Bigoreksja - problem XXI wieku? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Bigoreksja – problem XXI wieku?

Osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi mają powtarzające się i niepokojące myśli, lęki lub obsesje, których nie mogą przestać kontrolować. Lęk wytwarzany przez te myśli prowadzi do pilnej potrzeby wykonywania pewnych rytuałów i procedur (kompulsji). W przypadku bigoreksji osoby na nią chore często na przykład patrzą w lustro widząc swoje mankamenty. W końcu osoba dotknięta tą chorobą ma taką obsesję na tym punkcie, że cierpi na tym jej życie społeczne czy/i zawodowe.

Co to jest bigoreksja?

Główną cechą bigoreksji jest myśl, że bez względu na to, jak bardzo się starasz, Twoje ciało nigdy nie jest wystarczająco umięśnione i atletyczne. Stan ten jest uznawany za bardziej powszechny i częściej występujący u mężczyzn, chociaż opisywano również podobne objawy u niektórych kobiet.

Większość mężczyzn z bigoreksją to osoby podnoszące ciężary, ale to nie znaczy, że większość tych osób jest jest bigorektykami. W porównaniu do innych, którzy nie myślą o swoim wyglądzie tak często, mężczyźni z bigoreksją spędzają bardzo dużo godzin dziennie, myśląc, że ich ciała są niedorozwinięte. Czasem te myśli są praktycznie zawsze.

Wraz ze wzrostem liczby osób na salach fitness i frekwencji pojawiają się spekulacje, że samo to tłumaczy wzrost świadomości fizycznej niedoskonałości u mężczyzn i dążenie do osiągnięcia doskonałego ciała. Według ostrożnych szacunków bigoreksja dotyka setki tysięcy mężczyzn.

Lion’s Mane jako wsparcie funkcji kognitywnych

Objawy bigoreksji

Zazwyczaj osoby cierpiące na tę chorobę mają obsesję na punkcie rozmiaru swoich mięśni i będą mieć nadmierne obawy dotyczące fizycznego osłabienia lub niedorozwoju. Inne objawy mogą obejmować:

  • nadmierne przemęczanie się na siłowni,
  • bardzo długi trening,
  • stosowanie środków dopingujących,
  • nadmierne patrzenie na swoje ciało w lustrze,
  • nadużywanie suplementów,
  • drażliwość i wybuchy złości,
  • depresja,
  • panikowanie w przypadku opuszczenia sesji treningowej na siłowni,
  • zmuszanie się do treningu, nawet jeśli jest kontuzja,
  • uznawanie treningu za priorytet, stawianego nad życiem rodzinnym czy społecznym.

Wsparcie siły dzięki kreatynie

Przyczyny

Niestety, do końca jeszcze nie wiadomo co powoduje bigoreksję, ale podobnie jak inne zaburzenia kompulsywne, badania sugerują, że istnieje wiele czynników, które mogą się do tego przyczyniać:

  • Genetyka – prawdopodobieństwo rozwoju choroby u krewnych cierpiących na tę chorobę może być większe
  • Brak odpowiednich hormonów – uważa się, że te osoby mogą mieć niewystarczający poziom serotoniny, która jest ważnym przekaźnikiem w mózgu, który wpływa na nastrój i samopoczucie.
  • Środowisko – to jakie mieliśmy dzieciństwo, problemy w rodzinie, czy różnorakie traumy, a nawet i czynniki kulturowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby.
  • Media społecznościowe – sprzedajemy fałszywą rzeczywistość. Zanim wstawimy jakieś zdjęcie najpierw zadbamy o odpowiednie oświetlenie, kąt, dodamy filtry po to, aby sylwetka wyglądała jeszcze lepiej niż jest w rzeczywistości.

Chłopcy od samego początku są na to narażeni, dążąc do osiągnięcia „idealnej” sylwetki. Jeśli się nad tym zastanowić, obsesja obejmuje wszystkie trzy dekady: dzieciaki w wieku szkolnym, dorosłych, a nawet czterdziesto- czy pięćdziesięciolatków.

 

Gotowe, Sad, Przygnębiony, Nogi, Ręce, Składany

https://pixabay.com/pl/photos/gotowe-sad-przygn%C4%99biony-nogi-r%C4%99ce-2293377/

Niektóre z zagrożeń związanych z dysmorfią mięśni obejmują:

– częste urazy spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym,

– uszkodzenie mięśni, stawów i ścięgien,

– uszkodzenie nerek,

– uszkodzenie wątroby,

– problemy z sercem.

Jest jeszcze inny problem, który często dręczy osoby z bigoreksją. Dotyczy on niewłaściwego stosowania i nadużywania sterydów anabolicznych, hormonów wzrostu i innych substancji, które w pewnym sensie dają “magiczne” obietnice. Niektórzy myślą, że są one rozwiązaniem przeszkód w przekraczaniu pewnych granic. Myślą, że dzięki temu stworzą doskonałe ciała jak z okładek magazynów. Substancje te są powszechnie stosowane u wielu kulturystów i chociaż mogą „działać”, to osoby te często wpadają w błędne koło. Może pojawić się wiele skutków ubocznych, takich jak narastający lęk, depresja, a nawet ataki wściekłości, których nie można pohamować. Co najlepsze – te substancje mogą szkodzić wyglądowi, wywołując trądzik i inne problemy dermatologiczne, a także wpływając niekorzystnie na narządy płciowe i ich funkcjonowanie. Wiele osób nie jest doedukowana w tym temacie, a ingeruje w swój układ hormonalny co jest poważnym błędem.

Leczenie

Nie przeprowadzono żadnych badań porównujących skuteczność jednego leczenia z innym. Szczególnym problemem związanym z tą chorobą jest to, że, podobnie jak anorektycy, mężczyźni rzadko uważają się za mających problem i jest mało prawdopodobne, aby zgłaszali się na leczenie. Sam stan występuje częściowo jako reakcja na uczucie depresji i brak poczucia własnej wartości, więc zgłoszenie się na leczenie jest przyznaniem się do porażki.

Połączenie technik edukacyjnych i psychoterapeutycznych może przynieść obiecujące rezultaty. Techniki poznawczo-behawioralne kładą nacisk na identyfikację i zmianę wzorców myślenia w kierunku bardziej realistycznych i osiągalnych. Jest to choroba jak każda inna I nie należy się niczego wstydzić tylko spróbować poradzić sobie z problemem. Czy to sam, z pomocą bliskich czy specjalisty.

Rhodiola – wsparcie w trudniejszych momentach życia, ale także codzienne wsparcie funkcji kognitywnych

Podsumowanie

Ta choroba ma wiele podobieństw z zaburzeniami odżywiania, a także z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi i dlatego może być leczona w podobny sposób, włączając psychoterapię.

Podobnie jak w przypadku wszystkich zaburzeń odżywiania, pierwszym punktem kontaktowym, jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś bliski cierpi na bigoreksję jest rozmowa.

 

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1323298/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18759381/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31220361/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0033318297714002

https://www.nature.com/articles/s41598-018-27176-9

https://www.researchgate.net/publication/23225701_Bigorexia_Bodybuilding_and_Muscle_Dysmorphia

https://search.proquest.com/openview/c70d841de1858a0aeed77bcd4d9ebbd2/1?pq-origsite=gscholar&cbl=1286336

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1469029212000374

https://pixabay.com/pl/photos/fitness-cia%C5%82a-budowa-cia%C5%82a-cz%C5%82owiek-863081/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*