Czy śniadanie to rzeczywiście najważniejszy posiłek w ciągu dnia? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czy śniadanie to rzeczywiście najważniejszy posiłek w ciągu dnia?

Wokół śniadania, a raczej jego spożywania wciąż pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Zwolennicy mimo upływającego czasu i wielu obserwacji w tym temacie, wciąż uważają je za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Pojawiła się również grupa osób, która decyduje się na celowe pominięcie śniadania i przeniesienie puli kalorii na dalszą część dnia. Jak jest w rzeczywistości? Czy śniadanie to rzeczywiście najważniejszy posiłek w ciągu dniu? Czy konieczne jest jego spożywanie zaraz po obudzeniu? Czy jego ominięcie jest dobrym pomysłem dla trenujących w godzinach porannych? Na te i szereg innych kwestii związanych ze śniadaniową tematyką, postaramy się odpowiedzieć na łamach dzisiejszego artykułu. Mamy nadzieję, że zgromadzone informacje staną się pomocne w doborze indywidualnych zasad żywienia, jakie zamierzasz praktykować. Zapraszamy zarówno do lektury, jak i dyskusji pod postem!

Czy warto jeść śniadanie?

Nie będziemy ukrywać od samego początku, że naszym zdaniem aspekty związane ze śniadaniami powinny być ustalane indywidualnie. Nie ma zasad, które działają na wszystkich i w tej kwestii zjedzenie śniadania lub jego pomijanie doskonale potwierdza regułę. Śniadanie to rzeczywiście… pierwszy, ale nie najważniejszy posiłek w ciągu dnia! Jeśli doskonale czujesz się na czczo rano i wystarczy Ci kubek dobrej kawy, który pozwoli na skoncentrowanie uwagi na najważniejszych zadaniach to nie ma przeciwwskazań, żebyś pomijał ten posiłek. W tym wypadku, możesz wykorzystać większą pulę kalorii w późniejszych godzinach, na przykład około-treningowo. Jeśli jednak, nie wyobrażasz sobie wyjść z domu bez śniadania, masz problemy z koncentracją i po prostu jesteś przyzwyczajony do rozpoczynania dnia dobrym posiłkiem – również nie ma żadnych przeciwwskazań, aby spożywać śniadania.

Brak śniadania, a samopoczucie w ciągu dnia

Wiele osób poprzez obserwację swojego samopoczucia i zdrowia zauważyło, że dzięki pomijaniu śniadania czują się znacznie lepiej. Nie należy jednak sugerować się tymi informacjami i na siłę ograniczać podaży kalorii w godzinach porannych. Kiedy ominiesz śniadanie i zauważasz spadki w samopoczuciu, masz w późniejszych godzinach napady głodu, czy spadki energii, spokojnie zjedz śniadanie, aby uniknąć takich sytuacji.

2 tyś IU witaminy D3 w kapsułce

Śniadanie na redukcji

W trakcie redukcji tkanki tłuszczowej nasza pula kalorii każdego dnia jest ograniczona. Wiele osób stosuje praktykę w ramach której przekładają spożywanie śniadania na kilka godzin po rozpoczęciu dnia. Jeśli budzisz się syty i nie czujesz głodu, bo zazwyczaj spożywasz późną kolację, możesz śmiało poczekać ze śniadaniem parę godzin, aż będziesz głodny. Drugim sposobem osób redukujących jest spożywanie pożywnych, pełnowartościowych i niskokalorycznych śniadań. W ten sposób, otrzymują solidny zastrzyk energii na cały dzień, a ich dobowa pula kalorii zostaje tylko nieznacznie uszczuplona.

Śniadanie na masie

Co innego, gdy jesteśmy w okresie budowania masy mięśniowej i w ciągu dnia spożywamy znacznie większą liczbę kalorii. W tej sytuacji, spożycie śniadania może pomóc Ci w odpowiednim rozplanowaniu posiłków. Dzięki śniadaniu unikniesz sytuacji w której na sam koniec dnia pozostaną Ci do spożycia kosmiczne sumy kalorii.

Owsianka, czy jajecznica?

Owsianka to symbol pełnowartościowego posiłku z odpowiednią zawartością wszystkich makroskładników. Niestety, część z nas, po takim zestawie na “dzień dobry” będzie odczuwało spadki energii, pogorszenie koncentracji i zmniejszenie poziomu energii. Z odsieczą przychodzą śniadania białkowo-tłuszczowe, które mogą okazać się zbawienne dla wielu osób. Bazowanie na dwóch makroskładnikach (b+t)  w trakcie komponowania swojego śniadania pozwoli na systematyczne wydatkowanie przyswojonej energii i uczucie sytości aż do następnego posiłku. Dobór posiłków w ciągu dnia w tym tych, które zdecydujesz się spożywać na śniadanie to bardzo indywidualna sprawa. Warto obserwować swój organizm w różnorodnych sytuacjach i sprawdzać, co i w jaki sposób na nas działa.

