Cellulit - rodzaje, jak powstaje i jak się go pozbyć - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Cellulit – rodzaje, jak powstaje i jak się go pozbyć

Cellulit kojarzy się od razu z utrapieniem kobiet, ale czy tylko one borykają się z tym problemem? Niestety, ale nie. U mężczyzn jest on zazwyczaj mniejszy, gdyż jego występowanie wiąże się z nadmiarem estrogenów w organizmie. Jego występowanie często jest uwarunkowane genetycznie, ale styl życia znacząco wpływa na jego obecność.

Cellulit czy cellulitis?

Oba terminy mogą brzmieć podobnie, jednak nie oznacza to tego samego. Niektórzy używają ich jako synonimów. Czy jest to prawidłowe? Niestety, ale nie. Jest to błąd, gdyż nazwy te odnoszą się do zupełnie dwóch różnych rzeczy. Cellulit to nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej. Cellulitis jest zaś chorobą, która może okazać się bardzo poważna oraz mieć wiele powikłań. Cellulitis to inaczej zapalenie tkanki łącznej leżącej pod skórą. Nie występuje ona często, ale jest naprawdę groźna dla naszego organizmu. W jej wyniku na skórze może powstać wiele śladów, które są defektem natury estetycznej. Cellulitis powodują bakterie, które atakują leżącą pod skórą tkankę łączną, w tym ścięgna i powięzi mięśniowe, ale również i mięśnie! Zapalenie jest bardzo widoczne, nie można go bagatelizować, ale działać. Charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie, ból i obrzęk chorego miejsca. Innym objawem jest na przykład gorączka. Na skórze mogą tworzyć się bąble, które są wypełnione ropą. W nich może znajdować się krew. Zainfekowany fragment skóry wygląda, jakby był poparzony. W tej chorobie może dojść nawet do martwicy tkanek, które zostały dotknięte cellulitisem. W takim przypadku niezbędna będzie pomoc lekarza chirurga oraz operacja. Cellulitis dotyka przede wszystkim te osoby, których układ immunologiczny jest osłabiony, a ich odporność jest kiepska. Szczególnie zagrożeni są ludzie w podeszłym wieku i osoby cierpiące na choroby takie jak na przykład nowotwór. Cellulitis leczy się jak wszystkie zakażenia bakteryjne. Należy sięgnąć po antybiotyki po skonsultowaniu się z odpowiednim lekarzem. Ważne aby zgłosić się do niego jak najwcześniej, najlepiej wtedy kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy. Dzięki temu uda się przeciwdziałać całej tej chorobie i uniknąć  powikłań, które mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu.

Siarka organiczna dla kondycji skóry

Czym jest cellulit?

Cellulit to rodzaj zmian zwyrodnieniowych w tkance podskórnej. Cellulit często porównywany jest wizualnie do skórki pomarańczy. Powstaje on w przypadku, gdy pod skórą gromadzi się zbyt dużo wody lub tłuszczu. Jest to głównie problem kobiet i powoduje wiele kompleksów, gdyż jest problemem natury estetycznej. Wielu osobom niestety spędza sen z powiek i ciężko im z tym żyć.

W zależności od rodzaju podłoża, na którym powstaje, wyróżniamy dwa jego rodzaje:

  • cellulit wodny (twardy)- ten rodzaj najczęściej występuje u osób, które utrzymują w miarę stałą masę ciała. Powodem jego powstania  jest nadmierne gromadzenie wody i toksyn w tkankach organizmu. W konsekwencji tego procesu następuje rozrost i nierównomierne rozmieszczenie lipidów w tkance podskórnej.
  • cellulit tłuszczowy (miękki) – ten rodzaj cellulitu najczęściej występuje u osób mało aktywnych fizycznie. Może pojawić się także u kobiet, które szybko i dużo straciły na wadze. Powstaje na skutek rozrastania się komórek tłuszczowych, w wyniku czego powstają grudki. Te uciskają na naczynka, więc sprawne usuwanie wody i toksyn z tkanek staje się niemożliwe. Osoba z takim cellulitem ma fałdy na skórze i obrzmienia.

