Karnozynian cynku - forma cynku o prozdrowotnych właściwościach (przewód pokarmowy) - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Karnozynian cynku – forma cynku o prozdrowotnych właściwościach (przewód pokarmowy)

Zapewne wielokrotnie słyszałeś o cynku, może słyszałeś o karnozynie, ale prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś o karnozynianie cynku. Dla każdego, kto boryka się z problemami jelitowymi, substancja ta wydaje się obiecująca pod kątem kwestii wsparcia rekonwalescencji. Niezależnie od tego, czy chodzi o infekcję H pylori, wrzody, zapalenie żołądka czy zapalenie jelit, unikalna struktura tego suplementu okazała się pomocna w wielu badaniach. Niniejszy artykuł zawiera przegląd zagadnień związanych ze zdrowiem jelit, które karnozynian cynku może wspierać, dawki jakie należy stosować i wiele więcej.

 

Czym jest karnozynian cynku?

Jest to dość nowy związek, w świecie suplementów diety, który wykazał interesujące wyniki w łagodzeniu objawów niestrawności, łagodzeniu infekcji Helicobacter pylori, zmniejszania stanów zapalnych jelit i wiele więcej. Jest on badany klinicznie od ponad 20 lat i opublikowano ponad 20 badań na jego temat. Karnozynian cynku występuje pod wieloma nazwami: Polaprezinc, Promac, L-CAZ i Z-103 i jest chelatem jonów cynku i karnozyny (dipeptydu beta-alaniny i l-histydyny) w stosunku 1:1. To unikalne połączenie l-karnozyny i cynku zostało dobrze przebadane zarówno w kontrolowanych badaniach na ludziach, jak i na zwierzętach. Szacuje się, że jego unikalna struktura jest trzykrotnie bardziej skuteczna, jeśli chodzi o leczenie, niż poszczególne składniki, z których się składa; cynk i karnozyna (1, 2, 3). Z tego powodu wykazano, że substancja ma większe działanie lecznicze na wrzody niż cymetydyna; lek przeciwwrzodowy pierwszej generacji o znaczących interakcjach z innymi lekami (4, 5, 6). Jest ona stosowana w Japonii w leczeniu różnych dolegliwości żołądkowych od 1994 roku i co ciekawe – ma status leku.

 

Karnozynian cynku – 75 mg w kapsułce – KUP TUTAJ

 

Dlaczego karnozyna?

Pisałem już wcześniej o wielu potencjalnych korzyściach zdrowotnych karnozyny, takich jak działanie antyglikacyjne, ochrona mózgu, pamięci oraz prawdopodobnie zmniejszenie ryzyka i progresji zaćmy. Karnozyna była badana pod kątem jej zdolności do poprawy gojenia się ran w modelach uszkodzeń tkanek, ale ilości stosowane w tych badaniach były znacznie wyższe niż te obecne w mieszanki karnozyny z cynkiem, a nawet w samodzielnych suplementach karnozyny (11, 12, 13). Jeśli chodzi o gojenie się wrzodów, l-karnozyna nie wydaje się pomagać sama w sobie, prawdopodobnie dlatego, że nie jest zatrzymywana w miejscu zapalenia wystarczająco długo, aby mogła zadziałać prawidłowo (5). Zaletą karnozyny cynkowej jest to, że pozwala ona na wolniejszą dysocjację w żołądku i wzdłuż przewodu pokarmowego. Zwykle cynk jest szybko uwalniany z pożywienia w żołądku, a następnie wchłaniany w pierwszej części jelita cienkiego. W przypadku normalnego zapotrzebowania jest to korzystne tzn. chcesz, aby cynk został uwolniony z pożywienia, by mógł zostać wchłonięty. Jednak w przypadku gojenia się jelit – szybkie uwalnianie i wchłanianie nie są dobre. Nie pozwala to na bardziej zlokalizowane stężenie cynku tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny, w miejscu uszkodzenia tkanki. Wykazaon, że karnozyna z cynkiem dłużej przylega do tkanki błony śluzowej objętej stanem zapalnym i/lub wyściółki żołądka/jelit. Wykazano, że polimetryczny kompleks minerałów i aminokwasów „wisi” w żołądku dwa razy dłużej niż sam cynk (6). Pomaga to dostarczyć zarówno cynk, jak i karnozynę do miejsca zapalenia, gdzie mogą one promować gojenie bezpośrednio w tkance przewodu pokarmowego (5, 6, 14).

