Cynamon to popularna przyprawa kuchenna, którą stosowano już za czasów starożytnych Rzymian. Już w tak odległych czasach, przypisywano tej przyprawie prozdrowotne właściwości. Uważano że wzmacnia on ciało, cynamon był nazywany „Pokarmem Bogów”, stosowano go aby załagodzić kaszel oraz inne objawy przeziębienia. W medycynie ludowej cynamon stosowany był m.in.: jako lekarstwo na dolegliwości układu pokarmowego, środek przeciwbólowy i wzmacniający organizm. Obecnie cynamon bada się głownie pod kątem wykorzystania przy leczeniu cukrzycy, nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych.
Charakterystyka
Cynamon pozyskuję się z kory cynamonowca, najpopularniejszym gatunkiem jest Cynamonowiec Cejloński pochodzący ze Sri Lanki. Najczęściej uprawia się go w południowo-wschodniej Azji, na Antylach, w Ameryce Południowej oraz w krajach strefy tropikalnej. W farmacji stosuje się korę cynamonowca cejlońskiego oraz pozyskiwany z niej olejek. Otrzymany olejek zawiera duże ilości (60–80%)
aldehydu cynamonowego, który jest jedną z najważniejszych substancji bioaktywnych izolowanych z cynamonu. Olejek pozyskuje się również z liści rośliny, jego charakterystyka jest wówczas inna, głównym składnikiem jest wtedy eugenol, znany ze swoich przeciwbakteryjnych właściwości. Należ jednak uważać ponieważ eugenol może być również silnie toksyczną substancją powodującą m.in. wymioty, duszności a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie wątroby.
Współcześnie
Cynamon stosuje się jest jako środek leczniczy przy dolegliwościach trawiennych, braku łaknienia, wzdęciach,
biegunkach. Pobudza on wydzielanie żółci i soków trawiennych oraz zwiększa wchłanianie składników odżywczych. Znane jest również jego działanie przeciwbakteryjne. Obecnie bada się cynamon pod kątem jego wpływu na leczenie cukrzycy, uważa się m.in że może on poprawiać insulinowrażliwość. Uważa się również że może on wpływać pozytywnie na funkcje poznawcze co można wykorzystać w prewencji choroby Alzheimera.
Koncentrat białka serwatkowego o smaku wanilii z cynamonem
Działanie przeciwbakteryjne
Olejek cynamonowy jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków przeciwdrobnoustrojowych. Wykorzystuję się go w leczeniu: przeziębień, grypy, zakażeń dróg oddechowych. Ma on również zastosowanie w zwalczaniu pasożytów skóry oraz przewodu pokarmowego. Ekstrakt z cynamonu wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, m.in.w stosunku do Salmonella typhimurium i Escherichia coli. Znajduje on zastosowanie także w dentystyce: służy do odkażania kanałów zębowych.
Przeciwcukrzycowe właściwości cynamonu
Przeciwcukrzycowe właściwości cynamonu zostały potwierdzone zarówno badaniami na zwierzętach jak i próbami klinicznymi. Wykazuje on właściwości normalizujące poziom glukozy u osób cierpiących na cukrzycę typu II. Udowodniony został również wpływ na stężenie hemoglobiny glikowanej – cynamon może obniżać jej stężenie, zmniejszając ryzyko powikłań towarzyszących cukrzycy typu II. Pomimo licznych badań hipoglikemiczny mechanizm działania cynamonu nie został do końca poznany. Jednak wyniki badań sugerują, że cynamon może wpływać – m.in. na:
-zwiększenie wrażliwości receptorów dla insuliny na komórkach obwodowych i pobudzenie wychwytu glukozy przez transporter GLUT-4
-hamowanie glukoneogenezy , zwiększenie wydzielania insuliny przez komórek β trzustki
-hamowanie wydzielania oraz aktywności enzymów jelitowych (α-amylazy trzustkowej, α-glukozydazy) odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów.
Działanie przeciwnowotworowe
Obecnie większość badań dotyczących cynamonu prowadzi się pod kątem jego antynowotworowego wpływu. W ostatnich latach pojawiły się pracę wskazujące na przeciwnowotworowe działanie cynamonu względem komórek raka szyjki macicy, jelita grubego, piersi, jajnika, płuca a także białaczek i czerniaka. Wykazano że za te właściwości może odpowiadać zdolność ekstraktów do stymulowania procesu apoptozy w organizmie – usuwania starych, szkodliwych oraz niepotrzebnych komórek z organizmu, w tym komórek nowotworowych. Po ekspozycji na cynamon odnotowano również zahamowanie ekspresji metaloproteinazy MMP2 prowadzące do zmniejszenia potencjału migracyjnego komórek, a tym samym zdolności do przerzutowania. Antynowotworowy charakter cynamonu wynika również z jego właściwości przeciwutleniających. Za zdolność do usuwania wolnych rodników odpowiadają związki fenolowe oraz aldehyd cynamonowy.
