https://pixabay.com/photos/splashing-splash-aqua-water-165192/
Większość z nas miała w życiu do czynienia z kąpielą w wannie z hydromasażem lub korzystaniem z sauny. Jest to pomocne w przypadku bólu całego ciała, który możemy odczuwać po uprawianiu sportu lub całym dniu spędzonym na nogach. Często ciepło, ale również i woda pomagają się nam odprężyć.
Czym jest wodolecznictwo?
Czyli inaczej terapia wodna – wykorzystuje ciepłą lub zimną wodę, przy czym ciśnienie wody różni się w zależności od schorzenia. Jej celem jest złagodzenie objawów fizycznych i psychicznych. Istnieje wiele korzyści płynących z hydroterapii. Może ona zmniejszyć ból i obrzęk, zwiększyć funkcję, siłę i zakres ruchu. Wykazano, że u niektórych poprawia samopoczucie i sen.
Można ją wykonywać zarówno w domu w wannie, na przykład jako kąpiele solankowe. Inne praktyki obejmują specjalistyczne sprzęty, takie jak wanny z hydromasażem czy zimne sauny.
Fizjoterapeuci wykorzystali swoją wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, a także praktyczne techniki, aby poprawić proces rehabilitacji, zdrowie i samopoczucie klientów z wieloma problemami. W dzisiejszych czasach termin „fizjoterapia wodna” jest często używany do opisania tego, co fizjoterapeuci robią w środowisku wodnym.
Coraz większą popularnością cieszą się zajęcia z gimnastyki w wodzie, które mogą pomóc osobom z problemami z kręgosłupem. Grawitacja jest tam znacznie zmniejszona, ułatwiając ćwiczenia, które w innym przypadku mogą być niedozwolone (np. we wczesnych stadiach pooperacyjnych) lub niemożliwe i umożliwiają stopniowe obciążanie. Z wodą sięgającą do szyi procent obciążenia wynosi tylko 8%, na poziomie klatki piersiowej tylko 30%, a na poziomie bioder tylko 50%.
Temperatura wody (utrzymywana w przedziale 33-36°C) zapewnia komfortowe, terapeutyczne środowisko do ćwiczeń, jednocześnie rozluźniając mięśnie, ułatwiając rozciąganie i zmniejszając ból.
Hydroterapia może pomóc w leczeniu objawów schorzeń, takich jak:
- Artretyzm
- Udar mózgu. Istnieje wiele dowodów podkreślających korzyści płynące z hydroterapii u pacjentów po udarze mózgu. Wykazano, że hydroterapia jest skuteczna w poprawie równowagi i siły nóg.
- Stwardnienie rozsiane
- Neuropatia
- Choroba Parkinsona
- Oparzenia – woda pod ciśnieniem może wpłynąć na oczyszczenie spalonej skóry i zmniejszenie objawów oparzenia. Może również zminimalizować blizny i przebarwienia, gdy skóra się goi.
- Ciąża. Hydroterapia może zmniejszyć niepokój i ból u kobiet w ciąży. Może to pomóc złagodzić wysokie ciśnienie krwi i zapobiec powikłaniom podczas ciąży.
- Wymiana stawu. Jedną z głównych korzyści płynących z hydroterapii po wymianie stawu kolanowego lub biodrowego jest zmniejszenie obciążenia. Jeśli ktoś walczy o poprawę zakresu ruchu z powodu bólu, hydroterapia może być świetnym sposobem na poprawę zakresu ruchu. Ciepło wody, które zmniejsza ból i rozluźnia mięśnie, w połączeniu z użyciem ciężarków może naprawdę pomóc w zwiększeniu ruchu w danym stawie. Osoby starsze. Istnieje wiele korzyści płynących z hydroterapii dla osób starszych. Dowody wykazały poprawę w zakresie bólu, ruchomości stawów, siły, funkcji, poczucia własnej sprawności i równowagi.
- Sportowcy. Zastosowanie na przemian ciepła i zimna ułatwia regenerację układu sercowo-naczyniowego po wysiłku i skutecznie przywraca siłę mięśni. Również może pomóc wzmocnić odporność.
D3+K2MK7 zamknięte w jednej kapsułce – wsparcie ogólnej pracy organizmu – kup tutaj!
Badanie
Celem badania była ocena efektów terapeutycznych hydroterapii, która łączy w sobie elementy zanurzenia w ciepłej wodzie i ćwiczenia fizyczne. Przewidywano, że hydroterapia przyniesie większe korzyści terapeutyczne niż każdy z nich osobno.
Stu trzydziestu dziewięciu pacjentów z przewlekłym reumatoidalnym zapaleniem stawów zostało losowo przydzielonych do: hydroterapii, zanurzenia w pozycji siedzącej, ćwiczeń na lądzie lub relaksacji. Pacjenci uczestniczyli w 30-minutowych sesjach dwa razy w tygodniu przez 4 tygodnie. Pomiary fizyczne i psychologiczne przeprowadzono przed i po interwencji oraz po 3-miesięcznej obserwacji.