 

Korzyści płynące ze stosowania karnozynianu cynku

Oprócz dobrych wyników w leczeniu uszkodzeń tkanek żołądka i dwunastnicy, takich jak wrzody, karnozyna cynkowa była również z powodzeniem stosowana i badana w przypadku innych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

 

Naprawa „nieszczelnych” jelit

Po leczeniu wrzodów i infekcji H. pylori, nieszczelne jelita lub zwiększona przepuszczalność jelit jest jednym z najczęstszym zastosowaniem prozdrowotnej formy cynku. Fizyczna bariera między zawartością przewodu pokarmowego a krążeniem (krwiobiegiem i układem limfatycznym) ma grubość tylko jednej komórki. Komórki przewodu pokarmowego (nabłonkowe) – są one połączone ze sobą siecią białek zwanych połączeniami ścisłymi (z angl. tight junctions). Połączenia ścisłe zwykle zapobiegają przenikaniu toksyn ze światła jelita (wnętrza jelita) do krwi. Wiele czynników może powodować rozluźnienie tych ścisłych połączeń, zwiększając przestrzeń między komórkami. W tym sensie jelita / przewód pokarmowy stają się bardziej porowate lub „nieszczelne”. Kiedy tak się dzieje, bakterie, toksyny bakteryjne, antygeny pokarmowe itp. mogą dostać się do krążenia, prowadząc do stanu zapalnego i nie tylko.

 

Nieszczelne jelita, czyli dysfunkcja bariery jelitowej może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami:

  • Niekontrolowana celiakia i IBD/NChZJ (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
  • Przewlekłe spożywanie alkoholu,
  • Uszkodzenie wątroby wywołane alkoholem,
  • Infekcje jelitowe i pasożyty,
  • Salmonella i inne infekcje bakteriami jelitowymi
    SIBO/IMO (przerost bakterii/metanogenów w jelicie cienkim),
  • Leki takie jak NLPZ (ibuprofen, naproksen, ASA itp.,
  • Antybiotyki.

Aktualne dane wskazują, że karnozynian cynkumoże poprawiać zdrowie nabłonka i strukturę połączeń ścisłych. Wykazano na przykład, że karnozyna cynkowa poprawia uszkodzenie jelita cienkiego wywołane przez NLPZ. W jednym z badań, podawana wraz z lekiem przeciwzapalnym indometacyną, karnozyna cynkowa była w stanie zapobiec zwiększonej przepuszczalności jelita cienkiego, która może wystąpić w przypadku tej kategorii leków (14). Związek karnozynianu cynku z nieszczelnym jelitem ma solidne dowody; wystarczające, aby rozważyć stosowanie, jeśli ma się do czynienia z dysfunkcją bariery jelitowej (potwierdzoną) lub nawet jeśli się ją podejrzewa.

Infekcja Helicobacter pylori (H. pylori)

H. pylori to rodzaj bakterii. Zarazki te mogą przedostać się do organizmu i żyć w przewodzie pokarmowym. Po wielu latach mogą powodować owrzodzenia w wyściółce żołądka lub górnej części jelita cienkiego. U niektórych osób infekcja może prowadzić do raka żołądka. Cynk ma właściwości antyseptyczne. Pastylki z cynkiem mogą pomóc skrócić czas trwania przeziębienia i bólu gardła ze względu na jego działanie przeciwdrobnoustrojowe (15, 16, 17).

