Podstawowa suplementacja dla przedsiębiorców - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Podstawowa suplementacja dla przedsiębiorców

Zdjęcie: fauxels, Unsplash

XXI wiek, czyli gonitwa z samym sobą. Coraz więcej pracy, mniejsza ilość czasu i większe wymagania co do swojej osoby. Większość Przedsiębiorców ma ochotę przebić się przez konkurencję i wybić swoją karierę mocno do góry, często niestety dużym kosztem — niedobór snu, stres, pracoholizm, praca siedząca, znajome, prawda? Mówiąc wprost, coraz częstszymi elementami, które chcemy poprawić, zaraz po poprawie kompozycji sylwetki jest wydajniejsza praca, czyli bardziej produktywna, mocniej nastawiona na wyższy poziom koncentracji, utożsamiana z większą ilością paliwa do codziennych zadań. Z tą pomocą niejednokrotnie ma okazję przyjść właśnie odpowiednia suplementacja, która zaraz po zachowaniu wszelkich standardów związanych z odpowiednią higieną stylu życia, staje się mocnym wsparciem.

 

Czy istnieje magiczna tabletka na wszystkie problemy związane z życiem Przedsiębiorcy?

Oczywiście, że nie, ale w dzisiejszym artykule postaram się przedstawić kilka ciekawych wyborów suplementacyjnych, które zastosowane w odpowiedni sposób, mogą znacząco poprawić kilka kwestii, takich jak:

  • Poprawa jakości snu
  • Redukcja stresu
  • Zniwelowanie zmęczenia, tym samym zwiększając poziom produktywności i wydłużając czas pracy
  • Wydajniejsza praca mózgu, szczególnie w zadaniach, gdzie liczy się poziom skupienia i szybkość przetwarzania informacji
  • Zdrowie, ponieważ nie oszukujmy się — taki styl życia dużo bardziej obciąża organizm, szczególnie jeśli dopiszemy do tego kontekst pracy siedzącej, oraz częstego żywienia w biegu

Elementami, o których często się słyszy w kontekście poprawy pracy mózgu są adaptogeny. W dzisiejszym artykule postaram się rozbić wiele kwestii na czynniki pierwsze, a także dać jasny case suplementacyjny przy takim trybie życia. Można zauważyć tym samym, dlaczego preparaty ziołowe, jak i totalne podstawy, o których wszędzie się mówi, m.in. Omega 3, czy wit. D3, mogą tak wiele zmienić w codzienności, oraz biznesie.

 

A jeśli już wspomnieliśmy o adaptogenach, to czym one są?

Jeśli mielibyśmy posłużyć się definicją to…

Adaptogeny — substancja pochodzenia naturalnego lub surowiec roślinny o korzystnym dla zdrowia nieswoistym działaniu, pomagający w adaptacji organizmu do szeroko pojętego obciążenia stresem, wspomagający utrzymanie homeostazy organizmu. [1] Bardzo możliwe, że już o nich słyszeliście, ponieważ do najpopularniejszych adaptogenów należą: Ashwagandha, Lion Mane, Chaga, Rhodiola, Panax.

Adaptogeny to często bardzo ciekawy wybór w kontekście wsparcia właśnie Przedsiębiorców, ponieważ elementy życia codziennego, takie jak nadmiar stresu nie są im obce. Przekłada się to w sposób oczywisty na inne elementy życia, o których wspominałem. Przykładem ciekawego adaptogenu w kontekście pracy jest niewątpliwie Rhadiola.

 

