Rodzaje masażu oraz ich skuteczność - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Rodzaje masażu oraz ich skuteczność

Image by Mario from Pixabay

Masaż w XXI wieku jest dość popularnym zabiegiem. Większość z nas na pewno chociaż raz w życiu go doświadczyła. Korzystają z niego młodzi ludzie, ale również i ci starsi, sportowcy czy osoby siedzące przez większość czasu przy biurku. Każda z tych osób znajdzie odpowiedni rodzaj masażu, gdyż jest ich naprawdę sporo, a każdy z nich ma inne zastosowanie.

 

Korzyści

Należy pamiętać, że masaż daje najlepszy rezultat kiedy jest on wykonywany regularnie. Tak jak ze wszystkim innym, ważna jest regularność. Masaż powoduje uczucie zrelaksowania (nie zawsze w trakcie, gdy na przykład jest to masaż) sportowy, a dopiero po zabiegu. Regularne masaże pomagają utrzymać ciało w dobrej kondycji.
Jedynym minusem jest cena takowych zabiegów oraz czas, który musimy poświęcić na sesję.

 

Take It Smart – suplement wspierający relaksację przed snem oraz jego długość i jakość

Korzyści z masażu mogą obejmować:

  • Zmniejszenie poziomu stresu,
  • Relaks,
  • Zmniejszenie bólu oraz napięcia mięśni,
  • Poprawa krążenia,
  • Zwiększenie energii,
  • Obniżenie tętna i ciśnienia krwi,
  • Poprawa odporności.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić korzyści płynące z masażu, niektóre badania wykazały, że masaż może być również pomocny w:

  • Zaburzeniach trawienia,
  • Bólach głowy,
  • Bezsenności związanej ze stresem,
  • Bólach krzyża,
  • Zespole bólu mięśniowo-powięziowego,
  • Nadwyrężeniach lub urazach tkanek miękkich,
  • Kontuzjach,
  • Bólach stawu skroniowo-żuchwowego,
  • Bólach górnej części pleców i szyi.

Pomimo swoich zalet, masaż nie ma zastępować regularnej opieki medycznej.

Zagrożenia związane z masażem

Większość ludzi może skorzystać z masażu. Jednak masaż może nie być odpowiedni, dla osób z:

  • Zaburzeniami krwawienia lub przyjmujących leki rozrzedzające krew,
  • Oparzeniami lub gojącymi się ranami,
  • Zakrzepicą żył głębokich,
  • Infekcjami,
  • Złamanymi kośćmi,
  • Ciężką osteoporozą,
  • Bardzo mała liczba płytek krwi.

Najlepiej porozmawiać z lekarzem o masażu, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży.

źrodło https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/massage/art-20045743

 

Wieloskładnikowy preparat wspierający kondycję aparatu ruchu, ale także włosów skóry i paznokci

Rodzaje masażu

1. Masaż klasyczny
Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż w gabinetach masażu i gabinetach fizjoterapeutycznych. Jego działanie jest kompleksowe i pozwala zminimalizować wiele nieprzyjemnych objawów. Techniki tego zabiegu są modyfikowane w zależności od problemów z jakimi się zmagamy.

Techniki stosowane przez fizjoterapeutów (ugniatanie, rozcieranie, głaskanie, oklepywanie itp.) pomagają rozluźnić organizm i wyeliminować wiele dolegliwości. Jest to zazwyczaj relaks połączony z intensywniejszym masażem.

Jak działa masaż klasyczny?

Likwiduje lub minimalizuje napięcie i sztywność mięśni,
zmniejsza ból,
regeneruje i odżywia tkanki,
poprawia kondycję skóry, ujędrnia ją i wygładza,
zmniejsza obrzęki, pobudza przepływ krwi i limfy.

Trwa on zazwyczaj 30-60 minut.

 

2. Masaż sportowy

Masaż sportowy jest, jak wskazuje nazwa jest świetny dla sportowców lub dla każdego, kto prowadzi fizycznie wymagający tryb życia.

Szczególną uwagę zwraca się na stawy, mięśnie, ścięgna, więzadła i tkanki miękkie.

Masaż sportowy obejmuje wiele różnych ruchów, w tym: masaż szwedzki, głaskanie, ugniatanie, uciskanie, tarcie, uderzanie, rozciąganie i szukanie punktów spustowych.

