Otyłość - wpływ na ciążę - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Otyłość – wpływ na ciążę

Wiele kobiet w ciąży pozwala sobie na za dużo. Zbyt duża masa ciała może mieć nie tylko negatywny wpływ na kobietę, ale także i na zdrowie dziecka. Kiedy kobieta jest w ciąży nie powinna jeść za dwóch. Powinna do swojego zapotrzebowania kalorycznego dodać około 300-500 kalorii, w zależności od trymestru. Dodatkowo – w ciąży oczywiście można trenować, jeśli lekarz da „zielone światło”.  Aktywność fizyczna w ciąży jest niesamowicie ważna. Ciąża nie jest chorobą. Wiele badań potwierdziło pozytywny wpływ aktywności fizycznej na dziecko. Nie jest to okres w którym kobieta pobija jakiekolwiek rekordy. Stawia się bardziej na rekreację – dużo spacerów czy na przykład odpowiednio dobrane ćwiczenia siłowe, w zależności od trymestru.

Kiedy waga jest zbyt duża?

Wskaźnik masy ciała (BMI) jest znaną miarą otyłości i jest prostym wskaźnikiem masy ciała do wzrostu, stosowanym do klasyfikowania osób dorosłych z niedowagą, nadwagą i otyłością. BMI oblicza się, dzieląc wagę osoby w kilogramach przez kwadrat jej wzrostu w metrach (kg/m 2).

Należy jednak wziąć na to małą poprawkę, na przykład u kulturystów, których masa mięśniowa jest sporych rozmiarów. Według tego wskaźnika mają oni nadwagę, a patrząc na ich sylwetki – nic nie wskazuje na zbyt dużą ilość masy tłuszczowej.

W szczególności ważna jest tu otyłość brzuszna, która jest związana ze zwiększoną opornością na insulinę, jest silniej związana z chorobowością i śmiertelnością w porównaniu z nagromadzeniem tłuszczu wokół bioder i ud, a BMI nie jest w stanie tego „uchwycić”. Dlatego WHR został wykorzystany jako lepsza miara otyłości trzewnej i związanego z nią ryzyka. BMI nie jest również w stanie rozróżnić masy mięśniowej i tłuszczowej, a dwie osoby z tym samym BMI mogą mieć bardzo różny skład ciała.

Nadwagę definiuje się jako wskaźnik masy ciała (BMI) w wysokości 25–29,9. Otyłość definiuje w skali BMI jako 30 lub więcej. Istnieją trzy poziomy otyłości, które odzwierciedlają rosnące zagrożenie dla zdrowia, które towarzyszy wzrostowi BMI:

  • Najniższe ryzyko to BMI 30–34,9.
  • Średnie ryzyko to BMI 35,0–39,9.
  • Najwyższe ryzyko to BMI 40 lub więcej.

Wysokie BMI może zaszkodzić płodności poprzez zahamowanie owulacji. Nawet u kobiet, które regularnie owulują, im wyższy BMI , tym dłużej trwa zajście w ciążę. Niektóre badania sugerują również, że wraz ze wzrostem wskaźnika BMI rośnie również ryzyko nieudanego zapłodnienia in vitro.

Foliany – bardzo ważny składnik podczas planowania i w trakcie ciąży (wsparcie rozwoju układu nerwowego u dziecka)

Co może spowodować zbyt duża waga w ciąży?

 

  1. Cukrzycę ciążową– to rodzaj cukrzycy, którą po raz pierwszy rozpoznaje się w czasie ciąży. Ten stan może zwiększać ryzyko porodu cesarskiego. Kobiety, które chorowały na cukrzycę ciążową są również bardziej narażone na cukrzycę w przyszłości, podobnie jak ich dzieci. Otyłe kobiety są poddawane badaniom przesiewowym w kierunku cukrzycy ciążowej we wczesnym okresie ciąży, a także powinny być poddawane innym badaniom również w późniejszym okresie ciąży.
  2. Utrata ciąży – otyłe kobiety mają zwiększone ryzyko utraty ciąży (poronienia) w porównaniu z kobietami o normalnej wadze.
  3. Wady wrodzone – niemowlęta urodzone przez otyłe kobiety są bardziej narażone na wady wrodzone, takie jak na przykład wady serca.
  4. Problemy z badaniami diagnostycznymi – zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może utrudniać dostrzeżenie pewnych problemów z anatomią dziecka podczas badań. Sprawdzanie tętna dziecka podczas porodu również może być trudniejsze ze względu na otyłość.
  5. Przedwczesny poród – problemy związane z otyłością u kobiet, mogą prowadzić do przedwczesnego porodu.  Wcześniaki nie są tak w pełni rozwinięte, jak dzieci urodzone po 39. tygodniu ciąży. W rezultacie mają zwiększone ryzyko krótko- i długotrwałych problemów zdrowotnych.
  6. Urodzenie martwego dziecka – im wyższy BMI kobiety, tym większe ryzyko urodzenia martwego dziecka.
  7. Makrosomia – jest to stan, w którym dziecko jest większe niż normalnie. Może to zwiększyć ryzyko uszkodzenia dziecka podczas porodu. Makrosomia zwiększa również ryzyko cesarskiego cięcia. Niemowlęta urodzone ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej mają większe szanse na otyłość w późniejszym życiu.
  8. Bezdech senny jest również związany z otyłością. W czasie ciąży bezdech senny może nie tylko powodować zmęczenie, ale także zwiększa ryzyko nadciśnienia, rzucawki oraz chorób serca i płuc.
  9. Po porodzie otyłe kobiety są narażone na zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego. W kilku badaniach wykazano również zwiększoną częstość występowania infekcji dróg rodnych, dróg moczowych i ran.