Rhadiola, czyli Różeniec Górski

Jeden z fundamentów przy tak intensywnym schemacie pracy. Rhadiola jest niewątpliwie utożsamiana z wydajnością, oraz redukcją objawów przepracowania. Suplementacja Różeńcem Górskim przyczyniła się do poprawy funkcji kognitywnych, czyli tych związanych ze zdolnością człowieka do odbierania, przetwarzania i wykorzystywania informacji płynących z otoczenia, u osób z przewlekłym zmęczeniem. Rhadiola na skutek zawarcia w sobie m.in. Flawonoidów ma działanie ochronne przed uszkodzeniami zapalnymi, chroniąc tym samym neurony oraz mózg. [2]. W kontrolowanym badaniu, w którym wzięło udział 56 lekarzy, w wieku 26-35 lat, pracujących na nocnym dyżurze, przez 14 dni zaobserwowano, że suplementacja Różeńcem Górskim istotnie statystycznie poprawiła wskaźnika zmęczenia, jednocześnie poprawiając sprawność umysłową. W drugim badaniu zbadano wpływ Rhadioli wśród osób cierpiących na objawy stresu życiowego, gdzie również odnotowano poprawę w tej sferze życia. W badaniu na studentach przed sesją, podaż Różeńca wykazała znaczną poprawę sprawności fizycznej, funkcji neuromotorycznych, sprawności umysłowej i ogólnego samopoczucia. Kolejne badania w sposób dalszy pokazywały, jak duży szereg korzyści może przynieść suplementacja w postaci m.in. efektu przeciwzmęczeniowemu, co niewątpliwie jest połączone z chęcią wielu osób do szerokopojętego podniesienia produktywności, które to działanie jest wprost skorelowane z wyższą wydajnością umysłową i mniejszym odczuwalnym zmęczeniem. [3] Te wszystkie aspekty, które są niewątpliwie elementami codzienności Przedsiębiorców, dają znaczące podstawy do wdrożenia jej do swojej suplementacji. Zalecane dawki do 300-600 mg dziennie.

 

Rhodiola standaryzowana na salidorozydy, czyli substancje aktywne wpływające na zdolności kognitywne – KUP TUTAJ

Fitmaker

Jeżeli mówimy o codziennym wsparciu dla Przedsiębiorców, to niewątpliwie stack, który stworzył Marek Fisher pod nazwą “Fitmaker” jest bardzo sensownie stworzony. Mamy tu m.in.:

  • Witaminy z grupy B, które są znane bardzo mocno z pozytywnego wpływu na układ nerwowy, a tym samym mózg, dzięki działaniu m.in. przeciwzapalnemu, redukując poziom stresu oksydacyjnego. Dzięki odpowiedniej podaży m.in. B12 możemy jeszcze bardziej zadbać o jego zdrowie. Odpowiednia praca mózgu przekłada się bezpośrednio na działanie neuronów, w tym funkcję poznawcze, skorelowane z przetwarzaniem informacji, koncentracją i pamięcią. Dzięki temu może to wpływać jeszcze sprawniej i precyzyjniej na podejmowane kluczowe decyzje. [4]
  • Koenzym Q10, czyli kolejne wsparcie przy dużej intensywności pracy. Mitochondria, czyli tzw. piece energetyczne to jedne ze źródeł codziennego paliwa do pracy. Odpowiedzialne są za wytwarzanie energii w postaci ATP, czyli adenozynotrójfosforanu. Jest to podstawowa substancja odpowiadająca za działanie każdej komórki w naszym organizmie. W randomizowanym, kontrolowanym badaniu obejmującym 207 pacjentów stwierdzono znaczną poprawę w odczuwaniu zmęczenia i jakość życia związaną ze stanem zdrowia po 3 miesiącach suplementacji m.in. Q10. Koenzym ten wpływa właśnie m.in. na pracę wspomnianych mitochondriów. [5] Dodatkowe korzyści, jakie może przynosić suplementacja odnosi się do działania przeciwzapalnego, zmniejszając również ryzyko powikłań związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi, na które to osoby w trybie pracy siędzące, są często dużo bardziej narażeni.
  • Rhadiola Rosea, którą przed chwilą omówiliśmy

oraz…

Niezawodną witaminę D3 – dlaczego o niej mówię w kontekście pracy?

Witamina D3, o której pewnie każdy już słyszał w kwestiach zdrowotnych, niesie również dodatkowe benefity w postaci, chociażby — wzrostu funkcji kognitywnych (pamięć, skupienie) [6], czy zmniejszania uczuciu zmęczenia. Niestety, niedobór właśnie witaminy D3 może nasilać to uczucie, a także zwiększać ryzyko przeziębienia. [7]. Osoby, które mają znaczący niedobór tej witaminy dużo mocniej będa odczuwały stan zmęczenia, dlatego w przypadku podejrzenia niedoboru, warto wykonać podstawowe badania krwi, a następnie dobrać odpowiednią dawkę jednostek w celu jej wyrównania. Myślę, że w obecnych czasach, gdzie większość przedsiębiorców chodzi już przewlekle zmęczona, przez chociażby niedosypianie, a także nie zna pojęcia L4, z wiadomych przyczyn, nie powinna ryzykować – szczególnie że niedobór jest dość łatwy do unormowania. Stała suplementacja wit. D3 w klasycznych dawkach 2000-4000 jednostek znacząco niwelowała ryzyko przeziębienia, a to także optymalna ilość do utrzymania odpowiedniego stężenia w przypadku optymalnego wyniku. [8]

