Fizjoterapia w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła i przeżywa swój rozkwit. Dzieje się tak głównie z powodu zwiększenia świadomości ludzi. Coraz więcej osób trenuje, a co za tym idzie – bardziej skupia się na budowie ciała oraz problemach zdrowotnych. Co więcej – coraz więcej uczelni ma w swojej ofercie studia o takiej nazwie i trwają one pięć lat. Są one dostępne na medycznych uczelniach, ale również i na akademiach wychowania fizycznego. Znajdują się tam takie przedmioty jak anatomia, fizjologia czy biomechanika ruchu, które również mogą być pomocne w pracy trenera.
Kim jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta to osoba, która posiada dogłębną wiedzę na temat działania organizmu i specjalistyczne umiejętności kliniczne umożliwiające ocenę, diagnozowanie i leczenie objawów choroby, urazów i niepełnosprawności. Fizjoterapia obejmuje rehabilitację, a także zapobieganie kontuzjom oraz promocję zdrowia i sprawności. Fizjoterapeuci często pracują w zespołach z innymi pracownikami służby zdrowia, aby pomóc zaspokoić indywidualne potrzeby zdrowotne. Fizjoterapeuci mają różnorodne możliwości zatrudnienia. Mogą pracować w szpitalach, domach opieki, placówkach rehabilitacyjnych, gabinetach prywatnych lub w drużynach sportowych. Mogą również prowadzić badania lub uczyć w szkołach w zakresie w jakim się specjalizują.
Co robi fizjoterapeuta?
Przy przyjmowaniu nowego pacjenta fizjoterapeuta powinien zapytać o całą historię podejmowanych aktywności fizycznych czy kontuzji oraz przeprowadzić badania. Następnie opracuje plan leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb danej jednostki.
Niektóre z zabiegów, z których korzystają fizjoterapeuci:
- masaż łagodzący ból tkanek miękkich (najczęściej spotykany), może on być manualny lub na przykład wykorzystywać akupunkturę,
- ćwiczenia fizyczne wzmacniające słabe miejsca,
- użycie zimna, aby zmniejszyć stan zapalny (nawet krioterapia),
- ogrzanie bolących miejsc,
- terapia ultradźwiękowa w celu złagodzenia skurczów mięśni,
- stymulacja elektryczna wspomagająca kurczenie się mięśni,
- hydroterapia – jest to forma terapii prowadzona w wodzie. Temperatura wody jest zwykle utrzymywana między ciepłą a gorącą, aby pomóc mięśniom rozluźnić się i złagodzić ból. Przygotowywana jest specjalna kąpiel do hydroterapii, w której podczas pływania lub wykonywania ćwiczeń ciężar wody napiera na Twoje ciało. Pomaga stymulować prawidłowy przepływ krwi w organizmie i zmniejszać ból … oraz wiele wiele innych.
https://pixabay.com/pl/photos/fizjoterapia-fizjologia-masa%C5%BC-1778029/
Specjalizacje
Fizjoterapeuci mogą specjalizować się w kilku różnych obszarach, w tym w medycynie sportowej, zdrowiu dzieci (pediatrii), pomoc kobietom w ciąży oraz wiele wiele innych.
Przykłady specjalizacji:
1. Układ mięśniowo-szkieletowy, jest również nazywany fizjoterapią ortopedyczną i jest stosowany w leczeniu schorzeń, takich jak skręcenia, bóle pleców, artretyzm, nadwyrężenia, nietrzymanie moczu, zapalenie kaletki, problemy z postawą, urazy sportowe i w miejscu pracy, a także ograniczoną mobilność. Do tej kategorii zalicza się również rehabilitacja po operacji.
2. Neurologiczna – jest stosowana w leczeniu zaburzeń układu nerwowego, w tym udarów, urazów rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona. Może być również stosowana do rehabilitacji po operacji mózgu.
3. Kardiologiczna – odpowiada za leczenie astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc i innych chorób układu krążenia i oddechowego.
Kurkumina- silny antyoksydant wspierający także aparat ruchu
Jak wygląda wizyta?
Każda sesja z fizjoterapeutą jest wyjątkowa, ponieważ zależy od problemów zdrowotnych i potrzeb klienta. Jednak wizyta u fizjoterapeuty zazwyczaj obejmuje:
– poznanie historii medycznej pacjenta,
– ocenę i diagnozę stanu i potrzeb danej osoby,
– pomoc w ustaleniu i osiągnięciu wytyczonych celów,
– tworzenie planu leczenia uwzględniającego zdrowie i styl życia,
– rozplanowanie przebiegu ćwiczeń i określenie niezbędnych do nich urządzeń.
