Stany lękowe i depresja - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Stany lękowe i depresja

Jaka jest jedna z najgroźniejszych chorób XXI wieku? W tej kwestii zdania mogą być podzielone. Dziś zwrócimy się ku przeanalizowaniu depresji i stanów lękowych, które mogą spotkać każdego z nas. Zdanie WHO depresja to jedna z głównych przyczyn samobójstw na całym świecie. Jak zatem nietrudno zauważyć problem ten jest globalny i może doprowadzić do fatalnych w skutkach sytuacji. Roczna liczba samobójstw wywołana właśnie depresją oscyluje w granicach 800 tysięcy osób na całym świecie. Tak ogromna wartość zmusza nas wszystkich do refleksji nad problemem, z którym boryka się wiele osób w naszym najbliższym otoczeniu. W jaki sposób zdrowe odżywianie, sen i aktywność fizyczna może pomóc nam zmniejszyć ilość osób chorych na depresje? Przede wszystkim jednak warto pochylić się nad samą przyczyną depresji i tym, czym w rzeczywistości jest.

Serdecznie zapraszamy do naszego artykułu na naszym blogu. Dzięki niemu dowiesz się większej ilości informacji, które okażą się niezbędne do rozpoznania depresji i stanów lękowych u siebie i swoich najbliższych.

Czym jest depresja i w jaki sposób się objawia?

W pierwszej kolejności zapoznaj się z naszym tekstem, aby dowiedzieć się, czym jest depresja i w jaki sposób się objawia. Chcemy przekazać Ci potwierdzoną naukowo wiedzę z tego zakresu nie bez powodu. Choroba ta dotyka coraz więcej osób z naszego otoczenia i warto wiedzieć, w jaki sposób ją rozpoznać oraz co zrobić, aby jej zapobiegać. Depresja jest skutkiem następujących zmian w stężeniu neuroprzekaźników w mózgu. Może prowadzić do zwiększania lub zmniejszania obszarów mózgu. Bardzo często depresji może towarzyszyć zmniejszenie płatów skroniowych, płatów oczodołowych, jąder podkorowych i ciał migdałowatych. Z kolei powiększać mogą się takie obszary jak komory boczne. Jakie objawy niesie za sobą depresja? Zaburzenie to może objawiać się poczuciem braku sensu i braku sposobu na odczuwanie radości oraz przyjemności mimo wykonywania czynności, które do tej pory nam je sprawiały. Oprócz tego depresji bardzo często towarzyszy zaburzenia snu, zazwyczaj jest to bezsenność, ale w niektórych przypadkach może towarzyszyć nam podwyższone uczucie senności. Bardzo częstym symptomem depresji pozostają problemy z apetytem. Obserwujemy albo jego drastyczne pogorszenie albo jego szybki wzrost. W przypadku bezsenności w ciągu nocy nasz rytm dobowy zaburza się przez co nierzadkim skutkiem chorowania na depresje pozostaje uczucie senności w ciągu dnia.

Oprócz tego w trakcie depresji odczuwamy zmniejszenie możliwości takich jak: zapamiętywanie, skupienie się, czy koncentrację na danej czynności. Nierzadkim skutkiem depresji jest zmniejszenie zdolności kognitywnych i poznawczych. W trakcie przeżywania depresji możemy odczuwać znaczny spadek libido i ochoty do stosunków seksualnych. Ze względu na zachodzące zmiany hormonalne w naszym organizmie, kobiety mogą borykać się z nieregularnym miesiączkowaniem lub częściowym zanikiem miesiączkowania.

Ekstrakt z królowej adaptogenów – ashwagandhy

 

Depresja powoduje wybuchy gniewu, problemy z samopoczuciem, ciągły stres i nadmierne zmęczenie. W przypadku najtrudniejszych rodzajów tej choroby mogą występować myśli samobójcze i chęci na okaleczanie się.

Jak rozpoznać depresję?
– huśtawki nastroju
– częste i niewytłumaczalne wybuchy gniewu
– nadmierny poziom stresu
– wysoki poziom zmęczenia mimo braku aktywności w ciągu dnia
– problemy ze snem
– spadek libido
– brak odczuwania przyjemności
– zmniejszenie możliwości na koncentracje
– utrata możliwości do zapamiętania dużej ilości informacji
– myśli samobójcze

W przypadku utrzymywania się wyżej wymienionych objawów przed dłuższy czas mówimy o depresji. Jeśli wskazane problemy z naszym zdrowiem i samopoczuciem utrzymują się przez około 2 tygodnie lub cyklicznie pojawiają się i trwają kilka dni – należy niezwłocznie zwrócić się do odpowiedniego specjalisty – lekarza psychiatry.

