Badanie USG - czym jest? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Badanie USG – czym jest?

Źródło obrazka: https://pixabay.com/images/id-2686697/

Badanie USG czym jest?

Na poczet czytania tego tekstu USG i sonogram zostały użyte jako jednakowe słowo, lecz mają one drobne różnice, o których warto wiedzieć!

 

Różnica między sonogramem a USG

 

Często pojęcia sonogram i USG są używane zamiennie. Jest jednak między nimi pewna różnica:

 

USG to narzędzie używane do robienia zdjęć.

Sonogram to obraz, który generuje ultradźwięk.

Sonografia to wykorzystanie narzędzia ultradźwiękowego do celów diagnostycznych. W skrócie, USG jest procesem, podczas gdy sonogram jest wynikiem końcowym.

 

Badanie ultrasonograficzne to bezpieczny i bezbolesny sposób na obejrzenie wnętrza Twojego ciała. Pokazuje ono Tobie i Twojemu lekarzowi obraz Twojego ciała w środku -pokazuje Twoje narządy czy działają w sposób poprawny.

 

Jak wygląda badanie USG pod kątem technicznym?

Technologia ultradźwiękowa wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów pewnych typów tkanek. Podczas badania ultrasonograficznego, technolog nakłada żel na skórę w pobliżu dotkniętego obszaru. Następnie bezpośrednio na skórze umieszcza się sondę zwaną przetwornikiem. Przetwornik wytwarza fale dźwiękowe, które przechodzą przez tkanki miękkie i płyn i odbijają się od gęstszych tkanek. Aparat ultrasonograficzny tworzy obraz na podstawie odbitych fal. Podczas gdy miękkie tkanki pojawiają się jako ciemniejsze szarości, gęstsze tkanki pokazują się jako jaśniejsze szarości.

OMEGA 3 – POLEPSZENIE PRACY NASZEGO SERCA – PODWYŻSZA HDL I OBNIŻA LDH

Co to jest badanie ultrasonograficzne?

Badanie ultrasonograficzne jest najczęściej używane i kojarzone w badaniu czy płód rozwija się w poprawny sposób, badanie to zwane jest również sonogramem, pomaga lekarzowi stwierdzić nie tylko czy z płodem jest wszystko dobrze, lecz też stwierdzić i określić czy nie masz problemów z tarczycą. Twój lekarz może zalecić wykonanie 1 lub więcej badań ultrasonograficznych w różnych momentach Twojej choroby. W ciąży można je wykorzystać do sprawdzenia anatomii płodu pod kątem wad lub problemów.

 

USG pod kątem ciąży

 

W zależności od tego, jak daleko w czasie jest Twoja ciąża, obrazy USG pomagają Twojemu lekarzowi:

  • oszacować Twój termin porodu
  • zobaczyć położenie łożyska
  • zobaczyć rozmiar, położenie, ruchy, oddychanie i tętno płodu
  • zobaczyć ilość płynu owodniowego w macicy
  • wykryć ciążę mnogą (bliźniaki, trojaczki itp.).

 

Badanie ultrasonograficzne może być również wykorzystywane do wykrywania niektórych wad wrodzonych, takich jak zespół Downa.

 

Jak działa badanie ultrasonograficzne?

Ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów płodu i narządów rozrodczych (takich jak macica i szyjka macicy). Istnieją dwa sposoby wykonania badania USG podczas ciąży – przez skórę brzucha lub przez wnętrze pochwy.

 

Podczas USG brzucha, lekarz nakłada odrobinę żelu na Twój brzuch i pociera różdżką ultradźwiękową po Twojej skórze. Żel jest zimny i możesz czuć lekki nacisk, ale nie jest to bolesne.

 

Podczas USG dopochwowego, lekarz wkłada różdżkę ultradźwiękową do pochwy. Przypomina to zwykłe badanie dopochwowe, które możesz otrzymać podczas wizyty u dobrej kobiety. Możesz czuć lekki nacisk, ale nie jest to bolesne.

 

Lekarze, położne lub przeszkoleni technicy wykonają badanie i odczytają jego wyniki.

