Praktycznie cały czas jesteśmy narażeni na kontuzje. Często jest to związane z treningiem, ale nie tylko. Podczas codziennych czynności możemy również zrobić sobie krzywdę. Nieodpowiednie podnoszenie przedmiotów czy tryb życia może powodować spore dysfunkcje w naszym organizmie. Jednym z takich przykładów jest właśnie rwa kulszowa.
Czym jest rwa kulszowa?
Ból rwy kulszowej jest zwykle rozumiany jako przeszywający ból, który rozprzestrzenia się od dolnej części pleców przez pośladki do nóg, a czasem nawet do palców stóp. Najczęściej ból ten jest spowodowany podrażnieniem nerwu kulszowego, który jest najdłuższym nerwem w ciele i biegnie od kręgosłupa lędźwiowego do stóp.
MSM-PRO: wsparcie kondycji aparatu ruchu
Objawy rwy kulszowej
Rwa kulszowa może powodować dyskomfort stopniowo lub nagle. Lekarze określają typowy ból rwy kulszowej jako ból neuropatyczny. Wiele osób mówi, że odczuwają to jako „porażenie prądem” lub „mrowienie w nogach”. Ponadto może wystąpić drętwienie i objawy paraliżu.
Charakterystyczne jest również to, że ból promieniuje. Mówi się wtedy o bólu korzeniowym (pochodzącym z korzenia nerwu). To właśnie odróżnia rwę kulszową od innych schorzeń. Może to również wystąpić w wyniku nieszczęśliwego obracania się lub podnoszenia i objawia się nagłym bólem pleców.
Jeśli szczególnie dotknięte są włókna piątego korzenia nerwowego kręgosłupa lędźwiowego ból przebiega od pośladków przez tylną zewnętrzną część uda, poprzez kolano do przedniej zewnętrznej dolnej części nogi. Może nawet sięgać do kostki. Jeśli pierwszy korzeń nerwowy kości krzyżowej jest uszkodzony, ból kulszowy rozprzestrzenia się od kości krzyżowej przez pośladki do tylnej części uda. Ból rozprzestrzenia się aż do stopy.
Omega-3 wsparcie stawów, ścięgien i kości
Czynniki zwiększające ryzyko
Ryzyko rwy kulszowej jest większe, jeśli:
– istnieje jakaś kontuzja – uraz dolnej części pleców lub kręgosłupa zwiększa ryzyko rwy kulszowej,
– wraz z normalnym starzeniem się dochodzi do naturalnego zniszczenia tkanki kostnej i dysków w kręgosłupie. Może to narazić nerwy na kontuzje lub ucisk w wyniku zmian i przesunięć kości, dysków i więzadeł.
– nadwaga – kręgosłup jest jak dźwig, a mięśnie są przeciwwagą. Ciężar, który nosimy z przodu ciała musi być adekwatny do tego jaki musi unieść kręgosłup. Im większy jest ciężar, tym więcej muszą pracować mięśnie pleców (przeciwwagi). Może to prowadzić do nadwyrężeń pleców, bólów i innych problemów z plecami.
– brak silnego rdzenia – „rdzeniem” są mięśnie pleców i brzucha. Im silniejsze mięśnie przy kręgosłupie, tym większe wsparcie dla dolnej części pleców. W przeciwieństwie do obszaru klatki piersiowej, gdzie klatka piersiowa zapewnia wsparcie, jedynym wsparciem dla dolnej części pleców są mięśnie.
– praca – prace wymagające podnoszenia ciężarów mogą zwiększać ryzyko problemów z kręgosłupem. Praca z długotrwałym siedzeniem może również zwiększać ryzyko problemów z kręgosłupem,
– brak odpowiedniej techniki wykonywanych ćwiczeń – nawet jeśli jesteś sprawny fizycznie i aktywny, nadal możesz być podatny na rwę kulszową, jeśli nie zwracasz uwagi na odpowiednią technikę wykonywanych ćwiczeń,
– cukrzyca – zwiększa ona ryzyko uszkodzenia nerwów, co zwiększa ryzyko rwy kulszowej,
– choroba zwyrodnieniowa stawów – może spowodować uszkodzenie kręgosłupa i narazić nerwy na ryzyko kontuzji,
-dym – nikotyna zawarta w tytoniu może uszkodzić tkankę kręgosłupa, osłabić kości i przyspieszyć zużycie krążków kręgowych.
Zespół mięśnia gruszkowatego to stan, który rozwija się, gdy mięsień gruszkowaty, mały mięsień leżący głęboko w pośladkach, napina się lub kurczy. Może to wywierać nacisk i podrażniać nerw kulszowy. Zespół mięśnia gruszkowatego jest rzadkim zaburzeniem nerwowo-mięśniowym.
https://pixabay.com/pl/illustrations/b%C3%B3l-%C5%BAle-zdrowy-problem-choroby-1015574/
Przebieg
Często określone zdarzenie lub uraz nie powoduje rwy kulszowej – raczej rozwija się ona z czasem. Rwa kulszowa dotyka od 10% do 40% populacji, zwykle w wieku około 40 lat. Stwierdzono, że rwa kulszowa jest powszechna w niektórych rodzajach zawodów, w których wykorzystuje się stanowiska wymagające wysiłku fizycznego, takich jak operatorzy maszyn lub kierowcy ciężarówek. W szczególności ludzie, którzy często zginają kręgosłup do przodu lub na boki lub często podnoszą ręce powyżej poziomu ramion, mogą być narażeni na ryzyko rwy kulszowej.
