źródło zdjęcia: fredrick-tendong-GMUHeFuJUs-unsplash1.jpg
Popularność profesjonalnego e-sportu wciąż rośnie, a graczami są głównie młodsze osoby, w tym dzieci i młodzież oraz studenci. Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką rozgrywa się wiele gier związanych z e-sportem i psychologiczną intensywność zawodów, zawodnicy lub sportowcy przechodzą intensywne szkolenie w celu uzyskania biegłości w korzystaniu z urządzeń kontrolnych (np. klawiatur, myszy lub kontrolerów konsoli). Muszą także doskonalić podstawowe umiejętności neurologiczne, w tym efektywną koordynację ręka-oko, szybki czas reakcji i szybkie podejmowanie decyzji w wirtualnym środowisku rywalizacji, które są kluczowe dla wygrywania i odniesienia sukcesu w grach e-sportowych. Intensywność treningu wymaganego do konkurencyjnych gier e-sportowych paradoksalnie wymaga wielogodzinnego siedzenia w tej samej pozycji przed ekranem komputera lub telewizora, znoszenia wysokiego poziomu stresu, uwagi wzrokowej, światła niebieskiego i powtarzalnych krótkich ruchów mięśni, które razem odpowiadają siedzącemu, a co za tym idzie niezdrowemu trybowi życia. W tym artykule zostaną opisane aspekty dotyczące wpływu grania na komputerze na zdrowie.
Przykre fakty
Chociaż elitarne wyniki w e-sporcie wymagają doskonałych umiejętności poznawczych, profesjonalni gracze nie przechodzą na emeryturę z powodu spadku zdolności poznawczych. Cierpią raczej na wiele chorób fizycznych i psychicznych. Na przykład Jian „Uzi” Zihao ogłosił przejście na emeryturę w wieku 23 lat z powodu zdiagnozowanej u niego cukrzycy typu II połączonej z silnym bólem stawów ramienia i dłoni. Podobnie Hai „Hai” Du Lam przeszedł na emeryturę u szczytu swojej kariery z powodu kontuzji nadgarstka, która spowodowała silny ból, ograniczając jego zdolność do rywalizacji. Pomimo głośnego, wymuszonego medycznie przejścia na emeryturę tych młodych profesjonalistów, niewiele uwagi poświęca się profilaktyce.
Aparat ruchowy i aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest definiowana jako każdy ruch ciała wytwarzany przez mięśnie szkieletowe, który powoduje wydatek energetyczny. Według komitetu doradczego ds. wytycznych dotyczących aktywności fizycznej z 2018 r., ludzie powinny wykonywać co najmniej 150 do 300 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 do 150 minut tygodniowo. Oprócz ćwiczeń aerobowych, dwa lub więcej dni w tygodniu należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Wydolność krążeniowo-oddechowa jest równie silnym predyktorem śmiertelności, jak ustalone czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca typu 2. Przeciętny e-sportowiec trenuje ponad 10 godzin dziennie przed zawodami, podczas gdy podaje się, że 40% nie uczestniczy w żadnej formie aktywności fizycznej.
Nieprawidłowa postawa, powtarzana podczas długich sesji grania, może prowadzić do bólu szyi i pleców, czego doświadcza 42% e-sportowców. Termin „szyja gracza” lub „szyja Nintendo” odnosi się do bólu szyi spowodowanego dłuższymi okresami zgięcia kręgosłupa podczas patrzenia w dół na ekrany gier wideo. Typowe przemieszczenie głowy do przodu prowadzi do obciążenia połączenia szyjno-piersiowego i dolnych mięśni przykręgosłupowych, co może prowadzić do osiowego bólu pleców od odcinka szyjnego do lędźwiowego. Wcześniejsza literatura zidentyfikowała związany z tym wzrost momentu obrotowego o 10 funtów na mięśnie prostowników odcinka szyjnego na każdy cal przesunięcia głowy do przodu. Ponadto u e-sportowców mogą rozwinąć się wczesne zmiany zwyrodnieniowe szyjki macicy z towarzyszącymi radikulopatiami szyjki macicy. Współistnienie radikulopatii i obwodowych neuropatii uciskowych (tj. zespołów łokciowych, łokciowych i cieśni nadgarstka) wśród sportowców e-sportowych może wymagać dużej podejrzliwości i dokładnego zbadania, aby uniknąć pomyłek.