 

Problemy zdrowotne wykrywane za pomocą ultradźwięków

Badanie ultrasonograficzne może pomóc w diagnozie wielu schorzeń związanych z tkankami lub narządami. Mogą one również ocenić stan kości pacjenta. Lekarze używają ultradźwięków do diagnozowania takich warunków jak:

 

  • Infekcje: Niektóre rodzaje ultradźwięków mogą uchwycić przepływ krwi pacjenta. W niektórych przypadkach, zwiększony przepływ krwi może wskazywać na infekcję.
  • Kwestie sercowo-naczyniowe: Ultradźwięki, które wykrywają naczynia krwionośne, mogą również znaleźć zwężone naczynia lub blokady przepływu krwi.
  • Guzy i cysty: USG może znaleźć gęste obszary tkanki, takie jak guzy lub cysty. Pokazuje cysty inaczej niż guzy, aby pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy.
  • Włókniaki macicy: Włókniaki i inne warunki związane z żeńskim układem rozrodczym pokazują się na ultradźwiękach. USG może pomóc lekarzom znaleźć źródło bólu miednicy.
  • Warunki tarczycy: Lekarze czasami używają ultradźwięków do wykrywania problemów z tarczycą, takich jak wzrosty lub nieprawidłowa aktywność. Badanie pomoże im również określić, czy guzek tarczycy wymaga biopsji.

B – BALANCE TO KOMPLEKSOWE UZUPEŁNIENIE WITAMIN Z GRUPY B

Czy ultradźwięki niosą ze sobą jakieś ryzyko?

W większości przypadków, ultradźwięki mają niewielkie lub żadne ryzyko. Technologia ultradźwiękowa może powodować lekkie nagrzewanie tkanek lub tworzenie małych kieszeni gazu w tkankach ciała. Eksperci nie znają długoterminowego wpływu tych efektów ubocznych. W związku z tym odradzają wykonywanie USG w celach pozamedycznych.

 

Jakie są ograniczenia ultradźwięków?

Ultradźwięki generalnie nie są dobre do obrazowania kości lub tkanek, które są wypełnione powietrzem, jak płuca. Ultradźwięki mogą nie być tak skuteczne u osób otyłych, ponieważ tłuszcz na brzuchu utrudnia przenikanie fal dźwiękowych.

 

Jak powinienem się przygotować?

Należy założyć wygodne, luźne ubranie. Może być konieczne zdjęcie wszystkich ubrań i biżuterii w obszarze, który ma być badany.

Może być konieczne przebranie się w fartuch na czas zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu zależy od rodzaju badania, które będzie wykonywane. W przypadku niektórych skanów lekarz może zalecić, aby nie jeść i nie pić przez okres do 12 godzin przed badaniem. Te ramy czasowe są niższe dla niemowląt i małych dzieci. W przypadku innych, lekarz może poprosić o wypicie do sześciu szklanek wody na dwie godziny przed badaniem i unikanie oddawania moczu. To zapewni, że twój pęcherz będzie pełny, kiedy rozpocznie się skanowanie.

 

Jak działa ten zabieg?

Obrazowanie ultradźwiękowe wykorzystuje te same zasady, co sonar, którego używają nietoperze, statki i rybacy. Kiedy fala dźwiękowa uderza w obiekt, odbija się od niego lub powstaje echo. Mierząc te fale echa, można określić, jak daleko znajduje się obiekt, jak również jego rozmiar, kształt i konsystencję. Obejmuje to, czy obiekt jest stały lub wypełniony płynem. Lekarze używają ultradźwięków do wykrywania zmian w wyglądzie narządów, tkanek i naczyń oraz do wykrywania nieprawidłowych mas, takich jak guzy. W badaniu ultrasonograficznym, przetwornik zarówno wysyła fale dźwiękowe i rejestruje echo (powracające) fale. Gdy głowica jest przyciśnięta do skóry, wysyła małe impulsy niesłyszalnych fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości w głąb ciała. Gdy fale dźwiękowe odbijają się od organów wewnętrznych, płynów i tkanek, czuły odbiornik w przetworniku rejestruje drobne zmiany w wysokości i kierunku dźwięku. Komputer natychmiast mierzy te fale i wyświetla je na monitorze w postaci obrazów w czasie rzeczywistym. Technolog zazwyczaj rejestruje jedną lub więcej klatek ruchomych obrazów jako obrazy nieruchome. Może również zapisać krótkie pętle wideo z obrazami.

USG Doppler, specjalna technika ultradźwiękowa, mierzy kierunek i prędkość ruchu komórek krwi w naczyniach. Ruch komórek krwi powoduje zmianę wysokości odbitych fal dźwiękowych (tzw. efekt Dopplera). Komputer zbiera i przetwarza dźwięki i tworzy wykresy lub kolorowe obrazy, które przedstawiają przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

 

Jakie są korzyści i zagrożenia?