FUN FACT: niski poziom kwasu żołądkowego zwiększa ryzyko wystąpienia H pylori i innych infekcji bakteryjnych zarówno w żołądku, jak i przewodzie pokarmowym. Kwas żołądkowy naturalnie spada wraz z wiekiem

Nic więc dziwnego, że tytułowa forma cynku ma właściwości antybakteryjne, które są istotne dla przewodu pokarmowego. Karnozyna cynkowa zakłóca działanie enzymu (ureazy) wykorzystywanego przez bakterie H pylori do namnażania się w kwaśnym środowisku (H pylori podnosi pH żołądka, np. czyni go mniej kwaśnym), umożliwiając im przetrwanie.

 

Wysokie dawki omega-3 wpływają hamująca na działanie ureazy – KUP TUTAJ

Stany zapalne jelit

Konsekwencją zaburzeń i chorób układu pokarmowego, a także niektórych pokarmów (nietolerancja pszenicy, laktozy, alergii itp.), napojów (alkohol) i leków (leki, NLPZ) jest stan zapalny; podrażnienie gładkiej i wrażliwej wyściółki przewodu pokarmowego, od ust do odbytu. Wykazano, że karnozyna cynkowa zapobiega i leczy stany zapalne wywołane wyżej wymienionymi czynnikami, w tym alkoholem, na modelu szczurzym (R). W jednym z badań karnozyna cynkowa była w stanie zmniejszyć zmiany w modelu eksperymentalnym z użyciem ASA (Kwas acetylosalicylowy) (18). Jest to obiecujące, ponieważ długotrwałe stosowanie NLPZ powoduje zapalenie jelit, zmiany i uszkodzenia. Wykazano, że substancja zmniejsza odpowiedź zapalną żołądka na H pylori (19). W odpowiedzi na tego typu infekcję, komórki żołądka wydzielają duże ilości interleukiny 8 (IL-8), która rekrutuje i aktywuje układ odpornościowy (20). Karnozyna cynkowa hamuje produkcję i wydzielanie cytokin promujących stan zapalny (białek prozapalnych) w hodowlach komórek żołądka i „wycisza” odpowiedź zapalną komórek żołądka (21).

 

Zmniejsza uszkodzenia jelit wywołane ćwiczeniami

Od dawna wiadomo, że ciężki wysiłek fizyczny obciąża organizm na różne sposoby. Maratończycy, triathloniści i biegacze długodystansowi mają większe ryzyko wystąpienia ostrych chorób układu oddechowego (22, 23). Podobnie, ciężki wysiłek fizyczny powoduje objawy jelitowe, a w niektórych przypadkach udar cieplny, a nawet podwyższoną temperaturę ciała, co może zwiększać przepuszczalność jelit (nieszczelne jelita) z translokacją toksyn do krążenia ogólnego (24, 25). Stosowanie NLPZ, jak wspomniano, jest znane z zakłócania bariery jelitowej; leki, które są rutynowo stosowane zarówno przez sportowców, jak i osoby poważnie ćwiczące (26). Wspomniane wcześniej przemieszczanie się toksyn jelitowych, bakterii i antygenów pokarmowych do krwiobiegu prowadzi do kaskady zapalnej, która z kolei zwiększa utratę bariery jelitowej. Może to prowadzić do skutków ogólnoustrojowych, takich jak wysiłkowy udar cieplny, hipertermia i endotoksemia (27).

