Street Workout - czym jest? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Street Workout – czym jest?

Pewnie nie raz zdarzyło Wam się zauważyć osoby trenujące na świeżym powietrzu. Przechodząc obok placu zabaw lub nawet w parku czy na ulicy. Czasem można spotkać się ze specjalnymi miejscami do Street Workoutu, o którym właśnie jest ten post. Nie potrzeba tam wiele sprzętu. Wystarczą drabinki oraz drążki.

Jak powstał Street Workout?

Street Workout ma swoje początki w starożytnej Grecji, ale na stałe zakorzenił się w XXI wieku w Europie Wschodniej, Rosji i Stanach Zjednoczonych. W szczególności zaczął się rozwijać w Nowym Jorku na obszarach dotkniętych ubóstwem, ponieważ ludzie nie mogli sobie pozwolić na chodzenie na siłownie. Zamiast tego wykorzystali otoczenie, w tym place zabaw i ławki, aby poćwiczyć.

Gdy ci ludzie stawali się coraz bardziej wysportowani i sprawni, nagrywali filmiki z treningów, które rozprzestrzeniały się w internecie w błyskawicznym tempie. Wkrótce prostota i łatwość tego treningu, który opiera się na masie swojego ciała “zalała” cały świat, co doprowadziło do jego popularności w dniu dzisiejszym. W kwietniu 2011 r. Na Łotwie została utworzona Światowa Federacja Street Workoutu i Kalisteniki.

Pierwsze w historii mistrzostwa w Finlandii w Street Workout odbyły się w 2015 roku.

 

Wsparcie wytrzymałości – Beta-alanina

Na czym polega Street Workout?

Street workout to forma ćwiczeń łącząca elementy gimnastyki i parkouru. Ten trening jest odpowiedni dla prawie każdego i można go wykonywać niemal wszędzie. Można trenować z wykorzystaniem własnej masy ciała lub z pomocą różnych przedmiotów takich jak ławki czy drążki. Kluczowymi elementami w Street Workout są: pompki, stanie na rękach, podciągnięcia, zwisy oraz różne ich kombinacje.

Wyobraźnia odgrywa największą rolę w Street Workoucie, ponieważ entuzjaści wymyślają coraz to bardziej pomysłowe i wymagające sekwencje, jakie można sobie wyobrazić. Street Workout jest również przyjemny do oglądania i jest w stanie przekazać dużo emocji widzom.

 

Sylwetka, Lekkoatleta, Calisthenic, Mężczyzna, Człowiek

https://pixabay.com/pl/vectors/sylwetka-lekkoatleta-calisthenic-3839252/

 

Zalety Street Workoutu

To świetna forma treningu, która może być treningiem samym w sobie lub wspomagać inne sporty. Jego wszechstronność pomaga również w osiągnięciu umiejętności fizycznych, które nie są specyficzne dla żadnego pojedynczego sportu. Uniwersalny charakter tego sportu sprawia, że nie jest tu ważna płeć – sprawdzi się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Niektóre ruchy specjalizują się w bardziej akrobatycznej odsłonie, wymagającej wysokich umiejętności motorycznych, podczas gdy inne skupiają się na podstawowych ruchach i pracują nad siłą mięśni.

Trening oporowy – gdy jest wykonywany nieprawidłowo, ze zbyt dużymi ciężarami, zbyt często lub w nieodpowiedni sposób może dodatkowo obciążyć struktury tkanek miękkich, takie jak ścięgna, więzadła i powięź. Z drugiej strony, kalistenika rozwija siłę i rozmiar mięśni proporcjonalnie do układu mięśniowego, wykonując naturalne ruchy.

Trening kalisteniczny rozwija te umiejętności motoryczne, które wymagają od mózgu ciężkiej pracy. Tworzą się połączenia ciało-mózg. Koordynacja, szybkość, moc, przyspieszenie, siła i zwinność to wszystkie cechy motoryczne, które ćwiczy ciało podczas takiego treningu.

Ten trening rozwija siłę, mobilność, równowagę i koordynację oraz ogólną sprawność fizyczną. Zasadniczo każdy plac zabaw może posłużyć jako odpowiednie miejsce do treningu ale sprzęt, który został zaprojektowany we współpracy ze Street Workoutowcami sprawia, że trening jest bardziej satysfakcjonujący i może nas bardziej rozwinąć.

Sport jest niedrogi: potrzebujemy tylko butów, koszulki i spodni dresowych czy legginsów. No i przede wszystkim chęci! 😉

Postawy Street Workoutu

Typowa rutyna Street Workoutu obejmuje:

  • Ćwiczenia lekkoatletyczne – system ćwiczeń o różnych poziomach wysiłku, zapewniający poprawę zdrowia, rozwój siły i wytrzymałości, a także kształtowanie estetycznej sylwetki. Ćwiczenia lekkoatletyczne służą do zwiększania siły, rozwijania formy fizycznej oraz również i rehabilitacji.
  • Ćwiczenia izometryczne – rodzaj ćwiczeń siłowych, w których utrzymujemy pozycję statyczną.
  • Gimnastyczne (kalisteniczne) – są złożone z wielu prostych ćwiczeń, które są wykonywane z wykorzystaniem wyłącznie masy ciała. Celem tych ćwiczeń jest wzmocnienie siły mięśni i rozwój kompleksowej sprawności.
  • Kalistenika miejska – forma ćwiczeń na masę ciała wykonywana bez użycia większej ilości sprzętu. Osoby lub grupy trenują i ćwiczą w obszarach miejskich i przestrzeniach. Zaawansowane umiejętności kalisteniki miejskiej obejmują podnoszenie, podciąganie w różnych płaszczyznach oraz różnymi sposobami.