Niezbędne aminokwasy w owocowych smakach od testosterone.pl

Czy jeść śniadania?

Śniadania są jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów dietetycznych. Wielu ludzi, w tym ekspertów, którzy na tematach dietetycznych opierają swoją karierę zawodową wciąż utrzymuje przekonanie o jego priorytetowym znaczeniu w ciągu dnia. Wszak, w doskonały sposób pozwala nam dostarczyć energię po nocy i może pozwolić na prawidłowe funkcjonowanie. Po drugiej stronie barykady stoją osoby, dla których jedzenie śniadania wiąże się z utratą chęci do podejmowania jakichkolwiek działań, zmniejszeniem poziomu energii, czy sennością. W zależności od tego, do której z grup się zaliczasz musisz indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spożywanie śniadania będzie dla Ciebie optymalne.

Wada ominięcia śniadania

Istnieje duże ryzyko, że nasz organizm będzie rekompensował sobie brak dostarczonych kalorii w różnorodny sposób. Przez pominięcie pierwszego posiłku, nasza aktywność w ciągu dnia może ulegać znacznemu pogorszeniu, a problemy z wilczym głodem  i kompulsywnym objadaniem powiększać się. Podobną sytuację jesteśmy w stanie odczuwać po ciężkim treningu. Organizm dał z siebie 100 procent, a po posiłku potreningowym jedyne o czym marzymy to odpoczynek. W dalszej części dnia nasza aktywność ulega zmniejszeniu, przez co organizm rekompensuje sobie wcześniejsze szkody i straty. Ponadto, możemy liczyć się z sytuacją, w której przez pomijanie śniadań zwiększy się nasz głód. Co to oznacza? Ostatecznie, mimo szczerych chęci uszczuplenia spożytych kalorii, będziemy jeść więcej.

IF – kit, czy hit?

Coraz częstszym sposobem żywienia, który jest praktykowany przez wiele osób okazuje się być Intermittent Fasting. Polega na znacznej redukcji okna żywieniowego, czyli okresu w ciągu doby, w którym spożywamy posiłki. W tym modelu zazwyczaj nie ma śniadania, co potwierdza, że choć śniadanie może być dla niektórych bardzo ważnym elementem codzienności nie jest wymagane do prawidłowego funkcjonowania. Zarówno jedząc je, jak i omijając poranne posiłki jesteśmy w stanie generować deficyt i tracić tkankę tłuszczową.

Jak nietrudno zauważyć, w obecnych czasach tyle ile osób, związanych z dietetyką i zdrowym odżywianiem tyle dostępnych do wykorzystania sposobów żywienia. Co pozostaje kluczem do sukcesu? Przede wszystkim musisz wsłuchać się w swój organizm i sprawdzić, jaki model żywienia najszczególniej Ci odpowiada. W przeciwnym wypadku, kiedy w dalszym ciągu będziesz praktykował systemy, które kłócą się z Twoim trybem życia i organizmem nie poczujesz dodatkowego przypływu energii i dobrego samopoczucia.

Jak spalić więcej tkanki tłuszczowej?

Zwiększenie efektywności spalania tkanki tłuszczowej nie zostało potwierdzone zarówno w przypadku stosowania omijania śniadania, jak i jego spożywania ich zaraz po rozpoczęciu dnia. Priorytetową kwestią jest bazowanie na wiedzy naukowej w połączeniu z własnym doświadczeniem o swoim organizmie. Żaden z ekspertów nie zna Cię na tyle dobrze, by przedstawić jedyne, optymalne rozwiązanie.

Spożywanie śniadania lub jego omijanie to więc tylko i wyłącznie nasz świadomy wybór. Każdy z nas, może zdecydować jaki model żywienia odpowiada mu w większym stopniu, zamiast poszukiwać magicznych metod, zwiększających efektywność podejmowanych działań. Zamiast podążać ślepo za trendami, zdecydujmy się na przetestowanie na sobie samym, co tak naprawdę nam służy, a co wpływa niekorzystnie zarówno na nasze ciało, jak i samopoczucie i zdolności poznawcze.

Doładowanie przed treningiem No.1

Jeśli jemy śniadanie to jakie?

Warto, aby nasze śniadanie spełniało swoją funkcję, czyli gwarantowało nam przypływ energii w ciągu dnia. Z tego też względu, powinno być ono pożywne, jednak niezbyt objętościowe. W ten sposób, utrzymasz uczucie sytości na dłużej, następne posiłki również bardziej Cię usatysfakcjonują pod tym względem i nie odczujemy spadków energii. Nasz pierwszy posiłek powinien charakteryzować się także dużą zawartością białka.