 

Objawy żołądkowo-jelitowe powszechnie zgłaszane u sportowców trenujących z dużą intensywnością, w dużym stresie i przy dużej objętości, takie jak skurcze, biegunka, nudności i krwawienie, są prawdopodobnie częściowo spowodowane połączeniem zmniejszonego splanchnologicznego przepływu krwi, zmian hormonalnych, podwyższonej temperatury ciała ORAZ zmienionej przepuszczalności jelit (28, 29, 30). W badaniu sprawdzono czy karnozynian cynku, przyjmowany samodzielnie lub w połączeniu z siarą bydlęcą (naturalnym źródłem czynników wzrostu), złagodziłaby którykolwiek z tych efektów związanych z wysiłkiem fizycznym. Przyjrzano się roli tego suplementu w regeneracji powysiłkowej; kluczowej części procesu treningowego. (31, 32). Wyniki 14-dniowego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo badania wykazały, że stosowanie cynku-karnozyny jest korzystne we wspieraniu odporności nabłonka po wysiłku.

 

Utrzymuje zdrową wyściółkę jelit

Utrzymanie zdrowej wyściółki jelit ma kluczowe znaczenie dla optymalnego funkcjonowania bariery jelitowej. Na szczęście to właśnie tutaj karnozyna z cynkiem może odegrać istotną rolę. Wykazano, że sam cynk wspiera barierę jelitową, biorąc pod uwagę rolę cynku w utrzymaniu DNA, gojeniu się ran i odporności (33). W modelach zwierzęcych wykazano, że karnozyna cynkowa chroni błonę śluzową żołądka (śluzówkę, która chroni żołądek) przed eksperymentalnie wywołanymi uszkodzeniami tkanek i owrzodzeniami (34, 35, 36, 37, 38). W badaniu dotyczącym zdrowia kosmków jelitowych, małych, przypominających palce struktur w jelicie cienkim, które pomagają wchłaniać trawiony pokarm, stwierdzono, że podawanie karnozyny cynkowej pomogło zapobiec problematycznemu skróceniu kosmków w modelu zwierzęcym o 50% (14).

FUN FACT: kosmki mogą ulec uszkodzeniu i skróceniu w przypadku celiakii, nadużywania leków NASAID, Benicar (lek na ciśnienie krwi), antybiotyków, SIBO, choroby Crohna, chłoniaka, infekcji pasożytniczych, przewlekłego spożywania alkoholu i innych substancji. Jest to ważne, ponieważ kosmki i ich mniejsze struktury, mikrokosmki, zwiększają powierzchnię absorpcyjną jelita cienkiego, zapewniając maksymalne wchłanianie składników odżywczych (witamin, minerałów, białek, tłuszczów itp.). Kosmki i mikrokosmki powinny być tak długie, jak to tylko możliwe. Krótsze kosmki oznaczają gorsze wchłanianie składników odżywczych, więc wszystko, co może zapobiec lub odwrócić skracanie kosmków, jest dobre, a karnozynian cynku właśnie to robi.

Podwójnie zaślepione, randomizowane, kontrolowane badanie krzyżowe wykazało podobne działanie ochronne karnozyny cynku w grupie zdrowych ochotników, którzy przyjmowali 37,5 mg dwa razy dziennie (łącznie 75 mg) w porównaniu z placebo, podkreślając korzystną rolę karnozyny cynku w wyściółce jelit (14).

 

Maślan sodu – peraparat, który w mocnym stopniu wspiera regenerację śluzówki żołądka oraz jelit – KUP TUTAJ

 

Zapobieganie popromiennemu zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (bolesne zapalenie i owrzodzenie błon śluzowych wyściełających przewód pokarmowy) jest jednym z najbardziej niepokojących skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej, szczególnie u pacjentów z rakiem głowy i szyi otrzymujących chemioterapię i/lub radioterapię lub tych, którzy otrzymują chemioterapię i radioterapię w wysokich dawkach, a następnie przeszczep szpiku kostnego.

