Czym jest podagra?
Podagra jest powszechną i złożoną formą zapalenia stawów, która może dotknąć każdego. Charakteryzuje się nagłymi, silnymi atakami bólu, obrzęku, zaczerwienienia i tkliwości w jednym lub kilku stawach, najczęściej w dużym palcu u nogi.
Atak podagry może wystąpić nagle, często budząc się w środku nocy z uczuciem, że duży palec u nogi staje w ogniu. Dotknięty staw jest gorący, opuchnięty i tak tkliwy, że nawet ciężar prześcieradła może wydawać się nie do zniesienia. Objawy podagry mogą pojawiać się i znikać.
Co powoduje podagrę?
Podagra jest spowodowana nagromadzeniem we krwi substancji zwanej kwasem moczowym.
Jeśli wytwarzasz zbyt dużo kwasu moczowego lub nerki nie odfiltrowują go w wystarczającym stopniu, może się on odkładać i powodować tworzenie się drobnych, ostrych kryształów w stawach i wokół nich. Kryształy te mogą powodować stan zapalny (zaczerwienienie i obrzęk) oraz ból stawów.
PEŁEN ZESTAW: WITAMINY D3 I K2 OD APOLLOS HEGEMONY – KUP TUTAJ
– ZDROWIE STAWÓW I ZDROWA SKÓRA
Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia podagry to m.in:
- otyłość, wysokie ciśnienie krwi i/lub cukrzyca
- posiadanie bliskiego krewnego chorego na podagrę
- problemy z nerkami
- spożywanie pokarmów, które powodują gromadzenie się kwasu moczowego
- picie zbyt dużej ilości piwa lub napojów alkoholowych.
Objawy podagry
- Głównym objawem podagry jest nagły atak silnego bólu w jednym lub kilku stawach, zwykle w dużym palcu u nogi.
- Intensywny ból stawów. Podagra zwykle dotyka dużego palca u nogi, ale może wystąpić w każdym stawie. Inne często atakowane stawy to kostki, kolana, łokcie, nadgarstki i palce. Ból może być najsilniejszy w ciągu pierwszych czterech do 12 godzin od jego wystąpienia.
- Utrzymujący się dyskomfort. Po ustąpieniu najsilniejszego bólu, pewien dyskomfort w stawach może utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni. Późniejsze ataki mogą trwać dłużej i dotyczyć większej liczby stawów.
- Zapalenie i zaczerwienienie. Dotknięty staw lub stawy stają się opuchnięte, tkliwe, ciepłe i zaczerwienione.
- Ograniczony zakres ruchu. W miarę postępu podagry, pacjent może nie być w stanie normalnie poruszać stawami.
Inne objawy mogą obejmować:
- uczucie gorąca i bardzo dużej tkliwości stawu, do tego stopnia, że nie można wytrzymać jego dotknięcia
- obrzęk w obrębie chorego stawu i wokół niego
- czerwona, błyszcząca skóra wokół chorego stawu
- łuszcząca się, swędząca i łuszcząca się skóra po ustąpieniu obrzęku
- Silny ból może utrudniać poruszanie się. Nawet lekki ucisk kołdry lub koca może być nie do zniesienia.
Jakie stawy mogą być dotknięte chorobą?
Podagra może dotknąć prawie każdy staw i może występować w więcej niż jednym stawie jednocześnie.
Stawy znajdujące się na końcach kończyn są zwykle częściej dotknięte chorobą, w tym:
- palce – zwłaszcza staw dużego palca
- śródstopie (tam, gdzie znajdują się sznurowadła)
- kostki
- kolana
- palce
- nadgarstki
- łokcie
Jeśli podagra nie jest leczona, z czasem może zaatakować więcej stawów.
Schemat objawów
Ataki podagry mają tendencję do:
- występować w nocy, choć mogą zdarzyć się o każdej porze
- rozwijać się szybko w ciągu kilku godzin
- trwać od 3 do 10 dni – po tym czasie dotknięty chorobą staw powinien zacząć wracać do normy, ale problem może się utrzymywać, jeśli leczenie nie zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie
- powracać – ataki mogą występować co kilka miesięcy lub lat
- z czasem będą się nasilać, jeśli nie będą leczone
Trudno jest przewidzieć, jak często będą występować ataki i kiedy dokładnie się pojawią.
