Tak naprawdę turystyka piesza jest dostępna przez większość czasu w ciągu roku. Zima co prawda nie jest preferowaną porą roku, ponieważ jest bardziej niebezpieczna. Większość obszarów górskich, na których zimą uprawia się sporty narciarskie, nadaje się do pieszych wędrówek.
Niektóre obszary są przystosowane do wycieczek pieszych przez cały rok. Jest to ściśle związane z lokalizacją oraz jej określonymi warunkami geograficznymi i pogodowymi.
Co to hiking?
Jest to czynność o umiarkowanym stopniu trudności, która polega na pokonywaniu długich dystansów, na ogół po szlakach lub ścieżkach. Czas trwania takiej wyprawy waha się od kilkugodzinnych tras, aż do dłuższych, trwających ponad 20 dni. Zazwyczaj są to grupy różnej wielkości, od kilku do kilkunastu osób.
Hiking i trekking to dwa terminy używane czasami w sposób zamienny. Różnica między nimi polega zwykle na czasie trwania określonej czynności. Wędrówki piesze (hiking) kojarzą się z krótszymi programami, podczas gdy trekking jest używany do dłuższych programów trwających tydzień lub dłużej.
Wędrówki to także świetny sposób na zanurzenie się w kulturze i historii kraju lub obszaru. Dłuższe programy pozwolą poznać lokalne społeczności i skosztować wyjątkowych lokalnych potraw.
Czego potrzebujemy?
Jest to zależne od czasu trwania wycieczki, a zwłaszcza od tego, czy jest to program całonocny, czy nie. Ogólnie najlepiej zaopatrzyć się w:
- dwie różne pary butów: para porządnych i wodoodpornych butów turystycznych oraz lżejsza para butów takich jak trampki czy sandały
- kurtka i spodnie przeciwdeszczowe i wiatroszczelne
- krem do opalania
- okulary słoneczne
- kapelusz lub czapka
- plecak o pojemności 35 lub 40 litrów
- butelka wody
- kijki do chodzenia
- lampa czołowa
TMG (Betaina Bezwoedna) – usprawnienie wydolności tlenowej i metylacji
Korzyści
1.Piesze wycieczki to świetna aktywność fizyczna angażująca większość partii mięśniowych. Poprawia również siłę mięśni, poczucie równowagi, zdrowia serca, zmniejsza ryzyko niektórych problemów z oddychaniem. Niezależnie od tego, czy wspinamy się po stromym zboczu, czy spacerujemy po krętej ścieżce, wędrówki to doskonała okazja, aby poćwiczyć.
Wędrówki po nierównym terenie zwiększają ilość energii zużywanej przez organizm o 28% w porównaniu do chodzenia po płaskim terenie. Różne ukształtowanie terenu, które napotykasz podczas wędrówek, również różnią się od chodzenia po płaskim terenie. Ścieżki w górę, w dół wymagają subtelnych zmian w sposobie, w jaki mięśnie nóg wydłużają się lub skracają podczas wykonywania pracy, a te przesunięcia zwiększają ilość energii, którą wydatkujesz podczas wędrówki.
Jak już wspomniałam, może poprawić równowagę i stabilizację, co pomaga chronić przed upadkami. Używanie tych mięśni może również zmniejszyć ryzyko urazów spowodowanych nadmiernym obciążeniem – takich jak bóle kolan lub bioder lub problemy z kręgosłupem.
2,Zdrowie nie tylko fizyczne, ale też i psychiczne, Przebywanie na łonie natury może poprawić nastrój i zdrowie psychiczne. Jak wynika z badań, spędzanie czasu na świeżym powietrzu zmniejsza poziom stresu, uspokaja i może prowadzić do obniżenia ryzyka depresji . Poza korzyściami dla zdrowia psychicznego przebywanie na świeżym powietrzu poprawia percepcję sensoryczną. Oglądanie widoków, zapachów i uczuć natury ma wiele korzyści zdrowotnych.
3.Poprawa relacji. Nie musimy wyruszać samemu w drogę. Zaproś przyjaciela, sąsiada lub członka rodziny, aby lepiej spędzić czas na szlaku. Piesze wędrówki z partnerem lub nawet w grupie mogą poprawić siłę relacji międzyludzkich. Jest to świetny sposób na wzmocnienie przyjaźni lub więzi z towarzyszami. Długi czas wędrówek pozwoli na rozwinięcie wielu ciekawych tematów.
Szlaki
Istnieje kilka łatwych sposobów na znalezienie szlaku, który spełni określone potrzeby.