Zdecydowana większość konkurencyjnych gier e-sportowych w dużym stopniu zależy od szybkich, ale dokładnych ruchów kontrolera, które są mierzone w akcjach na minutę, definiowanych jako liczba naciśnięć klawiszy lub kliknięć myszą wykonanych w odstępie 1 minuty. Gry o wysokiej intensywności mogą osiągać do 500 akcji na minutę, które mogą być wykonywane w seriach lub nawet przez wiele godzin. Dlatego e-sportowcy zgłaszają dolegliwości bólowe dłoni i nadgarstków z częstością odpowiednio 30% i 36%.
Jak dobrać trening i ewentualną rehabilitację?
Wskazane jest ukierunkowanie ćwiczeń z naciskiem na rdzeń ciała (CORE). Mięśnie rdzenia to mięśnie bioder i miednicy, tułowia, górnej części pleców, ramion i szyi. Trening mięśni głębokich rdzenia w celu utrzymania ciała w pozycji pionowej w stabilnej i zrównoważonej pozycji posturalnej może zminimalizować ryzyko przewlekłych urazów układu mięśniowo-szkieletowego i kręgosłupa w wyniku długotrwałego siedzenia.
Poza stabilnością mięśni tułowia należy skupić się również na treningu kompleksu kończyny górnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na mechanikę ruchu grazca od palców po ramiona. Praca nad rozciąganiem i wzmacnianiem dłoni, nadgarstka, przedramienia i łokci jest również niezbędna do utrzymania odpowiedniego ułożenia bez utraty szybkości działania. Ekscentryczne obciążenia łokcia pomagają zapobiegać przewlekłym urazom, takim jak zapalenie nadkłykcia bocznego. Podobnie, wyściełane podparcie nadgarstka, unikanie ciągłego używania łokciowej części nadgarstka jako punktu obrotu podczas ruchów myszką i przerywane ćwiczenia pełnego zakresu ruchu nadgarstka powinny być rutynową praktyką w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju zespołu cieśni nadgarstka i łokcia.
Ogólnie e-sportowcom należy zalecić robienie krótkich 5-10-minutowych przerw w graniu, najlepiej co godzinę lub 20 minut co 3 godziny, aby zmniejszyć obciążenie osiowe wywierane na plecy. Rozciąganie podczas gry obejmuje 3 do 5 minut rozgrzewki przed rozpoczęciem z 2-godzinnymi przerwami, w tym zginanie i rozciąganie w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej kręgosłupa. Ćwiczenia te powinny również obejmować odcinek szyjny kręgosłupa i główne stawy kończyn górnych (nadgarstki i łokcie), aby zmniejszyć związane z tym ryzyko bólu mięśniowo-szkieletowego. Siedzący sportowiec będzie miał skrócenie niektórych mięśni ciała, podczas gdy inne mięśnie zostaną wydłużone w zależności od ich pozycji posturalnej. Te pozycje utrzymywane przez dłuższy czas mogą z czasem potencjalnie skracać tkanki, powodując dysfunkcję i ostatecznie powodując ból w różnych obszarach.
Jeśli sportowiec zgłasza istotne dolegliwości związane z określonymi zaburzeniami, takimi jak zapalenie nadkłykcia bocznego, zapalenie kaletki łokciowej, zespół cieśni nadgarstka lub, należy się nimi zająć i odpowiednio leczyć. W przypadku dolegliwości mięśniowo-szkieletowych kończyn górnych, takich jak ból nadgarstka lub dłoni, zwykle korzystne jest odpoczywanie, z krótkotrwałym (1 do 2 tygodni) unieruchomieniem lub bez. Można rozważyć zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jeśli odpoczynek i ćwiczenia rozciągające nie są skuteczne.
E-sportowcom zaleca się używanie klawiatur i kontrolerów o odpowiedniej czułości, aby uniknąć powtarzającego się wysokiego nacisku na opuszki palców, który może sprzyjać rozwojowi zanokcicy, a także niezliczonej ilości tendinopatii. Kwestie układu mięśniowo-szkieletowego są najważniejsze przy opracowywaniu programu zapobiegania kontuzjom w e-sporcie. Osiowy ból pleców jest jednym z najczęstszych i powodujących niepełnosprawność urazów w społeczności e-sportowej. Idealnie byłoby, gdyby środki zapobiegawcze wykluczały potrzebę przyszłych interwencji terapeutycznych, które obejmują doradzanie sportowcom w zakresie prawidłowej postawy. Być może najważniejszym czynnikiem jest neutralne ustawienie kręgosłupa, w którym głowa, klatka piersiowa i biodra nakładają się na siebie, z krzesłem lub kanapą ustawionymi tak, aby kolana były ustawione poziomo w stosunku do podłogi, a kończyny górne były w jednej linii z tułowiem.
