Kamica nerkowa, symptomy i leczenie. Jak zapobiegać?
Większość ludzi ma dwie nerki, które są narządami w kształcie fasoli, każda o długości około 10-15 cm, położone po obu stronach kręgosłupa, głęboko w jamie brzusznej. Jednakże możliwe jest prowadzić zdrowe i aktywne życie, mając tylko jedną sprawną nerkę. W rzadkich przypadkach ludzie mogą urodzić się z trzema nerkami również one pozostają zdrowe.
Główne zadania nerek
– Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie krwi z toksyn i przekształcanie odpadów w mocz.
– Każda nerka waży około 160 gramów i usuwa od jednego do półtora litra moczu dziennie.
– Dwie nerki razem filtrują 200 litrów płynów w ciągu 24 godzin.
Zadaniem nerek jest filtrowanie krwi. Usuwają one odpady, kontrolują równowagę płynów w organizmie i utrzymują właściwy poziom elektrolitów. Cała krew w Twoim organizmie przepływa przez nie około 40 razy dziennie. Krew wpływa do nerek, odpady są usuwane, a sól, woda i minerały są w razie potrzeby regulowane. Przefiltrowana krew wraca do organizmu. Odpady zamieniają się w mocz, który zbiera się w miedniczce nerkowej – strukturze w kształcie lejka, która odprowadza mocz przewodem zwanym moczowodem do pęcherza moczowego. Każda nerka ma około miliona maleńkich filtrów zwanych nefronami. Może się zdarzyć, że tylko 50% Twojej nerki pracuje i możesz nie zauważyć żadnych objawów ani problemów. Jeśli krew przestaje dopływać do nerki, jej część lub całość może obumrzeć. Może to prowadzić do niewydolności nerek.
Kwasy tłuszczowe omega-3 dla zdrowia naczyń krwionośnych
Regulacja wody oraz soli w organizmie
Wszystkie komórki ciała, z wyjątkiem komórek skóry, są otoczone płynem zwanym płynem pozakomórkowym. Aby komórki ciała mogły prawidłowo funkcjonować, płyn pozakomórkowy musi mieć stabilny. Równowaga soli i wody jest utrzymywana przez szereg hormonów działających na nerki. Nerki rozpoznają serię komunikatów, które różnią się w zależności od komunikatów od ilości wypijanych płynów. Jeśli człowiek nie pije wystarczająco dużo, płyny ustrojowe stają się bardziej skoncentrowane i w rezultacie nerki wydalają bardziej zagęszczony mocz. Mechanizmy te są bardzo wydajne. Jeśli organizm jest w zadowalającej formie, około 80% spożytych płynów jest wydalane w ciągu godziny.
Sole również są utrzymywane w bardzo ścisłych granicach. Jeśli zostanie przyjęty nadmiar sodu, jego ilość we krwi wzrasta, a osoba staje się spragniona i zaczyna pić płyny.
Najważniejsze hormony wytwarzane przez nerkę
Renina
Nerki wydzielają szereg hormonów, które są ważne dla normalnego funkcjonowania organizmu. Jednym z takich hormonów jest renina, która utrzymuje ciśnienie krwi na normalnym poziomie. Jeśli ciśnienie krwi spada, nerki wydzielają reninę, która zwęża małe naczynia krwionośne, co powoduje wzrost ciśnienia krwi. Jeśli nerki nie funkcjonują prawidłowo, może być wytwarzana zbyt duża ilość reniny, zwiększając ciśnienie krwi, a czasem prowadząc do nadciśnienia (wysokie ciśnienie krwi). Z tego powodu wiele osób z chorobami nerek ma również wysokie ciśnienie krwi.
Erytropoetyna
Erytropoetyna to kolejny hormon wydzielany przez nerki, który działa na szpik kostny w celu zwiększenia produkcji czerwonych krwinek. Jeśli funkcja nerek ulega pogorszeniu, hormon jest produkowany w niewystarczającej ilości i spada liczba produkowanych czerwonych krwinek, co prowadzi do anemii. Z tego powodu u wielu osób z obniżoną czynnością nerek ma anemię – niską morfologię krwi.
Witamina D
Witamina D jest niezbędna dla wielu funkcji organizmu. W normalnej diecie witamina D występuje w postaci nieaktywnej i musi zostać nieco zmieniona
przez nerki, zanim zacznie działać w organizmie. Ta „aktywowana” forma Witaminy D jest niezbędna do wchłaniania wapnia przez jelito, prawidłowej budowy kości i sprawnego funkcjonowania mięśni. U osób z upośledzoną funkcją nerek, często występuje niski poziom wapnia we krwi oraz nieodpowiednia ilość witaminy D, co prowadzi do osłabienia mięśni i rozmiękanie kości (osteomalacja).
