Red flagi trenera personalnego - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Red flagi trenera personalnego

Współpracując z trenerem personalnym wydajesz nie małe pieniądze, aby ktoś w pełni zaangażował się w pracę i pomógł Ci osiągnąć zamierzone cele. Nie zawsze jednak trafi się na osobę, której zależy na Twoich postępach. Cały czas można trafić na takich trenerów, którzy chcą tylko zarobić i nic więcej od siebie nie dać. Na szczęście, takich osób jest już co raz mniej i dobrze, że rynek ich weryfikuję. Należy jednak pamiętać, że to Ty w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę, jak Twój trener się zachowuję i jak do Ciebie podchodzi.

W tym artykule przedstawię Ci kilka czerwonych flag, które powinny zwrócić Twoją uwagę podczas współpracy z trenerem personalnym.

 

Brak indywidualnego podejścia

W indywidualnym podejściu chodzi nie tylko o cel treningowy podopiecznego (np. redukcja tkanki tłuszczowej), ale także możliwości treningowe danej osoby. Jeśli trener każe Ci wykonywać jakieś ćwiczenie, a wykonywanie go sprawia Ci ból, to znaczy, że warto jest się go zapytać, dlaczego tak się dzieje. Jeśli trener racjonalnie uargumentuję swoją odpowiedź, wtedy należy mu zaufać. Jednak, gdy będzie on zwlekał z odpowiedzią, wymyślał coś na potrzebę chwili – wtedy powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Każdy trener powinien wiedzieć czym jest regresja ćwiczenia, jeśli bazowe ćwiczenie sprawia podopiecznemu trudność. Osoby, które przychodzą na treningi są często nie świadome, że robią coś źle.

Wracając jeszcze na chwilę do celu treningowego, jeśli trener nie bierze go pod uwagę, to też jest znak ostrzegawczy, który powinien dać Ci do myślenia. Oczywiście na koniec i tak warto jest się go zapytać. Może Ci się coś wydawać, a tak naprawdę jest wszystko robione zgodnie z Twoim celem. Komunikacja i szczera rozmowa to jedna z podstawowych kwestii, które muszą znaleźć się na linii trener – podopieczny.

 

Ciągłe przeglądanie telefonu

Jeśli Twój trener więcej czasu poświęca przeglądaniu telefonu niż Tobie, to w mojej ocenie czas go zmienić. Nie mówię o sytuacjach, kiedy ktoś do niego nagle zadzwoni, czy zapyta się Ciebie, czy może sprawdzić coś ważnego. To normalna sprawa, że ktoś nagle będzie czegoś pilnie potrzebować. Telefon nie powinien być jednak ciągle w dłoni Twojego trenera. Płacisz za to, żeby trener był dla Ciebie, a nie w tym czasie przeglądał Instagram czy pisał z kimś wiadomości. Jeżeli zdarza się to w Twoim przypadku, zwróć mu uwagę. Powiedz, że nie życzysz sobie, aby w trakcie Waszego treningu korzystał on z telefonu. Trening siłowy (mimo, że to najmniej kontuzjogenny sport) może prowadzić do wszelkich urazów czy kontuzji, gdy wykonujesz niepoprawnie technicznie ćwiczenie. Rolą trenera jest bacznie obserwować Cię podczas każdego ćwiczenia i nadzorować Twoje wykonanie. Trening to godzina, w której trener powinien być dla Ciebie.

 

Popraw swoje wyniki siłowe dzięki KREATYNIE od Testosterone.pl – KUP TUTAJ!

 

Brak punktualności i systematyczności

Jeśli nagminnie zdarza się, że trener jest spóźniony na Twój trening lub odwołuje treningi i nie ma na to żadnego sensownego wytłumaczenia, to warto jest się wtedy zastanowić, czy współpraca z kimś takim ma sens. Nie mówię tutaj o sytuacjach, gdzie trener na przykład musi dojechać z innego miejsca, bo akurat kończy pracę czy był na jakimś spotkaniu. Jednak wtedy dobrze jest, aby poinformował Cię, że może się chwilę spóźnić. Tobie też za pewne nie raz może się zdarzyć być chwilę później, bo stałaś w korkach, czy musiałaś dokończyć jakąś rzecz w pracy. Chcę jednak podkreślić, że notoryczne spóźnianie się, chociaż mógłby przyjść wcześniej, powinno wzbudzić Twój niepokój.