Dobrym rozwiązaniem pod kątem stosunku jakość/czas wydaje się być trening interwałowy. Stwierdzono, że krótka seria intensywnych ćwiczeń sercowo-naczyniowych przed rozpoczęciem gry wideo League of Legends poprawiła wydajność o 17% (np. zwiększona celność i więcej wyeliminowanych celów) w porównaniu z odpoczynkiem. Badanie pilotażowe wykazało pozytywną korelację między ćwiczeniami fizycznymi a wynikami w e-sporcie, a także potencjalnie łagodzący wpływ odporności psychicznej na związek częstotliwości ćwiczeń i wyników w e-sporcie z amatorskimi graczami Fortnite. Z pewnością potrzebne są dalsze badania, ale pozytywna zależność między częstotliwością ćwiczeń a wynikami e-sportowymi nie jest zaskakująca, ponieważ zgłaszano, że gracze wykazują znacznie podwyższone szczytowe tętno podczas zawodów (np. 188 ± 33) porównując tempo przed i po zawodach, a kondycja fizyczna może pomóc tym graczom w radzeniu sobie z bardzo stresującymi sytuacjami w grach.
Rybi kolagen od Apollo’s Hegemony – profilatyka zdrowia stawów
Sen
Wielu graczy e-sportowych uczestniczy w nocnych sesjach gier, co prowadzi do niespójnych harmonogramów snu i nieprawidłowych wzorców snu. Jest to problematyczne, ponieważ podobnie jak w tradycyjnych sportach, nieodpowiedni sen może negatywnie wpłynąć na wydajność. Sen promuje podstawowe funkcje poznawcze, które są ważne w e-sporcie, takie jak szybkość przetwarzania poznawczego i psychomotorycznego, uwaga i pamięć robocza. Ponadto ograniczenie snu upośledza funkcje wykonawcze, obniżając zaawansowane umiejętności oczekiwane od elitarnych graczy (np. myślenie abstrakcyjne, podejmowanie złożonych decyzji). Ponieważ te podstawowe i zaawansowane umiejętności poznawcze są niezbędne niezależnie od gry, optymalna wydajność wymaga stałego i odpowiedniego snu.
Poza wydajnością, zły sen negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i powrót do zdrowia po kontuzjach. Zwiększa również ryzyko stosowania substancji zwiększających wydajność lub nadmiernego spożycia kofeiny, potencjalnie potęgując problemy zdrowotne związane z nieodpowiednim snem.
Take It Smart – kompleksowy preparat wspierający jakość oraz długość snu
Oczy…
E-sport to niesie za sobą wysokie obciążenie wizualne. Wczesne badania wykazały, że korzystanie z komputera radykalnie zmniejsza częstość mrugania od 3 do 5 razy w stosunku do spoczynku. Podczas gdy stwierdzono, że granie w gry wideo zwiększa ogólne ruchy gałek ocznych do celu, granie zbyt blisko ekranu lub przez dłuższy czas bez przerw wiąże się z urazami oczu. Stwierdzono, że najczęściej zgłaszaną chorobą niezwiązaną z układem mięśniowo-szkieletowym u e-sportowców było zmęczenie oczu.
Nic dziwnego, że długotrwała uwaga wzrokowa z niespójnymi harmonogramami snu i nadmierną ekspozycją na niebieskie światło z ekranów komputerów może prowadzić do ogólnego zmęczenia oczu. Syndrom widzenia komputerowego lub cyfrowe zmęczenie oczu nie jest niczym nowym i jest omawiany od ponad 30 lat. Typowe problemy z oczami wśród użytkowników komputerów można ogólnie podzielić na: (a) suchość oka, która powoduje podrażnienie, ból głowy i wrażliwość na światło; oraz (b) problemy z akomodacją wzrokową, takie jak niewyraźne widzenie w pobliżu ogniska i trudności z ponownym ustawieniem ostrości.
Niedawne badanie potwierdziło, że zjawisko to występuje u studentów grających w gry wideo, a objawy wizualne znacznie nasilają się po 4-godzinnym okresie ciągłego grania w gry wideo.