EGCG od Apollos Hegemony
Leczenie zespołu metabolicznego
Wykazano, że cynamon oraz izolowane z niego związki mogą służyć w prewencji oraz leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Cynamon obniża ciśnienie krwi, normalizuje poziom glukozy, cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL i HDL cholesterolu. Badania kliniczne wykazały, że ekstrakt z cynamonu obniżał stężenie glukozy w surowicy oraz wpływał korzystnie na profil lipidowy u osób chorujących na cukrzycę typu II.
Istnieją również badania w których pokazano że stosowanie standardowych dawek cynamonu(pół łyżeczki, codziennie przez 6 tygodni) nie wpłynęło na obniżenie glikemii ani nie poprawiło profilu lipidowego. Istnieją pewne rozbieżności w badaniach odnośnie dawek, które działać będą w sposób zauważalny i pomagać w leczeniu i profilaktyce zespołu metabolicznego. Na tą chwilę konieczne są dalsze badania mające na celu dokładne zbadanie wpływu tej przyprawy na proces leczenia cukrzycy.
Ultra Fish Oil – aż 750 mg EPA i DHA
Inne właściwości
Kolejną interesującą cechą cynamonu, może być jego wpływ w prewencji chorób neurodegeneracyjnych. Szczególnie znaczący może być jego w pływ w prewencji choroby Alzheimera, ekstrakt cynamonowy może zapobiegać agregacji B-amyloidu – głównego białka łączonego z tą właśnie chorobą.
Na uwagę zasługują również preparaty na bazie cynamonu. Ekstrakty z cynamonowca wykorzystuje się jako
składnik preparatów poprawiających trawienie, takich jak: Zioła Szwedzkie, herbata Chai, Digesan, a także mających
właściwości przeciwbakteryjne, wzmacniające i rozgrzewające, m.in. Amol, Aromatol. Dzięki działaniu przeciwbólowemu i przeciwzapalnemu cynamon dodawany jest również do pasty do zębów celem przeciwdziałania próchnicy oraz stanom zapalnym dziąseł.
Największą zaletą cynamonu jest łatwość wprowadzenia go do diety. Łyżeczka cynamonu do kawy, owsianki, dowolnego deseru? To żaden problem! Jego intensywny charakterystyczny aromat sprawi, że nawet najprostsza owsianka stanie się bardziej szlachetna. Niewątpliwie również to, że ta przyprawa stosowana jest na dolegliwości trawienne od tysięcy lat zachęca do tego aby zastanowić się czy nie włączyć jej jako regularny element naszej diety. Stosując tę przyprawę możemy pozbyć się kilku niepotrzebnych drobnoustrojów z naszego przewodu pokarmowego jak i usprawnić nieco jego pracę. Jego stosowanie jest bezpieczne i godne polecenia!
Sam cynamon hamuje krwawienie, ale zawarta w nim kumaryna wpływa na rozrzedzenie krwi,dlatego jego spożywanie jest niewskazane u kobiet w ciąży!
Przyprawy korzenne to silne alergeny dlatego nie zaleca się stosowania cynamonu osobą na niego uczulonym.
Źródła:
1.Strzelecka H, Kowalski J, (red.). Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN; 2000: 99–100.
2.Jadczak D, Grzeszczuk M. Cynamon. Panacea 2005; 1(10): 34–36.
3.Góra J, Lis A. Najcenniejsze olejki eteryczne. Wyd. I. Toruń: WUMK; 2005: 19–28.
4.Wang J., Anderson R., Graham G., Chu M., Sauer M., Guarnaccia M., lobo R.: The effect of cinnamon extract on insulin resistance parameters in polycystic ovary syndrome: a pilot study. Fertil. Steril. 2007, 88, 1, 240–243.
5.Dzienis-Strączkowska S., Szelachowska M., Karolczuk-Zacharowicz M.: Cynamon – rola w leczeniu cukrzycy? Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Białymstoku.
6.Qin B., Panickar K.S., Anderson R.A.: Cinnamon: potential role in prevention of insulin resistance, metabolic syndrome and type 2 diabetes. J. Diab. Sci. Technol. 2010, 4, 3.
7.Anderson R.A.: Chromium and polyphenols from cinnamon improve insulin sensitivity. Proceedings of the Nutrition Society 2008, 67, 48–53.