Czas na JOGĘ! - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czas na JOGĘ!

Aktywność fizyczna ma to do siebie, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeden woli spokojniejsze sporty jak nordic walking, inni zaś wolą sporty ekstremalne jak snowboarding. Zależy jaki kto ma cel – umięśniona sylwetka z zarysowanym ABS’em czy poprawianie swoich wyników na przykład w bieganiu. Na pewno każdy słyszał słowo „JOGA”, ale raczej jest ono bliższe kobietom niż mężczyznom.

Czym jest joga?

Joga jest rodzajem aktywności fizycznej, którą możemy znaleźć w grafiku niejednej siłowni.  Jest to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej. Polega on na zachowaniu spokoju i jedności pomiędzy ciałem i umysłem. Poprzez odpowiedni dobór ćwiczeń i samodyscyplinę do ich wykonywania możemy zachować harmonię.  Pozwala nam ona na osobisty rozwój, który prowadzi do poprawy jakości życia i utrzymania zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Dzięki pozycjom w jodze możemy przełamywać swoje bariery oraz stale się rozwijać. Jesteśmy w stanie przezwyciężać swoje ograniczenia. Dzięki niej możemy sobie uświadomić jakie są nasze słabe, a jakie mocne strony. Dzięki jodze możemy się bardziej skupić i skoncentrować uwagę na jednej rzeczy. Dzięki temu nas umysł jest uspokojony. Joga polega głównie na oczyszczeniu ciała i umysłu ze złych emocji oraz niepotrzebnych myśli. Otwieramy się również przez nią na świat. Joga to droga do zjednoczenia ciała, umysłu i ducha.

Joga to nie tylko ćwiczenia, które możemy wykonywać każdego dnia. To bardzo złożony system oraz głębsza filozofia. Poprzez ciągłe przełamywanie barier możemy spodziewać się efektów bardzo szybko. Ważna jest w tym wszystkim systematyczność, jak przy każdej aktywności fizycznej. Bez tego nic nie zbudujemy i sami się nie przekonamy i nie doświadczymy pozytywów jakie niesie za sobą joga. Istotnym aspektem w jodze jest oddech, który ćwiczymy na każdych zajęciach i jego kontrola przydaje nam się w życiu codziennym.

Aswhagandha Gold od Apollos Hegemony

Jak powstała Joga?

Wywodzi się z Indii. Datuje się to  na 5 tyś lat p.n.e., gdyż z tego okresu możemy znaleźć jakieś dowody. Jednak cała filozofia jogi ukształtowała się około III w p.n.e. powstaniem traktatów jogi Jogasutry.  W okolicach XX wieku zaczęła się ona rozprzestrzeniać do innych krajów. Obecnie jest bardzo popularna i rozpowszechniona  na całym świecie.

 

 

https://jasnapolska.pl/xrelaks_z_joga_958cbda72a-jpg-pagespeed-ic-vtui6zerxw/

 

Dla kogo polecana jest joga?

Praktycznie dla każdego. Nie prawdą jest, że mogą ją wykonywać tylko kobiety czy osoby spokojne, wręcz przeciwnie. Joga idealnie uspokaja nawet najbardziej szalone osoby.  Ponadto sprawia, że znacznie poprawia się nasza zdolność koncentracji czy wyciszenia po całym dniu pracy. Poza zaburzeniami psychicznymi nie ma przeciwwskazań do uprawiania jogi. Można ją trenować w każdym wieku. Nie ważne czy masz 20 lat czy 60. Możesz zmieniać pozycje oraz długość treningu. Podczas zajęć instruktor powinien informować, że np. wszelkie pozycje odwrócone są zabronione w czasie menstruacji.

Połączenie substancji zmniejszających uczucie nadmiernego stresu i zmęczenia

Jak zacząć ćwiczyć?

Naukę jogi możemy zacząć już dziś. W książkach i internecie roi się od źródeł z których możemy czerpać wiele cennych informacji. Źródeł jest masa, wystarczy poszukać. Czy jednak ćwiczenie samemu może być równie atrakcyjne i efektywne jak ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego instruktora?  To zależy. Zanim wybierzemy zajęcia jogi- możemy zapytać się swoich znajomych lub poczytać opinie w internecie, aby trafić „w dobre ręce”.  Dobrze jest również wybrać siłownię, która jest wyposażona w sprzęty do uprawiania jogi (maty, koce, wałki). Samodzielne uprawianie jogi niestety jest cięższe i wymaga od nas więcej pracy. Najważniejsza jest systematyczność oraz precyzja wykonywanych ćwiczeń. Ćwiczenia powinny być wykonywane dokładnie, bez zbędnych szarpnięć, gdyż możemy narazić się na kontuzje. Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia były wykonywane jedno po drugim, po kolei, gdyż każde z nich przygotowuje do przejścia w ćwiczenie trudniejsze. Warto pamiętać, że jest to sport jak każdy inny i należy wykonać przed nim odpowiednią rozgrzewkę oraz wyciszenie organizmu. Możemy również puścić swoją ulubioną playlistę.