Zapalenie błony śluzowej utrudnia spożywanie posiłków, a ryzyko jawnego niedożywienia białkowego, energetycznego i mikroelementowego jest prawdziwym zmartwieniem. Wykazano, że płukanie jamy ustnej karnozyną z cynkiem zmniejsza częstość występowania zapalenia błony śluzowej wraz z poprawą bólu, kserostomii i zaburzeń smaku. Grupa leczona wymagała również mniejszej ilości środków przeciwbólowych, a ilość pokarmu, którą pacjenci byli w stanie zjeść, była znacznie wyższa (39, 40).

 

Ochrona komórek żołądka

Wolne rodniki i utlenianie mogą być trudne do zrozumienia. Mówiąc najprościej, wolne rodniki są niestabilnymi cząsteczkami, ponieważ mają atomy, które chcą odzyskać równowagę – trochę pogmatwane. Kradną elektrony z innych cząsteczek, powodując ich utlenianie. Utlenianie można zaobserwować za każdym razem, gdy ogryzek jabłka zostanie pozostawiony na blacie. Tlen kradnie elektrony z cukrów i białek w odsłoniętym miąższu jabłka, a rdzeń staje się brązowy. Utlenianie może zachodzić również w żołądku, a komórki żołądka są podatne na to zjawisko, podobnie jak miąższ jabłka. Na szczęście karnozynian cynku zapobiega temu zjawisku (przeciwutleniacz) i wykazano, że działa ochronnie w różnych patologiach oksydacyjnych, w tym w zapaleniu żołądka (41).

 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to przewlekła choroba zapalna jelit, która atakuje okrężnicę (jelito grube). Choroba powoduje małe owrzodzenia w wyściółce okrężnicy, powodując ból i duże ilości wydzieliny (ropa i śluz). Leczona jest głównie za pomocą leków, ale także diety i suplementów. Wykazano, że karnozyna cynkowa wyróżnia się w przypadku WZJG. W randomizowanym, podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym placebo pacjentom z aktywnym WZJG podawano 150 mg karnozyny cynkowej lub placebo dziennie poprzez lewatywę. Obie grupy przeszły terapię indukcyjną (leczenie sterydami przeciwzapalnymi) przed rozpoczęciem badania. Grupa, która otrzymała 150 mg karnozyny cynkowej wykazała poprawę stanu zapalnego i poziomu dyskomfortu w porównaniu z grupą placebo, która nie wykazała poprawy (41).

 

Łagodzenie wrzodów

Badanie przeprowadzone na szczurach wykazało, że karnozynian cynku przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka wywołanych eksperymentalnie przy użyciu hydrokortyzonu i kwasu octowego (43). Liczne badania na ludziach wykazały korzyści w przypadku zapalenia żołądka, wrzodów żołądka i/lub dwunastnicy. W jednym randomizowanym, wieloośrodkowym, kontrolowanym placebo badaniu uczestnicy z potwierdzonymi wrzodami żołądka zostali losowo przydzieleni do jednej z czterech grup:

  • 150 mg karnozyny cynkowej i jej placebo,
  • 800 mg chlorowodorku cetraksatu (środek chroniący błonę śluzową),
  • placebo.

Przyjmowanie leków, suplementów i placebo rozpoczęto w ciągu 1 tygodnia od zdiagnozowania wrzodów żołądka za pomocą endoskopii i kontynuowano przez 8 tygodni. Wyniki dla karnozyny cynkowej były imponujące. W przypadku „wyraźnej poprawy” objawy były porównywalne między karnozyną cynkową a cetraksatem zarówno po 4 tygodniach, jak i po 8 tygodniach: 61% poprawa w grupie karnozyny z cynkiem i 61,5% w grupie cetraksatu oraz 75% wyraźna poprawa w porównaniu do 72% odpowiednio w grupie cetraksatu.

Karnozyna z cynkiem radziła sobie lepiej ze wskaźnikami wyleczeń endoskopowych: 26,3% w grupie cynku z karnozyną i 16,2% w grupie cetraksatu po 4 tygodniach oraz 60,4% w grupie cynku z karnozyną i 46,2% w grupie cetraksatu po 8 tygodniach (A, B).

