Czym jest GPP?
Generalne przygotowanie fizyczne (ang. General physical preparedness) składa się przede wszystkim z ogólnych ćwiczeń przygotowawczych, ćwiczeń kondycyjnych do pracy wszystkich mięśni i stawów. Ten etap przygotowuje sportowca do bardziej intensywnego treningu, np. W trójboju do okresu SPP (ang. Specific Physical Preparation), czyli okresu, w którym pracujemy już nad specyficznym bodźcem – tutaj oczywiście bazowanie na +90% RM (Repetition Maximum), ciężaru maksymalnego i bojach głównych. Okres GPP jest również wykorzystywany do rehabilitacji kontuzjowanych mięśni i stawów, wzmacniania lub wyrównywania naszego balansu strukturalnego oraz poprawy techniki.
GPP buduje nam zdolność do pracy (ang. work capacity)
Work capacity, czyli inaczej tolerancja na objętość treningową. Im większa nasza zdolność do wykonywania pracy, tym większą objętość jesteśmy w stanie na siebie przyjąć podczas jednostki treningowej, zanim się zmęczymy. Trenując w fazie GPP staramy się przygotowywać nasze ciało do coraz większej tolerancji na objętość treningową. Na przykład poprzez wykonywanie większej ilości serii lub ćwiczeń podczas jednostki treningowej.
Monohydrat od Testosterone.pl zwiększający siłę mięśni oraz usprawniający regenerację – KUP TUTAJ
Faza GPP cechuje się zwiększeniem naszej bazy aerobowej.
Aerobowe ćwiczenia (znane również jako sercowo lub krążeniowo-oddechowe ćwiczenia) jest to aktywność fizyczna zwykle o niskiej intensywności. Tutaj najlepszymi przykładami będą:
- Spacer
- Pływanie
- Jazda rowerem
W trójboju zwykle używamy sanek (sled), albo prowler’a do obciążania ruchu w każdej płaszczyźnie. Użycie tych dwóch komponentów jest wysoce specyficzne, oraz jest w zakresie tzw. Low injury rate, ćwiczeń które cechują się niskim zakresem urazów.
Przykład GPP z innego sportu:
Żeby jeszcze lepiej wam to zobrazować posłużę się łatwym przykładem. Wszystko to, co przeciętny lekkoatleta robi na siłowni jest dla niego GPP, a dla trójboisty SPP. Analogicznie działa to w drugą stronę. Każdy trójboista korzystający z metod lekkoatletycznych – tutaj mowa o plyometrii, jest GPP, a dla lekkoatlety SPP – tutaj w zależności od ćwiczenia i jego specyficzności dla danego sportu.
Przykład z życia
Wyobraź sobie przeciętnego Kowalskiego, który nigdy nie wykonywał żadnej aktywności fizycznej. Gdy w końcu po swoich latach młodzieńczych stwierdził “To jest ten moment. Muszę się wziąć za siebie”. Zgadnij co, się stało? Poszedł na siłownię raz, drugi, trzeci, dziesiąty… Przychodzi kontuzja. Może być znajome co? Nasz Kowalski wchodzi na zaawansowane metody treningowe, trenuje na „100%, albo nic”. Jaki może być tego inny efekt niż kontuzja? Niestety brakowało mu bazy. Zamiast skupić się na podstawach, przeskoczył je i efekt był, ale nie taki jaki zakładał.
Omega-3 od Apollo’s Hegemony – aż 550 mg EPA i DHA w kapsułce – KUP TUTAJ
GPP jest mocno kojarzone w świecie trójboju z Louie Simmonsem i Westside Barbell i nie bez powodu. Najsilniejsi ludzie na świecie trenują w Westside. Louie definiuje GPP jako „stopień sprawności, który jest przedłużeniem siły absolutnej”. GPP jest naszą ogólną sprawnością w danym sporcie.
Jest to podstawa do obracania się wokół danego sportu. W okresie GPP głównie skupiamy się na pozostałych cechach motorycznych:
- Moc
- Wytrzymałość
- Szybkość
- Siłę (tutaj w zależności od sportu)
Oraz trzy dodatkowe:
- Zręczność
- Koordynacja ruchowa
- Gibkość
Problem z SPP
Problem z SPP polega na tym, że w końcu „specjalizujesz się” we wszystkim, co zdecydujesz się trenować. A kiedy specjalizujesz się w jednej dziedzinie, tracisz zdolności w innych. Na przykład, jeśli jesteś zbyt dobry w sile, prawdopodobnie będziesz miał ograniczone możliwości cardio (i odwrotnie). Na tym polega problem z programem nastawionym na siłę. Możesz stać się silny, ale skupienie się na sile powoduje utratę innych umiejętności.
Wszyscy pomijają podstawy. Odnosi się to tak samo do sportu i wysiłku fizycznego, jak i w prawie każdej innej dziedzinie życia (związki, kariera, inne hobby lub zajęcia). Uważamy, że aby stać się dobrym w tym, musimy przeskoczyć do przodu i spróbować zrobić to na najbardziej zaawansowanym lub złożonym poziomie, na jaki możemy sobie pozwolić, zapominając o starym porzekadle o niemożności zbudowania domu bez fundamentów.
Pomyśl o tym w ten sposób: im wyższy masz poziom sprawności, tym więcej może znieść Twoje ciało. Im większa wydolność fizyczna, z którą sportowiec może sobie poradzić, tym szybciej może odzyskać siły podczas treningu i zawodów. Im bardziej poprawisz swoje GPP, tym większą siłę możesz wytworzyć na głównych bojach, w sporcie docelowym.
W jaki sposób skorzystasz z GPP, gdy nie jesteś sportowcem?
Ogólne przygotowanie fizyczne jest podstawą wszelkiej sprawności. To podstawa naszych zdolności fizycznych i do pewnego stopnia naszego zdrowia.
Dla osób, które nie pałają i stroją od konkurencyjności ta szeroka i ogólna sprawność z pewnością pomoże im łatwiej wykonywać codzienne czynności i zmniejszyć kontuzje. Osobiście uważam, że powinniśmy (z wyjątkiem sportowców, którzy muszą trenować do określonego sportu), wszyscy powinniśmy trenować ogólnym przygotowaniem fizycznym jako głównym celem, a następnie dostosowywać trening, kiedy mamy określony cel, który chcemy osiągnąć, powiedzmy wystartowanie w zawodach.
No.1 – kompleksowe doładowanie przed treningiem – KUP TUTAJ
Brak zaleceń
Niestety z doświadczenia wiem, że ludzie szukają magicznych zaleceń, które od razu uzdrowią ich kontuzje, problemy. Niestety tak nie jest.
Co do GPP nie ma jednoznacznych zaleceń. Załóżmy mamy słabą wydolność, wzmacnianie jej może okazać się dla nas punktem zwrotnym – podniesiemy więcej, a o to nam chodzi i taką pracę można nazwać pracą nad generalnym przygotowaniem fizycznym.
Zależnie od sportu to przygotowanie będzie inne i będzie wymagało indywidualnego podejścia.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić co będzie dobre dla ogółu. Nad tym elementem trenerzy spędzają najwięcej czasu. Musisz spojrzeć na siebie całościowo.
Bibliografia:
Special strength development for all sports – Louie Simmons
Periodyzacja teoria i metodyka treningu – Bompa Tudor
Powerlifting – Dan Austin
https://en.wikipedia.org/wiki/Aerobic_exercise