Kosmetyki do pielęgnacji twarzy - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Inwestowanie od najmłodszych lat w zdrowie skóry, stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry sprawi, że będziesz wyglądać i czuć się lepiej.  Najpierw należy wziąć pod uwagę typ swojej skóry. Podstawowe rodzaje skóry to sucha, tłusta lub mieszana, chociaż w zależności od pory roku skóra może stać się bardziej sucha lub tłusta. Aby produkty były jak najbardziej skuteczne, musimy je nakładać we właściwej kolejności. Rutyna pielęgnacyjna będzie zależeć od rodzaju skóry, składników oraz pory dnia.

Główne kroki

  • Oczyszczanie – mycie twarzy

Celem oczyszczania twarzy jest usuwanie brudu, oleju i innych niechcianych zanieczyszczeń. Przez cały dzień skóra twarzy jest stale pokryta bakteriami, zanieczyszczeniami, wirusami, brudem i martwymi komórkami skóry. Codzienne mycie twarzy usuwa zanieczyszczenia, nadając skórze świeży wygląd. Bez mycia skóra byłaby pokryta warstwą brudu, która utrudniałaby innym produktom wnikanie w skórę. Zawsze należy zmywać makijaż przed snem.

Regularne oczyszczanie twarzy jest również ważnym czynnikiem pomagającym skórze w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Odwodniona skóra jest szara i szorstka. Oczyszczanie pomaga kontrolować poziom pH skóry.

Wsparcie skóry z wypryskami – Witamina B5 + ALCAR – KUP TUTAJ

  • Tonizowanie – równoważenie pH skóry

Ogólny poziom pH ciała wynosi około 7, jednak pH skóry jest nieco niższe i wynosi około 5,5. Oznacza to, że skóra jest lekko kwaśna. Większość mydeł i kosmetyków do skóry twarzy ma pH równe 8-10, czyli zasadowe. Utrzymanie właściwej równowagi pH jest niezbędne,  aby zminimalizować problemy z łuszczycą, trądzikiem, przewlekłą suchą lub tłustą skórą i innymi problemami skórnymi. Ważne jest, aby zrównoważyć PH skóry do prawidłowego poziomu, ponieważ lekko kwaśne środowisko jest niezbędne do ochrony przed infekcjami i chorobami. Powierzchnia skóry jest pierwszą linią obrony organizmu przed środowiskiem i ma na celu utrzymanie jej w dobrej kondycji.   Kiedy pH skóry traci równowagę, zmniejsza się odporność organizmu na bakterie i zarazki. Oznacza to, że skóra jest bardziej podatna na różne podrażnienia, wypryski i problemy skórne.

To co jemy również może mieć wpływ na pH skóry.  To co spożywamy wpływa na wszystko w naszym ciele. Stan cery może się pogorszyć ze względu na obniżenie jakości żywności, GMO i konserwantów. Jeśli zastosujemy dobrze zbilansowaną dietę, prawdopodobnie nie spowoduje ona problemów ze skórą.

  • Peelingowanie – oczyszczanie skóry

Tego produktu nie potrzebuje każdy oraz nie trzeba stosować go każdego dnia, zazwyczaj raz/dwa razy w tygodniu. Złuszczanie należy stosować po oczyszczaniu, ale przed kremem nawilżającym, ponieważ pomaga usunąć łuszczącą się skórę poprzez usunięcie martwych komórek skóry. Wielu dermatologów zaleca chemiczne złuszczanie zamiast peelingu, aby zapobiec uszkodzeniu bariery ochronnej skóry.

Omega-3 zmniejszające ilość produkowanego sebum oraz działające antyzapalnie – KUP TUTAJ

  • Nawilżanie – zmiękczanie skóry

Celem każdej rutyny pielęgnacji skóry jest sprawienie, aby była w jak najlepszej kondycji, a  także rozwiązywanie problemów skórnych.

Kremy, które nakładamy rano, chronią skórę przed czynnikami środowiskowymi – wiele z nich zawiera przeciwutleniacze, które minimalizują wolne rodniki pochodzące z zanieczyszczeń, a także filtry przeciwsłoneczne chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zwykle mają one lekką konsystencję. Niektóre produkty nawilżające zawierają już SPF, ale nie zaszkodzi również podwoić działanie kremu przeciwsłonecznego – szczególnie jeśli krem ​​nawilżający ma SPF poniżej 30. Nakładaj krem ​​przeciwsłoneczny codziennie, nawet w zimę, gdzie dostęp do słońca jest ograniczony.  Upewnij się również, że filtr przeciwsłoneczny chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Chroni nas to przed rakiem skóry i poparzeniami słonecznymi, ale także jest główną przyczyną zmarszczek, nierównego kolorytu skóry, utraty jędrności i oznak starzenia. Kremy na noc skupiają się na przykład na naprawie wszelkich uszkodzeń czy przeciwdziałanie przebarwieniom.

Kolejny opcjonalny dodatek do rutynowej pielęgnacji skóry to serum, które zawiera składniki takie jak przeciwutleniacze lub retinol. Wspomagają one zdrowie skóry na wiele sposobów, na przykład łagodząc zaczerwienienia oraz poprawiając jędrność skóry.

Krem pod oczy również może sprawdzić się przy codziennej pielęgnacji. Chodzi tutaj o utrzymanie grubości skóry powiek. Poprawa jakości skóry w tym obszarze na wczesnym etapie sprawia, że ​​skóra powiek nie traci łatwo wiotkości i gładkości w późniejszym okresie.

