Suplementacja na poprawę motywacji - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Suplementacja na poprawę motywacji

Obrazek: Pexels, Polina Tankilevitch

 

Obecne czasy nowych badań dają nam coraz więcej możliwości, a obecny pęd życia jest coraz ciężej utrzymać. Tu z pomocą do ogólnopojętego odpowiedniego stylu życia przychodzą na różnego rodzaju suplementy, dzielące się na różne kategorie, takie jak: poprawa snu, zwiększenie wydajności pracy mózgu, o których trochę więcej wspominałem w poprzednim artykule znajdującym się tutaj „Podstawowa suplementacja dla przedsiębiorców”, czy też poprawa i wzrosty motywacji — i tą grupą właśnie dziś się zajmiemy.

 

Skąd bierze się motywacja?

Mechanizmów za tym stojących jest wiele, ale dziś skupimy się głównie na najpowszechniejszych elementach, czyli funkcjonowaniu neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina. Są one organicznymi związkami chemicznymi oddziaływającymi m.in. na poszczególne receptory. Przykładowe suplementy, jakie dziś omówię, wpływają na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, co przekłada się, chociażby na nasze samopoczucie i chęci do działania. Regulują one m.in. nastrój, motywację, czy też równowagę emocjonalną, wpływając na stan uczucia spełnienia. Dopamina jest często utożsamiana z systemem nagrody, ponieważ czynności w życiu codziennym dość łatwo ją uwalniają, a przykładem są, chociażby czasy Social Mediów, i to co tam widzimy, czasem wystarczy duża ilość lików pod zdjęciem, żebyśmy lepiej się poczuli. Niestety receptory są bardzo wrażliwe, dlatego, aby uzyskać efekt potrzebujemy stale większych dawek, co niestety możemy zauważyć w systemie uzależnienia, chociażby od narkotyków. Serotonina ma dość podobny mechanizm, opiewający na uczuciu szczęścia, z którym to większość osób kojarzy ten neuroprzekaźnik. Ich poszczególne niedobory mogą wpływać na niższą pewność siebie, poczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego, słabsze libido, a nawet mocnym sygnałem, jak ważna jest ich regulacja, jest przykład depresji, w której to zauważa się niedobory serotoniny.

 

Czy jedynie suplementacja może tu pomóc?

Musimy pamiętać, że suplementacja jest zawsze dodatkiem, ale często bardzo przydatnym, o czym za chwilę. Elementem nadrzędnym będzie tu styl życia, oraz dieta, ponieważ te czynniki mocno wpływają na wszelkie mechanizmy. Szczególnie źle funkcjonujący układ serotoniny możemy zauważyć przy problemach z jelitami, ponieważ większość elementów w nich powstaje, czy też w dietach wegańskich, które często są niedoborowe w tryptofan, czyli prekursor serotoniny.

Mam nadzieję, że uzmysłowienie, jak ważna jest regulacja neuroprzekaźników, oraz to jak wiele od nich zależy w kontekście całego funkcjonowania, pozwoli Ci od razu zabrać się o zadbanie o ten element życia

 

N-acetyl-L-tyrozyna

Pierwszym przykładem suplementu, który reguluję uczucie motywacji dla wielu osób jest niewątpliwie NALT. Główne zalety N-acetyl-L-tyrozyny związane są z jej zdolnością do uzupełniania poziomu katecholamin w mózgu, takich jak dopamina, czy adrenalina, który może ulec wyczerpaniu w stresujących warunkach. [1]. NALT jest często kojarzony z aspektem treningowym, ponieważ zwiększenie ogólnej chęci do działania, wpływa także na  “chęci do treningu”. Podbicie w tym okresie dopaminy będzie mocniej motywowało nas do odbycia jednostki, szczególnie w okresie redukcji, gdzie te treningi są z reguły mniej przyjemne. N-acetyl-L-tyrozyna niweluje również w pewnym stopniu skutki zmęczenia, co będzie szczególnie przydatne przy bardziej wyczerpującym okresie życia. Regularnie przyjmowana również może przyczynić się do poprawy zdolności poznawczych w tym procesów związanych z nauką, czy wzrostem energii psychicznej.

 

N-acetyl-L-tyrozyna wspierająca motywację, aż 500 mg – KUP TUTAJ

 

 

Huperzine-A

Suplement, który dużo mocniej jest kojarzony z acetylocholiną, czyli pomocą w procesach myślowych, wspomaganiem pamięci, czy też koncentracji, lecz ma również swoje zastosowanie w zwiększaniu motywacji do działania i oddziałuje na układ dopaminowy. Jej samo zastosowanie w okresie wytężonej pracy umysłowej pozwala znacząco mocniej skupić się na zadaniu, a tym samym zwiększyć efektywność pracy, co przekłada się na mocniejszą chęć jej wykonywania. Wyniki wykazały, że Huperzine A ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze. [2]

 

Huperzine jest jedną ze składników stacku Mastermind v2 stworzonego dla osób pracujących dużą ilość czasu umysłowo, chcących wesprzeć funkcje kognitywne, czy też kondycję mózgu, możesz nabyć go w tym miejscu – KUP TUTAJ

 

 