Zdrowie psychiczne
Płeć i rodzaje gier są istotnymi czynnikami wpływającymi na zdrowie psychiczne e-sportowych. Dorastający chłopcy z zaburzeniami związanymi z grami internetowymi mają wyższy wskaźnik lęku, depresji. U dorastających dziewcząt z zaburzeniami związanymi z grami internetowymi depresja objawia się częściej niż lęk. Wykazano, że gry online dla wielu graczy w obszarach bitew regulują emocje, podczas gdy gry RPG dla wielu graczy wydają się być związane z zaburzeniami nastroju i zachowania. Ankieta przeprowadzona wśród norweskiej młodzieży w wieku 13–17 lat (1928 osób) zmierzyła korzystanie z gier wideo, uzależnienie od gier wideo, depresję, epizodyczne intensywne picie, osiągnięcia w nauce i problemy z zachowaniem. Badanie to wykazało, że uzależnienie od gier wideo było związane z depresją, niższymi osiągnięciami w nauce i problemami z zachowaniem, ale czas spędzony na grze wideo nie był związany z żadnym z badanych niepożądanych skutków. Podobnie wyniki w nauce są ujemnie skorelowane z czasem grania w gry wideo z edukacyjnego punktu widzenia. Różne rodzaje gier wideo wpływają w różny sposób na zdrowie psychiczne ludzi. Na przykład brutalne gry wideo stają się ujściem złości i frustracji dla dorastających chłopców. Gry fantasy z nierealistycznymi postaciami sprawiają, że nastolatki zachowują się podobnie. Co ważne, gdy nastolatki grają w gry przez zbyt długi czas, osoba może wykazywać objawy patologiczne, a u uzależnionych nastolatków samotność, niepokój i depresję.
Żywienie
Taki siedzący tryb życia w połączeniu ze złą dietą i złymi nawykami fizycznymi stwarza znaczne ryzyko rozwoju wielu zaburzeń metabolicznych. Podczas gdy gracze e-sportowi zgłaszają zwiększony apetyt, podczas grania zużywają średnio tylko 61,8 kcal·h, co jest zgodne z czynnościami siedzącymi (średnio wydatkowano od 40 do 80 kcal·h). Ponadto przedłużające się sesje gier mogą utrudniać zdrowy sposób odżywiania poprzez promowanie niedożywienia lub przekarmiania, a także zwiększone spożycie napojów o wysokiej zawartości glukozy i kofeiny wśród sportowców wyczynowych e-sportowców w celu poprawy wyników. Rzeczywiście, każda dodatkowa godzina dziennie czasu przed ekranem była związana ze wzrostem spożycia cukru. Warto zauważyć, że takie zachowania należy scharakteryzować jako powiązane wzorce, a nie bezpośrednio spowodowane przez e-sport.
Czas, wielkość i skład posiłku również mogą wpływać na zdolności poznawcze. Co więcej, spożycie posiłku o składzie odżywczym innym niż ten, który jest zwykle spożywany, wydaje się pogarszać nastrój i wskaźniki energetyczne. Częste pomijanie posiłków, zwłaszcza śniadań, u młodych dorosłych wiąże się z gorszą jakością diety, zmniejszonym spożyciem mikroelementów, większym BMI i ryzykiem otyłości brzusznej, zwiększonym zmęczeniem insulinoopornością, zmniejszoną uwagą i gorszymi wynikami w nauce.
Istnieją pewne dowody na to, że obiad jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do poposiłkowego spadku wydajności i prowadzi do spadku niektórych aspektów funkcji poznawczych, w tym skuteczności rozróżniania, utrzymywania uwagi i wydłużenia czasu reakcji. Te szkodliwe skutki mogą być modulowane przez typ osobowości i wielkość posiłku, przy czym największe spadki obserwuje się po spożyciu dużego (922-1380 kcal) w porównaniu z lekkim obiadem (260-305 kcal) Spożycie obiadu zawierającego duże ilości tłuszczu lub węglowodanów zmniejsza czujność i sprawność poznawczą. Gracze często spożywają obfite posiłki na noc, obniża to poziom energii, jakość snu oraz nastrój.
W ankiecie przeprowadzonej w Niemczech, w której wzięło udział 1066 e-sportowców w wieku od 18 do 38 lat, średni BMI wyniósł 24,6 (±4,8), a tylko 51,9% próby miało prawidłową wagę, podczas gdy średnia wartość dla populacji Niemiec z w tym samym wieku to 59,9–72,3%. Co więcej, czas spędzony na graniu w gry wideo był pozytywnie skorelowany z BMI i zgłaszanym stanem zdrowia.
Nawodnienie
Nawodnienie jest często ignorowanym aspektem odżywiania, podczas gdy w rzeczywistości może mieć największy wpływ na nasze zdrowie i wydajność, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcje poznawcze. Wielokrotnie wykazano, że nawet niewielka ilość odwodnienia ma negatywny wpływ zarówno na sprawność fizyczną, jak i psychiczną.