Celem masażu sportowego jest poprawa wyników sportowych lub przygotowanie do następnego treningu.
Korzyści to nie tylko poprawa fizyczna, ale także lepszy sen, zwiększoną elastyczność i lepsze samopoczucie.

Trwa on zazwyczaj 30 minut i obejmuje daną partię mięśni.

 

3. Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami jest kierowany dla osób, które odczuwają ból i napięcie mięśni lub po prostu chcą się zrelaksować. Masażysta używa rozgrzanych kamieni zamiast lub oprócz dłoni.

Masaż gorącymi kamieniami może pomóc:

złagodzić napięcie mięśni,
poprawić przepływ krwi,
złagodzić ból,
złagodzić stres.

Podczas masażu gorącymi kamieniami, rozgrzane kamienie przykładane są do różnych obszarów ciała. Czasami używa się również zimnych kamieni. Jest on wykonywany w bieliźnie lub bez (okrycie prześcieradłem).

Zazwyczaj masaż trwa 60-90 minut.

 

https://pixabay.com/photos/stones-spa-massage-relax-salon-3184610/

4. Masaż aromaterapeutyczny

Masaże aromaterapeutyczne są najlepsze dla osób, które lubią zapachy i chcą mieć element sensoryczny w swoim masażu. Ten rodzaj masażu może pomóc:

poprawić nastrój,
zmniejszyć stres i niepokój,
zmniejszyć objawy depresji,
złagodzić napięcie mięśniowe.

Masaże aromaterapeutyczne łączą w sobie delikatny ucisk z użyciem olejków eterycznych. Masażysta zwykle decyduje, jakie olejki eteryczne będą używane podczas masażu. Jeśli mamy jakieś specjalne życzenia możemy zasugerować ulubione zapachy. Olejki eteryczne są rozcieńczane przed nałożeniem na skórę.

Podczas tego masażu zazwyczaj wykonuje się masaż całego ciała, wdychając olejki eteryczne przez dyfuzor i wchłaniając je przez skórę. Jest wykonywany w bieliźnie, ale najczęściej skupia się tylko na plecach, ramionach i głowie.
Masaż aromaterapeutyczny trwa od 60 do 90 minut.

 

5. Masaż w ciąży

Masaż w czasie ciąży ma wiele zalet, w tym regulację hormonów, złagodzenie bólu, zmniejszenie obrzęków, zmniejszenie bólu pleców i stawów, a nawet lepszy sen.

Oczywiście kobiety w ciąży nie powinny korzystać z typowego stołu do masażu i leżeć na brzuchu, zwłaszcza po pierwszym trymestrze ciąży. Masaż ciążowy wykorzystuje różne pozycje, aby był bezpieczny.

 

6. Refleksologia

Refleksologia uzupełnia holistyczne praktyki zdrowotne i stała się popularna w Stanach Zjednoczonych około lat trzydziestych XX wieku. Praktyka polega na akupresurze stosowanej na dłonie i stopy.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Refleksologii techniki te stymulują szlaki nerwowe i wspierają optymalne funkcjonowanie organizmu. Refleksolodzy używają różnych technik, aby stymulować punkty na stopach.

 

7. Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny to antidotum na codzienny stres, na który narażony jest każdy z nas. Dobrze wykonany i regularnie powtarzany, pomaga odzyskać spokój i złagodzić nerwobóle. W XXI wieku stres to bolączka wielu osób.

Jak działa relaksujący masaż?

  • Zmniejsza ból szyi i karku,
  • Pozwala na zmniejszenie objawów migreny,
  • Rozluźnia mięśnie kręgosłupa,
  • Ma działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe,
  • Odpręża.

Metodyka

Masaż w zależności od tego w jakiej części ciała jest wykonywany, ma trochę inną metodykę. Na samym początku w masażu klasycznym nakładamy oliwkę na ręce (reszta jest okryta prześcieradłem) i rozmasowujemy ją na danej części ciała. Wykonujemy przegłaskanie. Następnie rozcieranie jednorącz lub oburącz w wypadku większych obszarów. Wykonujemy około 8 pasm. Następnie przechodzimy do rozcierania. Tak samo jak w poprzednim – oburącz i jednorącz. Potem przechodzimy do ugniatania. Jest to najcięższy rodzaj, gdyż musimy złapać mięsień i „przenieść go do góry”. Po każdym rodzaju wykonujemy przygłaskanie, aby nasze dłonie trochę odpoczęły. Tam gdzie występują większe mięśnie wykonujemy ugniatanie falą (poprzeczne). Na końcu możemy wykonać oklepywanie różnymi metodami (mobilizujące ruchy). Zawsze masujemy jeden mięsień, następnie drugi, a na koniec staw pomiędzy nimi.