Podobne wyniki stwierdzono w kilku innych badaniach dotyczących wpływu karnozyny cynkowej na wrzody żołądka, z poprawą do 80% w 8. tygodniu w zakresie klasycznych objawów związanych z wrzodami:

  • Ból w nadbrzuszu,
  • Zgaga,
  • Nudności i wymioty,
  • Wzdęcie brzucha,
  • Biegunka i zaparcia
  • Hematemeza,
  • Melena (czarny stolec w wyniku krwi) i tkliwość w nadbrzuszu.

Odnotowano również znaczącą poprawę wskaźników gojenia endoskopowego w grupie karnozyny cynkowej (C, D, E, F, G, H, I).

Jaką dawkę należy przyjmować?

Niezależnie od tego, czy jest to samodzielny suplement, czy część suplementu leczącego jelita, zwykła dawka karnozyny cynku wynosi 75 mg dziennie.

Dla porównania:

  • 75 mg karnozyny cynku = około 17 mg cynku i 59 mg karnozyny,
  • 150 mg = około 34 mg cynku i 158 mg karnozyny.

W Japonii, gdzie karnozyna cynkowa jest zatwierdzonym lekiem przeciwwrzodowym, typowa dawka wynosi 75-150 mg dziennie. Zapewnia to dzienną dawkę 34 mg cynku i 158 mg karnozyny. Niektórzy lekarze mogą stosować 150 mg dwa razy dziennie; zapewniłoby to dużą dawkę 68 mg cynku elementarnego, który, jeśli jest przyjmowany dłużej niż 8 tygodni, będzie wymagał zbilansowania dostarczania miedzi (patrz poniżej). Z terapeutycznego punktu widzenia większość badań wykazała korzyści w ciągu 2 tygodni przyjmowania 75-150 mg dziennie, z poprawą objawów trawiennych nawet o 75%. Aby umożliwić lepsze gojenie, minimalny czas trwania leczenia wynosi zazwyczaj 8 tygodni. Wiele osób, które próbują tego suplementu, często przestaje go stosować po około miesiącu i nie osiąga oczekiwanego wyleczenia.

 

Ilość cynku zawarta w tym suplemencie nie przekracza górnego tolerowanego poziomu spożycia (upper limit/górna granica) wynoszącego 40 mg dziennie, który jest definiowany jako najwyższy średni dzienny poziom spożycia, który prawdopodobnie nie stwarza ryzyka niekorzystnych skutków zdrowotnych (44, 39). Należy pamiętać, że cynk nadal będzie dostarczany z pożywienia, więc całkowita ilość cynku ze wszystkich źródeł przekroczyłaby UL 40 mg podczas stosowania karnozyny cynkowej w celu leczenia jelit. Jednak UL NIE JEST górną granicą ani punktem odcięcia; ryzyko toksyczności jest niewielkie lub zerowe podczas przyjmowania karnozyny cynku przez 8 do 12 tygodni w celach terapeutycznych.

 

Cynk i miedź

Potencjalną obawą związaną z przyjmowaniem zbyt dużej ilości cynku, z pożywienia, suplementów lub obu, jest to, że w dłuższej perspektywie bardzo wysokie spożycie cynku (60 do 100 mg lub więcej dziennie) przez kilka miesięcy może prowadzić do niedoboru miedzi (39). Aby zrównoważyć spożycie tak dużej ilości cynku, przez krótki czas potrzebna byłaby dodatkowa miedź. Zazwyczaj stosunek całkowitej ilości cynku do miedzi wynosi 2:1 i należy brać je z dala od siebie, chyba że dysponujemy chelatem miedzi, który nie musi konkurować o transportery z cynkiem, ze względu na swoja formę.