NEAT, a spożywanie śniadania

Badania pokazują, że osoby spożywające śniadania spalają więcej kalorii w ciągu dnia na spontanicznej aktywności. Niemniej jednak, u niektórych osób, NEAT nawet bez spożycia śniadania utrzymuje się na wysokim poziomie w ciągu dnia. Fakt ten jedynie potwierdza z jak indywidualną kwestią mamy do czynienia. Dlatego też, tak ważne jest bazowanie przede wszystkim na własnym doświadczeniu.

Kreatyna z dodatkiem biotyny i koenzymu Q10

Trening na czczo

Jeśli czujesz się dobrze ćwicząc na czczo, nie ma przeciwwskazań, aby pierwszy posiłek zaplanować dopiero po treningu. Kiedy planujesz trening w godzinach porannych, warto o dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii na ostatni posiłek dnia poprzedniego. Możesz również postawić na lekkie i niewielkie śniadanie w formie przekąski przed treningiem, kiedy nie lubisz aktywności z pełnym żołądkiem. Wszystko w zależności od tego, jak się czujesz. To, czy Twoja waga i poziom tkanki tłuszczowej spada, czy budujesz mięśnie zależy przede wszystkim od ogólnego bilansu kalorycznego w ciągu dnia, a nawet na przestrzeni tygodnia. Dostosuj godziny posiłków (które swoją drogą nie muszą być każdego dnia takie same) pod własne predyspozycje. Dieta jest dodatkiem do Twojej codzienności, a nie jej centralnym elementem.

Podsumowanie

Reasumując, spożywanie śniadania lub jego omijanie to bardzo indywidualna sprawa, która powinna być związana z indywidualnymi preferencjami. Tylko starannie komponując swoje posiłki w ramach wybranego modelu żywienia możemy cieszyć się dobrym zdrowiem, wspaniałym samopoczuciem i chęcią do realizacji własnych celów. Jeśli czujesz, że spożywanie śniadania wpływa na Ciebie korzystnie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o dostarczenie wartościowego posiłku niedługo po rozpoczęciu dnia. Jeśli natomiast, po obudzeniu nie jesteś zupełnie głodny, masz dużo na głowie i bycie na czczo nie krzyżuje  Ci planów na wykonywanie danych czynności – możesz odłożyć w czasie pierwszy posiłek. Zjedzone śniadanie może dostarczyć nam większą ilość energii, która będzie znacznie wolniej wykorzystywana. W dodatku pierwszy posiłek o wczesnej porze może zwiększyć ilość spontanicznej aktywności w ciągu dnia. Niemniej jednak, są wśród nas również i takie osoby, które bez śniadania czują się wyśmienicie, mają trzeźwy umysł i pierwszy posiłek zjadają dopiero w okolicach południa. Sprawdź na sobie sam ową zależność i przekonaj się, co działa na Ciebie lepiej?

A Wy jecie śniadania, czy preferujecie pozostawienie sobie kalorii na dalszą część dnia?

 

Racjonalne podejścia do żywienia, suplementacji i aktywności fizycznej. Pasja połączona z potrzebą ciągłego poszukiwania nowych informacji.

  • Wave
    20 września 2019 o 12:30

    Popieram 🙂 dobry artykuł.
    Moim zdaniem „sprawa indywidualna” bierze się też z tego że organizm ma wielkie możliwości adaptacyjne i do czego go przyzwyczaimy tego będzie się trzymał 🙂
    Ja jem śniadania późno – być może dlatego że poprzedniego dnia też późno jem kolacje i rano czuję jeszcze jedzonko 😉 z poprzedniego dnia.
    Uważam też że takie gadanie „trzeba zjeść śniadanie by mieć energię z rana” jest zbytnim (i szkodliwym) uproszczeniem – owszem, samochód nie pojedzie jak nie nalejesz benzyny, ale u człowieka to nie jest tylko „nalanie” ale + trawienie + przyswajanie + wydalanie, wiec to nie takie proste.. /zresztą w samochodzie też jest „przyswajanie” czyli spalanie i wydalanie czyli spaliny, jak rurę wydechową masz zatkaną to daleko nie pojedziesz :-] i także samochodu nie trzeba codziennie zaraz z rana tankować na dodatek :o)/
    Reasumując „sprawa indywidualna” to dobre podejście, również i moim zdaniem 🙂

    Odpowiedz
    • Natalia Galus
      28 września 2019 o 08:12

      Bardzo się cieszę w szczególności z Twojego podejścia do sprawy posiłków. Masz rację, pora zjedzenia któregokolwiek z posiłków nie jest najbardziej istotna. Najważniejsze, że przy obecnym modelu żywienia czujesz się dobrze!

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*