Melatonina od testosterone.pl na regulację snu
Objawy choroby nerek
Choroby nerek mogą powodować wiele różnych objawów. Niektóre z nich to:
- problemy z zasypianiem
- zmęczenie
- niemożność koncentracji
- sucha, swędząca skóra
- zwiększone lub zmniejszone oddawanie moczu
- krew w moczu
- pienisty mocz
- opuchlizna wokół oczu
- opuchlizna stóp lub kostek
- zmniejszony apetyt
- skurcze mięśni
Kamica nerkowa jak powstaje?
Kamienie nerkowe (zwane także kamicą nerkową lub kamicą moczową) to twarde złogi minerałów i soli, które tworzą się wewnątrz nerek.
Wśród wielu przyczyn powstawania kamieni nerkowych wymienia się złą dietę, nadmierną masę ciała, niektóre schorzenia oraz niektóre suplementy i leki. Kamienie nerkowe mogą dotyczyć każdej części układu moczowego – od nerek po pęcherz moczowy. Często kamienie tworzą się, gdy mocz staje się zagęszczony, co umożliwia minerałom krystalizację i sklejanie się. Wydalanie kamieni nerkowych może być dość bolesne, ale kamienie zazwyczaj nie powodują trwałych uszkodzeń, jeśli zostaną rozpoznane w odpowiednim czasie. W zależności od sytuacji, aby wydalić kamień nerkowy, może być konieczne jedynie zażycie leków przeciwbólowych i wypicie dużej ilości wody. W innych przypadkach – na przykład, gdy kamienie utkną w drogach moczowych, są związane z zakażeniem układu moczowego lub powodują komplikacje – konieczna może być operacja.
Ile osób może mieć kamienie nerkowe?
Według National Kidney Foundation mniej więcej jedna na dziesięć osób w pewnym momencie swojego życia będzie miała kamicę nerkową, przy czym kamienie występują dwa razy częściej u mężczyzn. Kamienie nerkowe stały się bardziej powszechne w ciągu ostatnich kilku dekad. Wzrost ten może być spowodowany jednoczesnym wzrostem częstości występowania otyłości, która jest potencjalnym czynnikiem ryzyka dla kamicy nerkowej.
Tworzenie się kamieni nerkowych
Kamienie nerkowe tworzą się, gdy minerały i sole zawarte we krwi tworzą twarde konkrecje wewnątrz nerek. W normalnych warunkach nerki odfiltrowują te substancje, ale gdy ich stężenie jest wysokie lub gdy nerki są przepracowane albo nie pracują normalnie, substancje te mogą się gromadzić i „zbijać” razem, tworząc ostre kryształy. Bardzo małe kamienie mogą być wydalane same z siebie podczas oddawania moczu. Czasami jednak kryształy utkną – i to właśnie wtedy zazwyczaj zaczynają się największe objawy.
Berberyna od APOLLO’s HEGEMONY – wsparcie gospodarki cukrowej organizmu
Kamienie nerkowe czy mają objawy?
Kamień nerkowy zwykle nie powoduje objawów, dopóki nie przemieszcza się w obrębie nerki lub nie przedostanie się do moczowodów – rur łączących nerki z pęcherzem moczowym. Jeśli utknie w moczowodach, może zablokować przepływ moczu i spowodować obrzęk nerki oraz skurcz moczowodu, co może być bardzo bolesne. W takiej sytuacji mogą wystąpić następujące oznaki i objawy:
- Silny, ostry ból w boku i plecach, poniżej żeber
- Ból promieniujący do podbrzusza i pachwiny
- Ból, który pojawia się falami i ma zmienne natężenie
- Ból lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
Inne oznaki i objawy mogą obejmować:
- Różowy, czerwony lub brązowy mocz
- Mętny lub cuchnący mocz
- Uporczywa potrzeba oddania moczu, oddawanie moczu częściej niż zwykle lub oddawanie moczu w małych ilościach
- Nudności i wymioty
- Gorączka i dreszcze, jeśli występuje infekcja
Dodatkowa notka: Normalny, zdrowy mocz jest bezbarwny lub przezroczysty. Jeśli mocz jest mętny lub ma nieprzyjemny zapach, zwykle wskazuje to na zakażenie dróg moczowych. Czasami pacjenci z kamicą nerkową mają infekcje w tym samym czasie. Jedno z badań wykazało, że infekcje występują u około 8 procent osób, które mają kamienie nerkowe. Przykry zapach może być spowodowany wzrostem ilości zarazków w moczu lub może po prostu wynikać z tego, że mocz jest „spiętrzony” i bardziej skoncentrowany niż zwykle. Zmętnienie jest zwykle spowodowane ropą, która tworzy się w wyniku infekcji. Jeśli Twój mocz jest różowy lub brązowy, prawdopodobnie wskazuje to na obecność krwi. Gdy kamień przemieszcza się w organizmie, jego ostre krawędzie mogą drapać wyściółkę moczowodu, powodując niewielkie krwawienie. Krew w moczu (zwana również krwiomoczem) jest stosunkowo częstym objawem kamicy nerkowej.