Stan fizyczny i emocjonalny wszystkich pacjentów uległ poprawie, co oceniono za pomocą kwestionariusza. Ponadto pacjenci z hydroterapią wykazywali znacznie większą poprawę w zakresie tkliwości stawów i zakresu ruchu kolana (tylko kobiety). W okresie obserwacji po hydroterapii pacjenci utrzymywali poprawę stanu emocjonalnego i psychicznego.
Chociaż wszyscy pacjenci odnieśli pewne korzyści, hydroterapia przyniosła największą poprawę. Badanie to dostarcza zatem pewnego uzasadnienia dla dalszego stosowania hydroterapii.
Czym jest ciepłolecznictwo?
Termoterapia to zastosowanie terapii ciepłem w celu zmiany temperatury wewnętrznej tkanek miękkich, a tym samym złagodzenia objawów określonych schorzeń. Termoterapia jest przydatnym dodatkiem w leczeniu urazów układu mięśniowo-szkieletowego i urazów tkanek miękkich.
Regularna ekspozycja na ciepłolecznictwo w postaci saun i okładów była wykorzystywana w celach leczniczych od czasów starożytnych. Oba rodzaje terapii cieplnej stopniowo rozgrzewają ciało.
W celu ogrzania tkanek powierzchownych możemy skorzystać z gorących okładów, kąpieli, ciepłych ręczników, światła słonecznego, saun, okładów termicznych oraz łaźni/pokojów parowych. Ciepło do głębszych tkanek możemy również wprowadzić poprzez elektroterapię (ultradźwięki, fala uderzeniowa i promieniowanie podczerwone).
Ciepło może być stosowane w celu zmniejszenia bólu, sztywności, skurczów mięśni i ogólnego odprężenia.
Pomaga na takie schorzenia jak:
- ból pleców,
- ból szyi,
- bóle reumatyczne,
- rwa kulszowa,
- sztywność mięśni i stawów.
Przeciwwskazania do terapii ciepłem:
- w ostrych stanach zapalnych, takich jak infekcja czy ostre zapalenie stawów,
- poważne problemy z układem sercowym,
- zaburzenia rytmu serca,
- ciężkie nieleczone nadciśnienie tętnicze,
- ciężka nieleczona nadczynność tarczycy,
- choroby nowotworowe.
Pamiętajmy, aby podczas ciepłolecznictwa nawadniać się i nie przesadzać, szczególnie jeśli mówimy o saunie. Jednorazowo powinno wystarczyć 10 minut, następnie zimny prysznic i dopiero kolejna tura. Nigdy nie przykładamy bardzo gorących ściereczek i przedmiotów bezpośrednio do skóry. Źródła ciepła powinny być ciepłe lub bardzo ciepłe, ale nigdy tak gorące, aby mogły spowodować poparzenia lub pęcherze.
Kurkumina – polifenol o prozdrowotnym działaniu na wielu płaszczyznach – nie czekaj!
Badanie
W badaniu oceniano skuteczność termoterapii i krioterapii wraz z rutynowym leczeniem farmakologicznym w łagodzeniu bólu u pacjentów z ostrym bólem krzyża w Iranie.
Badanie kliniczne przeprowadzono na 87 pacjentach losowo przydzielonych do trzech grup po 29 osób w każdej. Pierwsza grupa (termoterapia) była leczona workiem z gorącą wodą i lekiem, druga grupa (krioterapia) była leczona lodem i lekiem, a grupa z lekiem była leczona tylko lekiem przez tydzień.
W badaniu tym średni wiek pacjentów wynosił 34,48 (20-50) lat, a kobiety stanowiły 51,72%. Pacjenci z termoterapią zgłaszali istotnie mniejszy ból w porównaniu z krioterapią i grupą kontrolną (p≤0,05). Uzyskane wyniki wskazują, że zastosowanie termoterapii i krioterapii w połączeniu z leczeniem farmakologicznym może zmniejszyć dolegliwości bólowe u pacjentów z ostrym bólem krzyża.
Podsumowanie
Jak widać zarówno ciepłolecznictwo jak i wodolecznictwo ma swoje zastosowanie oraz jest skuteczne co potwierdza szereg badań. Niektóre z zabiegów można wykonać nawet samemu w domu. Warto pamiętać o tym, że przed zabiegiem warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ występują pewne przeciwwskazania do zabiegów.
Źródła
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24926444/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049052/
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/hydrotherapy
https://www.physio.co.uk/treatments/hydrotherapy/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32168328/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8971230/
https://www.physio-pedia.com/Thermotherapy
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17725479/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6991938/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33003591/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25386469/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35060498/