Choroby, które swoje podłoże mają w głowie zdarzają się w XXI wieku coraz częściej. Zaczynając od anoreksji czy bulimii aż po depresje czy stany lękowe. Rozwój technologii oraz świadomości ludzi pomaga walczyć z tymi problemami i je rozwiązywać, a nie bagatelizować.
Czym jest depresja?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie. Może wpływać na dorosłych, młodzież, ale również i dzieci.
Od czasu do czasu przygnębienie jest normalną częścią życia, ale kiedy targają nami emocje i uczucia takie jak beznadziejność i rozpacz oraz utrzymują się one i po prostu nie znikną, może to być oznaka depresji. Jest to coś więcej niż smutek będący odpowiedzią na życiowe zmagania i niepowodzenia, depresja zmienia sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania w codziennych czynnościach. Może przeszkadzać w pracy, nauce, jedzeniu, spaniu i cieszeniu się życiem. Sama próba przetrwania dnia może być przytłaczająca i okazać się ciężkim zadaniem.
Podczas gdy niektórzy ludzie opisują depresję jako „życie w czarnej dziurze” lub poczucie zbliżającej się zagłady, inni czują się pozbawieni życia, puści i apatyczni. Zwłaszcza mężczyźni mogą odczuwać złość i niepokój. Jakkolwiek się ona objawia, nieleczona może stać się poważnym schorzeniem. Ważne jest to, aby zaalarmować jak najwcześniej.
Bez względu na to, jak beznadziejnie się czujesz, możesz poczuć się lepiej. Rozumiejąc przyczynę depresji i rozpoznając różne objawy i typy depresji, możesz podjąć pierwsze kroki w celu poprawy samopoczucia i przezwyciężenia problemu.
Wsparcie pacy układu nerwowego omega-3 zasobne w wysokie dawki EPA i DHA
Objawy depresji
- nastrój depresyjny,
- utrata popędu seksualnego,
- zmiany apetytu,
- niezamierzona utrata lub przyrost masy ciała,
- spanie za dużo lub za mało,
- pobudzenie,
- spowolniony ruch i mowa,
- utrata energii,
- poczucie bezwartościowości,
- trudności w myśleniu, koncentracji lub podejmowaniu decyzji,
- nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie lub próba samobójstwa,
- drażliwość,
- niepokój,
- wahania nastroju,
- zmęczenie,
- rozpamiętywanie negatywnych myśli,
- trudności w wypełnianiu obowiązków zawodowych i rodzinnych,
- bezsenność,
- unikanie sytuacji towarzyskich i czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność,
- wycofanie się z relacji z przyjaciółmi i rodziną,
- trudności ze skupieniem się w pracy,
- poczucie winy, bezradności lub bezwartościowości,
- niepokój,
- płacz,
- niski poziom energii,
- buntownicze zachowanie,
- wybuchy krzyku.
Młodsze dzieci mogą mieć trudności z wyrażeniem tego, co czują za pomocą słów. Może to utrudnić im wyjaśnienie swojego smutku.
https://pixabay.com/pl/photos/rozpacz-sam-b%C4%99d%C4%85c-samemu-archetyp-513529/
Przyczyny depresji
Chociaż nie do końca wiadomo dokładnie, co powoduje depresję, wiele rzeczy jest często związanych z jej rozwojem. Depresja zwykle wynika z połączenia ostatnich wydarzeń i innych czynników długoterminowych lub osobistych, a nie z jednego bezpośredniego problemu lub zdarzenia.
Utrzymujące się trudności w życiu, takie jak na przykład długotrwałe bezrobocie, życie w toksycznym związku lub z przemocą, długotrwała izolacja lub samotność, długotrwały stres w pracy – częściej powodują depresję. Jednak wydarzenia takie jak utrata pracy również mogą wywołać depresję. Szczególnie jeśli już wcześniej odczuwałeś tego skutki z powodu wcześniejszych złych doświadczeń.
Depresja może występować w rodzinach, a więc niektórzy będą mieli zwiększone ryzyko na popadnięcie w depresje. Jest to zapisane w genach. Jednak posiadani bliskiego z depresją nie oznacza, że od razu masz lub będziesz mieć depresje. Okoliczności życiowe i inne czynniki osobiste nadal mogą mieć istotny wpływ.
Niektórzy ludzie mogą być bardziej narażeni na depresję ze względu na swoją osobowość, szczególnie jeśli mają skłonność do dużego zamartwiania się, mają niską samoocenę, są perfekcjonistami, są wrażliwi na osobistą krytykę lub są samokrytyczni i negatywni.
Stres i niepokój związany z ciężką chorobą mogą prowadzić do depresji, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z długotrwałym leczeniem.
Używanie narkotyków i alkoholu może zarówno prowadzić, jak i wynikać z depresji. Wiele osób z depresją ma również problemy z narkotykami i alkoholem. Jest to najprostsza ucieczka, która wcale nie poprawia sytuacji, a jedynie ją pogarsza.