Gracze powinni zacząć od spożywania dużej ilości płynów w ciągu dnia, zwykle od 2,5 do 3,0 l, jednak można to dostosować w zależności od tego, jak się czują. Nie można czekać aż poczujemy pragnienie lub wyschnięcie ust – to już oznaka odwodnienia! Skoncentrowanie się na piciu głównie wody i herbaty przez cały dzień i unikanie spożywania dużych ilości słodkich napojów pomaga utrzymać odpowiednia masę ciała. Jeżeli to jest możliwe, należy wybrać opcje zero kalorii, ponieważ są one dobrym sposobem na zmniejszenie zawartości cukru w diecie.
Kompleks elektrolitów wspierających nawodnienie
Zwiększone ryzyko infekcji
Ostatnio, gdy świat zmaga się z globalną pandemią, świadomość potencjalnych zagrożeń zakaźnych związanych z zanieczyszczonymi powierzchniami kontrolerów, monitorów dotykowych, myszy i klawiatur jest niezwykle istotna. Podczas długich sesji grania e-sportowcy prawdopodobnie kaszlą, kichają i bezpośrednio lub pośrednio zanieczyszczają powierzchnie, a także zarażają się poprzez kontakt z wyżej wymienionymi współdzielonymi urządzeniami. Ponadto miejscowa inokulacja bakteryjna wtórna do powtarzającego się nacisku na opuszki palców może skutkować ostrym zanokcicą bakteryjną, dobrze opisaną i bardzo bolesną jednostką chorobową. Należy zidentyfikować takie zagrożenia oraz opracować i wdrożyć odpowiednie strategie ich łagodzenia. Regularna dezynfekcja wszystkich powierzchni i urządzeń jest niezbędna, zwłaszcza w przypadku współdzielonych konsol w ramach jednego zespołu.
Witamina C od aliness – proste i skuteczne wsparcie układu odpornościowego
Nadużywanie psychostymulantów
Do najpopularniejszych środków farmaceutycznych stosowanych w celu zwiększenia wydajności należą sole amfetaminy i metylofenidat z których oba są stosowane klinicznie w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Na przykład metylofenidat zwiększa uwalnianie dopaminy i noradrenaliny, co z kolei może prowadzić do zwiększonej uwagi i czuwania. Między innymi te środki farmaceutyczne są często nadużywane przez studentów w celu poprawy ich wyników w nauce. Należy zauważyć, że medycznie niepotrzebne stosowanie podobnych środków farmaceutycznych może prowadzić do poważnych, negatywnych psychologicznych i fizjologicznych skutków ubocznych, takich jak nudności, utrata apetytu, wysokie ciśnienie krwi, a w najgorszym przypadku śmierć. I to nawet po pojedynczym spożyciu „zaleconej dawki”. Ponadto gracze mogą stosować leki przeciwlękowe i beta-blokatory, aby zachować spokój podczas stresujących zawodów.
- Palanichamy T, Sharma MK, Sahu M, Kanchana DM. Influence of Esports on stress: A systematic review. Ind Psychiatry J. 2020 Jul-Dec;29(2):191-199. doi: 10.4103/ipj.ipj_195_20. Epub 2021
- Keyi Yin, Yahua Zi, Wei Zhuang, Yang Gao, Yao Tong, Linjie Song, Yu Liu, Linking Esports to health risks and benefits: Current knowledge and future research needs, Journal of Sport and Health Science, Volume 9, Issue 6, 2020
- Schary, D. P., Jenny, S. E., & Koshy, A. (2022). Leveling Up Esports Health: Current Status and Call to Action. International Journal of Esports, 1(1).
- Szot, M.; Karpęcka-Gałka, E.; Dróżdż, R.; Frączek, B. Can Nutrients and Dietary Supplements Potentially Improve Cognitive Performance Also in Esports? Healthcare 2022, 10, 186.
- Emara, Ahmed K. MD; Ng, Mitchell K. MD; Cruickshank, Jason A. ATC, CSCS; Kampert, Matthew W. DO; Piuzzi, Nicolas S. MD; Schaffer, Jonathan L. MD, MBA; King, Dominic DO. Gamer’s Health Guide: Optimizing Performance, Recognizing Hazards, and Promoting Wellness in Esports. Current Sports Medicine Reports 19(12):p 537-545, December 2020.
- Maximilian A. Friehs, Madison Klarkowski, Julian Frommel, Cody Phillips, and Regan L. Mandryk. 2022. Enhanced Esports: Community Perspectives on Performance Enhancers in Competitive Gaming. Proc. ACM Hum.-Comput. Interact. 6, CHI PLAY, Article 231 (October 2022)
- Ribeiro, F. J., Viana, V. M., Borges, N. P., Teixeira, V. H. (2021). The Emergence of Esports Nutrition: A Review. Central European Journal of Sport Sciences and Medicine, 33(1), 81-95.