 

Pamiętaj, że dzienna dawka przy Twoim intensywnym trybie życia powinna wynosić 2-3 kapsułki o poranku – KUP TUTAJ

 

CDP Cholina

Kolejny ciekawy suplement to CDP Cholina, która jest prekursorem acetylocholiny, czyli jednego z neuroprzekaźników odpowiedzialnych m.in. za procesy pamięciowe, uczenia się, oraz funkcje kognitywne. Niedobór acetylocholiny jest zauważalny m.in. przy chorobie Alzehimera, na skutek śmierci neuronów cholinergicznych [9]. Tym samym można zauważyć jak kluczową rolę odgrywa w codziennym funkcjonowaniu suplementacja CDP Choliną, która może pomóc tym samym w poprawie koncentracji, wydłużenia pamięci długotrwałej oraz zwiększeniu zdolności uczenia się.

 

CDP Cholina możesz nabyć w tym miejscu – KUP TUTAJ

Take It Smart

Kolejny stack warty uwagi przy tak intensywnej codzienności to Take It Smart, czyli suplement godny polecenia w porach wieczornych. Został stworzony z myślą zwiększenia jakościowego snu, co w tym przypadku może również “przyśpieszyć sen”, szczególnie, jeśli brakuje na niego czasu, dzięki m.in. wydłużeniu fazy snu głębokiego. Trochę więcej informacji na temat tych faz opisywałem tutaj https://testosterone.pl/wiedza/popraw-swoj-sen-dzieki-odpowiedniej-optymalizacji-sypialni/. Nie oszukujmy się, większość Przedsiębiorców zgłasza problemy ze snem takie jak — bezsenność, problemy ze snem, zbyt lekki sen, wybudzanie się, bieg myśli, czy też ma problem z przespaniem norm jakie się przyjęło, czyli 7-9h.

 

 

Suplementacja doraźna Take It Smart może równocześnie podnieść jakość snu oraz przyśpieszyć czas zaśnięcia – KUP TUTAJ

W swoim składzie zawiera m.in.

  • Waleriana — suplementacja wykazała poprawę jakości snu oraz łagodzenie lęku, dzięki swojemu działaniu relaksacyjnemu, to działanie jednocześnie może wpływać na skrócenie czasu latencji, czyli czasu potrzebnego do zaśnięcia. [10]
  • GABA/L-theanina – takie połączenie w badaniach wykazywało zmniejszenie latencji oraz wzrost fazy snu REM. Te substancje są jednocześnie genialnie znany ze swoich działań relaksacyjnych, co niewątpliwie daje mocną przewagę po intensywnym dniu, kiedy to ciężko wyjść z fazy pędu i stymulacji. [11] L-theanina wykazuję działanie również redukujące lęk, a to daje przesłanke, że może być dobrym narzędziem przy wieczornym biegu myśli, który pacjenci często zgłaszają.
  • Szafran – w randomizowanym przeglądzie badań suplementacja szafranem na 379 uczestnikach wykazała działanie nasenne, oraz wydłużające długość snu, o bezpiecznym działaniu. [12] Jednocześnie szafran może wykazywać działanie przeciwzapalne, co jest również skorelowane z lepszą jakością snu, ponieważ przewlekłe stany zapalne mogą skracać fazę snu głębokiego, wydłużając fazę snu płytkiego, który jest mniej regeneracyjny.

Bacopa Monnieri

Przejdźmy teraz do Bacopa Monnieri, czyli do suplementacji long term.

Bacopa monnieri to zioło stosowane w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, oraz jeden z adaptogenów, o których mówiliśmy. Bacopa wykazuję pozytywne działanie w kontekście neuroprotekcyjnym, chroniąc tym samym neurony i tkanki nerwowe, działając m.in. przeciwzapalnie, dzięki neutralizacji wolnych rodników. Badania w jej kontekście wykazały poprawę w uczeniu się werbalnym, nabywaniu pamięci i redukcji lęku. Został opisany jako uspokajający wzmacniacz funkcji poznawczych [15]. Bacopa jednocześnie przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych tkanki mózgowej, oraz poprawia przewodzenie impulsów nerwowych.