Regularne stosowanie kremu pod oczy z czasem utrzyma elastyczność skóry powiek i może poprawić lub zapobiec niektórym drobnym zmarszczkom lub utracie kolagenu. Rezultaty niestety nie pojawiają się z dnia na dzień. Nie można zapominać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz, aby chronić się przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV i zmarszczkami, które mogą pojawiać się w kącikach oczu przy mrużeniu oczu.

 

 

Kobieta, Piękno, Maska, Maseczka Do Twarzy

https://pixabay.com/pl/illustrations/kobieta-pi%C4%99kno-maska-163540/

Jak wybrać produkty?

Istnieją setki produktów do wyboru. Oto kilka prostych wskazówek dotyczących wyboru kosmetyków do pielęgnacji skóry:

  • Poznaj swój typ skóry i wybierz odpowiednie kosmetyki. Jeśli masz suchą skórę, unikaj środków myjących z dużą zawartością alkoholu. Osoby z tłustą skórą potrzebują środka myjącego o niższym poziomie pH. Dla wrażliwej skóry odpowiedni będzie kosmetyk wolnego od mocnego zapachu i niepotrzebnych dodatków.
  • Środki myjące na bazie kremów są świetne dla suchej skóry, podczas gdy żele lub pianki są lepsze dla skóry tłustej.
  • Jeśli masz tendencję do nadmiernego pocenia się podczas ćwiczeń, poszukaj produktu przeznaczonego do zatkanych porów.
  • Osoby z alergiami powinny używać aptecznych/naturalnych kosmetyków, które nie zawierają syntetycznych składników.
  • Wybór produktu myjącego o zrównoważonym pH pomoże utrzymać naturalną równowagę skóry.
  • Warto czytać recenzje oraz składy danych produktów i sprawdzać czy faktycznie jest tak jak obiecuje producent.

Patentowany kolagen rybi NatiCol – wsparcie regeneracji i kondycji skóry – KUP TUTAJ

Składniki

  • Alfa i beta-hydroksykwasy delikatnie usuwają martwe komórki naskórka, które mogą zatykać pory, poprawiają zniszczoną słońcem skórę i minimalizują jej matowienie.
  • Kwas hialuronowy zwiększa nawilżenie oraz subtelnie leczy drobne zmarszczki.
  • Woda różana i zielona herbata łagodzą podrażnienia i redukują zaczerwienienia, działają również przeciwzapalnie.
  • Witamina E i C zwalczająca codzienną ekspozycję na wolne rodniki, które mogą powodować starzenie się skóry.
  • Retinol, witamina B3, peptydy stymulują produkcję kolagenu i elastyny, czyli białka w organizmie, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek i wiotczeniu skóry.
  • Niacynamid łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia poprzez łagodzenie stanu zapalnego i „uspokaja” trądzik dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu.

Udaj się do specjalisty

Jeśli problemy skórne nie znikną po zastosowaniu produktów dostępnych bez recepty powinno udać się do dermatologa. Silny trądzik, blizny lub inne problemy mogą wymagać leczenia u specjalisty, z produktami dostępnymi receptę, takimi jak doustne antybiotyki lub miejscowe retinoidy.  Należy pamiętać, że rodzaj skóry może wpływać na działanie produktów. Używanie niewłaściwego produktu, nawet jeśli jest naturalny, może powodować wypryski, pogorszyć ogólny stan cery lub powodować zaczerwienienia. Najlepiej jest dowiedzieć się, jaki typ skóry posiadamy i według tego dopasować swoją rutynę pielęgnacyjną. Warto również sprawdzić, czy określone składniki nie powodują niepożądanych reakcji skórnych.

 

Tonerem, Skóry, Skincare, Chłodzenia, Maseczka, Kawałek

https://pixabay.com/pl/photos/tonerem-sk%C3%B3ry-skincare-ch%C5%82odzenia-906142/

Podsumowanie

Pielęgnacja skóry jest bardzo ważna. To w jaki sposób dbamy o skórę od najmłodszych lat ma wpływ na to co będzie później. Zawsze jest lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie należy zapominać o kremie na dzień z filtrem SPF, a na noc używać środka oczyszczającego, toniku i kremu ​​nawilżającego. Dla niektórych również przyda się serum z odpowiednimi składnikami. Warto sprawdzać co jest dla nas odpowiednie, co nas uczula oraz co nie zapycha naszej cery. Przy większych problemach skórnych należy udać się do specjalisty, który pomoże nam w osiągnięciu celu, jakim jest promienna, świeża skóra. Stres również ma wpływ na skórę twarzy. Wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu) może osłabić skórę, wywoływać trądzik, a nawet przyspieszyć powstawanie zmarszczek. Dobrymi sposobami są regularne ćwiczenia, odpoczynek, medytacja oraz pozytywne nastawienie.

 

Źródła:

https://www.dermstore.com/blog/in-what-order-do-i-apply-my-skin-care-products-infographic/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5172479/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31840424/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27938801/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3997205/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583892/

https://www.goodhousekeeping.com/beauty/anti-aging/a22850819/best-skincare-routine/

https://pixabay.com/pl/photos/ulg%C4%85-ropy-naftowej-orzech-kokosowy-2794477/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*