Klasyfikacja

 

  • stadium I – zmniejszenie elastyczności skóry
  • stadium II – zmniejszenie elastyczności skóry, bladość cery, ujemny wynik testu uszczypnięcia,
  • stadium III – zmniejszenie elastyczności skóry, bladość cery, miejscowo dodatni wynik testu uszczypnięcia, drobne grudki, efekt skórki pomarańczowej,
  • stadium IV – zmniejszenie elastyczności skóry, bladość cery, wyraźnie dodatni wynik testu uszczypnięcia, większe grudki.

 

https://freia.sg/2020/03/17/cellulite-facts-myth s

 

Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu

Nie ma jednej przyczyny powstawania cellulitu. Zazwyczaj jest ich kilka. Nie tylko osoby o zbyt wysokiej masie ciała się z nim brykają. Szczupłe, a nawet chude kobiety również zmagają się z tą dolegliwością. Nie zmienia to jednak faktu, że nadmiar tkanki tłuszczowej to jedna z głównych przyczyn pojawienia się cellulitu.Paniom nie pomaga również wpływ hormonów, takich jak na przykład estrogen, którego mężczyźni nie mają lub mają małą jego ilość. Z tego powodu wiele kobiet obserwuje początki cellulitu właśnie w okresie dojrzewania, miesiączkowania oraz podczas menopauzy. Co więcej, cellulit może być także uwarunkowany genetycznie i być efektem wpływu genów. Na tego typu czynniki nie mamy wpływu, ale będąc ich świadomi możemy szybko przeciwdziałać i zareagować na pojawiające się zmiany na naszej skórze.

Jak już wspomniałam- cellulit często pojawia się u osób z nadmierną masą ciała (otyłych czy z nadwagą), ale nie tylko kwestia zbyt rozrośniętej tkanki tłuszczowej samej w sobie, ale też jej ucisku na naczynia krwionośne. Problemy z krążeniem również mogą wpływać na powstawanie „skórki pomarańczowej”. Gdy do czynienia mamy z niesprawnym krążeniem, toksyny nie są sprawnie odprowadzane z tkanek i mogą przyczyniać się do pojawiania się tego problemu. Dlatego na powstanie cellulitu może wpływać noszenie obcasów, siedzący lub stojący tryb pracy, ale nawet wady postawy.

 

Kwasy omega-3 dla zdrowia układu krążenia

Jak przeciwdziałać?

Warto na wstępie zaznaczyć, że proces powstawania cellulitu to nie kwestia kilku dni, ale miesięcy czy lat. Zdecydowanie łatwiej mu zapobiegać, niż leczyć. Jeśli jednak zmiany są widoczne gołym okiem lub można je zauważyć przy ściśnięciu fałdu skóry, to znak, że nie należy dłużej zwlekać, ale od razu podjąć zewnętrzną i wewnętrzną walkę. Późniejsze działania będą utrudnione, więc nie ma na co czekać!

ZBILANSOWANA DIETA

Należy wyeliminować do minimum przetworzoną żywność. Codzienne posiłki powinny składać się z wartościowych produktów bogatych w błonnik, dobre tłuszcze, pełnowartościowe białka, węglowodany i minerały. Warto wzbogacić dietę o pełnoziarniste pieczywo, chude ryby, warzywa, owoce, chude mięso, kasze, ryż czy oliwę z oliwek. Można dodać również suplementację, na przykład witaminą D3. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu – woda usuwa z niego toksyny, dlatego należy wypijać co najmniej dwa, trzy litry dziennie (wszystko zależy od trybu życia), a szczególnie po wstaniu, aby nawodnić organizm po nocy. Pomocne będą także ziołowe herbaty jak na przykład pokrzywa czy czystek.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Nie trzeba od razu robić 5 ciężkich treningów w tygodniu, ale wprowadzić jakąkolwiek aktywność fizyczną. Na początek wystarczą dłuższe spacery i ćwiczenia, które można wykonywać w domu. Warto ruszać się co najmniej trzy razy w tygodniu. Warto zadbać właśnie o poza treningową aktywność i robić około 8-10 tysięcy kroków dziennie.

