Catering dietetyczny - plusy i minusy - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Catering dietetyczny – plusy i minusy

źrodło zdjęcia: https://pixabay.com/photos/food-mixed-fruits-plate-catering-1447627/

 

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z roli odpowiedniego odżywiania w utrzymaniu zdrowia na odpowiednim poziomie. Każdy z nas chce dobrze wyglądać oraz czuć się dobrze w swoim ciele. Jednakże, często brak czasu na przygotowanie zdrowych posiłków może stanowić wyzwanie dla osób dążących do upragnionej sylwetki czy polepszenia zdrowia. W odpowiedzi na te potrzeby, na scenie gastronomicznej pojawił się catering dietetyczny, który jest każdego dnia podstawiany pod nasze drzwi. Aktualnie firm zajmujących się tym przedsięwzięciem jest wiele i jest w czym wybierać. Najlepiej czytać opinie oraz sprawdzać czy dana dieta nam pasuje czy też nie.

Na co zwrócić uwagę?

Personalizacja menu – warto sprawdzić, czy firma cateringowa oferuje możliwość indywidualizacji menu zgodnie z preferencjami żywieniowymi, alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi.

Zróżnicowanie i jakość posiłków – należy zrobić research w internecie czy oferowane posiłki są odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych. Często zdarza się, że dana firma chcąc ciąć koszty dodaje sporą ilość tłuszczu, aby zwiększyć kaloryczność.

Wybór diet – jeśli masz specjalne wymagania dietetyczne, takie jak dieta wegańska, wegeteriańska, keto, bezglutenowa, bez cukru, bez laktozy itp., warto się upewnić, że akurat ten catering oferuje opcje odpowiednie dla tych potrzeb.

Proces dostawy – dobrze jest się dowiedzieć o której godzinie są dostarczane posiłki i czy wpasowuje się to w nasz codzienny plan.

Opinie i referencje – wiele klientów je wystawia, przeczytaj je koniecznie, aby dowiedzieć się więcej o jakości usług firmy cateringowej i ich zadowoleniu.

Tak jak już pisałam, warto jest poświęcić trochę czasu na dokładne zbadanie różnych opcji przed podjęciem decyzji. Aktualnie w internecie znajduje się dużo wątków w tym temacie i łatwo można sprawdzić czy dana firma ma opinie pozytywne czy negatywne.

Aż 750 EPA i DHA (będące omega-3) w kapsułce – KUP TUTAJ

Czy warto?

 

Plusy:

Zbilansowane posiłki – cateringi zazwyczaj oferują pełnowartościowe posiłki zawierające białko, tłuszcze oraz węglowodany w zależności od potrzeb żywieniowych i celów zdrowotnych zamawiającego.
Wygodna dostawa i oszczędność czasu– gotowe pudełka są dostarczane bezpośrednio do drzwi, co eliminuje konieczność planowania posiłków, liczenia kalorii, zakupów czy gotowania. Oszczędza to na pewno czasu i wysiłku, zwłaszcza u osób, które są zabiegane i mają intensywny tryb życia. Czas, który zaoszczędzimy możemy przeznaczyć na inne aktywności.
Indywidualizacja – firmy cateringowe często oferują możliwość personalizacji menu, co pozwala klientom dostosować posiłki do swoich preferencji żywieniowych, alergii, nietolerancji pokarmowych czy innych.
Edukacja żywieniowa – oferowane jest często dodatkowe wsparcie i porady dotyczące zdrowego odżywiania na swoich stronach internetowych.

 

Minusy:

Koszty – catering może być droższy niż tradycyjne metody przygotowywania posiłków, co może być problematyczne dla osób o ograniczonym budżecie.
Brak kontroli nad makroskładnikami – pomimo tego, że posiłki są zazwyczaj zbilansowane to nadal wiele osób może mieć zbyt małą ilość na przykład białka jak na ich wyliczone zapotrzebowanie na makroskładniki, ale również i na witaminy.
Mniejsza elastyczność – wybór posiłków w może być ograniczony do dostępnych opcji w menu, co może być problematyczne dla osób o wyjątkowych preferencjach żywieniowych.
Konieczność przechowywania – zazwyczaj posiłki powinny być przechowywane w lodówce, a nie zawsze mamy taką możliwość, ale także wiele z nich potrzebuje podgrzania co również może sprawiać problem (na przykład w trasie). Niektóre potrawy mogą stracić na jakości w trakcie dostawy, zwłaszcza jeśli długo podróżują.
Plastik – podczas zamawiania cateringu można zauważyć jak dużo plastiku wytwarzamy. Praktycznie każdy posiłek jest w takim opakowaniu, nawet jeśli jest nieduży. Wiele firm zaczęło wdrażać nowe rozwiązania typu wielorazowe opakowania czy biodegradowalne, lecz jest to również związane z dodatkowymi kosztami.