 

Bezpieczeństwo, zastosowania i przeciwwskazania

Istnieje niewiele skutków ubocznych wynikających ze stosowania karnozynianu (o ile w ogóle istnieją), o które należy się martwić, pod warunkiem przestrzegania bezpiecznych dawek. Oba „bloki budulcowe”, cynk i karnozyna, są bezpieczne. Najlepiej nie przyjmować więcej niż 150 mg (75 mg x 2) karnozyny cynkowej dziennie, chyba że wykwalifikowany lekarz zaleci inaczej. Jeśli wskazane są wyższe dawki cynku (ponad 60 mg przez okres dłuższy niż 8-12 tygodni), niezależnie od tego, czy jest to karnozyna cynkowa, czy zwykły suplement cynku, należy rozważyć zrównoważenie go dodatkową ilością miedzi. Standardowym leczeniem infekcji H pylori jest tak zwana „potrójna terapia” składająca się z amoksycyliny, klarytromycyny i inhibitora pompy protonowej (PPI), takiego jak pantoprazol (Pantoloc) itp. Karnozyna cynkowa może być bezpiecznie stosowana jako leczenie wspomagające potrójną terapię. Karnozyna cynkowa nie wykazuje szkodliwego wpływu na chemioterapię lub radioterapię, gdy jest stosowana w celu zapobiegania zapaleniu błony śluzowej (39, 40). Jest to korzystne, ponieważ zapalenie błon śluzowych jest częstym powodem przerwania tych terapii.

 

Podsumowanie

Cynk-karnozyna jest unikalnym suplementem diety, który był badany przez ponad 20 lat z przyzwoitą liczbą opublikowanych badań wspierających jego stosowanie. Został on zatwierdzony jako lek na wrzody w Japonii od połowy lat 90-tych. Ma unikalną strukturę, która umożliwia dostarczanie i zatrzymywanie zarówno cynku, jak i karnozyny w miejscu uszkodzenia tkanki dłużej niż tradycyjne suplementy cynku. Polimerowa struktura karnozyny cynkowej sprawia, że cynk ma większe właściwości terapeutyczne niż cynk i karnozyna działające osobno. Karnozyna cynkowa ma najlepsze dowody na leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także wydaje się wzmacniać obronę błony śluzowej żołądka, zapewniając ochronę przed zapaleniem żołądka, a także oksydacyjnym uszkodzeniem komórek żołądka. Pomaga zapobiegać dysfunkcji bariery jelitowej i utrzymuje integralność błony śluzowej jelita cienkiego, zmniejszając w ten sposób częstość występowania nieszczelnego jelita, które często obserwuje się w przypadku infekcji pasożytniczych, SIBO, nadużywania NLPZ, przewlekłego spożywania alkoholu i uszkodzeń jelit związanych z wysiłkiem fizycznym. Typowe dawki mieszczą się w zakresie od 75 do 150 mg, jeden do dwóch razy dziennie, przez co najmniej 8 do 12 tygodni. Przy takich dawkach i czasie trwania zwykle obserwuje się do 80% poprawę objawów. Karnozyna cynkowa jest bezpieczna, gdy jest przyjmowana w typowych dawkach, przez typowy czas trwania leczenia wynoszący od 2 do 3 miesięcy. Jeśli planujesz przyjmować ją dłużej, porozmawiaj z licencjonowanym lekarzem na temat zrównoważenia całkowitego spożycia cynku z miedzią.

 

Referencje

1) https://www.citicam.net/moondance/pdf/3.pdf

2) https://www.jstage.jst.go.jp/article/yakushi/132/3/132_3_271/_article/-char/ja/

3) https://www.citicam.net/moondance/pdf/4.pdf

4) https://www.citicam.net/moondance/pdf/4.pdf

5) http://protein.bio.msu.ru/biokhimiya/contents/v65/pdf/bcm_0817.pdf

6) https://www.jstage.jst.go.jp/article/jphs1951/67/4/67_4_271/_pdf

7) https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

8) https://en.wikipedia.org/wiki/Gut-associated_lymphoid_tissue

9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4553398/

10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4231515/

11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7054908/

12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3095942/

13) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464619302439

14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1856764/

15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418896/

16) https://ebm.bmj.com/content/6/2/46

17) https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(05)66115-6/fulltext

18) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704921/

19) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12464972/

20) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8947914/

21) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10490923/

22) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6623247/

23) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1320353/

24) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19208999/

25) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18791134/

26) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11352778/

27) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9700119/

28) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9049739/

29) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24791919/

30) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22517770/

31) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27357095/

32) https://www.nutraingredients.com/Article/2016/07/06/Zinc-carnosine-shows-gut-health-benefits-for-athletes-RCT-data#

33) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12032492/

34) https://link.springer.com/article/10.1023/A:1010716804594

35) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2331952/

36) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1943472/

37) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1874458/

38) https://www.jstage.jst.go.jp/article/jphs1951/59/3/59_3_267/_pdf

39) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/ijc.25200

40) https://ar.iiarjournals.org/content/34/12/7271.long

41) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24286534/

42) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2342223/

A. Wollschlaeger B. Zinc-carnosine for the management of gastric ulcers: clinical application and literature review. JANA. 2003;6(2):33.

B. Miyoshi A, Namiki A, Asagi S. Clinical evaluation of Z-103 on gastric ulcers: a multicenter double-blind comparative study with cetraxate hydrochloride. Jpn Pharm Ther. 1992;20(1):199-223.

C. Miyoshi A, Matsuo H, Miwa T, et al. Clinical evaluation of Z-103 in the treatment of gastric ulcer, a multicenter double-blind dose-finding study. Jpn Pharmacol Ther. 1992;20(1):181-197.

D. Hayakawa A, Inoue M, Kunizaki M, et al. Clinical evaluation of Z-103 on gastric ulcer. Jpn Pharmacol Ther. 1992;20(1).

E. Morise K, Oka Y, Suzuki T, et al. Clinical evaluation of Z-103 in the treatment of gastric ulcer. Jpn Pharmacol. 1992;20(1):235-244.

F. Suzuki Y, Kasanuki J, Yoshida H. Clinical evaluation of Z-103 on gastric ulcer Results of Phase II general clinical trial. Jpn Pharmacol Ther. 1992; 20(1).

G. Misawa T, Chijiiwa Y, Nawada A, et al. Clinical study of Z-103 clinical effects on gastric ulcer and endocrine function. Jpn Pharmacol Ther. 1992;20(1):245-254.

H. Amakawa T. Clinical evaluation of Z-103 on gastric ulcer- results of phase III general clinical trial. Jpn Pharmacol Ther. 1992;20(1):199-223.

I. Miyoshi A, Namiki M, Iwasaki A, et al. Clinical evaluation of Z-103 in the treatment of gastritis. A multicenter double-blind dose-finding study. Jpn Pharmacol Ther. 1997;25(5):1403-1442.

J. Nakajima M. Clinical evaluation of Z-103 on gastritis. A double-blind controlled study using sucralfate as a comparator. Pharmacol Ther. 1997;25(4):325-366.

 

 

 

Jestem certyfikowanym dietetykiem po studiach wyższych z wieloma ukończonymi kursami.

Zagłębiam się głownie w tematykę odżywiania sportowców, ale nie tylko. Prowadzę osoby także pod kątem dietoterapii przewodu pokarmowego (SIBO, IMO, SIFO, IBS, H.pylori, NChZJ) oraz układu hormonalnego.

Promuję zdroworozsądkowe podejście do sposobu żywienia, sportu, ale także zdrowia publicznego starając się przekazać wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Oprócz dietetyki kocham aktywność fizyczną i prowadzę podopiecznych pod kątem treningu ukierunkowanego na kształtowanie sylwetki.

Uwielbiam gotowanie i cenię sobie dobre jedzenie.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*