Rola traumy w sporcie - wpływ na wyniki sportowe - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Rola traumy w sporcie – wpływ na wyniki sportowe

https://pixabay.com/photos/tournament-victory-match-target-3529744/

 

Trauma u sportowców może być zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Ta druga może powodować przewlekły stres związany z wymaganiami, a także silne reakcje emocjonalne, wynikające z kontuzji lub odniesionych porażek. Warto dodać, że nie zawsze jest ona wynikiem jednego zdarzenia, ale może być efektem długotrwałego obciążenia psychicznego czy podwyższonego poziomu kortyzolu. W tym artykule dowiecie się co można zrobić aby przeciwdziałać lub radzić sobie z tym problemem.

 

Psychologiczne skutki

Osoby, które miały już doświadczenie z traumą, mogą nadal borykać się z różnymi problemami psychicznymi. Są to między innymi: depresja, lęk, zaburzenia snu czy obniżone poczucie własnej wartości.  Ciągły stres może prowadzić do wypalenia, braku motywacji, co negatywnie wpływa zarówno na wyniki sportowe, jak i odbija się na zdrowiu psychicznym.

1. Depresja – objawia się przewlekłym uczuciem smutku, pustki oraz brakiem motywacji do działania. Można zauważyć utratę zainteresowania sportem oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu czy komunikacji. Depresja ma negatywny wpływ na koncentrację i skupienie.
2. Zaburzenia lękowe –  w tym lęk uogólniony, fobie czy paniczne ataki. Może objawiać się to uczuciem niepokoju, napięcia, podwyższonego tętna, bicia serca, a także obawą przed atakiem paniki,  w sytuacji takiej jak na przykład zawody. Może to prowadzić do unikania sytuacji związanych z sportem.
3. Stres pourazowy (PTSD) – może wystąpić po przeżyciu ekstremalnych wydarzeń. Objawy tego schorzenia obejmują natarczywe wspomnienia, koszmary senne, a także nadmierną czujność i drażliwość. Dla sportowców może oznaczać to trudności w powrocie do sportu po kontuzji i ciągłe „flashbacki”  ukazujące się w głowie.
4. Zmniejszone poczucie własnej wartości – sportowcy mogą czuć się mniej pewni siebie, a także doświadczać wątpliwości co do swoich umiejętności i możliwości. Powoduje to dużą demotywację i brak chęci do dalszego działania i rozwoju.
5. Problemy z relacjami interpersonalnymi – trauma często wpływa na relacje interpersonalne, zarówno w kontekście relacji z trenerami, kolegami czy koleżankami z drużyny, jak i z rodziną i przyjaciółmi. Problemy z zaufaniem, izolacja społeczna, oraz trudności w komunikacji mogą prowadzić do napięć i konfliktów, które dodatkowo pogłębiają problem.

 

Przykłady

Serena Williams, jedna z najlepszych tenisistek w historii, również zmagała się z depresją. Po narodzinach córki i związanych z tym komplikacjach zdrowotnych zaczęła doświadczać coraz więcej problemów. Zmagała się z uczuciem wypalenia i obawami o swoją karierę. Po kilku miesiącach przerwy od gry, skorzystała z pomocy psychologa, aby powrócić do gry.

Michael Phelps, jeden z najwybitniejszych pływaków w historii, otwarcie mówił o swoim zaburzeniu. Co ciekawe, po zdobyciu rekordowej liczby złotych medali na igrzyskach olimpijskich, zmagał się depresją. Jego problemy były związane z ekstremalnym stresem i wysokimi oczekiwaniami, które towarzyszyły przez całą jego karierę.

EPA i DHA – prozdrowotne kwasy tłuszczowe omega-3 wspierające pracę układu nerwowego – KUP TUTAJ

Metody leczenia i wsparcia

Wczesne rozpoznanie jest kluczowe. Typowe objawy  mogą obejmować zmiany w zachowaniu, nastroju, poziomie motywacji oraz reakcjach. Kiedy tylko zauważymy coś takiego u siebie lub u bliskich należy reagować. W tym celu warto umówić się na sesję z psychologiem sportowym lub innymi specjalistami, którzy mogą przeprowadzić odpowiednie badania i testy.
Leczenie może przyjmować różne formy, w zależności od indywidualnych potrzeb. Dla niektórych świetnie sprawdzi się terapia indywidualna, dla innych zaś grupowa. Warto dodać do swojej rutyny dnia techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy trening oddechowy. Wsparcie ze strony trenerów, rodziny i kolegów/koleżanek z drużyny jest nieocenione. Potrzebna jest tylko, albo aż rozmowa.

 

 

Free Support Letters photo and picture

https://pixabay.com/photos/support-letters-scrabble-help-2355701/

Jak wrócić?

Zrozumienie, jak ten problem wpływa na nasze samopoczucie i zachowanie, jest pierwszym krokiem do zdrowienia. Należy akceptować emocje i doświadczenia. Następnie wspólnie z trenerem i psychologiem warto opracować realistyczny plan powrotu. Powinien on uwzględniać stopniowe zwiększanie intensywności treningów oraz stałe monitorowanie psychicznego i fizycznego samopoczucia, co pozwoli na stopniowe przystosowanie się do wysiłku. Jeśli zajdzie potrzeba zmian, ufaj specjalistom, gdyż oni wiedzą co jest najlepsze i najbardziej rozsądne dla organizmu. Cele powinny być dostosowane zawsze do obecnego stanu oraz stopnia komfortu. Warto rozmawiać z bliskimi o swoich obawach i potrzebach czy chęciach zmian.

Rhodiola standaryzowana aż na 3% salidrozydów, która wspiera radzenie sobie ze stresem – KUP TUTAJ

 

Zapobieganie

Prewencja traumy jest równie ważna jak jej leczenie. Warto inwestować w edukację sportowców, trenerów i personelu na temat stresu i zdrowia psychicznego. Regularne wykłady dotyczące radzenia sobie ze stresem, wprowadzanie i wykorzystywanie technik relaksacyjnych czy oddechowych, budowanie pozytywnej atmosfery w drużynie mogą pomóc w redukcji ryzyka wystąpienia traumy. W większych placówkach powinien być dostępny psycholog lub psychiatra, aby porozmawiać, pomóc lub rozwiać jakieś wątpliwości.

 

Podsumowanie

Jest to poważny temat. Wymaga on zrozumienia, edukacji, wsparcia innych osób oraz wdrożenia działań prewencyjnych. Kluczowe jest, aby się nie poddawać i szukać pomocy. Należy tworzyć środowisko, w którym sportowcy mogą nie tylko osiągać sukcesy, ale również dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Regularne monitorowanie stanu psychicznego, korzystanie z usług psychologa oraz rozmowa są niezbędne w procesie leczenia czy zapobiegania traumy, nie tylko w sporcie.

 

 

Źródła:
https://blogs.bmj.com/bjsm /2023/04/10/the-psychological-impact-of-traumatic-events-in-sports/
https://www.researchgate.net/publication/374204265_Impact_of_Traumatic_Sports_Injury_on_an_Athlete’s_Psychological_Wellbeing_Adherence_to_Sport_and_Athletic_Identity
https://www.sportsmedoa.com/articles/jsmt-aid1070.php
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33560034/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35702266/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30518382/
https://www.theguardian.com/sport/2015/nov/04/serena-williams-depression-knee-coach-patrick-mouratoglou
https://olympics.com/en/news/23-time-gold-medallist-michael-phelps-opens-up-on-post-olympic-depression

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*