Towarzyszy Ci stres? To żadna nowość. Niestety jego ilość jest coraz częściej zbyt dużo. Bierzemy na siebie zbyt wiele na głowę, bo każda babka chce przecież dla siebie jak najlepiej. Nasze starania są świetne, ale czasem warto stanąć z boku i sprawdzić, czy rzeczywiście ta gra jest warta świeczki oraz na co zwracać uwagę, jeśli zamierzasz podejmować odpowiednie decyzje, co znacznie zredukuje ilość stresu. Stres to ogólnie powszechny czynnik, który nie zawsze musi być zły. To on bowiem prowadzi nas do działania i zdobywania nowych umiejętności. Niestety jego zbyt duża ingerencja w nasze życie może doprowadzić do wielu problemów z codziennym funkcjonowaniem i cieszeniem się z tego, że jesteś kobietą. Jak tego uniknąć? Jaki jest wpływ długo utrzymującego się wysokiego poziomu stresu na libido u kobiet? Na te i szereg innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej. Wspólnie na pewno uda nam się znaleźć sposoby na złagodzenie poziomu stresu w trakcie dnia i zredukowania jego wpływu na libido u kobiet.
Cykl menstruacyjny
Jeśli stresujesz się wszystkim i do tej pory nie udało Ci się znaleźć odpowiedniego sposobu na radzenie sobie ze stresem, najwyższa pora temu przeciwdziałać. Wysoki poziom stresu, który utrzymuje się przez dłuższy czas może doprowadzić do rozlegulowania cyklu menstruacyjnego. Aby nauczyć się radzić sobie ze stresem musimy brać pod uwagę zarówno jego rodzaj, jak i czas trwania. Niestety jednak nietrudno się domyślić, że im dłużej utrzymuje się wysoki poziom stresu, możemy doprowadzić do problemów z prawidłowo zachodzącym cyklem menstruacyjnym. W trakcie trwania stresu nasz układ rozrodczy zostaje w pewien sposób wyłączony. Następują liczne problemy w trakcie komunikacji podwzgórza, przysadki i jajników. Rozregulowanie cyklem miesiączkowym doprowadza do spadku libido. To z kolei może wiązać się z pojawieniem kolejnego stresora i tak koło lęku napędza się. Kobiece ciało, a w szczególności układ hormonalny jest bardziej podatny na silne emocje.
Omega-3, D3 oraz K2MK7 w jednej kapsułce
Dlaczego moje libido spada?
Natłok pracy, nauki i innych obowiązków może doprowadzić do braku zainteresowania seksem lub jego znacznego ograniczenia. Do najczęstszych przyczyn zarówno problemów z regularnością cyklu miesiączkowego, jak i niskiego poziomu libido u kobiet zalicza się przede wszystkim stres psychiczny i fizyczny. Dodatkowym problemem, który pojawia się u przedstawicielek płci pięknej jest zbyt wysoki poziom aktywności fizycznej. Tego rodzaju stan doprowadza również do niskiej masy ciała i błyskawicznej utraty dużej ilości kilogramów. Jeśli zagwarantujemy naszemu organizmowi tego rodzaju “rozrywkę” nietrudno o pierwsze skutki nawarstwiającego się stresu fizjologicznego.
Czy tam naprawdę jest libido?
Jeśli rozpatrujemy kwestie libido musimy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest ono kontrolowane przez nasze hormony i do czego jest przydatne. Przede wszystkim zarówno genitalia, jak i mózg posiadają receptory estrogenowe. Za sprawą wyższego poziomu estrogenu nasze narządy stają się bardziej wrażliwe na dotyk, a ochota na seks rośnie. W przypadku zaobserwowania zaniku miesiączki lub zaburzeń cyklu menstruacyjnego zbyt niski poziom hormonów płciowych jest przyczyną znacznego spadku libido u kobiet. Nie zapominajmy o czynnikach związanych z naszymi różnicami indywidualnymi. Za wysoki poziom popędy seksualnego odpowiedzialne są androgeny.
Wsparcie układu nerwowego – Bacopa Monnieri
Kiedy nasz organizm wysyła nam sygnały alarmowe?
Jak zauważysz u siebie problem z przesyłaniem informacji z podwzgórza, przysadki i jajników? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na nasz nastrój i emocje. Jeśli w trakcie dnia doskwierają nam liczne wahania nastrojów, pojawiają się znaczne spadki nastroju i stany lękowe, warto zwrócić się do specjalisty. Nierzadkim problemem kobiet, które ze względu na wysoki poziom stresu (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) mają problem z odpowiednim poziomem hormonów płciowych jest występowanie anorgazmu. Anorgazm jest brakiem możliwości osiągnięcia orgazmu lub zaburzeń w trakcie stosunku. Pamiętajmy, że niepokojącym sygnałem jest również zaburzenie miesiączkowania, nie tylko jej zanik. Zwróć częstą uwagę na poziom naszego libido, a także zaburzenia odżywiania.
Jak radzić sobie ze stresem?
Stres to nieodłączny element naszego życia. O wiele łatwiej jest nauczyć sobie z nim radzić niż na siłę go unikać? Co zrobić, aby zredukować go i nauczyć się pokonywać go w sytuacjach, kiedy jest on dla nas zagrożeniem. Bardzo cenną pomocą pozostaje zastosowanie odpowiedniej suplementacji. Niemniej nie zapominajmy również o tradycyjnych sposobach na radzenie sobie ze stresem, takich jak pływanie, joga, medytacja, ciepła kąpiel, lampka wina czy spokojna muzyka. Zwróć uwagę na higienę umysłu i starajmy się walczyć z brakiem naszej asertywności. Jeśli wciąż podejmujemy się nowych działań, mimo braku czasu dla samej siebie, doprowadzimy nasz organizm do stanu, w którym problemu ze zdrowiem, zaburzenia miesiączkowania, spadek libido, czy zaburzenia kompulsywne będą na porządku dziennym.
5-HTP jako wsparcie produkcji serotoniny
A jakie są Wasze sprawdzone metody na redukcję stresu? W jaki sposób radzicie sobie z wymagającymi sytuacjami?