Sporty zimowe - snowboard i narty - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Sporty zimowe – snowboard i narty

W końcu mamy piękną, białą zimę pełną śniegu. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną w tym czasie to oczywiście, można wybrać się na siłownię, jednak warto spróbować czegoś nowego. Świetnym pomysłem może okazać się narciarstwo lub jazda na snowboardzie. Obie aktywności świetnie wzmacniają mięśnie, więzadła oraz spalają setki kalorii. Stoki w Polsce rozwijają się dynamicznie, więc jest w czym wybierać!

 

Historia narciarstwa

“Narciarstwo było zajęciem znanym już w prehistorii. Najstarsze narty datowane są na okres między 8000 a 7000 p.n.e. i zostały odkryte w Rosji. Niektóre z pierwszych nart były krótkie i szerokie, bardziej przypominając deski niż nowoczesne narty. Jazda na nartach z pewnością nie ogranicza się do Europy.

Narciarstwo również od dawna jest używane do celów wojskowych.  Oddziały narciarskie były również używane w Szwecji w 1452 roku, a od XV do XVII wieku narty były używane podczas wojny w Finlandii, Norwegii, Rosji, Polsce i Szwecji. Kapitan Jens Emmahusen napisał pierwszy podręcznik narciarstwa dla Norwegów w 1733 r. Od 1767 r. odbywały się wojskowe zawody narciarskie z nagrodami pieniężnymi.  Narciarstwo wojskowe kontynuowano w XX wieku, gdzie warunki i teren sprzyjały ich wykorzystywaniu przez zwiadowców. Oddziały narciarskie walczyły zarówno w I, jak i II wojnie światowej. Wielu weteranów, zwłaszcza II wojny światowej, po powrocie do cywilnego życia bardzo aktywnie promowało narciarstwo.

Wraz z wynalezieniem i instalacją wyciągów narciarskich w latach 30. narciarstwo alpejskie stało się coraz bardziej popularną i powszechną aktywnością, najpierw w Europie i Ameryce Północnej, a później w Australii, Nowej Zelandii, Chile, Argentynie i Japonii. W Słowenii tradycja narciarstwa biegowego sięga XVII wieku, a w latach 20. i 30. XX wieku wprowadzono narciarstwo alpejskie, a także w Grecji, Portugalii, Libanie, Turcji i Iranie. Pireneje, które rozciągają się wzdłuż granicy między Francją, a Hiszpanią, były sceną zawodów narciarskich przed I wojną światową, a narciarze byli aktywni w górach Atlas w północno-zachodniej Afryce przed 1914 rokiem.

Relacje telewizyjne z imprez narciarskich, które rozpoczęły się w latach 50., również przyczyniły się do wzrostu popularności narciarstwa na całym świecie. Innym czynnikiem, który przyczynił się do rozpowszechnienia się narciarstwa, było wprowadzenie pod koniec lat 50. maszyn naśnieżających, które gwarantowały wczasowiczom odpowiedni śnieg, gdy pogoda nie sprzyjała.”

Patentowany kolagen rybi z dodatkiem biotyny i kwasu hialuronowego – wsparcie kondycji aparatu dla osób aktywnych, ale także biernych fizycznie.
Dodatkowo wsparcie włosów, skóry i paznokci.

Dwa rodzaje narciarstwa

Narciarstwo nordyckie: W tym typie narciarstwa pięty butów narciarza nie dotykają nart, wiązania do nart znajdują się tylko w palcach. Ten rodzaj jazdy na nartach uprawiany jest głównie na poziomie wyczynowym. Niektóre z głównych dyscyplin opartych na narciarstwie klasycznym to biegi narciarskie czy skoki narciarskie.

Narciarstwo alpejskie : W tym typie narciarstwa wiązania na stałym obcasie mocują zarówno palce, jak i piętę do nart. Jest to rodzaj narciarstwa zjazdowego, który polega na zjeżdżaniu ze stoku. Narciarstwo alpejskie uprawiane jest zarówno na poziomie rekreacyjnym, jak i wyczynowym. Niektóre z głównych dyscyplin opartych na narciarstwie alpejskim to na przykład slalom.

