2), która stanowi czynnik aktywujący inne związki o działaniu biologicznym. Tymi dalszymi związkami chemicznymi są prostaglandyny, które wykazują silny efekt na organizm. Głównie mowa tutaj o prostaglandynie E2 (PGE2). Jest lipid prozapalny uczestniczący w wielu reakcjach zapalnych organizmu. Badania wykazują, że bromelaina wykazuje działanie hamujące wobec dalszej ekspresji cyklooksygenazy, regulując tym samym ekspresję cytokin prozapalnych, czyli mediatorów stanu zapalnego. Warto tutaj zaznaczyć, że do reakcji obronnej organizmu w celu pozbycia się czynnika zapalnego, potrzebna jest pewna ilość stresu oksydacyjnego. Stąd też odpowiednia dawka bromelainy może wykazywać na tyle skuteczny efekt przeciwzapalny, który przyczyni się do uregulowania poszczególnych stanów zapalnych. Warto także wspomnieć o możliwości Bromelainy do podniesienia aktywności komórek typu Natural Killer – NK, czynnika G-CSF (czynnik stymulujący tworzenie kolonii makrofagów), IL-2. Jest to główna ścieżka prowadząca do zmniejszenia nadmiernego stanu zapalnego dzięki zastosowaniu bromelainy.
Silny czynnik antyzapalny – KURKUMINA
Działania antynowotworowe oferowane przez bromelainę polega pośrednio na uwydatnieniu skrócenia cyklu życiowego komórki nowotworowej. Chodzi o proces jej apoptozy. Udowodniono w modelu in-vitro, że bromelaina działa hamująco na transkrypcję czynnika jądrowego kB, czyli NF-kB, poprzez zatrzymanie cyklu komórkowego (komórki nowotworowej) na linii G2/M, prowadząc do jej apoptozy.
Takim szczególnym czynnikiem przeciwnowotworowym w ludzkim organizmie jest czynnik transkrypcyjny p53, aktywującego dalej białko proapoptotyczne, czyli zwiększające siłę procesu apoptozy. Jest to białko Bax. Bromelaina indukuje ekspresję czynnika p53, co zwiększa potencjał obronny organizmu wobec procesu nowotworowego. Ponadto ekstrakt z ananasa przyczynia się także do zmniejszenia aktywności czynników sprzyjających przeżyciu komórki nowotworowej – kinazy Akt. Aktualnie badania w tym zakresie prowadzone są na modelach in vivo zwierzęcych. Są to niezwykle obiecujące dane, które należałoby rozszerzyć w celu lepszego zrozumienia wpływu ekstraktu z ananasa wobec regulacji i obniżania procesu zapalnego w przypadku nowotworów.
Aktywność przeciwdrobnoustrojowa bromelainy jest tłumaczona jej naturalnym potencjałem do bycia antybiotykiem. Jej aktywność przeciwdrobnoustrojowa/antybakteryjna jest obserwowana wobec zakażeń E. coli, V. cholerae, C. albicans. W tych konkretnych przypadkach bromelaina działa przeciwdhezyjnie, czyli zapobiega nadmiernego „przyklejaniu” się drobnoustrojów do biofilmu bakteryjnego, przez co niechciane bakterie są efektywnie usuwane z organizmu, dzięki procesom fizjologicznym. Bromelaina zwiększa także zdolność do fagocytozy, przez co ułatwia rozpoznanie niechcianego gościa przez nasz układ odpornościowy i syntezę odpowiednich wobec nich przeciwciał.
Inne zastosowania kliniczne bromelainy odnoszą się do problemów w obrębie:
- Aparatu ruchu,
- Układu sercowo-naczyniowego,
- Astmy,
- Zapalenia zatok,
- Zapaleń jelit,
- Oparzeń.
Bromelaina z dodatkiem Papainy
W związku z licznie występującą chorobą zwyrodnieniową stawów, zanotowano zmniejszenie obrzęku stawów i tkanek miękkich objętych procesem zapalnym.
Bromelaina, co ciekawe wykazuje także potencjał ochronny wobec powikłań chorób układu krążenia. Otóż jest ona w stanie obniżyć zdolność płytek do agregacji, co może być pomocnym czynnikiem obniżającym ryzyko powstawania skrzepów oraz incydentów sercowo-naczyniowych, będących jednymi z najczęściej występujących poważnych powikłań dzisiejszych czasów.
Astma jako choroba układu oddechowego stanowi nie lada wyzwanie dla wielu specjalistów medycznych. Aktualnie prowadzone są badania głównie na zwierzętach. Przynoszą one obiecujące efekty w postaci zmniejszenia częstotliwości napadów astmy, aczkolwiek sposób działania bromelainy w tym przypadku nie został do końca poznany. Podobnie ma się sprawa z zapaleniem zatok, gdzie w badaniu pilotażowym uczestnicy stosowali bromelainę przez okres 3 miesięcy. Suplementacja preparatu przyczyniła się do poprawy zdrowia.
Pozbądź się złych bakterii dzięki Oregano!
W przypadku zapaleń jelita grubego, należy poczekać do momentu, aż pojawią się badania z udziałem ludzi, aczkolwiek bazując na obecnie zebranych danych prowadzonych na szczurach warto nadmienić, że bromelaina przyczyniła się do obniżenia stanu zapalnego jelita grubego, łagodząc objawy, co może stanowić alternatywne wsparcie dla osób cierpiących na nieswoiste choroby zapalne jelit.
Ciekawe działanie zostało zanotowane w przypadku oparzeń, gdzie bromelaina okazała się być skutecznym składnikiem remodelującym zniszczoną tkankę objętą oparzeniem II i III stopnia.
Skuteczne dawki preparatu bromelainy oscylują w granicach 400-600mg/dzień.
Podsumowanie
Bromelaina jest składnikiem owocu ananasa. Składnik ten wykazuje szeroki potencjał prozdrowotny, który w wielu jeszcze przypadkach wymaga dalszych badań. Wykazuje na pewno duży potencjał w ułatwieniu trawienia białek oraz w niektórych problemach zdrowotnych. Stąd też odpowiednio zastosowana bramelaina może zostać skutecznym sprzymierzeńcem w walce o nasze zdrowie.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4998156/
- https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=184.1024
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC538506/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529416/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16337164/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24273953/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29176974/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529416/