 

Korzyści

  • Większość badań ultrasonograficznych jest nieinwazyjna (nie wymaga użycia igieł ani zastrzyków).
  • Czasami badanie ultrasonograficzne może być chwilowo niewygodne, ale nie powinno być bolesne.
  • Ultradźwięki są powszechnie dostępne, łatwe w użyciu i tańsze niż większość innych metod obrazowania.
  • Obrazowanie ultradźwiękowe jest niezwykle bezpieczne i nie wykorzystuje promieniowania.
  • Skanowanie ultradźwiękowe daje wyraźny obraz tkanek miękkich, które nie pokazują się dobrze na zdjęciach rentgenowskich.
  • USG jest preferowaną metodą obrazowania w diagnostyce i monitorowaniu kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci.
  • USG zapewnia obrazowanie w czasie rzeczywistym. To sprawia, że jest to dobre narzędzie do kierowania minimalnie inwazyjnych procedur, takich jak biopsje igłowe i aspiracji płynów.

 

Ryzyko

  • Standardowe diagnostyczne USG nie ma znanych szkodliwych skutków dla ludzi.

WITAMINA D3 Z K2MK7 – UZUPEŁNIENIE WITAMINY W OKRESIE ZIMOWYM

Czy chcesz dobrą lub wspaniałą wiadomość?

Wspaniała wiadomość jest taka, że nie ma żadnego ryzyka związanego z USG jamy brzusznej czy pozostałych części ciała.  W przeciwieństwie do wielu innych testów medycznych, ultradźwięki nie zatrudniają promieniowania, więc nie ma absolutnie żadnego niebezpieczeństwa związanego z tą procedurą.

 

Ultradźwięki są bezbolesne – ale mogą być nieco niewygodne, jeśli doświadczasz jakiegokolwiek bólu lub wrażliwości w brzuchu. Jeśli kiedykolwiek poczujesz ból, natychmiast poinformuj o tym badającego.

Ultradźwięki są nieinwazyjne, co oznacza, że proces jest przeprowadzany na powierzchni brzucha bez udziału jakichkolwiek niechlujnych lub nerwowych narzędzi. Kolejnym dobrym punktem jest to, że bardzo łatwo jest umówić się na badanie USG.

 

USG jest również niesamowicie dokładne. W ciągu kilku sekund na ekranie pojawia się wyraźny obraz – jakie to futurystyczne? W większości przypadków lekarz może zobaczyć obraz na ekranie i mieć całkiem dobre pojęcie o tym, co się tam dzieje. Czasami powiedzą Ci to od razu, a innym razem będziesz musiała poczekać na wyjaśnienie przez lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza jeśli będziesz musiała poddać się dalszym badaniom w celu wyjaśnienia wyników.

 

O dziwo, badania ultrasonograficzne są również dość tanie w porównaniu z innymi procedurami medycznymi. Nie będzie cię więc kosztować ani ręki, ani nogi, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi twój ból lub dyskomfort.

 

Wreszcie, USG zapewnia dynamiczną ocenę, co oznacza, że masz możliwość interakcji z sonografem i uczenia się o rzeczach podczas badania. Nie jest to bezosobowy rodzaj badania, podczas którego musisz być absolutnie spokojna i cicha. Nie krępuj się zadawać pytań, które pojawią się podczas badania, a sonograf z przyjemnością odpowie na nie w każdy możliwy sposób.

 

Podsumowując

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma się czego obawiać, jeśli chodzi USG. Pamiętaj, nie krępuj się zadawać sonografowi jakichkolwiek pytań, ponieważ jest on po to, aby Ci pomóc. USG to naprawdę łatwy, nieinwazyjny, skuteczny sposób na uzyskanie odpowiedzi i to szybko!

 

Źródła:

https://www.atlanticmedicalimaging.com/radiology-services/ultrasound/types-of-ultrasounds/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323041

https://www.nhs.uk/conditions/ultrasound-scan/

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-an-ultrasound

https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/4995-ultrasound

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/ultrasound/about/pac-20395177

https://medlineplus.gov/lab-tests/sonogram/

Źródło obrazka:

https://pixabay.com/images/id-2686697/

 

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*