Aktywność fizyczna jest bardzo uniwersalna. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Jedni wolą bardziej energiczne programy treningowe jak tabaty, inni zaś taneczne typu zumba, a jeszcze inni spokojne, jak na przykład joga. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak na przykład wiek, temperament czy humor.
W tym artykule znajdziecie informacje o czymś takim jak pilates. Na pewno większość z Was już o nim słyszała, jednak czym on właściwie jest, na czym polega oraz jak powstał.
Czym jest Pilates?
Pilates jest formą ćwiczeń na niskim tętnie, których celem jest wzmocnienie mięśni przy jednoczesnej poprawie postawy. Ruchy Pilates zazwyczaj skupiają się na wzmacnianiu kręgosłupa oraz jego obszarów. Chociaż ćwiczenia działają również na inne obszary ciała. Można wykonywać Pilates ze sprzętem lub bez niego. Ruchy w Pilatesie są raczej powolne oraz precyzyjne. Należy pamiętać również o kontroli oddechu. Wzmacnia i stabilizuje postawę ciała, dzięki czemu możemy lepiej się poruszać. Typowy trening Pilates trwa od 45 minut do godziny.
Wsparcie kondycji układu ruchu i kondycji skóry
Jak powstał Pilates?
Ten system treningowy został opracowany na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa (od tego pochodzi nazwa). Pilates nazwał swoją metodę „kontraktologią”. Jest on praktykowany na całym świecie, szczególnie w krajach zachodnich, takich jak Australia ,Kanada, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. W 2005 r. 11 milionów osób regularnie ćwiczyło pilates i naliczono 14 000 instruktorów w Stanach Zjednoczonych. W Polsce również widać jego rozkwit, o czym świadczy jego obecność w grafikach na siłowniach oraz w klubach fitness.
Pilates rozwinął się już pod koniec XIX wieku w kulturze fizycznej ćwiczeń w celu złagodzenia złego stanu zdrowia. Istnieją jednak tylko ograniczone dowody na poparcie stosowania pilatesu w celu złagodzenia takich rzeczy, jak ból dolnej części pleców. Regularne sesje pilatesu mogą pomóc w koordynowaniu mięśni u zdrowych osób w porównaniu z osobami, które nie wykonują tych ćwiczeń. Dowody z badań pokazują, że chociaż pilates poprawia równowagę, nie wykazano, że jest skutecznym leczeniem w przypadku poważnych schorzeń.
Dla kogo?
Dużą zaletą pilatesu jest to, że można go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, dzięki czemu może być świetnym dodatkiem do treningu aerobowego czy siłowego, nawet jeśli występują problemy zdrowotne, takie jak choroby serca czy nadciśnienie, jednak zawsze warto najpierw skonsultować się z lekarzem.
Jeśli chorujesz na zapalenie stawów to program ćwiczeń taki jak Pilates, jest bardzo ważną częścią treningu. Badania pokazują, że połączenie ćwiczeń aerobowych i treningu siłowego może pomóc w zmniejszeniu objawów, utrzymaniu równowagi, uelastycznieniu stawów, a także pomóc w osiągnięciu idealnej masy ciała.
U osób z urazami kręgosłupa lub kolana należy otrzymać zgodę lekarza. Pilates wzmacnia mięśnie ud (mięsień czworogłowy), co może pomóc w zapobieganiu zapaleniom stawów i urazom kolan. Może również pomóc w zapobieganiu większej niepełnosprawności.
U osób z bólami przewlekłymi bólami kręgosłupa należy najpierw zapytać lekarza, czy Pilates byłby dobrym wyborem. Może on pomóc wzmocnić słabe mięśnie kręgosłupa, które mogą zwiększać ból.
U osób w ciąży najlepiej porozmawiać z lekarzem. Prawdopodobnie pozwoli trenować Pilates, ale mogą być wprowadzone pewne zmiany. Na przykład po pierwszym trymestrze ciąży nie należy ćwiczyć, leżąc płasko na plecach, ponieważ zmniejsza to przepływ krwi. Jednak istnieją specjalne programy Pilates dedykowane kobietom w ciąży.
https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-relaks-portret-rekreacja-3053492/
Jak często?
Zaleca się minimum 2 zajęcia w tygodniu. Dla tych, którzy nie prowadzą bardzo aktywnego stylu życia, zalecane są 3 sesje tygodniowo, ale jak wiadomo – jedna lekcja jest lepsza niż w ogóle! Każda aktywność fizyczna jest dobra. Można dodać do planu treningowego pewne ćwiczenia właśnie z Pilatesu- na przykład pod koniec treningu siłowego.
Omega-3, K2MK7 i D3 w jednej kapsułce!
Profity
1. Trening całego ciała
W przeciwieństwie do niektórych ćwiczeń, Pilates trenuje nasze całe ciało. Przede wszystkim skupia się na mięśniach wokół kręgosłupa, ale właśnie dzięki temu nasze całe ciało jest sprawne. Podczas tych sesji treningowych ćwiczymy oddech i umysł. Zapewnia on spokój oraz kontrolę co często trudno znaleźć gdzie indziej. Przez to właśnie Pilates jest popularny w rehabilitacji, a także wśród fizjoterapeutów, którzy uważają, że Pilates jest świetną opcją dla zdrowych osób.
