Każdy z nas na pewno zna taki stan, w którym nieustannie myślimy o przeszłych lub przyszłych sytuacjach. Ten stan w którym głowa nie może odpocząć. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas to może być to niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nadmierne, negatywne myślenie może stać się obsesją.
Rozmyślanie jest więc skrajną formą nieustannego krążenia myśli, która nie prowadzi do rozwiązania. Często prowadzi to na skupiania swojej uwagi na przeszłości lub przyszłości, ale nie w chwili obecnej. Nie możemy być wtedy tu i teraz.
Nadmierne myślenie jest głównym objawem zaburzeń lękowych. Zaburzenia lękowe zasadniczo odnoszą się do grupy chorób psychicznych, które charakteryzują się stresem psychicznym wpływającym na codzienne czynności i życie ludzi.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego zaburzenia lękowe to coś więcej niż niepewny strach lub zmartwienie.
Objawy
Osoby, które dużo rozmyślają często cierpią na bezsenność i odczuwają ciągły niepokój. Prowadzi to do pogorszenia nastroju, frustracji, a nawet poczucia bezsilności czy utratę pewności siebie. Pojawia się szczególnie w nocy, kiedy nie ma możliwości odwrócenia uwagi, co może doprowadzić do bezsenności. Pojawiające się zwątpienie i samokrytycyzm są typowe dla overthinking.
Często zdarza się, że overthinking jest spowodowane chorobą psychiczną. Może to być objawem depresji, zaburzeń lękowych lub traumy. Osoby dotknięte chorobą starają się złagodzić swoje cierpienie poprzez przesadne myślenie. Jednak myśli są często negatywnie nacechowane, a przez to powodują uczucie smutku i niepokoju.
Niektórzy ludzie mają bóle głowy z powodu nadmiernego myślenia. Inni ludzie zauważają, że stają się sfrustrowani. Może wpłynąć na odczuwanie ciągłego niepokoju. Może to również wpłynąć na pamięć lub zdolność uczenia się. Istotne jest, aby rozpoznać te zachowanie i zacząć wymyślać sposoby na powstrzymanie impulsu do rozmyślania.
L-teanina z dodatkiem inozytolu – wsparcie wyciszenia
Różnice
Nadmierne myślenie przybiera dwie formy – rozmyślanie o przeszłości i martwienie się o przyszłość.
To zupełnie coś innego niż rozwiązywanie problemów. Rozwiązywanie problemów polega na myśleniu o rozwiązaniu. Nadmierne myślenie wiąże się z rozmyślaniem nad problemem. Zdrowa autorefleksja polega na uczeniu się czegoś o sobie lub uzyskaniu nowego spojrzenia na sytuację. Nadmierne myślenie polega na rozmyślaniu jak źle się czujesz i myśleniu o wszystkich rzeczach, nad którymi nie masz kontroli.
Różnica między rozwiązywaniem problemów, autorefleksją i nadmiernym myśleniem nie dotyczy ilości czasu, jaki spędzasz na głębokim myśleniu. Czas spędzony na opracowywaniu kreatywnych rozwiązań jest produktywny. Ale czas spędzony tylko i wyłącznie na przemyślaniu nie poprawi twojego życia.
https://pixabay.com/pl/photos/young-single-%c5%82adny-osoba-portrait-4843536/
Jak sobie poradzić?
- Medytacja
Regularna medytacja uspokoi twoją głowę i wyciszy myśli. Usiądź w wygodnej pozycji, wyprostuj kręgosłup, ściągnij łopatki i zostań tak przez kilka minut. Możesz zamknąć oczy. Nie identyfikuj się z myślami, ponieważ one też przychodzą i odchodzą. Być może już po kliku minutach zauważysz, jak wielką ulgą może być obserwowanie myśl i szukanie rozwiązania.
- Odwrócenie myśli
Być może rozproszenie uwagi będzie pomocne. Spróbuj przenieść swoją uwagę na świat zewnętrzny. Obserwuj, co dzieje się wokół ciebie. Na przykład możesz skupić się na ludziach wokół ciebie: co oni mają na sobie? Czy się uśmiechają? W ten sposób możesz zająć głowę, a myśli nie staną się bezpośrednio negatywne. Nawet proste czynności, takie jak czytanie, słuchanie audiobooków czy muzyki, oglądanie telewizji czy rozmowa telefoniczna z bliskimi, mogą pomóc Ci uciec od negatywnych myśli.
- Pomoc
Overthinking nie jest czymś wrodzonym. Nie jest to genetyczne. Wiele osób, które były w stanie kontrolować swoje emocje i unikać popadania w nadmierne przemyślenia, z czasem rozwinęło te umiejętności. Aby sobie z tym poradzić, potrzebujesz odpowiedniego zestawu narzędzi. Możesz porozmawiać z kimś bliskim lub zapisać się na terapię. Psycholog może być w stanie zdziałać cuda.
Wyznaczaj małe cele. Wyznaczając zbyt duże cele, twój niespokojny umysł może być przebodźcowany. Niepokój i nadmierne myślenie utrudniają wyznaczanie większych celów. Wyznaczając mniejsze cele, możesz piąć się w górę.
- Budowanie swojej samooceny
Powinieneś przestać myśleć, że nie jesteś wystarczająco dobry. Może to spowodować negatywne myślenie o sobie. Doceń siebie i zaakceptuj swoje wady lub dąż do ich redukcji. Porównywanie osiągnięć innych ludzi ze swoimi to strata czasu. Stale przypominaj sobie, że możesz zmieniać swoje życie.
5-HTP – bezpośredni prekursor serotoniny
Podsumowanie
Zawsze staraj się skupiać na się na tym, co jest dobre, a następnie dopiero nad tym, co poszło nie tak. Strach przed porażką może stale wywoływać negatywne myśli, którymi mógłbyś zająć swój umysł. W chwili, gdy zaczniesz wyczuwać negatywne lub nadmierne myślenie – spróbuj skupić się na innych rzeczach i zająć nimi swój umysł.
Istnieje kilka strategii, których można użyć, aby przerwać tę pętlę myśli. Niektóre z nich pomagają natychmiast, inne wymagają czasu i cierpliwości. Warto samemu spróbować i wybrać sposób, który Ci odpowiada, aby przestać dogłębnie wszystko analizować i poradzić sobie z overthinking na dłuższy czas.
Źródła:
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797610363555
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4689615/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29510773/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18926983/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12614661/
obraz: https://www.artmajeur.com/pl/mariap/artworks/13556168/overthinking