Ból spowodowany kamicą nerkową może się zmieniać – na przykład przesuwać się w inne miejsce lub zwiększać swoją intensywność – w miarę przemieszczania się kamienia w drogach moczowych.
2 główne typy kamieni nerkowych
Szczawian wapnia: Najczęstszy rodzaj kamieni nerkowych, które powstają, gdy wapń łączy się ze szczawianem w moczu. Do ich powstawania może przyczyniać się nieodpowiednie spożycie wapnia i płynów, a także inne schorzenia.
Kwas moczowy: Jest to kolejny częsty rodzaj kamieni nerkowych. Pokarmy takie jak mięsa organiczne i skorupiaki zawierają wysokie stężenie naturalnych związków chemicznych zwanych purynami. Wysokie spożycie puryn prowadzi do zwiększonej produkcji moczanu jednosodowego, który w odpowiednich warunkach może tworzyć kamienie w nerkach. Tworzenie się tego typu kamieni ma tendencję do występowania w rodzinach.
Jak dbać o nerki, aby nie mieć kamicy nerkowej?
Picie wystarczającej ilości płynów pomoże utrzymać mocz w stanie mniejszego stężenia produktów odpadowych. Ciemny mocz jest bardziej skoncentrowany, dlatego przy dobrym nawodnieniu Twój mocz powinien mieć barwę od jasnożółtej do bezbarwnej. Większość wypijanych płynów powinna stanowić woda. Większość ludzi powinna pić więcej niż 12 szklanek wody dziennie (około 2.5l).
Możesz ograniczyć nadmiar soli w swojej diecie. Jakie produkty spożywcze są bogate w sól? Wszyscy myślą o słonych chipsach ziemniaczanych i frytkach. Powinno się je jeść rzadko. Są też inne produkty, które są słone: wędliny na kanapki, pakowane posiłki czy fast foody właśnie. Dorośli powinni spożywać nie więcej niż 6 g soli dziennie (2,4 g sodu) – czyli około 1 łyżeczki.
Nie daj się zmylić, że masz kamień „wapniowy”. Produkty mleczne zawierają wapń, ale w rzeczywistości pomagają zapobiegać powstawaniu kamieni, ponieważ wapń wiąże się ze szczawianami, zanim dostaną się one do nerek. Osoby z najniższym spożyciem wapnia w diecie mają zwiększone ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Kamienie mogą powstawać z soli, produktów odpadowych białek i potasu. Najczęstszym typem kamienia nerkowego jest kamień szczawianu wapnia. Większość kamieni nerkowych powstaje, gdy szczawian, produkt uboczny niektórych pokarmów, wiąże się z wapniem podczas wytwarzania moczu przez nerki. Zarówno poziom szczawianów, jak i wapnia wzrasta, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, a także, gdy zawiera zbyt dużo soli.
Niektóre substancje ziołowe są reklamowane jako pomocne w zapobieganiu kamicy. Powinieneś wiedzieć, że nie ma wystarczających opublikowanych dowodów medycznych na poparcie stosowania jakichkolwiek ziół lub suplementów w zapobieganiu kamieniom.
D3+K2MK7 w jednej kapsułce
Badaj się!
Objawowa kamica nerkowa wymaga opieki medycznej, niezależnie od rodzaju i liczby objawów oraz ich nasilenia. Nieleczona, nawet pojedyncza kamica może spowodować uszkodzenie nerek. Jeśli w przeszłości występowała u Ciebie kamica nerkowa, może to być oznaką ukrytego problemu. Jeśli masz objawy kamicy nerkowej lub jeśli w przeszłości miałeś wiele kamieni nerkowych, zarezerwuj się do lekarza na wizytę.
Źródła:
https://www.webmd.com/kidney-stones/picture-of-the-kidneys
https://pl.wikipedia.org/wiki/Renina
https://www.nhs.uk/conditions/kidney-stones/
https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/k/kidney-stones
https://www.kidneyfund.org/all-about-kidneys/other-kidney-problems/kidney-stones
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15604-kidney-stones
https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/salt-nutrition/