Tak samo w kontekście odwoływania treningów na ostatni moment. I znowu tutaj trzeba brać poprawkę i zdać sobie sprawę, że są różne sytuacje w życiu. Jednak trenerzy mogą mieć tendencję do wzięcia płatności z góry za jakieś treningi, a później mogą to zacząć wykorzystywać i odwoływać zajęcia. Jesteś klientem i powinnaś być w pełni zaopiekowana. Jeśli są sytuacje, które Ci się nie podobają powiedz to trenerowi wprost. Rozmowa jest najlepszą formą rozwiązywania problemów. Najlepiej to zrobić właśnie podczas treningu, a nie przez wiadomość. Wtedy taki trener nie będzie miał możliwości zwlekać z odpowiedzią.

 

Brak wsparcia i motywacji

Ludzie nie przychodzą tylko po to, żeby trener pokazał im jak wykonywać ćwiczenia. Rolą trenera jest też między innymi wspieranie i motywowanie podopiecznego do dalszych działań. Nie tylko podczas treningu, ale także podczas czasu wolnego, gdy jest w domu. Trener powinien pchać osoby do przodu, a nie na każdym kroku wytykać im błędy lub porównywać ich do innych swoich podopiecznych. Jeżeli trener będzie swoją osobą dawał przykład, to za tym pójdą czyny jego podopiecznych. Każdy trener powinien też wiedzieć, kiedy może „dokręcić śrubę” a kiedy dobrze jest osobie odpuścić. Tutaj znowu wychodzi zaufanie do trenera. Jeśli ktoś buduję zdrową relację na poziome trener – podopieczny, to dużo łatwiej będzie mówić o takich rzeczach, że ktoś akurat gorzej się czuję. Wtedy trener wie, że w tym dniu lepiej jest zrobić lżejszy trening.

Odpowiedzialność leży po obu stronach. Tak, jak trener powinien być szczery z Tobą, tak i Ty powinnaś być szczera z nim. Ty, jak i on powinniście być w pełni zaangażowani w proces zmiany swojej sylwetki czy innego celu, który sobie założyłaś. Profesjonalizm trenera powinien być na bardzo wysokim poziomie. Nawet jeśli Tobie zdarzy się okres, gdzie nie będziesz miała zbytnio ochoty na trening, to jego zadaniem jest znowu rozpalić ogień.

 

Testosterone.pl – FitMaker to wieloskładnikowy suplement diety wspierający organizm – kompleksowa formuła ziołowo witaminowo-mineralna – KUP TUTAJ

 

 

Jak znaleźć dobrego trenera

Nie da się powiedzieć, gdzie owego znaleźć. Wiem jednak, że można trafić na dobrego i średniego. Zawsze warto jest zrobić dogłębny research trenerów w swojej okolicy a następnie umówić się z nimi na rozmowę czy wstępną konsultację. Już po tym jednym spotkaniu będziesz mogła ocenić, czy jest to osoba, z którą będzie Ci się dobrze współpracować. Jeśli na Waszym pierwszym spotkaniu, trener dziwnie się zachowuję, nie odpowiada na Twoje pytania i zależy mi tylko na sfinalizowaniu swojej oferty, to znaczy, że nie zależy mu na Tobie, tylko na pieniądzach. Na pewno warto jest potrzeć na opinię dostępne w internecie. Kolejną rzeczą jest zapytanie się bliskich czy znajomych, czy nie znają może kogoś, kto mógłby podjąć z Tobą współpracę.

Warto jest też mieć na uwadze to, jak ta osoba zachowuję się przed Waszą współpracą, a jak po tym, jak już do niego zaczniesz przychodzić. Może zdarzyć się tak, że w trakcie procesu trener straci już zaangażowanie i zainteresowanie Twoimi celami, a będzie się skupiał na czymś zupełnie innym. Na przykład na pozyskaniu kolejnych nowych osób. Na koniec pamiętaj, że to trener ma być dla Ciebie, a nie Ty dla trenera. Łatwiej i przyjemniej będzie Ci przychodzić na zajęcia i angażować się, jeśli z drugiej strony będzie widać, że mu również na Tobie zależy.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*