U zdecydowanej większość osób, u których występuje rwa kulszowa, zwykle poprawa pojawia się w ciągu 4 do 6 tygodni po nieoperacyjnym leczeniu rwy kulszowej. Jeśli występują poważne deficyty neurologiczne, powrót do zdrowia może potrwać nieco dłużej. Szacuje się, że 30% ludzi może mieć jednak trwałe objawy do jednego roku. W przypadku silnego ucisku nerwu z postępującymi objawami wskazana może być operacja.
Powikłania
Pewne objawy rwy kulszowej mogą wskazywać na poważny stan chorobowy, takie jak na przykład guzy kręgosłupa. Mogą również pojawić się postępujące objawy neurologiczne, takie jak osłabienie nóg czy dysfunkcja jelit i pęcherza, a nawet seksualna dysfunkcja.
Silne wsparcie antyoksydacyjne
Jak sobie pomóc?
Jeśli masz rwę kulszową, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zachowanie spokoju. Należy pamiętać, że przy odrobinie cierpliwości i odpowiednich środkach ból najprawdopodobniej ustąpi. Dodatkowy stres może pogorszyć ból. Ważne jest również, abyś zareagował bezpośrednio na pierwsze objawy. Jeśli ból nie jest leczony przez dłuższy czas, może to prowadzić do utrwaleniu objawów.
Ćwiczenia to nie tylko najskuteczniejszy środek zapobiegający chorobom, ale często także pomaga w ich zwalczaniu – szczególnie w przypadku chorób kręgosłupa. Tylko przy odpowiedniej ilości ruchu możesz wzmocnić mięśnie oraz kręgosłup. Odpoczynek w łóżku zmniejsza ostre objawy. Ale na dłuższą metę tylko niepotrzebnie opóźnia się proces gojenia i może to pogorszyć ból, ponieważ osłabiają się więzadła i mięśnie, które pełnią ważną funkcję wsparcia kręgosłupa.
Zacznij od łatwych ruchów, a następnie zwiększaj poziom. Ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały jakie daje nasze ciało, aby się nie przeciążać. Jednak powrót do ciężkich ćwiczeń należy odłożyć na później, gdy ból znacznie się zmniejszy.
Jeśli to konieczne, lekarz może również przepisać leki przeciwbólowe.
1. Nieopioidowe leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen.
2. Słabe opioidowe leki przeciwbólowe (takie jak tramadol) w połączeniu z nieopioidami.
3. Silne opioidowe leki przeciwbólowe np. Morfina, w połączeniu z nieopioidami.
https://pixabay.com/pl/photos/capsule-tabletki-capsule-tabletki-5329776/
Najpierw podejmuje się próby złagodzenia bólu rwy kulszowej za pomocą nieopioidowych leków przeciwbólowych. Jeśli nie zadziałają one wystarczająco dobrze, lekarz może przepisać również słabe opioidy. Silne opioidy są stosowane tylko w przypadku silnego bólu, który jest trudny do leczenia.
Jeśli objawy rwy kulszowej nawracają, fizjoterapeuta może zastosować techniki manualne, aby złagodzić napięcie i ograniczenia ruchowe. Pokazuje on również ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha. Dobrze wytrenowane mięśnie działają jak gorset, który wspiera i stabilizuje kręgosłup.
Nie tylko terapia ciepłem, ale także zimnem może pomóc w leczeniu rwy kulszowej. Terapie zimnem są szczególnie polecane w przypadku bólu początkowego, podczas gdy leczenie cieplne zwykle działa dobrze w przypadku bólu utrzymującego się dłużej. Jeśli ma to być stosowane wyłącznie w celu złagodzenia bólu, wystarczy kilka razy dziennie ochłodzić bolesny obszar przez około trzy minuty.
Rwa kulszowa w ciąży
Ból pleców nie jest rzadkością podczas ciąży. Ból jest głównie spowodowany czynnikami związanymi z ciążą, takimi jak rosnąca waga i hormonalne rozluźnienie struktur więzadłowych. Nie oznacza to jednak, że objawy rwy kulszowej podczas ciąży należy bagatelizować, ponieważ możliwa jest również przepuklina dysku lub inne poważne schorzenia. Przy jakikolwiek problemach kobiety zdecydowanie powinny udać się do lekarza. Jeśli lekarz faktycznie zdiagnozuje rwę kulszową, zwykle leczy się ją fizjoterapią. Środki przeciwbólowe nie są stosowane w okresie ciąży lub są stosowane tylko w ograniczonym zakresie na korzyść nienarodzonego dziecka.
Podsumowanie
Rwa kulszowa to ból nerwu spowodowany podrażnieniem nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele.Nerw kulszowy zaczyna się od korzeni nerwowych w rdzeniu kręgowym w dolnej części pleców i rozciąga się przez obszar pośladka, kierując zakończenia nerwowe w dół kończyny dolnej. Objawy rwy kulszowej obejmują ból, który ludzie zwykle odczuwają od dolnej części pleców do tyłu uda i promieniujący w dół poniżej kolana. Leczenie rwy kulszowej zależy od przyczyny i nasilenia bólu.
W przypadku wystąpienia objawów, które są wymienione powyżej zaleca się natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Rwa kulszowa, która pojawia się po wypadku lub urazie lub jeśli rozwija się w połączeniu z innymi objawami, takimi jak gorączka lub utrata apetytu również musi być zdiagnozowana.
Źródła
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507908/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1895638/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20227645/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482431/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6970588/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325484/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1318574/
https://pixabay.com/pl/photos/kolano-x-ray-medycznych-anatomia-2253047/
Mirek.
16 kwietnia 2023 o 19:15Witam. Pytanko. Mam od 3 dni rwe kulszową czy kturyś z testosteronow pomaga na tą dolegliwość. DZIĘKUJE.
Paulina Szydlik
17 kwietnia 2023 o 20:55Lekarz może przepisać leki niesteroidowe o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz leki rozluźniające mięśnie.