CDP Cholina

Wspominałem już o niej trochę w poprzednim materiale, który możesz nadrobić klikając tutaj. Jednak w tym materiale poruszę jej wpływ na omawianą motywację, mianowicie — Cytykolina, znana również jak wspomniana CDP Cholina to także źródło biodostępnej cytydyny, przekształcanej następnie w urydynę. Urydyna wpływa m.in. na wydzielanie dopaminy, dzięki czemu motywacja do pracy wzrasta. Jednocześnie cholina oddziałowuje podobnie jak wspomniana Huperzina-A na procesy związane z acetylocholiną, ponieważ urydyna jest także substratem w syntezie fosfolipidów, w tym fosfatydylocholiny. Fosfolipidy są niezbędne do budowy, tworzenia nowych połączeń i utrzymania prawidłowego funkcjonowania neuronów. W randomizowanym badaniu, gdzie sprawdzano wpływ suplementacji CDP Choliny na funkcje poznawcze, u zdrowych dorosłych kobiet, wykazano, że dzienna suplementacja 250 mg i 500 mg, w porównaniu z grupą placebo zmniejszyła ilość popełnianych błędów w określonych testach wydajnościowych. [3]. Podsumowując jej kontekst suplementacji, polecałbym ją szczególnie osobom podejmującym wzmożony wysiłek intelektualny, gdzie liczy się pamięć, jasność umysłu i koncentracja. Jednocześnie aspekt motywacji, dzięki działaniu urydyny jeszcze bardziej poprawi kontekst całej pracy.

 

Najwyższej jakości CDP Choline możesz nabyć w tym miejscu – KUP TUTAJ

 

Kurkumina

Czyli jak zwiększyć ilość serotoniny w mózgu. Zbadano jej wpływ w kontekście depresji, ponieważ to właśnie podczas tej choroby często zauważa się niedobory serotoniny w organizmie. W badaniach skupiano się na wpływie kurkuminy na szlaki, przekształcane w inne mechanizmy związane z depresją, oraz jej działaniem przeciwzapalnym. W całościowym spojrzeniu, w kontekście badań, naukowcy stwierdzili, że Kurkumina jest obiecującą cząsteczką, ponieważ wydaje się bezpieczna i wykazuje pozytywne wyniki w badaniach, chociaż nadal potrzebne są dalsze badania kliniczne dotyczące przeciwdepresyjnego działania kurkuminy. Mają one dostarczyć informacji o jej skuteczności i optymalnych dawkach. [4] Kurkumine można suplementować samą, lub jako jeden ze składników szerszych składów suplementów, bardziej wszechstronnych jak np. Fitmaker, o którym także wspominałem w poprzednim artykule: Podstawowa suplementacja dla przedsiębiorców.

Kurkumina (95%) z dodatkiem piperyny wspierającej wchłanianie – KUP TERAZ

 

Kofeina

Kontekst kawy jest niewątpliwie utożsamiany z dopaminą i noradrenaliną, ale tutaj warto przyjrzeć się mocniej kwestii zmęczenia. Kofeina wpływa na układ nerwowy, blokując receptory adenozyny, co przekłada się na wyższe stężenie wspomnianych neuroprzekaźników. [5]  Jednocześnie kawa ma udowodnione działanie na funkcje kognitywne związane z koncentracją i pamięcią. Biorąc oba czynniki pod uwagę, możemy zauważyć ich wspólny, wzajemny wpływ. Zmniejsza odczuwalnego zmęczenia, dzięki porcji kofeiny, niewątpliwie bardziej zachęci nas do podejmowania jakichkolwiek czynności, a dodatkowy kontekst dopaminowy jeszcze mocniej  zwiększy efekt, dlatego właśnie kawa jest polecana, chociażby w pracach biurowych. Pracownicy, którzy mieli dostęp do kawy, wykazywali lepszą sprawność umysłową i wyższy poziom produktywności. Sama kofeina może także wspomagać pamięć roboczą w kontekście funkcji kognitywnych. [6]

 

Kofeine często warto łączyć z Theaniną, aby zniwelować skutki uboczne dużych dawek kofeiny, pokazany zestaw jest pod tym względem świetnie stworzony – KUP TERAZ!

 

 

Podsumowanie

W świetle obecnych dowodów naukowych oraz praktycznych rozwiązań, suplementacja zaczyna odgrywać coraz większą rolę w codziennym funkcjonowaniu. Każdy z nas ma gorsze dni, w które to jednak nie może sobie zrobić wolnego z różnych powodów, i tutaj wymieniona suplementacja może mieć jak najbardziej sens. Świetnie sprawdzi się także w celu podniesienia wydajności pracy, jak chociażby przy doraźnym zastosowaniu CDP Choliny, czy Huperzine-A. Jak zawsze warto wspomnieć, że suplementacja to tylko, a jednocześnie aż dodatek do szeroko pojętego stylu życia, gdzie sen, dieta, oraz aktywność fizyczna odgrywają kluczową role.

 

Bibliografia:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1863555/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33851462/

[3] https://www.researchgate.net publication/266169922_Improved_Attentional_Performance_Following_Citicoline_Administration_in_Healthy_Adult_Women

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7728608/

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8277884/

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25124982/

 

 

Student III roku na Uniwersytecie Przyrodniczym, który swoją wiedzę czerpię głównie z kursów branżowych od najlepszych specjalistów w Polsce. Promuję wpływ zdrowego stylu życia (diety, ruchu, snu i suplementacji) na całkoształt funkcjonowania człowieka. Pomagam zapracowanym przedsiębiorcom zwiększyć wydajność w pracy i poprawić samopoczucie właśnie dzięki tym czynnikom. Pokazuję jednocześnie jak zadbać o siebie w maksymalny sposób, przy małej ilości wolnego czasu.