Atopowe zapalenie skóry czym jest?
Zdrowa skóra pomaga zatrzymać wilgoć i chroni cię przed bakteriami, czynnikami drażniącymi i alergenami. Egzema jest związana z wariantem genu, który wpływa na zdolność skóry do zapewnienia tej ochrony. Dzięki temu na Twoją skórę mogą oddziaływać czynniki środowiskowe, czynniki drażniące i alergeny.
Atopowe zapalenie skóry (egzema) jest stanem, który sprawia, że Twoja skóra jest czerwona i swędząca. Występuje często u dzieci, ale może pojawić się w każdym wieku. Atopowe zapalenie skóry jest długotrwałe (przewlekłe) i ma tendencję do okresowego zaostrzania się. Może mu towarzyszyć astma lub katar sienny.
Nie znaleziono lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. Ale leczenie i środki łagodzące przechodzenie atopowego zapalenia skóry mogą złagodzić swędzenie i zapobiec nowym wybuchom choroby. Na przykład, pomaga unikanie silnych mydeł, regularne nawilżanie skóry i stosowanie kremów lub maści leczniczych.
Powikłania
Powikłania atopowego zapalenia skóry (egzemy) mogą obejmować:
- Astmę i katar sienny. Egzema czasami poprzedza te schorzenia. Ponad połowa małych dzieci z atopowym zapaleniem skóry rozwija astmę i katar sienny do 13 roku życia.
- Przewlekłe swędzenie i łuszczenie się skóry. Choroba skóry zwana neurodermitis (liszaj prosty przewlekły) zaczyna się od plamy swędzącej skóry. Drapiesz to miejsce, co powoduje jeszcze większe swędzenie. W końcu możesz drapać się po prostu z przyzwyczajenia. Choroba ta może spowodować, że dotknięta nią skóra stanie się przebarwiona, gruba i skórzasta.
- Infekcje skóry. Powtarzające się drapanie, które powoduje przerwanie ciągłości skóry, może prowadzić do powstawania otwartych ran i pęknięć. Zwiększają one ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami, w tym wirusem opryszczki pospolitej.
- Podrażniające zapalenie skóry rąk. Dotyka ono szczególnie osób, których praca wymaga częstego moczenia rąk i narażenia ich na kontakt z ostrymi mydłami, detergentami i środkami dezynfekującymi.
- Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Ten stan jest powszechny u osób z atopowym zapaleniem skóry.
- Problemy ze snem. Cykl swędzenie-drapanie może powodować niską jakość snu.
B-kompleks – wsparcie pracy układu nerwowego oraz metabolizmu – KUP TUTAJ
Zapobieganie
Poniższe wskazówki mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom zapalenia skóry i zminimalizować wysuszające efekty kąpieli:
- Nawilżaj skórę co najmniej dwa razy dziennie. Kremy, maści i balsamy uszczelniają wilgoć. Wybierz produkt lub produkty, które dobrze sprawdzają się w Twoim przypadku. Stosowanie wazeliny na skórę dziecka może pomóc w zapobieganiu rozwojowi atopowego zapalenia skóry.
- Staraj się zidentyfikować i unikać czynników, które pogarszają stan skóry. Rzeczy, które mogą pogorszyć reakcję skóry to pot, stres, otyłość, mydła, detergenty, kurz i pyłki. Zmniejsz swoją ekspozycję na czynniki wyzwalające.
- Niemowlęta i dzieci mogą doświadczać zaostrzenia po spożyciu niektórych pokarmów, w tym jajek, mleka, soi i pszenicy. Porozmawiaj z lekarzem swojego dziecka na temat identyfikacji potencjalnych alergii pokarmowych.
- Bierz krótsze kąpiele lub prysznice. Ogranicz kąpiele i prysznice do 10 do 15 minut. Używaj ciepłej, a nie gorącej wody.
- Używaj tylko delikatnych mydeł. Wybieraj łagodne mydła. Mydła dezodorujące i antybakteryjne mogą usunąć więcej naturalnych olejków i wysuszyć skórę.
- Starannie się osuszaj. Po kąpieli delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem i nałóż krem nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.
Czego należy szukać przy atopowym zapaleniu skóry
- Masło shea, gliceryna i lanolina. Te składniki nawilżające naprawiają skórę i pomagają jej wyglądać zdrowiej. Szukaj produktów do pielęgnacji skóry, w których jeden z tych składników znajduje się na pierwszym, drugim lub trzecim miejscu na liście składników.
- Kwas hialuronowy. Pomaga on przyciągać wilgoć z powietrza do Twojej skóry. Nakładaj krem z kwasem hialuronowym, aby uzyskać dodatkowe nawilżenie i złagodzić łuszczenie się suchej skóry.
- Niacynamid. Jeśli czerwone plamy pojawiają się bez względu na to, ile warstw makijażu nałożyłaś, wypróbuj serum lub krem z tym związkiem, zwanym również witaminą B3. Może on zmniejszyć zaczerwienienia spowodowane egzemą poprzez wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry. Najpierw zastosuj krem z niacynamidem, a dopiero potem nakładaj kosmetyki.
Ultra Fish Oil od Apollo’s Hegemony – super dawka kwasów tłuszczowych omega-3 – KUP TUTAJ
Czego należy unikać przy atopowym zapaleniu skóry
- Kwasu glikolowego, kwasu salicylowego i retinolu. Produkty te mają tendencję do wysuszania i podrażniania skóry, co stanowi problem dla osób cierpiących na egzemę. Stan ten jest częściowo spowodowany słabą barierą ochronną skóry, która pozwala drażniącym substancjom chemicznym łatwiej przedostać się do skóry i pozwala na odparowanie większej ilości wody. Dlatego najlepiej jest unikać produktów, które pogarszają ten problem.
- Środki konserwujące, takie jak metyloparaben lub butyloparaben. Pomagają one chronić kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry przed zepsuciem lub rozwojem bakterii, ale mogą również prowadzić do stanów zapalnych. Jeśli możesz, staraj się używać produktów z naturalnymi konserwantami, takimi jak olej neem lub wyciąg z pestek grejpfruta – są one mniej drażniące.
- Substancje zapachowe. Bez względu na to, jak delikatny i subtelny może być zapach, składniki, które nadają zapach makijażowi i balsamowi mogą wywołać egzemę. Twój najbezpieczniejszy zakład? Wybieraj kosmetyki, które są przeznaczone dla skóry wrażliwej (będzie to zaznaczone na opakowaniu). Szukaj tych, które na etykiecie mają napis „bezzapachowe”. Produkty naturalne lub organiczne są również zazwyczaj wolne od perfum, ale przeczytaj ich etykiety, aby się upewnić.
Witamina D3 – sprzymierzeniec przy AZS – KUP TUTAJ
Podsumowanie
Egzema (AZS) jest dość często występującą chorobą. Może ją mieć około 25% całej populacji, dlatego warto zbadać się pod tym kątem u lekarza pierwszego kontaktu. Artykuł ten to mała notka dla osób, które posiadają tę chorobę skóry. Warto udać się do lekarza specjalisty (dermatologa), który powie nam najwięcej. Poza dermatologiem warto udać się do dietetyka, który doprowadzi naszą dietę do stanu, w którym będziemy wiedzieć czego powinniśmy się wystrzegać.
Źródła:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/diagnosis-treatment/drc-20353279
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK424900/
https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/treatment/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28281298/