Urlop Macierzyński, Dziewczyna, Ciąży, Mama, Ciąża

https://pixabay.com/pl/photos/urlop-macierzy%C5%84ski-dziewczyna-ci%C4%85%C5%BCy-2252154/

 

Ile powinno się przybrać?

Waga przed ciążą jest bardzo ważna, aby określić ile kilogramów można przybrać w czasie ciąży. Oczywiście należy konsultować wszystko z lekarzem, aby kontrolować ciążę. W ciąży pojedynczej, kiedy BMI wynosi 30 lub zalecany przyrost masy ciała wynosi od 5 do 9 kilogramów. Jeśli mówimy o ciąży mnogiej, kiedy BMI wynosi 30 0 lub więcej zalecany przyrost masy ciała wynosi około od 11 do 19 kilogramów.

W przypadku kobiet, które mają BMI 40 lub więcej, przybieranie mniej niż zalecana ilość lub utrata masy ciała w czasie ciąży może obniżyć ryzyko cesarskiego cięcia lub urodzenia dziecka znacznie większego niż przeciętne. Jednak takie podejście może również zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka, którego waga jest mniejsza niż oczekiwana.

Kobiety w ciąży charakteryzują się większym zapotrzebowaniem na witaminę D3

Kiedy schudnąć?

Redukcja masy ciała w ciąży nie jest dobrym pomysłem. Należy przygotować się do tego odpowiednio wcześniej. Utrata wagi przed zajściem w ciążę to najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka problemów spowodowanych otyłością. Utrata nawet niewielkiej ilości kilogramów może poprawić ogólny stan zdrowia i pomóc w rozwojowi ciąży.

Aby schudnąć musi spożywać mniej kalorii niż wydatkujemy lub dodawać aktywności fizycznej. Warto udać się do sprawdzonego dietetyka, który pomoże nam w doborze odpowiedniego planu żywieniowego. Nie tylko ilość kalorii, ale także jakość pożywienia ma wpływ na nasze zdrowie. Jedząc za dużo nadal możemy posiadać niedobory, na przykład kwasu foliowego, który jest bardzo ważny przed poczęciem, zmniejszając ryzyko problemów kardiologicznych i wad kręgosłupa u noworodków. Powinno się przyjmować około 400 ug podczas dnia. Inne witaminy, takie jak wapń i żelazo również są potrzebne w czasie ciąży, aby pomóc dzieciom rosnąć. Poziom witaminy D zazwyczaj jest również zbyt niski. Warto dodać ją do swojej suplementacji.

Należy opierać swoje posiłki na produktach naturalnych, nieprzetworzonych. Jedz pokarmy bogate w błonnik, takie jak owies, fasola, soczewica, zboża, nasiona, owoce i warzywa, a także chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż i makaron. Zwróć uwagę na pięć porcji różnych owoców i warzyw każdego dnia. Zamień niezdrowe, wysokokaloryczne przekąski właśnie na owoce i warzywa. Zaoszczędzisz kalorie, przy czym dostarczysz błonnika , który wspomaga perystaltykę jelit oraz niezbędne witaminy i minerały. Ogranicz spożywanie jedzenia smażonego na głębokim tłuszczu, słodzone napoje i słodycze bogate w dodatek cukrów. Obserwuj wielkość porcji posiłków i przekąsek oraz częstotliwość ich jedzenia.

 

Kochanie, Ptak, Dostawy, Kobiet, Dziewczyna, Niemowlę

https://pixabay.com/pl/vectors/kochanie-ptak-dostawy-kobiet-1299514/

Najlepiej również poświęcić chociaż 30-60 minut w ciągu dnia na aktywność fizyczną. Może to być trening na siłowni, ale również i spacery czy jazda na rowerze.

Chirurgia bariatryczna również jest jakimś wyjściem. Może ona ograniczać objętość żołądka. W ostatnich latach wzrosła liczba kobiet poddawanych operacjom bariatrycznym w celu leczenia olbrzymiej otyłości. Chociaż od początku istniały obawy, że ciąża po operacji bariatrycznej może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem złych wyników okołoporodowych i późnych powikłań to dane z ostatnich badań nie potwierdzają tych obaw.

EPA + DHA – niezbędne dla zdrowia mamy i rozwoju dziecka

Podsumowanie

Do ciąży najlepiej przygotować się odpowiednio wcześniej. Jeśli planujesz dziecko, a jesteś otyła spróbuj zrzucić kilka kilogramów poprzez odpowiednią, zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia. Pomoże to w odpowiednim rozwoju dziecka w ciąży. Oczywiście – można urodzić zdrowe dziecko, nawet jeśli jest się otyłym, jednak nie ma co się stresować, gdyż powikłania mogą być duże. W ciąży również należy kontrolować ilość spożywanych kalorii i nie „rzucać” się na wszystko co jest pod ręką. Aktywność fizyczna pomoże kobiecie nie tylko czuć się lepiej, ale także pomoże w rozwojowi dziecka.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2930888/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5954173/

https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-015-0673-2

https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-018-1893-z

https://www.nature.com/articles/pr9201134

https://www.uptodate.com/contents/obesity-in-pregnancy-complications-and-maternal-management

https://academic.oup.com/ajcn/article/71/5/1242S/4729342

https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=AvnqOsqv9doC&oi=fnd&pg=PA1&ots=6WE28n0Y3N&sig=mupOfTIVKsqCelePsYYbL2fgJos&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18673307/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11477502/

https://pixabay.com/pl/photos/r%C4%99ce-ci%C4%85%C5%BCy-kobieta-serce-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-2568594/

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*