2. Dla każdego
Niezależnie od tego, czy jesteś seniorem, dopiero zaczynasz ćwiczyć, jesteś osobą zaawansowaną czy gdzieś pomiędzy ten rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiedni. Budowanie siły, koncentrowanie się na właściwej postawie oraz kontrola oddechu sprawiają, że Pilates jest odpowiedni dla każdego. Dzięki tysiącom możliwych ćwiczeń i modyfikacji treningi Pilates można dostosować do indywidualnych potrzeb. Istnieją specjalne programy dedykowane mężczyznom czy kobietom w ciąży. Należy tylko wybrać odpowiednie zajęcia czy filmiki.
3. Zwiększenie elastyczności
W Pilatesie dążymy do zwiększenia długości i rozciągnięcia mięśni oraz zakresu ruchu w stawach. Ruchy nie są tak skomplikowane jak w jodze. Pierwsze zajęcia pilatesu nie sprawią, że od razu będziesz robił/robiła szpagat, ale na pewno pomoże Ci osiągnąć swój realistyczny cel.
4. Rozwój mięśni
Głębokie mięśnie pleców, brzucha i dna miednicy to główne mięśnie, które możemy wzmocnić dzięki Pilatesowi. Dzięki temu możemy budować silne plecy, kształtować dobrą postawę i odpowiednie wzorce ruchowe. Kiedy nasze “centrum” jest mocne – cały nasz organizm jest bardziej funkcjonalny. Nasza szyja i ramiona mogą się rozluźnić, a reszta naszych mięśni i stawów może wykonywać swoją pracę. Dużą zaletą jest to, że trening pilatesu pomaga w kontroli oddechu oraz wzmacnia mięśnie brzucha i cały core.
5. Poprawa postawy
Dobra postawa ciała jest bardzo ważna. Powinniśmy zadbać o ten element od najmłodszych lat. Musimy ćwiczyć nad stabilną pozycją, dzięki której można swobodnie się poruszać. Zaczynając od podstaw, przechodząc przez ćwiczenia bardziej skomplikowane, z użyciem sprzętu. Pilates ćwiczy nie tylko ciało oraz również i duszę. Ludzie, którzy ćwiczą Pilates, często mają idealną postawę. Jednym z powodów, dla którego ludzie wykonują Pilates są bóle pleców, które jesteśmy w stanie zminimalizować poprzez ich wzmocnienie.
6. Zwiększenie energii
Może się to wydawać paradoksalne, ale im więcej ćwiczymy, tym więcej mamy energii. W Pilatesie – tak jak w każdym innym wysiłku fizycznym, wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny. Pilates dodatkowo poprawia układ oddechowy, krążenie, stymuluje kręgosłup i mięśnie do pracy oraz dostarcza pozytywnych uczuć jakie odczuwa się podczas ćwiczenia całego ciała.
7. Wygląd
Dzięki regularnemu ćwiczeniu Pilatesu, zmienia się nasze ciało. Wzmacniamy mięśnie, a przez to rozwijamy muskulaturę i wspieramy naszą postawę, dzięki czemu poruszamy się z łatwością i wdziękiem. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że będziemy po prostu czuć się lepiej w swoim ciele. Jeśli chcesz schudnąć to prostu zadbaj o deficyt kaloryczny, czyli spal więcej kalorii niż przyjmujesz. Pilates to aktywność fizyczna, która może w tym pomóc. W połączeniu z aktywnością aerobową Pilates stajnie się świetnym narzędziem do redukcji tkanki tłuszczowej oraz modelowania sylwetki.
8. Połączenie ciało – umysł
Joseph Pilates uważa, że jego program treningowy może pomóc w „całkowitej koordynacji ciała, umysłu i ducha”. To jest według niego właśnie sekret ćwiczeń Pilates. Kiedy ćwiczymy, każdy ruch wykonujemy z uwagą, a ciało i umysł jednoczą się, aby przynieść jak największe korzyści z każdego ćwiczenia.
9. Popularność
Coraz większa popularność zajęć Pilatesu sprawiła, że te zajęcia są łatwo dostępne. Każdy klub fitness powinien je mieć w swojej ofercie. Jest to świetna opcja dla osób szczególnie początkujących, ponieważ zaczynając od zajęć pod okiem certyfikowanego trenera czy instruktora mamy pewność, że ruchy są wykonywane odpowiednio i nie zrobimy sobie krzywdy. Od samego początku uczymy się prawidłowych wzorców ruchowych. Jest to bardzo ważne kiedy dopiero zaczynamy przygodę z takim treningiem. Zawsze można próbować ćwiczyć pilates w domu, gdyż nie potrzebujemy dużej ilości wymyślnego sprzętu – wystarczy mata i wygodne ubranie.
Jak zacząć?
Najlepiej jest zacząć uczyć się od certyfikowanego instruktora pilatesu, który przeprowadzi nas przez wszystkie ćwiczenia jeden na jednego lub w grupie. Możesz także skorzystać z równie efektywnego treningu pilatesu w domu. Po prostu rozłóż matę, zrzuć buty i podążaj za instruktorem na ekranie. Niezależnie od wybranej drogi możesz osiągnąć zamierzony efekt. Do dzieła!
Wsparcie detoksykacji organizmu i kondycji wątroby
Źródła:
American Council on Exercise: „Pilates Primer”.
Fundacja Nemours: „Pilates”
https://en.wikipedia.org/wiki/Pilates
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3445206/
Obraz: https://balanced-body.pl/kto-nie-powinien-trenowac-pilates/