PIELĘGNACJA

Niezbędnym elementem aby poprawić stan swojej skóry jest jej odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto zacząć używać peelingu oraz kremów antycellulitowych.W przypadku tego pierwszego nie ma żadnych problemów, gdyż w tej roli doskonale sprawdzą się fusy pozostałe po zaparzeniu kawy. Można dodatkowo dodać natłuszczającą oliwę z oliwek czy cynamon.Delikatnie zetrą martwy naskórek, a zawarta w nich kofeina to świetny składnik antycellulitowy. Taki peeling zapobiega gromadzeniu się cellulitu i wzmacnia naczynka. Taki peeling dobrze jest wykonywać 2 – 3 razy w tygodniu.

Składniki aktywne pochodzenia naturalnego powinny być na pierwszych miejscach w składzie kremu antycellulitowego. Dla najefektywniejszej walki z cellulitem powinny reprezentować trzy grupy składników. Są to lipidy, usuwające toksyny czy substancje, które wzmacniają naczynka i poprawiają krążenie. Dzięki temu możemy poprawić ukrwienie skóry i sprawić by była bardziej gładka.

MASAŻE

Dobrym dodatkiem do codziennej pielęgnacji będą masażery antycellulitowe. Aktualnie na rynku jest ich wysyp i jest w czym przebierać. W początkowych fazach cellulitu świetnie sprawdzą się drewniane rollery czy bańki chińskie. Ich ceny są dość niskie, a więc warto się w nie zaopatrzyć. Jeżeli to za mało, można zakupić mocniej działający masażer elektryczny. Najintensywniej zadziałają natomiast masażery ultradźwiękowe. To najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zwykłe masażery już nie są w stanie pomóc. Jednak to wymaga większej inwestycji i dedykowane jest osobom walczącym z zaawansowanym cellulitem.

Masażery pobudzają nasze mikrokrążenie oraz uelastyczniają skórę. Po ich zastosowaniu warto jest nałożyć wcześniej wspomniany krem, gdyż te produkty poprawiają wchłanianie składników odżywczych. Pobudzają proces lipolizy oraz drenażu limfatycznego, dzięki czemu możliwe jest usunięcie toksyn i stopniowa redukcja cellulitu.

 

Wsparcie kondycji skóry – Krzem standaryzowany na zawartość krzemionki

ZABIEGI

Uzupełnieniem wspomnianych powyżej metod mogą być różne zabiegi na cellulit, które są dostępne u fizjoterapeutów czy masażystów. Obecnie jest kilka skutecznych metod walki z cellulitem i należą do nich zarówno zabiegi minimalnie inwazyjne (mezoterapia igłowa, lipoliza iniekcyjna, jonoforeza), jak i nieinwazyjne (mezoterapia bezigłowa, velashape, endermologia). To bardzo efektywny i szybki sposób na pozbycie się pomarańczowej skórki, ale nie może on zastępować podstaw do których należy zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, czy odpowiednia pielęgnacja. Efekty zabiegów bez przestrzegania podstawowych zasad niestety będą mniej widoczne i będą tylko chwilowe. Zabiegi to natomiast doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebujemy dodatkowego wsparcia walki z cellulitem. Często domowe metody nie wystarczają i jest to za mało. Aby przyśpieszyć cały proces możemy wybrać właśnie takie rozwiązania.

 

https://kremy-antycellulitowe.pl/jakie-zabiegi-na-cellulit-wybrac-redukcja-i-usuwanie-cellulitu-zabiegam i

 

Podsumowanie

Cellulit jest naprawdę powszechnym problemem i wiele kobiet posiada przez to kompleksy. Nie warto się załamywać, tylko przeciwdziałać i zaakceptować to. Każda z nas jest piękna, czy z cellulitem czy bez! Należy o siebie dbać, o swoją aktywność fizyczną, dietę, a reszta może być świetnym dodatkiem.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cellulit

https://apteline.pl/artykuly/cellulit-rodzaje-jak-powstaje-sposoby-na-pozbycie-sie-cellulitu

Rossi AB., Vergnanini AL. Cellulite: a review. „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology”. 14 (4), s. 251–262, 2000.

Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. „Hygeia Public Health”. 49 (3), s. 425–430, 2014

C. RonaM. CarreraE. BerardescaTesting anticellulite products, „International Journal of Cosmetic Science”, 28 (3), 2006, s. 169–173

Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”. 60 (103), s. 29–38, 2014

https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/skora-nie-lubi-pomaranczy

https://www.medonet.pl/zdrowie,cellulit—jak-z-nim-walczyc-,artykul,1726329.html

https://apteline.pl/artykuly/cellulit-rodzaje-jak-powstaje-sposoby-na-pozbycie-sie-cellulit

https://lh3.googleusercontent.com/lmKNUexH_ag6aYriFkz8jT5V4z1wyVCLERAZZJdUWwXzrH_E4CfCV9oGwKOy2kK9vaCU=s131

https://lh3.googleusercontent.com/cyoupEOaqEfSgIlPKHlArAb-1xp0HIlYmi_Idx08zzHSjMt_VNqIO9eWobhJZ17u9nufu1E=s128

https://lh3.googleusercontent.com/Z1n0_dboTGZrJipLHIIia_4fbG1EWA4XM5q1rl8p_0EXHlmBmgcKTn0hjYAgWuWEpduhOuE=s146

Jak pozbyć się cellulitu? Zabiegi na cellulit, które działają

Jakie zabiegi na cellulit wybrać? Redukcja i usuwanie cellulitu zabiegami

Come eliminare la cellulite

Cellulite – Facts & Myths

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

  • SunnyDay
    9 lipca 2020 o 08:25

    Wszystko w punkt! Najgorzej w sumie z zabiegami, ale przecież też jest opcja by zrobić coś takiego w domu.. czy to body wrapping, czy to peelingi, czy polewanie się zimną wodą itp. To też jest opcja na tanie zabiegi a skuteczne 😛 Kiedyś robiłam też bańki chińskie, ale jednak skórę mam za słabą i zaraz miałam krwiaki na nogach. Niezależnie od tego czy sama go robiłam czy masażystki. Obecnie wolę szczotkowanie na sucho i smarowanie się kremem 2w1 bo i na cellulit i na uszczelnienie naczynek. Działa mega wszystko razem, także polecam zmienić dietę, ruszać się, masować i nawilżać :3

    Odpowiedz
    • urtka
      31 lipca 2020 o 09:54

      też taki krem na cellulit miałam z vialise tylko on bardziej jak sebum więc bardziej do masażu rękami niż bańką

      Odpowiedz
      • K.Kurek
        24 października 2022 o 16:13

        Nie wiedziałam, ze vialise jest tyle na rynku 😲 Ja dopiero jakoś w połowie roku poznałam ten krem. Gdybym szybciej go znała to bym kasy, nerwów i czasu zaoszczędziła.

        Odpowiedz
  • Lizka
    16 lutego 2021 o 09:13

    Raczej chyba serum no nie bo sebum to jest lojotok na twarzy xD Co do tego kosmetyku to to jest fakt ze jest dobry. Mnie ratowal po ciazy w 2019. Dobry sklad ma.

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      23 kwietnia 2021 o 08:48

      Super, może innym również pomoże

      Odpowiedz
  • michałkowa
    13 października 2022 o 23:30

    mi na cellulit cyrkulacyjny pomagał krem z kofeiną, zieloną kawą, zieloną herbatą, kasztanowcem, miłorzębem japonskim, algami, kwasem hialuronowym i witamina.. e. na prawdę cuda mi zdziałały.

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      18 października 2022 o 13:02

      Super, cieszę się że jest lepiej!

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*