 

Urazy

Narciarstwo alpejskie to popularny sport o dużym ryzyku kontuzji. Od lat 70. wskaźnik urazów spadł z około 5-8 na 1000 narciarzy do około 2-3 na 1000 narciarzy. W tym samym okresie zmienił się również charakter obrażeń. Urazy podudzi stają się coraz mniej powszechne, a skręcenia kolan i urazy kończyn górnych stają się coraz częstsze. Wiele z tych zmian można przypisać postępowi w technologii wiązań, która skutecznie zmniejsza urazy dolnej części nogi, ale nie rozwiązuje problemu skręceń kolan. Wraz z projektowaniem, ważnymi czynnikami zapobiegawczymi są regulacja wiązania i konserwacja. Źle wyregulowane wiązania zostały skorelowane ze zwiększonymi wskaźnikami obrażeń. Urazy kończyn górnych stanowią około jednej trzeciej urazów narciarskich, przy czym najczęstsze są skręcenia więzadła pobocznego łokciowego i urazy barku.  Urazy kręgosłupa u narciarzy są znacznie rzadsze niż u snowboardzistów, ale ta dysproporcja prawdopodobnie zmniejszy się wraz z niedawnym trendem włączania ruchów snowboardowych do narciarstwa. Strategie pomagające zmniejszyć te urazy obejmują rozwój parków terenowych i skupianie się na właściwej technice podczas takich ruchów. W ostatnich dziesięcioleciach częstość występowania urazów głowy wzrasta i jest przyczyną ponad połowy zgonów związanych z jazdą na nartach. Kwestia poprawiania kondycji przed sezonem w celu zapobiegania urazom wymaga dalszych badań w celu wykazania skuteczności.  Jeżeli chodzi o snowboard, najczęstszymi rodzajami urazów były skręcenia, złamania i zerwania więzadeł. Pięćdziesiąt procent wszystkich urazów dotyczyło kończyn dolnych, przy czym najczęstsze były urazy kostki.

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12238941/

Najwyższe stężenie EPA i DHA w kapsułce na rynku – omega-3 wspierające „smarowność” stawów oraz trzymające stany zapalne w ryzach

 

Snowboarding

W narciarstwie narciarze przenoszą ciężar ciała z jednej narty na drugą. W snowboardzie przenosi się ciężar z pięt na palce, a także z jednego końca deski na drugi. Aby zatrzymać ruch deski, mocno naciska się pięty lub palce u nóg, aby wbić krawędź deski w śnieg. Chociaż większość ludzi porównuje snowboard do narciarstwa to techniki snowboardowe są bliższe jeździe na deskorolce i surfingu niż na nartach.

Snowboarding w obecnej formie rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku i jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportów zimowych. W uznaniu tego trendu, Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie wprowadził snowboard do programu olimpijskiego od Nagano 1998. Pomimo pewnego spadku w ciągu ostatnich 10 lat, snowboard pozostaje kluczowym elementem sportów zimowych i jest reprezentowany przez dużą liczbę uczestników w większości kurortów alpejskich na całym świecie (Bladin i wsp., 2004).

Tradycyjnie snowboard jest opisywany jako freestyle– dyscyplina oparta na umiejętnościach, w której sportowcy wykonują triki i skoki albo na stoku, albo przy użyciu specjalnie zbudowanych railów, gdzie czterech do sześciu zawodników musi manewrować na trasie charakteryzującej się wieloma przeszkodami.

Snowboard sprawdza granice zarówno kompetencji fizycznych, jak i technicznych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6019472/

Narciarstwo, Drzewa, Śnieg, Pole, Pole Śnieżne

https://pixabay.com/pl/photos/narciarstwo-drzewa-%c5%9bnieg-pole-6060431/

 

Ekwipunek

Narty to główny sprzęt do jazdy na nartach, a dostępnych jest wiele rodzajów nart w zależności od tego, czego oczekujemy. Wybierając narty należy spojrzeć na teren, typ sylwetki, wymiary nart czy opcję wiązań. Kijki narciarskie mogą być pomocne na przykład w przyspieszeniu fazy nauki, jednak nie są niezbędne. Powinieneś zaopatrzyć się w dopasowane, ale wygodne buty narciarskie, aby zapobiec wszelkim przeciwnościom.  Dobry kask narciarski zapewni zarówno ciepło i ochroni głowę przed poważnymi obrażeniami.