 

Skoncentrowane źródło protein najwyższej jakości w postaci WPI (izolat białka serwatkowego) – KUP TUTAJ

Kaloryczność diety

Może ona być bardzo zróżnicowana i zależy głównie od kilku czynników, takich jak cel, aktualna waga, poziom aktywności fizycznej, wiek, płeć oraz ewentualne ograniczenia żywieniowe czy preferencje. Wiele osób wybiera niższą kaloryczność, aby mieć jeszcze jakieś pole, gdy chcą zjeść na przykład jakiś owoc, batonika czy dodać mleko do kawy.
Zazwyczaj wybierane są diety dla kobiet w okolicach 1500-2200 kalorii dziennie, a dla mężczyzn 2200-3000 kalorii dziennie. Jednak nie należy sugerować się innymi najlepiej sprawdzić swoje zapotrzebowanie w kalkulatorze kalorii podając swoje wszystkie parametry i cele.

 

Rodzaje diet w cateringach

Ten temat w ostatnim czasie bardzo się rozwinął. Kiedyś były dostępne głownie diety klasyczne z mięsem lub wegetariańskie. Teraz ten wybór znacznie się powiększył.

Dieta wysokobiałkowa skupia się na spożywaniu większej ilości białka, co pomaga zwiększyć uczucie sytości, zwiększyć masę mięśniową i zmniejszyć apetyt. Posiłki w diecie wysokobiałkowej zawierają często mięso, ryby, jaja, nabiał, orzechy czy nasiona.

Dieta wegańska eliminuje produkty pochodzenia zwierzęcego i opiera się na spożywaniu wyłącznie produktów roślinnych. Posiłki w diecie wegańskiej zawierają warzywa, owoce, nasiona, orzechy, roślinne źródła białka i zdrowe tłuszcze.

Dieta wegetariańska wyklucza mięso, ale dopuszcza spożywanie innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja, nabiał i miód. Posiłki w diecie wegetariańskiej zawierają warzywa, owoce, roślinne źródła białka i zdrowe tłuszcze.

Dieta bezglutenowa usuwa gluten, białko obecne w pszenicy, żytnim, jęczmieniu i ich pochodnych. Posiłki w diecie bezglutenowej zawierają produkty bezglutenowe, takie jak ryż, kukurydza, quinoa, ziemniaki, warzywa, owoce, mięso, ryby i orzechy.

Dieta bez laktozy eliminuje produkty zawierające laktozę, cukier występujący w mleku i jego przetworach. Posiłki w diecie bez laktozy zawierają alternatywne źródła wapnia, takie jak mleko roślinne, jogurty bez laktozy i sery bez laktozy.

Dieta ketogeniczna opiera się na niskim spożyciu węglowodanów, umiarkowanym spożyciu białka i wysokim spożyciu tłuszczu. Posiłki w diecie ketogenicznej są bogate w tłuszcze, mięso, ryby, jaja, warzywa niskowęglowodanowe i orzechy.

Dieta z wyborem menu to dieta dla bardziej wybrednych konsumentów, którzy mają bardzo wąski zakres produktów, które lubią i spożywają. Każdego dnia można wybrać posiłki z takimi składnikami, które będą dla nich odpowiednie.

 

Podsumowanie

Często pojawia się obawa, że posiłki w cateringu mogą być nudne i pozbawione smaku. Stosuje się różnorodne techniki przyrządzania, wykorzystując świeże składniki i przyprawy, aby stworzyć pyszne dania, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Dobrze jest również zmieniać co jakiś czas firmę, aby spróbować nowych smaków lub robić sobie przerwy. Jest to świetna opcja dla osób zabieganych, które podczas swojego dnia najczęściej jedzą kanapki czy gotowe jedzenie z dużą ilością tłuszczu. Finansowo może wyjść nawet taniej niż jedzenie na mieście. Dobrym pomysłem jest również opcja z wyborem menu, aby dostosować jadłospis na dany dzień i uniknąć rozczarowania. Nie jest to tania sprawa, ale firmy często wstawiają kody rabatowe, które mogą trochę ułatwić sprawę. Jeśli nie ma się czasu na gotowanie, zakupy i liczenie kalorii to „pudełka” mogą być zbawieniem.

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*