Niedobór D3 może korelować ze zwiększonym ryzykiem depresji
Rodzaje depresji
Wyróżnia się dwa główne rodzaje depresji:
- depresję endogenną– najczęściej jest ona uwarunkowaną biologicznie (m.in. genetycznie), charakteryzującą się tym, że nie ma jednej stwierdzonej przyczyny(np. Stresujących sytuacji takich jak na przykład zwolenie z pracy) oraz charakteryzuje się wysokim nasileniem dolegliwości,
- depresję egzogenną (depresję reaktywną) – jest ona związaną z życiem człowieka w społeczeństwie lub przytłaczającymi wydarzeniami np. utratą bliskiej osoby.
https://pixabay.com/pl/photos/dziewczyna-martwi-si%C4%99-kobieta-413690/
„W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 wyróżniono następujące postacie zaburzeń depresyjnych:
- epizod depresyjny – rozpoznanie stosowane w przypadku wystąpienia u danej osoby po raz pierwszy w życiu zespołu objawów depresyjnych, które trwają co najmniej 2 tygodnie,
- zaburzenia depresyjne nawracające- rozpoznawane są wówczas, gdy u pacjenta wystąpiły co najmniej dwa epizody dużej depresji, zaś nie występowały objawy maniakalne m.in. takie jak wzmożenie nastroju i zwiększona ilość energii, które przemawiałyby za diagnozą choroby afektywnej dwubiegunowej,
- epizod depresyjny w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych,
- dystymia –rozpoznanie stosowane w przypadku utrzymywania się przez ponad 2 lata objawów depresyjnych, lecz o mniejszym nasileniu niż w przypadku epizodu depresyjnego,
- depresja poschizofreniczna – przejawia się wystąpieniem objawów depresyjnych po epizodzie zaostrzenia psychozy schizofrenicznej, przy czym objawy schizofrenii mogą się nadal utrzymywać, lecz nie dominują już w obrazie klinicznym,
- organiczne zaburzenia depresyjne- mogą one być wywołane przez różne stany wiążące się z dysfunkcją mózgu spowodowane pierwotną chorobą mózgu, chorobami układowymi, egzogennymi substancjami toksycznymi lub hormonalnymi, chorobami endokrynnymi lub innymi chorobami somatycznymi.”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne
Jak leczyć?
Rozmowa z terapeutą może pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi uczuciami. Rozmowa może okazać się pomocna, nie tylko jeżeli chodzi o depresję. Warto wybrać się do psychologa, nawet jeśli nie radzimy sobie z problemami życia codziennego. Nie jest to nic “nienormalnego”. Można skorzystać również z sesji terapii rodzinnej lub grupowej. Warto porozmawiać również z psychoterapeutą i jeśli zajdzie taka potrzeba poprosić o odpowiednie leki i przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe. Każdy rodzaj leku stosowany w leczeniu depresji ma zarówno swoje zalety jak i wady.
Ekspozycja na białe światło może pomóc w regulacji nastroju i złagodzeniu objawów depresji. Światłoterapia jest powszechnie stosowana w okresowych zaburzeniach afektywnych, które nazywa się zaburzeniami depresyjnymi o charakterze sezonowym.
Jak już wiadomo – aktywność fizyczna jest lekiem na całe zło. Warto zadbać o chociaż 30/45 minut aktywności fizycznej w ciągu dnia. Ćwiczenia fizyczne zwiększają produkcję endorfin, które są hormonami poprawiającymi nastrój. Można również zastosować akupunkturę, masaże czy medytację. Warto zadbać również o sen. Należy spać około 7-8 godzin dziennie, najlepiej w regularnych godzinach, aby nie psuć sobie rytmu dnia. Higiena snu również jest bardzo ważna.
Niektóre suplementy ziołowe są również stosowane w leczeniu depresji, takie jak ziele dziurawca. Olejki eteryczne również mogą pozytywnie wpływać na cały organizm. Przykładem jest dziki imbir- jego wdychanie może aktywować receptory serotoniny w mózgu. Może to spowolnić uwalnianie hormonów wywołujących stres.
Warto najpierw skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementu lub połączeniem suplementu z lekami na receptę, ponieważ niektóre suplementy mogą reagować z niektórymi lekami. Niektóre suplementy mogą również nasilać depresję lub zmniejszać skuteczność leków.
Przede wszystkim warto również postawić na zdrową dietę, która ma w sobie wszystkie składniki odżywcze, odpowiednią ilość kalorii oraz witamin i błonnika. Należy dostarczać odpowiednią ilość makroskładników, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Kwasy omega 3 są ważne dla rozwoju neurologicznego i zdrowia mózgu. Należy więc zadbać o ich odpowiednią ilość w diecie. Witamina B-12 i B-6 są niezbędne dla zdrowia mózgu. Kiedy poziom witaminy B jest niski, ryzyko wystąpienia depresji może być większe.
Tyle mówi się o suplementacji witaminą D3, gdyż jest ona ważna dla zdrowia mózgu, serca i kości. Osoby z depresją częściej mają niski poziom tej witaminy. Warto więc wystawiać naszą skórę na ekspozycję promieni słonecznych!
Jak już wcześniej wspomniałam – picie alkoholu czy palenie papierosów, a nawet narkotyki mogą sprawić, że poczujesz się trochę lepiej, ale tylko na chwilę. Na dłuższą metę substancje te mogą pogorszyć objawy depresji i zwiększyć lęk.
Wsparcie samopoczucia w ciężkich okresach życia – różeniec górski
Podsumowanie
Nie należy bagatelizować takich problemów. Warto udać się do specjalisty lub po prostu porozmawiać z bliskimi. Często jest to skuteczniejsze niż nam się wydaje. Poza tym, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna czy dobry sen są w stanie zdziałać cuda. Każdy z nas ma problemy, czy to większe czy mniejsze, ale należy stawić im czoła i próbować je rozwiązywać. Wiem, że łatwo się mówi, ale lepiej działać szybciej, jeśli masz objawy depresji. Nie ma się czego wstydzić, gdyż jesteśmy tylko ludźmi.
Źródła:
https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/index.shtml
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne
https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/index.shtml
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowa_Klasyfikacja_Chor%C3%B3b_ICD-10
https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/depression
Jacek Wciórka, Stanisław Pużyński, Janusz Rybakowski – Psychiatria. T. 3: Metody leczenia, Zagadnienia etyczne, prawne, publiczne, społeczne
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430847/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3181668/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3984887/
Źródło obrazka : https://libreshot.com/pl/lonely-man-on-the-bridge/