Cztery etapy podagry
Podagrę najlepiej zrozumieć, postrzegając ją jako cztery fazy lub etapy
Etap 1: Wysoki poziom kwasu moczowego
Podwyższony kwas moczowy bez podagry lub kamicy nerkowej, ten etap nie daje żadnych objawów i zazwyczaj nie jest leczony.
Etap 2: Ostre zaostrzenia
W tym stadium występują ostre ataki podagry powodujące ból i stan zapalny w jednym lub kilku stawach.
Etap 3: Okresy między ostre
Są to okresy czasu pomiędzy ostrymi atakami, podczas których dana osoba czuje się normalnie, ale jest zagrożona ponownym wystąpieniem ostrych ataków.
Etap 4: Podagra zaawansowana
Jest to stadium przewlekłego, “podagrycznego” zapalenia stawów, w którym występują „grudki” kwasu moczowego, zwane “tophus”, częste ataki ostrej podagry, a często także pewien stopień bólu nawet pomiędzy atakami.
ZACHOWAJ KOMPLEKSOWE PODEJŚCIE ZDROWOTNE Z B-BALANCE OD APOLLOS HEGEMONY – KUP TUTAJ
Kto choruje na podagrę?
Na podagrę zapada wiele osób. Jest ona częstsza u mężczyzn niż u kobiet. Podagra zwykle rozwija się w średnim wieku. U kobiet podagra zwykle nie rozwija się przed menopauzą, dlatego też kobiety zapadają na tę chorobę w późniejszym wieku niż mężczyźni. Rzadko choroba występuje u osób młodszych, ale jeśli już się rozwinie, jej przebieg jest zazwyczaj cięższy.
Leczenie podagry
Jeśli cierpisz na podagrę, lekarz pierwszego kontaktu oferuje leczenie, które ma na celu:
- Złagodzenie objawów podczas ataku – można to zrobić za pomocą okładów z lodu oraz przyjmując leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, kolchicyna lub kortykosteroidy
- zapobieganie kolejnym atakom – poprzez połączenie zmian stylu życia, takich jak utrata wagi lub zmiana diety, oraz przyjmowanie leków obniżających poziom kwasu moczowego, takich jak allopurinol.
Dzięki leczeniu u wielu osób udaje się obniżyć poziom kwasu moczowego na tyle, by rozpuścić kryształy powodujące podagrę – i w rezultacie nie dochodzi do kolejnych ataków. Zazwyczaj jednak konieczne jest leczenie przez całe życie.
Badania i diagnostyka
Zdiagnozowanie podagry może być często trudne, ponieważ jej objawy są podobne do objawów innych schorzeń. Chociaż hiperurykemia (wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi) występuje u większości osób cierpiących na podagrę, może nie być obecna w czasie zaostrzenia choroby. W związku z tym do postawienia diagnozy nie jest konieczna hiperurykemia.
Wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi lub kryształów moczanu w płynie stawowym to główne kryteria diagnostyczne podagry. Aby to ocenić, reumatolog przeprowadza badanie krwi, a także może pobrać płyn z chorego stawu do analizy.
Ponadto, za pomocą badania ultrasonograficznego może on poszukiwać kryształów moczanu wokół stawów lub w obrębie wyrośli. Zdjęcia rentgenowskie nie są w stanie wykryć podagry, ale pracownicy służby zdrowia mogą je wykorzystać w celu wykluczenia innych przyczyn.
Ponieważ infekcje stawów również mogą wywoływać objawy podobne do podagry, lekarze mogą poszukiwać bakterii podczas badania płynu stawowego, aby wykluczyć przyczynę bakteryjną.
Czy podagra może powodować dalsze problemy?
Czasami podagra może prowadzić do dalszych problemów, zwłaszcza jeśli nie jest leczona
Mogą to być m.in:
- kamienie nerkowe
- małe twarde grudki kryształów kwasu moczowego pod skórą, zwane tophi
- trwałe uszkodzenie stawów.