 

Adaptogen wspierający radzenie sobie ze stresem

Badania

Stwardnienie rozsiane powoduje szereg różnych objawów. Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym szukali alternatywnych terapii, aby kontrolować postęp choroby i leczyć objawy. Nieinwazyjne metody terapeutyczne, takie jak masaż, mogą przynieść korzyści w łagodzeniu niektórych z tych objawów. Jednak nie ma rygorystycznej oceny skuteczności masażu w stwardnieniu rozsianym. Niniejszy przegląd systematyczny ma na celu zbadanie skuteczności różnych metod masażu w przypadku typowych objawów choroby, w tym zmęczenia, bólu, lęku czy depresji.

Przeprowadzono systematyczne przeszukiwanie powiązanych badań w elektronicznych bazach danych, w tym w Cochrane Library, PubMed, Scopus, Web of Science i Google Scholar, używając terminów wyszukiwania związanych ze stwardnieniem rozsianym i terapią masażu. Do oceny jakości metodologicznej recenzowanych badań wykorzystano skalę PEDro.

Wyniki: W sumie 12 badań spełniło kryteria. Zmęczenie zostało złagodzone przez różne style masażu, takie jak refleksologia, masaż terapeutyczny i masaż szwedzki. Ból, niepokój i depresja zostały skutecznie złagodzone dzięki technikom refleksologii.

Wnioski: Różne podejścia do masażu skutecznie łagodziły objawy stwardnienia rozsianego, takie jak zmęczenie, ból, niepokój, depresja. Obecne wyniki przeglądu wskazują, że masaż może mieć korzystny wpływ na objawy motoryczne i niemotoryczne w chorobie. Masaż można uznać za leczenie uzupełniające i alternatywne w połączeniu z medycyną konwencjonalną. Ból i zmęczenie najlepiej łagodzi masaż szwedzki, natomiast lęki i depresję skutecznie łagodzi refleksologia.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34338108/

W ostatniej dekadzie nastąpił wzrost wykorzystania terapii medycyny alternatywnej, a jedną z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych terapii alternatywnej w leczeniu bólu krzyża jest masaż. Masaż często może być postrzegany jako bezpieczna metoda terapeutyczna, pozbawiona znacznego ryzyka i skutków ubocznych. Jednak pomimo jego popularności, nadal toczy się debata na temat skuteczności masażu w leczeniu bólu krzyża.

Odkrycia wskazują, że masaż może być skuteczną opcją leczenia w porównaniu z placebo i niektórymi aktywnymi opcjami leczenia (takimi jak relaksacja), zwłaszcza w krótkim okresie. Istnieją sprzeczne ustalenia dotyczące skuteczności masażu w leczeniu bólu krzyża w porównaniu z innymi terapiami manualnymi (takimi jak mobilizacja), standardową opieką medyczną i akupunkturą.

Pojawiają się dowody, choć niewielkie, które potwierdzają skuteczność terapii masażem w leczeniu bólu krzyża w krótkim okresie. Ze względu na powszechne błędy metodologiczne w badaniach pierwotnych, które stanowiły podstawę przeglądów systematycznych, zalecenia wynikające z tej bazy dowodowej należy interpretować z ostrożnością.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24043951/

 

Podsumowanie

Jak widać – masaż ma naprawdę dużo pozytywów. Pomaga zlikwidować obolałość mięśni, poprawić nastrój i złagodzić napięcia. Jedynym minusem jest jego cena. Ważne jest również rolowanie w domu czy na siłowni czy używanie pistoletu do masażu jak i również rozciąganie. Dobrze jest spróbować różnych rodzajów masażu i sprawdzić który jest dla nas odpowiedni.

 

Źródła:
https://www.healthline.com/health/types-of-massage
https://www.naturalbody.com/blog/different-types-of-massage
https://fizjo-pomoc.pl/en/physiotherapy-advice/relaxing-or-classic-massage-which-one-to-choose/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27502797/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5564319/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24043951/

https://pixabay.com/photos/woman-hands-massage-massaging-567021/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*