Zainwestuj w Bacopa Monnieri teraz i ciesz się poprawa pamięci oraz skupienia – KUP TUTAJ

Omega 3

Przy wspomnianej suplementacji dla Przedsiębiorców, a jednocześnie skorelowanej z pracą mózgu, nie sposób jest pominąć klasyczną Omega 3. Wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co wpływa na odpowiednią prewencję neuronów przed uszkodzeniami, oraz może wpływać na elastyczność mózgu, a tym samym na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. [13]. Sam mózg potrzebuję do prawidłowego działania przede wszystkim kwasów DHA, które wchodzą w skład błon ponad 100 miliardów komórek nerwowych, uczestnicząc w transporcie informacji między nimi. Suplementacja Omegą powinna być całkowitą podstawą również w kontekście zdrowia, ponieważ sam wpływ stresu, pracy siedzącej i innych zaburzeń znacząco podnosi ryzyko wielu chorób, w tym problemów sercowo-naczyniowych, które to zażywanie kwasów wielonienascyonych może w pewnym stopniu zniwelować. [14]

Pamiętaj, że suplementacja Omega 3 powinna być Twoją codziennością, jeśli nie spożywasz min. 2 porcji tłustych ryb tygodniowo – KUP TUTAJ

 

Oczywiście w tym wszystkim można zastanawiać się, czemu w tym artykule nie ma więcej informacji chociażby o Ashwagandha, jeśli mowa o Adaptogenach i substancji ewidentnie utożsamianej z nimi, jak i ze stresem, ale o niej możemy znaleźć obszerny artykuł od FIT MAKER – Marek Fischer pod linkiem https://testosterone.pl/wiedza/ashwagandha-krolowa-adaptogenow/

 

Podsumowanie

Na sam koniec warto dodać, że suplementacja jak zawsze jest tylko, albo i aż wsparciem, a nie podstawą. Największe efekty zawsze można osiągnąć dorzucając ją już do zachowanej higieny życia, a nie od niej zaczynając. Jeśli zachowamy jednocześnie ogólnopojętę czynniki zdrowego stylu życia, takie jak regularna aktywność, zbilansowana dieta, dobry jakościowo i ilościowo sen, to suplementacja może podnieść możliwości o kilka dobrych %, jednocześnie wspierając przy tym znacząco zdrowie. Tym samym trzeba pamiętać, że praca Przedsiębiorcy jest dużo bardziej wymagająca przez czynniki, które zostały omówione, czyli m.in. stres, większa ilość godzin pracy, więc tym samym skłania to do większego dbania o siebie i wdrażania właśnie suplementacji zdrowotnej w postaci m.in. Omega 3 i wit. D3. Wszystkie elementy, które zostały wymienione mają na celu poprawę pracy neuronów, a tym samym mózgu, ponieważ większość Przedsiębiorców pracuję umysłowo. Poprawa tych elementów może właśnie wpłynąć na wszelkie elementy poznawcze związane z koncentracją, pamięcią i przetwarzaniem informacji, a dodatek innych substacji, m.in. Różeńca Górskiego może dodatkowo podnieść produktywność, redukując poziom odczuwalnego zmęczenia, czy też wspierać nocną regenerację, dzięki zastosowaniu np. stacku nocnego.

 

Bibliografia:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Adaptogen

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31715370/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9228580/

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30513795

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10779395/

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36689104/

7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24425848/

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3686844/

9. https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/22915

10. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2515690X20967323

11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30707852/

12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37484523/

13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26795198/

14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36501174/

15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36943953/

Student III roku na Uniwersytecie Przyrodniczym, który swoją wiedzę czerpię głównie z kursów branżowych od najlepszych specjalistów w Polsce. Promuję wpływ zdrowego stylu życia (diety, ruchu, snu i suplementacji) na całkoształt funkcjonowania człowieka. Pomagam zapracowanym przedsiębiorcom zwiększyć wydajność w pracy i poprawić samopoczucie właśnie dzięki tym czynnikom. Pokazuję jednocześnie jak zadbać o siebie w maksymalny sposób, przy małej ilości wolnego czasu.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*