Rola diety w zapobieganiu podagrze
Kontrola diety może być wystarczająca u pacjentów z łagodnie podwyższonym poziomem kwasu moczowego, na przykład 7,0 mg/dl (należy pamiętać, że każdy poziom kwasu moczowego powyżej 6,0 jest uważany za podwyższony u pacjenta z podagrą, nawet jeśli mieści się w zakresie określanym przez laboratorium jako „normalny”).
W przypadku osób z wyższym poziomem kwasu moczowego, na przykład 10,0 mg/dl, sama dieta zwykle nie zapobiega podagrze. W przypadku tych ostatnich, nawet bardzo rygorystyczna dieta zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi tylko o około 1 mg/dl – ogólnie rzecz biorąc, to za mało, by zapobiec wytrącaniu się kwasu moczowego w stawach. Granicą, po przekroczeniu której pacjenci z podagrą wydają się drastycznie zmniejszać liczbę ataków, jest obniżenie poziomu kwasu moczowego poniżej 6,0 mg/dl
Przy powyższych zastrzeżeniach, zwracanie uwagi na dietę u pacjentów z podagrą jest pomocne, a szczególnie wtedy, gdy po raz pierwszy zaczynają oni przyjmować leki obniżające poziom kwasu moczowego (co paradoksalnie może początkowo wywoływać ataki podagry). Istnieje kilka podstawowych zasad żywienia w podagrze, które sprawdziły się w różnych badaniach: ograniczenie czerwonego mięsa i sosów mięsnych, ograniczenie skorupiaków i ograniczenie alkoholu, zwłaszcza piwa.. Wszystkie rodzaje alkoholu powodują zwiększone wchłanianie kwasu moczowego przez nerki, zwiększając jego stężenie we krwi, ale piwo ma wysoki poziom puryn i przyczynia się do zwiększenia stężenia kwasu moczowego we krwi na dwa różne sposoby. Białko roślinne jest rozkładane do puryn, ale nie wydaje się, aby było istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania podagry. Niskotłuszczowe produkty mleczne, pomimo tego, że łagodne białko jest rozkładane do puryn, również nie wydają się przyczyniać do ryzyka wystąpienia podagry (a nawet mogą działać ochronnie). Niektóre węglowodany, takie jak płatki owsiane, kiełki pszenicy i otręby zawierają umiarkowaną ilość puryn, ale nie wykazano, aby były istotnymi czynnikami ryzyka wystąpienia podagry.
WIELOKIEURNKOWE DZIAŁANIE KURKUMINY I WSPIERA ZDROWIE APARATU RUCHU ORAZ WPŁYWA ANTYZAPALNIE – KUP TUTAJ
Kiedy w przypadku podagry rozważa się leczenie chirurgiczne?
Pytanie o operację w przypadku podagry pojawia się najczęściej wtedy, gdy u pacjenta występuje duże skupisko kryształów moczanu, które powoduje problemy. Może się tak zdarzyć, jeśli kryształy znajdują się na spodzie stopy i pacjent ma trudności z chodzeniem po nim, lub z boku stopy, co utrudnia noszenie butów. Szczególnie trudnym problemem jest, gdy kryształy moczanu wydostają się na powierzchnię skóry. Wówczas bakterie mogą dostać się do środka, co może prowadzić do zakażenia. Jeśli to tylko możliwe, staramy się unikać chirurgicznego usuwania kamieni moczanowych. Problem polega na tym, że kryształy są często rozległe i sięgają aż do kości, co sprawia, że po ich usunięciu nie ma dobrej powierzchni do gojenia. W niektórych rzadkich przypadkach, takich jak zakażenie lub gdy jego umiejscowienie powoduje znaczną niepełnosprawność, można rozważyć usunięcie chirurgiczne.
Ponieważ trudno jest zagoić skórę po usunięciu, może być konieczny przeszczep skóry. Z tego powodu często staramy się leczyć tophusa metodami medycznymi.
Źródła:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4755-gout
https://www.cdc.gov/arthritis/basics/gout.html
https://www.webmd.com/arthritis/ss/slideshow-gout
https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/c
https://www.healthline.com/health/gout
https://www.arthritis-health.com/types/gout/all-about-gout-symptoms-diagnosis-treatment
https://www.southerncross.co.nz/group/medical-library/gout-symptoms-diagnosis-treatment