W trakcie ciąży, zwiększają się potrzeby żywieniowe kobiety, które spowodowane są fizjologicznymi zmianami zachodzącymi
w ciele matki, a także potrzebami metabolicznymi rozwijającego się w łonie matki dziecka. Niezwykle ważnym czynnikiem w tym czasie jest dieta. Ważne jest zachowanie umiaru – zarówno nie jest to odpowiedni moment na odchudzanie, ale i przysłowiowe ‘’jedzenie za dwoje’’ nie jest dobrym pomysłem. Wzmożone zapotrzebowanie na mikroelementy w trackie ciąży, wzrost stężenia progesteronu i zmiany tym spowodowane, sprawiają, że biodostępność składników spada, co utrudnia ich uzupełnienie wyłącznie z dietą. Po uzgodnieniu z lekarzem warto sięgnąć po suplementację. No właśnie, tylko jaką?
Kwas foliowy
Witamina B9 to niezbędny koenzym metabolizmu kwasów nukleinowych. [1] Zapasy kwasu foliowego w organizmie stanowią od 5 do 10 mg. Połowa z tego zapasu przechowywana jest w wątrobie. Prawidłowe odżywianie utrzymuje ilość kwasu foliowego w surowicy na poziomie od 6 do 20 ng/ml, a w erytrocytach 160-640 ng/ml. Gdy poziom w surowicy spada do 3 ng/ml, a w erytrocytach do 140 ng/ml, to wtedy mówimy o niedoborze klinicznym[2]. Niedobór kwasu foliowego w diecie doprowadza do wyczerpania jego naturalnych zapasów w organizmie, już po 4 miesiącach[1]. Dlaczego jednak ten składnik jest tak ważny w takcie ciąży? Niedobór kwasu foliowego niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje dla rozwoju dziecka. Najpoważniejszym powikłaniem, jakie dotknąć może płód spowodowane niedoborem tego składnika są wady cewy nerwowej – czyli zespół wrodzonych wad ośrodkowego układu nerwowego powstających podczas rozwoju płodu w pierwszych 4 tygodniach ciąży. Dodatkowo, może wpłynąć na wzrost ryzyka wad serca, wad zaporowych układu moczowego, zakrzepicy czy wystąpienia poronień. Kobiety planujące ciążę, ciężarne czy karmiące piersią (których zapotrzebowanie na kwas foliowy jest nawet wyższe niż w trakcie ciąży) powinny suplementować kwas foliowy, bowiem obniża to ryzyko wad ośrodkowego układu nerwowego nawet o 72%. Rekomendowana dawka kwasu foliowego wynosi
0,4 mg [1,2]. W wypadku występowania niedokrwistości megaloblastycznej czy hiperhomocysteinemii, dawka rekomendowana według zaleceń Polskiego Stowarzyszenia Ginekologicznego, wynosi 5 mg. Warto sięgnąć więc po odpowiedni preparat jakim jest np. Methylo Folian, preparat charakteryzujący się bardzo wysoką przyswajalnością dzięki formie użytego produktu.
Metylo Folian od Aliness – gwarancja wysokiej dawki oraz przyswajalności
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – PUFA
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na nasz organizm nie tylko w takcie ciąży, o czym dokładniej przeczytacie klikając w ten link. Odpowiednia podaż PUFA w takcie trwania ciąży może pozytywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój siatkówki oka, wydłużenie , wzrostu masy urodzeniowej noworodka – bez podwyższenia ryzyka makrosomii – i obniżenie ryzyka pojawienia się przedwczesnego porodu lub poronienia[3,4] . Zalecane spożycie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) dla kobiet w ciąży wynosi 600 mg codziennie. Jednakże gdy występuje wzmożone ryzyko przedwczesnego porodu, dawki te, wzrastają nawet do 1000 mg DHA dziennie. Zaleca się kontynuowanie suplementacji w trakcie laktacji, w celu utrzymania odpowiedniego stężenia tego składnika w mleku matki, poprzez wzgląd na pozytywny wpływ w dalszym rozwoju dziecka [1,2].
Aż 1000 mg omega-3 w kapsułce, w tym 220 mg DHA
Witamina D
Witamina wpływająca na gospodarkę wapniowo-fosforanową, prawidłową gęstość kości oraz stymuluje różnicowanie komórek
w układzie krwiotwórczym. Do syntezy witaminy D w ludzkim organizmie dochodzi pod wpływem ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Ze względu na niskie nasłonecznienie w okresie jesienno-zimowym, ale także proces starzenia się skóry czy zanieczyszczenia powietrza synteza skórna ulega zmniejszeniu[1,2] . Suplementacja witaminą D w trakcie ciąży może obniżyć ryzyko wystąpienia powikłań związanych z wystąpieniem bakteryjnego zapalenia pochwy ‘‘bacterial vaginosis’’[5]. Aktualna zalecana dawka dla kobiet planujących ciążę, w jej trakcie lub w okresie laktacji wynosi 2000 IU na dobę[2] .
