Każda osoba ma taki dzień, w którym leżałaby cały dzień na kanapie, jadła lody i oglądała serial. Czy to zwykły przysłowiowy „Kowalski” czy mistrz świata. Jest to normalne, byle nie zdarzało się to zbyt często. Czujesz, że jesteś o krok od decyzji, aby dać sobie spokój z treningami bo brakuje ci odpowiedniej motywacji do ćwiczeń? Każdego z nas dopadają kryzysy i niechęć, ale właściwie z czego się to bierze? Jak znaleźć rozwiązanie tego problemu i dać radę się zmotywować?
Czym jest motywacja?
„Motywacja (z łac. motivus ‚ruchomy’ od motus ‚ruch’) – stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian. Wewnętrzny stan człowieka, mający wymiar atrybutowy.”
Prozdrowotne omega-3 zamknięte w kapsułce
Rozróżniamy dwa rodzaje motywacji
- Motywacja wewnętrzna — pobudza do działania. Głównym motorem do działania są zainteresowania. Pomaga ona przełamać monotonię treningu, czy trudnych ćwiczeń tak, że z ochotą będziesz podejmował/podejmowała wszystkie stawiane Ci trudności.
- Motywacja zewnętrzna — stwarza zachętę do działania, które jest nagradzane lub które pozwala uniknąć kary.
Jak sobie z tym radzić?
1.Urozmaicaj trening
Nikt z nas przecież nie lubi monotonii, nikt z nas nie lubi wykonywania ciągle tych samych, nudnych ćwiczeń. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i zmień ćwiczenia, zmień formę cardio, liczbę czy tempo powtórzeń. Jeśli ćwiczysz w domu – dodaj inny sprzęt czyli np. butelki z wodą lub pomiędzy seriami zrób kilka pajacyków. Zamiast katować się ćwiczeniami, które Ci nie odpowiadają, poszukaj aktywności, którą polubisz. Nie musisz wstawać z myślą „O nie! Dziś ten okropny dzień, w którym muszę wykonać trening”. Zaplanuj ten czas zgodnie do swoich możliwości i planu dnia. Jeśli jesteś zdenerwowana/zdenerwowany wykonaj takie ćwiczenia, które pozwolą rozładować napięcie. Jeśli czujesz się zmęczona/zmęczony – idź na spacer do parku. Czasami nie warto robić czegoś na siłę i wbrew sobie, bo będzie to miało odwrotny skutek.
https://weheartit.com/entry/340136380
2. Obejrzyj filmiki motywujące
Podczas tej czynności zaczniesz się zastanawiać czy nie chciałbyś/chciałabyś być na miejscu tych osób, które coś osiągnęły. Które spełniły swoje marzenia i są szczęśliwe, które ciężko pracują. Przypomną Ci, że jedyną przeszkodą w osiągnięciu celu jest Twoje lenistwo. Główną barierą jest nasza głowa, to my sami się blokujemy. Każdy ma takie filmy, dzięki którym życiowe cele łatwiejsze do zdobycia. Liczy się pozytywny efekt po obejrzeniu tych materiałów.
twojarownowaga.pl
3. Dobierz odpowiednią muzykę
Obojętnie. Może to być muzyka motywacyjna, rap, a nawet jazz. Stwórz listę, która nie pozwoli Ci ustać w miejscu i zmotywuje do działania. Wybieraj to co lubisz i to co sprawia, że twoje nogi same rwą się do tańca luuub… na trening 😉 Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z osobami, które podczas każdego treningu mają słuchawki na uszach. Jest to najlepszy sposób na zwiększenie motywacji podczas treningów. Muzyka działa pobudzająco, a wraz
z aktywnością fizyczną daje ogromny zastrzyk endorfin!
https://www.journaldunet.com/ebusiness/internet-mobile/1139403-strategy-analytics-etudie-l-ecoute-de-musique-sur-smartphone/
4. Znalezienie partnera treningowego
Są osoby, które nie wyobrażają sobie trenować na co dzień z drugą osobą. Kiedy muszą czekać aż skończy, uważają że czasem powoduje to niepotrzebne zamieszanie, ale może u Ciebie będzie inaczej? Skoro wiesz, że twoja koleżanka/kolega chce iść z tobą na trening, to co odmówisz? Mówi się, że w grupie zawsze jest łatwiej. Odpowiedni partner treningowy może być idealnym motywatorem. Trening z osobą, która dzieli Twoją pasję ma dwa ogromne plusy. Pierwszym jest pomoc jaką może Ci zaoferować w momencie kiedy zabraknie sił, pomóc w asekuracji. Kolejnym plusem jest lepszy kontakt z tą osobą. Nawet jeśli nie będziesz miał ochoty na trening, a wiesz że Twój partner nie odpuści – Ty również nie dasz ciała.
Kreatyna – królowa suplementów przy treningu siłowym
5. Regularne pomiary ciała i progres
Obserwowanie coraz to lepszych rezultatów może być również zachętą do dalszego działania. Zmierz się i zapisz liczby na kartce. Kolejne pomiary wykonuj przykładowo co miesiąc. Na początku różnice mogą się niedużo różnić. Warto jednak patrzeć długodystansowo. Po porównaniu swojego pierwszego wyniku z tym po kilkunastu tygodniach możesz się nieźle zaskoczyć. Jeśli nie wyglądasz dobrze – zgaduje, że nie spędzasz godzin przed lustrem i nie oglądasz w nim swojej sylwetki. Dobrym pomysłem może być zrobienie sobie nie pozowanego zdjęcia i za kilka tygodni powtórzenie ten procesu. Zacznij wizualizować sobie siebie w wymarzonej formie. Określ jasno cel, który chcesz osiągnąć. Cel może wydawać się określeniem bardzo ogólnym, a przez to mało znaczącym. Jeśli chcemy rozpocząć jakąkolwiek przygodę z treningiem, która będzie trwać dłużej niż jedno wyjście na siłownie – musimy mieć cel. Wyobraź sobie, jak będziesz się czuła/czuł kiedy osiągniesz wymarzone efekty. Wizualizacja w tym kontekście jest bardzo ważna.
Niezależnie czy Twoim celem jest masa czy redukcja– motywacja jest niezbędna, aby to osiągnąć. Praca nad własnym ciałem jest maratonem, a nie sprintem, a spektakularne efekty nie są widoczne z dnia na dzień. Musisz być cierpliwy i bardzo mocno zdeterminowany. Tworzymy sobie również dobre nawyki, które przekładają się także na nasze życie w społeczeństwie.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Motywacja
https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/abc-cwiczen/5-sposobow-na-zwiekszenie-motywacji-do-cwiczen-aa-Nr6k-E2JH-ssE6.html
http://25quotesz.blogspot.com/2019/12/caption-instagram-sindiran-buat-haters.html