Jeśli masz problemy z poruszaniem się lub funkcjonowaniem lub po prostu chcesz poprawić swoje zdrowie warto udać się do specjalisty. Warto zawsze sprawdzić przed wizytą opinie innych osób na temat danego fizjoterapeuty i wybrać takiego, który jest specjalistą w tym zakresie, w którym mamy problem.
https://pixabay.com/pl/illustrations/masa%C5%BC-terapia-relaks-zdrowie-1015570/
Korzyści
Regularne wizyty u fizjoterapeuty mogą przynieść ulgę osobom w każdym wieku, cierpiącym na różne dolegliwości czy urazy. Z pomocą takiej osoby można przywrócić poziom sprawności oraz prowadzić aktywne życie bez większych ograniczeń.
Niektóre z najbardziej znanych korzyści fizjoterapii obejmują:
Trwała ulga – wiele dolegliwości bólowych ciała może wynikać z kilku przyczyn. Czy to uraz stawu podczas gry w siatkówkę czy przewlekły ból krzyża spowodowany siedzeniem przez wiele godzin w pracy. Jeśli ból wpływa na codzienne czynności wymaga natychmiastowej uwagi. Regularne sesje fizjoterapeutyczne nie tylko pomagają złagodzić ból, ale także zmniejszają uzależnienie od środków przeciwbólowych, które mogą okazać się szkodliwe. Mogą one przynieść natychmiastową ulgę, ale ich wpływ na nerki i wątrobę może okazać się niekorzystny na dłuższą metę. Dlatego też fizjoterapia jest uważana za bezpieczną i skuteczniejszą alternatywę dla leków przeciwbólowych w celu rozwiązania długoterminowych problemów z bólem.
Zapobieganie operacji – chociaż operacja może być nieunikniona w niektórych przypadkach, fizjoterapia może całkowicie wyeliminować taką potrzebę. Stosując różnorodne zabiegi, które obejmują ćwiczenia i różne terapie, pomaga w eliminacji bólu, leczy uszkodzone tkanki i ułatwia bezbolesne poruszanie się przez pewien czas. W przypadku, gdy dana osoba jest już po operacji, fizjoterapia może pomóc w szybszej regeneracji.
Poprawiona mobilność i równowaga – osoby, które wracają do zdrowia po operacji lub kontuzji, mogą potrzebować czasu, aby stanąć na nogi. Mobilność może być wyzwaniem, a wykonywanie codziennych obowiązków może stać się zadaniem niemożliwym. W takich przypadkach fizjoterapia może okazać się bardzo pomocna. Nie tylko pomaga organizmowi odzyskać utraconą siłę mięśni i poprawia koordynację, ale także zyskuje mobilność umożliwiającą bezpieczne poruszanie się.
Problemy związane z wiekiem. Wraz z wiekiem ludzie mają tendencję do rozwoju powikłań związanych ze stawami lub mięśniami. Przykładem może być osteoporoza czy zapalenie stawów. Aby poradzić sobie z tymi codziennymi dolegliwościami, korzystna może być regularna fizjoterapia.
Kolagen rybi – najbardziej zbliżony kolagen do ludzkiego
Podsumowanie
Fizjoterapeuci oceniają zdolność pacjenta do wykonywania aktywności fizycznej. Patrzą na zakres ruchu, siłę, wrażliwość, koordynację, równowagę i wykonywanie ruchów, a więc warto udać się do niego nawet jeśli nie odczuwamy dyskomfortu. Często sami nie jesteśmy w stanie zauważyć jakiegoś problemu, na przykład dysproporcji czy przykurczów. Osoby, które trenują na pewno odczują dużą różnicę jeżeli chodzi o jakość treningów z pomocą fizjoterapeuty.
Fizjoterapia jest generalnie bezpieczna, jeśli jest prowadzona pod okiem eksperta z uprawnieniami fizjoterapeuty. Jak ze wszystkim, nie można jednak całkowicie wykluczyć kilku drobnych komplikacji.
Ćwiczenia fizyczne zwiększają zakres ruchu, wzmacniają mięśnie oraz poprawiają równowagę i koordynację. Aktywność fizyczna jest skuteczna w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób przewlekłych, a więc należy zadbać o nią już dziś!
Źródła:
https://www.merckmanuals.com/home/fundamentals/rehabilitation/physical-therapy-pt
https://www.merckmanuals.com/home/fundamentals/rehabilitation/treatment-of-pain-and-inflammation
https://www.nhs.uk/conditions/physiotherapy/
https://medlineplus.gov/rehabilitation.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5125490/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1372303/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11279765/
https://en.wikipedia.org/wiki/Physical_therapy
Źródło obrazu: https://pixabay.com/pl/photos/masa%C5%BC-przenie%C5%9B%C4%87-terapia-2722936/