- Przewodniki i strony internetowe to świetne zasoby na znalezienie szlaku, ponieważ możemy uzyskać wszystkie potrzebne informacje typu trudność szlaku, jego długość, wysokość, kierunki, źródła wody, cechy szlaku itp. Witryny internetowe często wyświetlają raporty z ostatnich podróży, które mogą dać wyobrażenie o aktualnych warunkach na szlaku.
- Poczta pantoflowa: jeśli masz znajomych, którzy lubią wędrować, poproś ich, aby zasugerowali Ci kilka miejsc.
- Porozmawiaj z mieszkańcami: skontaktuj się z lokalną organizacją turystyczną lub zadzwoń do stacji w okolicy, w której chcesz wędrować. Potrafią zasugerować wędrówki na wszystkich poziomach umiejętności.
https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3rski-krajobraz-kroki-kamienie-2031539/
Na co zwrócić uwagę?
- Ilość czasu. Warto się zastanowić czy mamy kilka godzin czy cały dzień. Ilość czasu, jaką posiadamy może określić, dokąd się wybieramy. Należy brać pod uwagę czas na dotarcie do początku szlaku i z powrotem.
- Poziom sprawności: szczerze oceń, w jakiej jesteś formie. Chcesz spędzić przyjemny czas, zamiast cierpieć podczas długiej, męczącej wędrówki, na którą nie jesteś przygotowany. Jeśli nie jesteś w formie swojego życia, nie martw się, szlaki są różne.
- Odległość. Warto dodać, że tempo wędrówki może być wolniejsze w zależności od terenu, wzrostu wysokości i ciężaru, jaki znajduje się na plecach. Należy również zwrócić uwagę na poziom współtowarzyszy.
- Stromość. Współczynnik nachylenia podczas wędrówki jest jednym z czynników określających poziom trudności. Ponadto, na strome szlaki należy przeznaczyć więcej czasu niż na te bardziej płaskie.
- Pora roku i pogoda. Niektóre trasy nie będą dostępne wczesną wiosną, ponieważ są pokryte śniegiem. Jeśli jest jesień, a słońce zachodzi wcześniej, zaplanuj odpowiednio, aby nieoczekiwanie nie zaskoczył Cię zmrok. Zawsze sprawdzaj prognozę pogody przed wyruszeniem w drogę, aby odpowiednio się ubrać i spakować.
- Logistyka. Niektóre wędrówki wymagają nieco więcej planowania. Na przykład, jeśli skończysz wędrówkę, która zaczyna się i kończy w różnych miejscach, będziesz musiał przewieźć samochód z punktu początkowego i końcowego.
Zastrzyk energii przed długimi trasami – No.1 od Testosterone.pl
Na co uważać?
Według badań biegunka jest najczęstszą chorobą ograniczającą długodystansowych wędrowców. Wędrowcy powinni rutynowo oczyszczać wodę, unikając używania nieoczyszczonej wody powierzchniowej. Ryzyko chorób przewodu pokarmowego można również zmniejszyć, przestrzegając zasad higieny osobistej i czyszcząc naczynia kuchenne.
Jeśli nie jesteś ostrożny, potknięcia mogą prowadzić do skręcenia kostek, skręcenia kolan, ale i niebezpiecznych upadków. Niedoświadczeni wędrowcy mogą być bardziej narażeni na kontuzje, jeśli od razu podejmą długą wędrówkę. Należy zwiększać poziom wraz z czasem. Należy dać sobie czas na nabranie siły i wzmocnienie mięśni i stawów.
Podsumowanie
Piesze wycieczki to powszechna aktywność rekreacyjna, która zapewnia liczne korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszone ryzyko chorób serca, obniżone ciśnienie krwi i lepsza wydolność krążeniowo-oddechowa. Poprawia stabilizację i wpływa na prewencję upadków. Przynosi również wiele korzyści na poziomie psychiki – poprawia kontakty międzyludzkie oraz umożliwia obcowanie z naturą. Dużą zaletą jest również to, że nie potrzebujemy dużej ilości pieniędzy, aby wykonywać ten sport. Warto spróbować i sprawdzić czy ten rodzaj aktywności jest odpowiedni dla nas!
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12681456/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5433751/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18562968/
https://en.wikipedia.org/wiki/Hiking
https://pixabay.com/pl/photos/wycieczka-wysokog%C3%B3rska-cz%C5%82owiek-455338/
Health benefits of hiking: Raise your heart rate and your mood