Oregano kojarzone jest głównie jako jedna z niezbędnych przypraw do pizzy – a kto z Nas jej nie lubi? Dlatego warto poznać spektrum korzyści jakie ma w sobie ta niepozorna roślina i następnym razem podczas przygotowania dodać jej odrobinę więcej.
Co kryje się pod nazwą oregano?
Oregano, to popularne określenie lebiodki pospolitej, która należy do rodziny jasnowatych, uprawę można spotkać głównie w Afryce Północnej, Europie i Azji. Swoje zastosowanie w kuchni ma najczęściej jako dodatek do sosów, sałatek, mięsa, ryb oraz wcześniej wymienionej pizzy. Chociaż w gastronomi ma raczej wąskie pole możliwości, to już za czasów Hipokratesa oregano było używane jako zioło lecznicze. Olejek z oregano działa między innymi wykrztuśne, dezynfekująco, przeciwbiegunkowo, moczopędnie, przeciwskurczowo, odtruwająco. Olejek można stosować również do płukania gardła i przy trudno gojących się ranach skóry. W formie naparu, oregano stosuje się przy nadmiernej fermentacji jelit, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Napar wspomaga także pracę wątroby. Oregano wchodzi również w skład niektórych kosmetyków (głównie celowanych pod problemy skórne związane z łuszczycą lub trądzikiem) i płynów do kąpieli.
Warto poświęcić więcej uwagi o wspomnianym wcześniej olejku z oregano. W ostatnim czasie zyskał sporą popularność wśród osób preferujących naturalne sposoby wsparcia lub leczenia organizmu i nie powinno to wywoływać fali zdziwienia czy śmiechu, ponieważ olejek z oregano jest jednym z najlepiej przebadanych olejków eterycznych, znajduje się na liście Farmakopei Europejskiej, oraz należy do olejków z grupy GRAS, czyli “Generally regarded as safe”!
Olej z oregano w kapsułkach, aż 90% Karwakrolu
Magiczny składnik oleju z oregano
Głównym składnikiem olejku z oregano jest karwakrol. Karwakrol (C 10 H 14 O) jest monoterpenoidem fenolowym, który między innymi nadaje ostry smak i zapach owej przyprawie i w zasadzie, to właśnie dzięki niemu oregano posiada tyle prozdrowotnych właściwości.
Karwakrol jest jednym z silnych związków, które działają przede wszystkim antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W jednym badaniu na szczurach sprawdzano wpływ karwakrolu na stan zapalny w hipokampie i korze przedczołowej, a także mechanizmy molekularne leżące u podstaw tych efektów. Przez 21 dni podawano codziennie 25, 50 i 100 mg/kg karwakrolu i zauważono, że codzienna suplementacja może poprawić upośledzenie pamięci spowodowane zapaleniem neurologicznym. Autorzy badania uważają, że polepszenie funkcji poznawczych wynika z przeciwzapalnego działania karwakrolu.
W innym badaniu sprawdzano skuteczność leków przeciwgrzybicznych w połączeniu z karwakrolem przeciwko Candida auris i udowodniono, że karwakrol działa przeciwko wirulencji Candida auris. Zauważono również zwiększoną aktywność przeciwgrzybiczą w połączeniu ze środkami przeciwgrzybiczymi, dlatego sugeruje się, by przekształcić taką formę połączenia w nowy środek przeciwgrzybiczy. Rozważając jednak suplementację olejkiem z oregano warto pamiętać, że działa on jak antybiotyk i powinno się go stosować wraz z probiotykami w celu zachowania prawidłowego stanu mikroflory organizmu.
Czy olejek z oregano jest odpowiedni dla wszystkich?
Mimo tylu prozdrowotnych właściwości, oregano jak wszystkie zioła w nadmiarze będzie szkodliwe. Spożywanie zbyt dużej ilość może powodować obniżenie zdolności organizmu do przyswajania żelaza, dlatego szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży, kobiety karmiące i dzieci. Stwierdzono również zdolność tej przyprawy do alergizacji, aczkolwiek według literatury alergia pokarmowa na oregano występuje dość rzadko. Niestety dowiedziono, że u osób uczulonych na majeranek mogą wystąpić takie same objawy alergiczne jak po spożyciu oregano.
Dlatego jako podsumowanie dzisiejszego artykułu przytoczę mądre słowa – najważniejszy w życiu jest umiar!
Bibliografia:
https://www.izielnik.pl/blog/oregano-wlasciwosci-zastosowanie-i-przeciwwskazania
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31908572
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31980703
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/10364#section=InChI-Key
https://en.wikipedia.org/wiki/Carvacrol
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jasnotowate
M. Słowianek, J. Leszczyńska; Alergeny Przypraw; ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 3 (76), 15 – 28
Asia
23 marca 2020 o 15:12Bardzo dobry jest również napar z oregano. Pomocny w leczeniu kaszlu.
Klaudia Olejniczak
27 marca 2020 o 20:26Dziękuję za cenne wskazówki, zapamiętam i zdecydowanie wykorzystam w praktyce! 🙂
Aneta
29 lipca 2020 o 22:25Używać oregano czy olejku z oregano
Oskar Hejmowski
30 sierpnia 2020 o 11:55najlepiej olejku standaryzowanego na karwakrol