Na szczęście zima chyba już za nami. Przez ten okres na zewnątrz było chłodno, a co za tym idzie – owijaliśmy się kilkoma warstwami odzieży, co utrudniało naszej skórze oddychanie. Nasza skóra poprzez to się wysusza, możemy odnieść wrażenie, że jest ona stale napięta. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się szczotkowanie na sucho. Przy codziennym stosowaniu szczotki do skóry ciała możemy pomóc w walce z problemami.
Czym jest szczotkowanie na sucho?
Masaż skóry suchymi szczotkami był praktykowany od średniowiecza. Już wtedy było wiadomo, że szczotka do ciała pozytywnie wpływa na nasz organizm. Szczotki znowu wróciły do łask i znów zachwycają się nimi bardzo duża grupa osób, szczególnie kobiet.
Szczotkowanie na sucho stymuluje krążenie i układ limfatyczny oraz sprawia, że skóra jest promienna i miękka.
Kiedy nie?
Nie powinno używać się stosować szczotkowania na sucho na skórę, która posiada skaleczenia, otwarte rany czy oparzenia słoneczne lub nie. Może to zahamować gojenie się ran lub podrażnić skórę, w konsekwencji czego efekt będzie odwrotny. Kiedy skóra będzie już mocno zaczerwieniona należy zaprzestać masażu. Nie powinno się również szczotkować twarzy, szczególnie naczynkowej, gdyż naczynia krwionośne mogą bardzo szybko popękać i nie będzie to wyglądało estetycznie. Do szczotkowania twarzy są inne, specjalne szczoteczki, które są zdecydowanie mniej tępe. Osoby z żylakami również nie powinny szczotkować się na sucho. Nie powinno się szczotkować ciała zaraz po goleniu. Osoby z wysypką na skórze również nie powinny stosować szczotkowania na sucho.
Najlepiej przyswajalna forma kolagenu – patentowany kolagen rybi NatiCol®
W czym pomaga?
- poprawia krążenie – skóra jest czerwona po szczotkowaniu na sucho. Nie jest to tylko efekt podrażnienia, ale również nie jest to powód do niepokoju. Zaczerwienienie, które jest tylko nieznacznym stanem zapalnym, jest wynikiem zwiększonego krążenia w miejscach, które szczotkuje się na sucho. Ciało po prostu pompuje więcej krwi do tych obszarów.
- złuszcza martwy naskórek – podobnie jak w przypadku innych metod złuszczania naskórka, takich jak na przykład peeling – szczotkowanie na sucho również usuwa brud, a także martwe komórki naskórka. Rezultatem jest bardziej promienna i gładka skóra.
- pomaga w drenażu limfatycznym- szczotkowanie na sucho może sprzyjać drenażowi limfatycznemu. Cała krew przenosi płyn limfatyczny, który filtruje przez węzły chłonne. Szczotkowanie na sucho przyspiesza tempo pompowania krwi, co pomaga w przepuszczaniu limfy przez organizm, a tym samym szybszym usuwaniu toksyn i patogenów.
- pomaga w walce z cellulitem – wiele osób zauważyło, że cellulit jest mniej widoczny po szczotkowaniu na sucho, ze względu na tymczasowy efekt wypełnienia skóry.
- relaks – dzięki masażowi możemy się odprężyć i zrelaksować. Może to być chwila dla nas, kiedy odpoczywamy i nie myślimy o niczym innym.
- rutyna – codzienne masaże mogą pomóc we wprowadzeniu nawyku codziennego wykonywania jakieś czynności. Pięć minut dziennie może wystarczyć, aby uzyskać odpowiednie efekty.
MSM – siarka organiczna będąca składnikiem budulcowym włosów, skóry i paznokci
Jak zacząć?
Oczywiście od kupna szczoteczki! Na stronach internetowych mamy bardzo duży ich wybór. Znajdziemy szczotki o bardzo mocnym włosiu, ale również i o bardzo delikatnym. Istnieją szczotki z rączką – które są wygodniejsze, ale również i te bez. Masaż zaczynamy od stóp i poruszamy się w górę w kierunku serca. Szczotkując ramiona- analogicznie zacznij od dłoni i kieruj się w górę. Wykonuj zdecydowane pociągnięcia w górę lub ruchy okrężne. W przypadku żołądka pracuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nigdy nie powinniśmy robić nic na siłę. Nie należy naciskać zbyt mocno ani nie używać zbyt sztywnej szczotki, która może przerwać ciągłość skóry. Po szczotkowaniu powinno się nawilżyć skórę balsamem bez zbędnych składników drażniących skórę takie jak perfumy. Najlepiej jest wybierać naturalne kosmetyki.
Poświęć co najmniej trzy do pięciu minut na szczotkowanie.
Pamiętaj, aby wypłukać szczoteczkę po zakończeniu szczotkowania. Suszymy ją w suchym miejscu, aby zapobiec powstawaniu pleśni. Należy raz w tygodniu potraktować szczotkę wodą z mydłem. Należy również unikać udostępniania innym swojej szczotki, co może to pomóc w zapobieganiu ryzyku infekcji.
https://pixabay.com/pl/photos/hair-brush-szczotka-do-w%C5%82os%C3%B3w-w%C5%82osy-2881292/
Podsumowanie
Szczotkowanie na sucho to tak naprawdę forma peelingu. W przeciwieństwie do peelingów chemicznych na bazie kwasu mlekowego i glikolowego, szczotkowanie na sucho mechanicznie usuwa martwe komórki naskórka z organizmu – wystarczy je zetrzeć szczoteczką z suchej skóry, a następnie wziąć prysznic. Peeling poprzez szczotkowanie na sucho sprawia, że komórki szybciej się odnawiają, a skóra ciała staje się bardziej elastyczna.
Myślę, że każdy z nas znajdzie trzy minuty w ciągu dnia na taki masaż, jeśli nie posiada żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania. Nie jest to nic skomplikowanego, jeśli pamiętamy o zasadach jego wykonywania oraz systematyczności. Niedługo zbliża się lato, a co za tym idzie – odsłaniamy nasze nogi czy ramiona. Na pewno szczotkowanie na sucho pomoże w ujędrnieniu naszej skóry wraz z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną!
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3114606/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10797750/
https://www.goodhousekeeping.com/beauty/anti-aging/a28554926/what-is-dry-body-brushing/
https://pixabay.com/pl/photos/odnowy-biologicznej-masa%C5%BC-relaks-589774/