Omega-3 wsparcie na co dzień, ale także w stanach depresyjnych

W jaki sytuacjach możemy zachorować na depresję?

Depresja to choroba, którą trudno przewidzieć. Zdarzają się jednak sytuacje, które powodują, że ryzyko zachorowania na nią znacznie wzrasta. Sytuacje, które doświadczamy mają ogromny wpływ na nasz organizm, samopoczucie i wydzielane hormony. Jeśli nie dbamy o swój organizm możemy doprowadzić do znacznego spadku hormonów szczęścia. Bardzo ważną informacją pozostaje również wzrost ryzyka zachorowań na depresję wraz z wiekiem u kobiet. Oprócz wieku depresja jest skutkiem wypadków, śmierci bliskich osób, problemów w szkole i w pracy, problemów o podłożu finansowym, ciąży i porodu, konfliktów w najbliższym gronie, nałogów. Depresja może dotknąć każdego z nas bez względu na wiek i sytuację materialną. Dlatego warto poznać ją w możliwie największym stopniu, by w porę reagować na pierwsze niepokojące objawy.

Jakie sytuacje mogą doprowadzić do depresji?

– śmierć bliskiej osoby
– problemy finansowe
– nadmierny stres
– problemy rodzinne
– poród i ciąża
– wypadek
– nałogi
– problemy w szkole, pracy i środowisku

Metylowane formy witamin z grupy B – wsparcie układu nerwowego

Co zrobić, aby walczyć z depresją?

Kiedy nasze samopoczucie pogarsza się, warto na nowo powrócić do czynności, które dawniej sprawiały nam przyjemność. Pomocne w walce z depresją jest również zdrowe odżywiania, a także podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Nie zapominajmy o dobowym rytmie dnia i zwracaniu uwagę na regenerację. Należy zrobić wszystko, dowiedzieć się więcej o samym sobie, akceptacji i problemie. Prawidłowe odżywianie się nie jest sposobem na poradzenie sobie z depresją, ale może doprowadzić do znacznego polepszenia naszego samopoczucia.

Należy zwrócić uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości aminokwasów i witamin. W ten sposób możemy dokonać znacznego zmniejszenia napięcia nerwowego ze względu na zwiększenie produkcji melatoniny i serotoniny. Prawidłowego odżywianie to również sposób na zmniejszenie stanu zapalnego w okolicach układu nerwowego, czy hamowanie hormonów stresu (katecholamin).

W jaki sposób wspomóc leczenie depresji?

Depresja to choroba, z którą jesteśmy w stanie sobie poradzić. W tym celu warto wspomóc terapię i farmakologię odpowiednią dietą. Zwracajmy uwagę na to, aby w naszym codziennym jadłospisie znalazły się takie produkty, jak: orzechy i nasiona, zdrowe tłuszcze, nabiał, ryby i owoce morza, a także pełnowartościowe węglowodany złożone w postaci produktów zbożowych. W ten sposób uda nam się doprowadzić do wzrostu poziomu takich substancji w naszym organizmie jak: witaminy C, E, D, B, kwasy omega-3, aminokwasy i antyoksydanty.

Suplementy w depresji

W przypadku występowania depresji warto zwrócić uwagę na naszą suplementację. Zalecane jest spożywanie niektórych substancji tylko w sytuacji, kiedy badania krwi wykrywają ich braki. W przypadku stanów depresyjnych warto zwrócić uwagę na takie substancje jak: selen, cynk, magnez, wapń, suplementy multiwitaminowe, kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy i witaminę D3. FDA podało szereg propozycji substancji, które pomagają przy leczeniu depresji. Wśród nich oprócz wyżej wskazanych, znalazły się takie suplementy jak: dziurawiec, szafran, folian, SAM-e.

5000 IU witaminy D3

Nasze samopoczucie jest zależne od wielu aspektów, których nie powinniśmy pomijać. Bardzo ważne jest, aby szereg aspektów współgrało w naszym życiu i tworzy przyjazną do prawidłowego funkcjonowania codzienność. Niestety nadmiar stresu, problemy i sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, często nie pozwalają nam na zachowanie doskonałego zdrowia psychicznego. Warto zwracać uwagę na podstawowe zasady prawidłowego stylu życia i wspierać swoje zdrowie psychiczne poprzez dobrze dobraną suplementację, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

Racjonalne podejścia do żywienia, suplementacji i aktywności fizycznej. Pasja połączona z potrzebą ciągłego poszukiwania nowych informacji.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*