Warstwa pod kurtką i spodniami również jest niesamowicie istotna. Warto postawić na oddychającą i wodoodporną odzież termiczną z wysokiej jakości tkaniny.

Odporna na warunki atmosferyczne kurtka narciarska i spodnie narciarskie to niezbędne elementy wyposażenia zapewniające ciepło w trudnych warunkach pogodowych.

Dobry zestaw gogli pomoże w ochronie oczu przed śniegiem, co może zwiększyć widoczność, jak i walczyć z promieniami słońca.  Rękawiczki są niezbędne, ponieważ ręce zawsze będą miały kontakt ze śniegiem.

Jeśli chodzi o snowboard – zamiast butów narciarskich, wybieramy snowboardowe, które są o wiele wygodniejsze. Niektóre z nich są sznurowane, a niektóre posiadają specjalny system, który poprzez pokrętło wiąże but. Deska również musi być dopasowana do wzrostu osoby jeżdżącej.

Siarka organiczna + witamina C + Boswellia Serrata – kompleksowe wsparcie aparatu ruchu, włosów oraz paznokci

Ważne informacje

Dobrze jest mieć przy sobie telefon komórkowy na wypadek sytuacji awaryjnych. Najlepiej naładować go w pełni, aby nie było rozczarowań. Nie wahaj się poprosić o pomoc, jeśli tego potrzebujesz.  Umiejętność upadku jest ważną informacją podczas jazdy na nartach i snowboardzie. Powinno się unikać lądowania na pojedynczych kończynach.

Austria, Zwolferhorn, Kolejki Linowe, Święty Gilgen

https://pixabay.com/pl/photos/austria-zwolferhorn-kolejki-linowe-6847009/

Co jest łatwiejsze?

Przez pierwszy dzień lub dwa jazda na nartach jest łatwiejsza niż jazda na snowboardzie. Dzieje się tak głównie dlatego, że jazda na nartach dla początkujących jest bardziej intuicyjna niż jazda na snowboardzie. Jazda na nartach odbywa się w prostej, wyprostowanej pozycji, początkujący narciarz ma całkowite widzenie peryferyjne i może dokładnie zobaczyć, dokąd zmierza i wszystko, co znajduje się z przodu, w tym inne osoby. Z drugiej strony, postawy snowboardowe są ustawione na bok, więc początkujący ma mniej widzenia peryferyjnego, widząc tylko około 50% tego, co znajduje się z przodu podczas zjazdu ze stoku. Przyzwyczajenie się do tego może również zająć trochę czasu.

Po pokonaniu tych przeszkód początkujący snowboardziści powinni być w stanie stosunkowo szybko zrobić postępy w sporcie, z czym jest gorzej przy narciarstwie. Przywiązanie stóp do snowboardu, początkowo niewygodne, staje się zaletą – ponieważ narciarze przekonują się, że krzyżowanie nart może stać się problemem.

 

Podsumowanie

Niezależnie od tego, który sport wybierzesz – należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, odpowiednio dobranym sprzęcie oraz oczywiście dobrym humorze. Warto przygotować się do tej aktywności wcześniej, na przykład poprzez ćwiczenia aerobowe czy siłowe. Wzmacnianie mięśni nóg może okazać się bardzo pomocne. Na początku na pewno będzie ciężko, potem będzie “z górki” 😉 Nie zniechęcaj się zbyt szybko, te sporty potrzebują dużo cierpliwości. Zima da się lubić!

 

Źródła:

https://www.britannica.com/sports/skiing

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19335589/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3067309/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8732730/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16247254/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8775935/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6019472/

https://www.snowskool.com/blog/skiing-or-snowboarding-for-beginners-which-is-easier-to-learn

https://pixabay.com/pl/photos/facet-narciarz-narty-narciarstwo-498473/

 

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*