Czym różni się psycholog sportu, psychiatra i trener mentalny? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czym różni się psycholog sportu, psychiatra i trener mentalny?

Image by Gerd Altmann from Pixabay

 

Psychologia to dość obszerna dziedzina, która staje się coraz bardziej powszechna. Często mówimy na nią nauka o ludzkich doświadczeniach i zachowaniu. Jest to bardzo szerokie wytłumaczenie, gdyż obejmuje wszystko, czym człowiek jest, myśli, czuje i wyraża się w działaniu. Psychologia wykorzystuje modele z nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych, aby zrozumieć co się dzieje w człowieku, ale czego nie zawsze pokazuje światu zewnętrznemu. Jak zachowuje się w relacjach społecznych i różnych środowiskach. W środowisku sportowym działa to podobnie.

 

Czym jest psychologia?

Słownik Języka Polskiego (P.W.N., Warszawa, 1979) określa psychologię jako naukę zajmującą się powstawaniem i przebiegiem procesów psychicznych, cechami psychicznymi człowieka i regulacją jego stosunków z otoczeniem.

Słownik Wyrazów Obcych (P.W.N., Warszawa, 1980) poza podobną definicją powołuje się na źródłosłów. W języku greckim psyche oznacza duszę a logos słowo, naukę. Dlatego psychologię nazywa się czasem nauką o duszy.

Według „Słownika psychologii” autorstwa A. S. Reber i E. S. Reber (Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa, 2008) nie da się w prosty sposób zdefiniować czy scharakteryzować psychologii.

Wysokie dawki omega-3, wsparcie układu nerwowego

Kim jest psycholog sportu?

Psycholog sportu to osoba, która studiowała na kierunku psychologia. Psychologiem może się nazywać każdy, kto ukończył studia wyższe. Poddziedzina psychologii klinicznej zajmuje się chorobami psychicznymi takimi jak depresja, zaś poddziedzina psychologii sportowej zajmuje się wszystkimi problemami u sportowców.
Każdy kto cierpi na chorobę psychiczną, taką jak depresja lub uzależnienie, trafia do psychiatry lub psychoterapeuty. Osoby chore psychicznie nie chodzą do psychologa. Psycholog nie leczy chorób. Brakuje mu do tego przygotowania terapeutycznego.
Psycholog sportu doradza i wspiera sportowców w obszarze mentalnym. Wspiera ich w treningu, przygotowaniach do zawodów i pokonywaniu blokad psychicznych, współpracując z innymi osobami ze sztabu. Może być również zaangażowany w szkolenia trenerów i sędziów oraz w badania. Jednym z celów psychologii sportu jest to, aby sportowcy mogli rozwinąć swój maksymalny potencjał w pożądanym czasie.

 

https://pixabay.com/illustrations/psychology-mind-thoughts-thought-2422442/

Kim jest psychiatra?

Psychiatrzy to osoby, które studiowały medycynę, następnie zdawały egzamin państwowy, a następnie przechodzili kilkuletnie dokształcanie. Psychiatra może zastosować psychoterapię, ale także zastosować procedury psychiatryczne. Różnica między psychiatrami a psychologami polega na tym, że psychiatra może przepisać leki, na przykład leki psychotropowe. Psychologowi nie wolno tego robić, bo nie studiował medycyny. Może on tylko prowadzić terapię, używać różnych technik, rozmawiać itp. Do psychiatry zazwyczaj zwracają się osoby, które przeżywają dłuższy kryzys psychiczny, mają ciągłe, nieustanne zmartwienia lub lęki. Nawet ci, którzy często mają problemy ze snem lub odczuwają fizyczne dolegliwości, które wydają się nie mieć przyczyny, powinni zasięgnąć porady psychiatry.

 

Ashwagandha – adaptogen wspierający radzenie sobie ze stresem oraz usprawniający stan relaksacji (wysoka standaryzacja na substancje aktywne)

 

Kim jest trener mentalny?

Jest to osoba, która stosuje pewne techniki z zakresu psychologii, jednak nie musiała ona ukończyć studiów wyższych. Trener mentalny może również skończyć studia na przykład na kierunku AWF ze specjalizacją trener mentalny w sporcie lub studia podyplomowe. Nie obejmuje go jednak tajemnica lekarska. Osoba, która jest trenerem mentalnym mogła ukończyć jedynie kursy w tym obszarze. Trening mentalny rozumiany jest jako różne metody psychologiczne, które przyczyniają się do lepszego samopoczucia w obszarach kompetencji społecznych i emocjonalnych, które powinny pomóc w osiąganiu lepszych wyników.

Trening mentalny faktycznie znalazł swoje pierwsze zastosowanie w psychologii sportu i nadal jest stosowany w sporcie na poziomie zawodowym. Intensywna wizualizacja sekwencji ruchowych wykorzystywana jest do wspomagania treningu fizycznego. W prostym języku oznacza to, że po tym, jeśli piłkarz przez wiele godzin grał na boisku, strzelał do bramki to jednostka treningowa jest uzupełniana treningiem mentalnym, podczas którego zawodnik analizuje ruchy czy pewne zachowania.

 

Badanie

Urazy mięśniowo-szkieletowe są powszechne w profesjonalnej piłce nożnej i mogą skutkować utratą motywacji czy powrotu na treningi. Ścieżka „powrotu do gry” będzie w dużej mierze zależy od wiedzy lekarzy – chirurgów czy fizjoterapeutów, odpowiedzialnych za powrót do zdrowia zawodnika. Stwierdzenia dotyczące powrotu sportowców do sportu po kontuzji potwierdzają wkład psychologii sportu i żywienia sportowego. Jednak należy jeszcze zbadać, w jaki sposób zintegrować te dwa uznane – ale często pomijane elementy rehabilitacji urazów – z istniejącymi podejściami medycyny sportowej.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32633210/

 

Take It Smart – kompleksowy preparat wspierający relaksację, jakość oraz długość snu

 

Podsumowanie

Sukcesu sportowego nie można tłumaczyć wyłącznie cechami fizycznymi sportowca. W dzisiejszym sporcie na najwyższym poziomie wiele osób, o najróżniejszych kwalifikacjach walczą o dobro sportowców. Przede wszystkim wsparcie psychologiczne nabiera w ostatnich latach coraz większego znaczenia. Stało się to wręcz niezbędne w sporcie. W zależności od tego co wybierzemy – czy psychologa, psychiatrę czy trenera mentalnego, musi być on przede wszystkim godnym zaufania partnerem w pokonywaniu spadków sprawności umysłowej, lęku przed porażką i podobnych sytuacji kryzysowych w sporcie.

 

Źródła:
http://mkrzymowski.pl/pliki/psychologia/def_psych.pdf
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-psychologist
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20935240/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16952750/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8242169/
https://pixabay.com/illustrations/consulting-information-conversation-2204253/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*