 

Najważniejsze aspekty

  • regularność i systematyczność wykonywanego treningu – tak jak przy każdym innym treningu. Niestety bez tego korzyści będą znikome. ABy poprawić swoją kondycję oraz zdrowie musimy pamiętać, aby wykonywać jogę cały czas, a nie tylko co jakiś czas. Efekty można zaobserwować już po paru tygodniach regularnych ćwiczeń, a nasza motywacja dzięki temu na pewno wzrośnie.
  • spokój – kiedy zaczynamy ćwiczyć jogę musimy się przestawić na trochę inny rodzaj treningu. Ćwiczenia te powinny być wykonywane powoli, bez zbędnego pośpiechu, gdyż możemy narazić się na niechciane kontuzje. Wszystko przyjdzie z czasem, a praktyka czyni mistrza. Należy patrzeć na swoje własne, osobiste osiągnięcia i nie sugerować się innymi.  Jeżeli doskwiera nam jakiś ból- należy przestać wykonywać dane ćwiczenie, gdyż skutek może być odwrotny do zamierzonego.  Zbyt gwałtownie wykonywane ćwiczenia mogą nam zaszkodzić.
  • zdrowy rozsądek  – joga nie polega na rywalizacji i chęci bycia lepszym od innych. Z treningu na trening powinniśmy tylko „pobijać” swoje rekordy i przechodzić do trudniejszych pozycji. Są to ćwiczenia nie tylko ciała, ale i umysłu. Zależy nam tu tylko na naszej osobie i musimy patrzeć na własne możliwości i ograniczenia.
  • część wstępna i końcowa– przed rozpoczęciem jogi, tak jak przed każdą inną aktywnością fizyczną należy przystąpić do rozgrzania naszego organizmu. Musimy przygotować nasze mięśnie oraz stawy do pracy, aby uniknąć niechcianych kontuzji. Po zakończonym treningu wypadałoby wykonać kilka ćwiczeń rozciągających i/lub oddechów.
  • koncentracja– umożliwia on prawidłowe i bezpieczne wykonanie pozycji bez kontuzji.
  • pamiętaj o oddechu – podczas wszystkich ćwiczeń należy oddychać przez nos i cały czas „sterować” oddechem. Nie należy wstrzymywać powietrza.  Każde ćwiczenie powinno być rozpoczynane od głębokiego wdechu,
  • wygodny strój – ćwiczenia jogi najlepiej wykonywać bez butów, a nawet bez skarpet, gdyż jest większa możliwość, aby się poślizgnąć. Jeżeli komuś jest za zimno może wybrać skarpetki antypoślizgowe. Buty również blokują nam ruchu i nie czujemy się swobodnie. Ćwiczyć należy w stroju, który nie krępuje ruchów i nie skupiamy się na tym jak jesteśmy ubrani, a na ćwiczeniach.

 

https://apps.apple.com/fr/app/yoga-avec-gotta-joga/id880583924

 

Efekty jogi

  1. ciało staje się sprawniejsze, bardziej elastyczne i rozciągnięte. Wyrabia się koordynacja, stabilność i równowaga ciała.  Jest antidotum na bóle kręgosłupa czy bóle głowy
  2. poprawia się funkcjonowanie wszystkich układów, a w szczególności układu oddechowego
  3. poprawia się zdolność koncentracji. Osoby praktykujące lepiej radzą sobie z emocjami czy stresem.

Prawidłowa praca układu nerwowego dzięki B-balance od AH

Przykładowa Joga

„Raja Joga
Dosłownie znaczy „joga królewska”. To ścieżka prowadząca do celu jogi poprzez medytację i dyscyplinę. Raja jogę zakreślił w swych Jogasutrach Patanjali. Praktyka ta składa się z ośmiu członów (stopni) i dlatego nazywana jest ośmiostopniową jogą (asthanga joga). Składają się na nią:

Jamy – zasady moralne,

Nijamy – zasady indywidualnej praktyki jogina,

Asany – kontrola ciała poprzez pozycje,

Pranayama – kontrola oddechu,

Pratyahara – powściągnięcie zmysłów,

Dharana – koncentracja,

Dhyana – medytacja,

Samadhi – stan kontemplacji duszy.

W krajach zachodnich najbardziej popularna jest hatha-joga, jednak różni mistrzowie sięgając do jogi czerpią ze wszystkich głównych ścieżek. Wiele współczesnych metod jogi oferuje zatem połączenie praktyk różnych ścieżek, łącząc elementy z wymienionych czterech głównych dróg jogi.”

 

 

https://meohay.info/thich-thu-voi-6-tu-the-yoga-giam-beo-bung-ai-cung-tap-duoc.html

 

Jak widać joga ma wiele wymiarów i większość osób znajdzie coś dla siebie.   Dzięki wytrwałej praktyce możemy znacząco poprawić jakość naszego życia, sprawić aby bóle kręgosłupa odeszły czy nauczyć sobie z radzeniem ze stresem.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Joga

http://www.joga-joga.pl/pl98/def121

https://polki.pl/dieta-i-fitness/joga,zasady-wykonywania-cwiczen-jogi,10303726,artykul.html

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej

http://www.terapeutycznaszkolajogi.pl/index.php/czym-jest-joga

10 јога пози за неверојатно подобар сексуален живот

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*