Kakao - właściwości zdrowotne (kakaowiec) - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Kakao – właściwości zdrowotne (kakaowiec)

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: yelenayemchuk-gettyimages-649043924-jpg

Nie da się ukryć – UWIELBIAMY CZEKOLADĘ!

Firma E.Wedel informuje, że statystyczny Polak w ciągu roku konsumuje ok. 6,5 kg produktów czekoladowych. Taki wynik pozycjonuje nas wyżej od Francji (4,3 kg), Stanów Zjednoczonych (4,4 kg), a nawet Rosji (4,8 kg)! I chociaż za tymi liczbami kryją się głównie walory smakowe, to warto poznać jeszcze właściwości zdrowotne kakaowca aby kolejna konsumpcja czekolady była jeszcze bardziej przyjemna! 🙂

 

Kakaowiec, to rodzaj niewysokich drzew rosnących w lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Gatunkiem typowym jest kakaowiec właściwy (Theobroma cacao L.) i jest najczęściej użytkowaną rośliną z tego rodzaju, ponieważ jego nasiona stanowią surowiec do wyrobu wielu produktów spożywczych. Co ciekawe, nazwa kakaowiec nadana przez Karola Linneusza wywodzi się z greckich słów (theos = bóg) oraz (broma = pożywienie), a cudowny smak oraz szerokie zastosowanie pokochano tak szybko na świecie, że ziarna XVI wieku stały się jednym z najdroższych oraz najbardziej pożądanych produktów żywnościowych w Europie.

Bogactwo polifenoli zamknięte w kapsułce – EGCG, czyli wyciąg z zielonej herbaty (50%) o działaniu prozdrowotnym – KUP TERAZ

  1. Właściwości prozdrowotne

Do momentu kiedy badacze nie zajęli się badaniami nad czekoladą, była ona owiana bardzo złą sławą – uważano, że w głównej mierze przyczynia się do powstawania próchnicy wśród dzieci, otyłości i wielu problemów zdrowotnych. Obecnie jest już wiele badań, które wskazują na to, że ziarna kakaowca są produktem bogatym w sporą ilość antyoksydantów i spożywane regularnie (sugerowana ilość to 20–40g proszku kakaowego dwa razy w tygodniu) chronią przed wystąpieniem wielu chorób oraz nowotworów. W literaturze naukowej można znaleźć wzmianki o korzyściach ze spożywania ziarna kakaowca na układ sercowo-naczyniowy, zwłaszcza stężenie cholesterolu frakcji HDL w surowicy.  Kakaowiec charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, więc spokojnie może być polecany dla osób mających problemy z gospodarką cukrową. W pewnym badaniu, sprawdzano czy kakaowiec ma jakikolwiek wpływ u chorych na cukrzycę typu 2. Przeciwcukrzycowe działanie flawonoidów kakaowych poprzez zwiększenie wydzielania insuliny, poprawia wrażliwość na insulinę w tkankach obwodowych, wywiera działanie obniżające poziom lipidów i zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym oraz zapalnym związanym z chorobą. W badaniu zauważono słusznie, że chociaż codzienne spożywanie flawanoli z kakao lub gorzkiej czekolady mogłoby stanowić potencjalne narzędzie zapobiegawcze przydatne w zarządzaniu żywieniem chorych na cukrzyce typu 2, to takiego typu zalecenia powinny być ostrożne, ponieważ większość dostępnych w handlu rozpuszczalnych produktów kakaowych lub czekolad zawiera mało flawanoli, a za to sporo ilości cukru i zbędnych kalorii, które mogą przynieść tylko odwrotny skutek.

Ziarna kakaowca zawierają także takie składniki, jak witamina C, witaminy z grupy B, cynk, potas, magnez i żelazo (co może wyjaśniać, dlaczego kobiety podczas menstruacji sięgają częściej po czekoladę). Kakaowiec wpływa również na codzienne samopoczucie, redukując stres oraz poprawiając nastrój. W pewnych badaniach stwierdzono znaczące zmiany we wzorach aktywacji mózgu po spożyciu kakaowca. Nie jest natomiast czy wpływ czekolady na nastrój wynika z orosensorycznych cech czekolady, czy z farmakologicznego działania składników. Można więc ponownie zasugerować, że to wyjaśnia dlaczego częściej sięgamy po czekoladę gdy jesteśmy smutni i przygnębieni.

Kakaowiec jest również zaliczany do afrodyzjaków oraz wpływa na naszą sprawność seksualną. Wynika to z obecności fenyloetyloaminy w swoim składzie. A fenyloetyloamina to nic innego jak hormon odpowiedzialny w naszym organizmie za podniecenie i pożądanie (tzw. hormon miłości).

Kompleks witamin z grupy B – wsparcie metabolizmu, ogólnego samopoczucia oraz metylacji – KUP TUTAJ

  1. Kakao, kakaowi nie równie…

Wbrew pozorom, zwykłe kakao w proszku, które dostępne jest praktycznie w każdym sklepie nie jest tym samym co surowe ziarna kakaowca. Różnica polega na tym, że surowe kakao to produkt, który nie jest poddawany obróbce termicznej. Z resztą nazwa sama już podpowiada – surowe. Ziarna kakaowca są jedynie fermentowane oraz naturalnie suszone, dzięki czemu zachowują wszystkie cenne składniki odżywcze. Niestety jak większość, nic nie jest idealne – ziarna kakaowca są bardzo gorzkie! Dlatego jeśli ktoś nie przepada za tak gorzkim smakiem, zaleca się alternatywę w postaci gorzkiej czekolady o zawartości kakao powyżej 70% (świetnym ratunkiem dla samego gorzkiego smaku są np. gorzkie czekolady z dodatkiem soli morskiej lub posmaku mięty, pomarańczy lub chili). Warto jednak pamiętać, że zmielone ziarna kakao znajdujące się w gorzkiej czekoladzie nie zawierają tylu cennych składników odżywczych, co surowe ziarna.

Na podstawie zebranych informacji można śmiało stwierdzić, że kakaowiec ma wiele cennych składników mineralnych! Może zatem stanowić idealną przekąskę w naszej diecie, na zdrowie!

* Pragnę tylko zaznaczyć, że spożywanie czekolady w nadmiernych ilościach nie jest zalecane i taki sam wniosek ma również wypływać z tego artykułu. Artykuł poświęcony jest wyłącznie tematyce właściwości kakaowca i absolutnie nie ma na celu nakłaniania do konsumpcji w przesadnych ilościach.

Bibliografia:

  • https://innpoland.pl/154913,rynek-czekoladowy-w-polsce-polak-rocznie-zjada-6-5-kilograma-czekolady
  • https://planteon.pl/blog/ziarna-kakaowca-2
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kakaowiec
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24117885/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29088075/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24394704/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30144879/
  • Fot. www.gettyimages.com

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*