Lekomania - uzależnienie od leków - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Lekomania – uzależnienie od leków

Leki zazwyczaj kojarzą się nam z tym, że mogą nam pomóc. Ale również mogą wiązać się z ryzykiem i różnymi skutkami ubocznymi. Niektóre leki mogą powodować uzależnienie , gdy przyjmujemy je przez dłuższy czas. Zawsze należy czytać ulotki dołączone do leków. Zawarte są w nich najważniejsze informacje dotyczące składu, dawkowania czy właśnie skutków ubocznych.

 

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to złożony stan, w którym dochodzi do niekontrolowanego używania substancji pomimo szkodliwych konsekwencji.  Ludzie nadal używają tej substancji, nawet jeśli wiedzą, że powoduje lub będzie powodować problemy. Osoby z zaburzeniami używania substancji mogą mieć zniekształcone myślenie i zachowanie. Zmiany w strukturze i funkcji mózgu powodują, że ludzie mają zmiany osobowości, nieprawidłowe ruchy i inne zachowania. Powoduje to problemy fizyczne i psychiczne.

https://www.psychiatry.org/patients-families/addiction/what-is-addiction

Wsparcie funkcji kognitywnych – Różeniec górski (standaryzowany na salidrozydy)

Czym jest lekomania?

Jest to uzależnienie, które wpływa na nasz mózg i nasze zachowanie. Jeśli wpadniemy w lekomanie, to nie możemy oprzeć się pokusie ich zażywania, pomimo wielu szkód, jakie mogą wyrządzić. Może również objawiać się tym, że jeśli się nie wyspaliśmy czy delikatnie boli nas głowa – od razu sięgamy po pomoc w postaci leków.

Jakie leki uzależniają najbardziej?

Niektóre leki przeciwbólowe należą do rodziny leków znanych jako opioidy . Przykładem może być heroina. Wszystkie opioidy mogą uzależniać i należy je stosować ostrożnie.

Niektóre leki nasenne i przeciwlękowe mogą również prowadzić do uzależnienia.

Leki pobudzające, które są stosowane w narkolepsji mogą prowadzić do lekomanii. Gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami nie powinny powodować problemów.

Wsparcie produkcji serotoniny – 5-HTP

Konsekwencje

Uzależnienie od leków może powodować szereg różnych problemów. Począwszy od niskiego ciśnienia krwi, problemów z pamięcią, halucynacji, paranoi, spowolnienia oddechu, a nawet i możliwości zatrzymania oddychania lub śpiączkę. Przedawkowanie wiąże się ze znacznym ryzykiem śmierci. Nagłe odstawienie leków może spowodować objawy odstawienia, które mogą obejmować nadpobudliwość układu nerwowego i drgawki. Może to również powodować nieracjonalne myślenie, co wpływa na wypadki, na przykład samochodowe, problemy w relacjach międzyludzkich czy problemy w pracy.

Możesz mieć większą skłonność do uzależnień niż ktoś inny. Jest to spowodowane zarówno kwestią genetyczną, czyli jeśli twoi rodzice byli skłonni do uzależnień – istnieje duże prawdopodobieństwo, że u Ciebie również się to pojawi. Sprowadza się to również do osobistych okoliczności. Duży wpływ ma to, w jakim momencie życia aktualnie jesteś, jakie masz problemy. Zazwyczaj próbujemy ukoić się właśnie biorąc leki by poczuć się chociaż na moemnt lepiej, lecz jest to chwilowe, a błędne koło się zamyka.

Statystyki

„Leki obejmujące opioidowe leki przeciwbólowe, stymulanty stosowane w leczeniu ADHD oraz benzodiazepiny pomagające w leczeniu lęku lub zaburzeń snu mogą powodować uzależnienie.  Rzeczywiście, w 2010 roku około 2,4 miliona osób w wieku co najmniej 12 lat spełniało kryteria nadużywania lub uzależnienia od leków na receptę, co jest drugim po marihuanie najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem.”

https://www.drugabuse.gov/publications/principles-drug-addiction-treatment-research-based-guide-third-edition/frequently-asked-questions/can-person-become-addicted-to-medications-prescribed-by

 

Uzależnienie od suplementów

Wiele osób również ma problem z uzależnieniem od suplementów, które można zakupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Mimo tego, że nie potrzebują tak dużych dawek witaminy D3 w okresie letnim to i tak ją spożywają. Podobna sytuacja jest z suplementami typu BCAA. Warto przyjrzeć się swojej diecie i sprawdzić czego tak naprawdę potrzebujemy, zamiast wydawać setki złotych na suplementację, która może okazać się zbędna.

Coraz więcej młodych ludzi zaczęło uzależniać się od witamin, chcąc dobrze wyglądać i zachować energię. Ślepo spożywają suplementy witaminowe dostępne bez recepty, nieświadomi tak naprawdę niczego. Jest to głównie spowodowane satysfakcją psychiczną.  Jest to po prostu tak zwany „efekt placebo”. Warto wspomnieć również o źródłach suplementów. Należy wybierać te sprawdzone i przetestowane, by mieć pewność, że jest to dokładnie to czego oczekujemy.

Najwyższe stężenie EPA i DHA w kapsułce

Podsumowanie

Coraz większym problemem jest to, że nadużywanie leków może dotyczyć wszystkich grup wiekowych, w tym nastolatków. Do najczęściej nadużywanych leków na receptę należą środki przeciwbólowe, uspokajające i pobudzające. Wczesna identyfikacja nadużywania leków i wczesna interwencja mogą zapobiec przekształceniu się problemu w uzależnienie. Jeśli to nie pomoże to warto udać się do specjalisty, na przykład do psychologa, by rozwiązać problem i poznać jego przyczynę, ale również i zacząć terapię. Nigdy nie należy bać się mówić o uzależnieniach. Im szybciej, tym lepiej.

 

Źródła

­https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2394682/

https://www.healthdirect.gov.au/medicines-and-addiction

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3860451/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3767185/

https://pixabay.com/pl/photos/tabletki-medycyna-dodatek-witamina-5620566/

 

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*