Witaminy D3 dostępne na stronie testosterone.pl
Żelazo
Żelazo, jest niezwykle ważnym mikroelementem. Należy do jednego z czynników odpowiadających za prawidłową pracę układu krwionośnego. Jego niedobór, obniża tolerancje na wysiłek fizyczny czy podnosi ryzyko przedwczesnego porodu. Niedokrwistość
u kobiet karmiących zwiększa ryzyko ograniczenia rozwoju psychomotorycznego i wystąpienia niedokrwistości, także u dziecka [1,6]. Poziom żelaza, może mieć też wpływ na masę urodzeniową płodu [7]. Zapotrzebowanie na żelazo zmienia się, noworodki urodzone terminowo, posiadają wysokie stężenie hemoglobiny i zapasy żelaza, z którego mogą czerpać przez okres do ok. 6 miesięcy.
Po rozpoczęciu drugiego półrocza życia dziecka, koniecznością jest, dostarczanie żelaza z pożywieniem. W trakcie trwania ciąży, zapotrzebowanie na żelazo wzrasta, ponieważ organizm musi pokryć potrzeby nie tylko swoich tkanek, ale i tkanek płodu. Aktualne zapotrzebowanie na żelazo dla kobiet niebędących w okresie ciąży wynosi 18 mg na dobę. Podczas ciąży, zapotrzebowanie to, wzrasta aż do 27 mg na dobę! Aktualne normy IŻŻ wykazują, iż zapotrzebowanie w okresie laktacji wynosi 10 mg żelaza na dobę[2] . Jeśli planujesz ciążę i podejrzewasz, że możesz cierpieć na niedobór żelaza, warto to sprawdzić. Zaplanowana z lekarzem odpowiednia suplementacja ustrzeże Cię przed ryzykownymi powikłaniami.
Wysoko biodostępna forma żelaza od Aliness
Jod
Zapotrzebowanie na jod w trakcie ciąży, wzrasta m.in. z powodu: aktywności dejodynaz, potrzeb płodu czy utraty jodu przez nerki. Rekomendowane ograniczenie spożycia soli kobietom ciężarnym może doprowadzić do jego niedoboru (w naszym kraju o średnim ryzyku wystąpienia niedoboru jodu wprowadzono program jodowania soli)[1] . Niedobory jodu prowadzą do powstawania wola. Wzrasta również ryzyko niedorozwoju umysłowego dziecka, występują komplikacje związane z mielinizacją włókien nerwowych, czy wady ośrodkowego układu nerwowego[9] . Coraz częściej diagnozowana niedoczynność tarczycy w przypadku ciąży, spowoduje zwiększenie ryzyka poronienia czy przedwczesnego porodu, a nawet wystąpienia niedoczynności tarczycy u płodu i noworodka[1,8]. Najnowsze normy IŻŻ zalecają spożywać 220 mikrogram jodu kobietom ciężarnym. Po porodzie, w trakcie okresu laktacji, zapotrzebowanie to, wzrasta aż do 290 mikrogramów na dobę, bowiem ilość jodu w pokarmie matki jest uzależniona od jego ilości
w diecie oraz jego zawartości przechowywanej w tarczycy[2].
Jod w postaci suplementu od NOW FOODS
Magnez
Magnez posiada wiele ważnych funkcji w organizmie ludzkim, m.in. odpowiada za przewodnictwo nerwowe czy kurczliwość mięśni. Łagodny niedobór magnezu jesteśmy w stanie przeoczyć, ponieważ przebiega bezobjawowo, jednakże gdy niedobór nasili się, możemy zauważyć takie symptomy jak: osłabienie, apatia czy bolesne skurcze mięśni[1,2]. IŻŻ zaleca, aby spożycie magnezu u kobiet w ciąży, poniżej 19 roku życia, wynosiło 400 mg na dobę, zaś u kobiet powyżej 19 roku życia – 360 mg. W trakcie laktacji ilości te spadają do 360 mg dla kobiet poniżej 19 roku życia, a u kobiet powyżej 19 roku życia do 320 mg[2]. Magnez może wpłynąć neuroprotekcyjnie na płód, a także wpłynąć na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu[10].
Jabłczan magnezu, o wysokim stopniu wchłaniania – aż 100 mg substancji aktywnej w kapsułce
Podsumowując
Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy oraz składniki mineralne w trakcie ciąży, utrudnia dostarczanie ich wyłącznie z dietą. Sięgnięcie po suplementy diety po konsultacji z lekarzem i zadbanie o ich odpowiedni poziom, może uchronić płód przed wieloma wadami rozwojowymi.
Rekomendacje:
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, 2011-2015
- https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12636950
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23426033
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22047005
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24470094
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14522736
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18053280
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22742605
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23963425
Joasia
5 grudnia 2018 o 10:21Super zestawienie. Fajnie widzieć, że oparte jest na zaleceniach speców w dziedzinie odżywiania, a nie na bazie forów „dla mam” ;).
Redakcja
17 grudnia 2018 o 20:59Dziękujemy!
Monika P
5 grudnia 2018 o 16:47Prawdziwa encyklopedia, a nie informacje wyssane z palca 😉
Redakcja
17 grudnia 2018 o 20:59Zależy nam na jakości 🙂