Treningi uliczne są zwykle wykonywane na zewnątrz lub w specjalnie zaprojektowanych parkach treningowych. Typowy park do ćwiczeń na ulicy wygląda jak plac zabaw z miękkim podziemiem i składa się z kilku drążków, kijków i innych przedmiotów używanych do ćwiczeń na powietrzu.

Kreatyna – wsparcie przy treningu siłowym

Jak zacząć?

Ćwiczenia dla początkujących

  • Push-Up – pompka: działa na klatkę piersiową, triceps i ramiona, wzmacniając jednocześnie cały core.
  • Plank – deska: buduje stabilność i siłę w całym centrum, czyli wzmacnia cały core oraz prostowniki pleców czy ramiona.
  • Lounge – wykrok: buduje siłę i mobilność w dolnej części ciała.
  • Burpee – padnij powstań – jest przydatne do ćwiczeń, a także wzmacnia układ krwionośny oraz oddechowy. Osoby bardzo początkujące mogą spróbować pół burpee: bez pompek, bez skoku.

Zaawansowane ćwiczenia:

  • L-Sit: ten ruch pochodzi z gimnastyki i jest świetny do budowania stabilności w barkach oraz wytrzymałości górnej części ciała.
  • Pull-Up: działa na plecy i biceps, jednocześnie wzmacniając kręgosłup.
  • Burpee – padnij powstań – tak jak wcześniej, jednak można spróbować robić go w różnych kombinacjach, na przykład z wysokim podskokiem czy pompką.
  • Pistol squat – przysiad na jednej nodze- ten ruch na początku na pewno będzie stanowić wyzwanie, szczególnie jeżeli chodzi o utrzymanie równowagi czy mobilności. Świetnie działa na dolną część ciała oraz poprawia siłę w nogach.

 

Joga, Siła, Ludzie, Kobieta, Medytacja, Fitness

https://pixabay.com/pl/photos/joga-si%C5%82a-ludzie-kobieta-medytacja-2587066/

 

Plan

Trening w Street Workout można sobie zaplanować w różny sposób:

Trening z drabinką do ćwiczeń: wybieramy ćwiczenia z masą własnego ciała, wykonujemy około 10 powtórzeń ćwiczenia lub tyle ile damy radę.

Masa ciała WOD: wybierz odpowiedni WOD dla Ciebie – w zależności czy jesteś początkującym czy zaawansowanym. Ten trening jest inspirowany CrossFitem. Może on odbywać się ze sprzętem dodatkowym lub bez.

Trening HIIT- pobudź swoją kreatywność i wykonaj swój własny trening, który będzie zawierał ćwiczenia interwałowe. Wpleć ruchy, których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie wykonywałeś – każde z nich będzie działało zbawiennie na twój organizm.

Doładuj się z No. 1 od Testosterone.pl

Podsumowanie

Sport ten stale zyskuje na popularności i coraz więcej osób przekonuje się do jego wykonywania. Szczególnie teraz, w dobie koronawirusa, kiedy siłownie były zamknięte. Zwiększa się świadomość społeczna. Wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia, aby stworzyć odpowiednie, specjalnie wyznaczone miejsca do treningu Street Workoutu. Mam nadzieję, że z biegiem czasu i u nas rozwinie się ten sport tak, aby zapewnić w każdym mieście odpowiednie miejsce do wykonywania Street Workoutu.

Kalistenika i Street Workout zapewniają swobodę ruchów i elastyczność. Ponadto promują kontakty towarzyskie i tworzą pewną społeczność. Dzięki temu można poznać ludzi z tą samą pasją. Warto otwierać się na nowe rodzaje treningów i próbować innych metod!

 

 

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Street_workout

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28244782/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12930192/

https://workout-polska.pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Street_workout

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalistenika

Źródło obrazka: https://olimpsport.com/pl/jak-skutecznie-trenowac-street-workout

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

  • Bartosz
    3 maja 2021 o 19:27

    Warto by było wspomnieć o tym skąd ludzie, którzy się zainteresują tą dyscypliną mogą czerpać więcej informacji, jest wiele wspaniałych kanałów na portalu YouTube np. Kura workout, albo Barbrothers.

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      8 maja 2021 o 11:09

      Jasne, jest wiele takich cennych kanałów. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
      • Bartosz
        8 maja 2021 o 17:35

        Dziękuje bardzo za odpowiedź! Jestem wielkim fanem Pani bloga , porusza Pani niesamowicie ciekawe tematy i pisze w jeszcze wspanialej . Pozdrawiam.

        Odpowiedz
        • Paulina Szydlik
          9 maja 2021 o 12:20

          🙂

          Odpowiedz
  • Paweł
    6 listopada 2021 o 16:30

    OGL SREET WORKAUTEM ZAJMUJIE SIE 3LATA I BARDZO DOBRE SĄ TO CWICZENIA NA SIŁEM CHCIAŁ BYM WIĘCEJ CWICZEŃ NA BRZUCH PROSZE O PROPOZYCJIE

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      12 listopada 2021 o 14:18

      Polecałabym ćwiczenia typu plank – różne wariacje, dead bug, allahy, sit- upy czy toes to bar, w zależności od stopnia zaawansowania. Pozdrawiam!

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*