Dzisiejszy tryb życia, napięty grafik, brak czasu na „wszystko” sprawia, że coraz częściej mamy problemy z koncentracją, ze skupieniem uwagi co przekłada się na nasz tryb pracy, jej wydajność. Powyższe efekty są wynikiem zaburzeń pracy układu nerwowego z tytułu niedoboru substancji wspierających pracę tego układu. Jednym z najważniejszych czynników wspomagających pracę układu nerwowego i zdolności kognitywnych jest cholina(czasem nazywana też witaminą B4). Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie jednej z jej form, tzw CDP- cholinie, a więc Cytydylo 5’-difosfocholina.
Trochę chemii
Związek ten jest naturalnie występującym endogennym związkiem będącym prekursorem fosfatydylocholiny, podstawowego budulca fosfolipidów błon komórkowych. W tzw. cyklu Kennedy’ego CDP-cholina ulegając hydrolizie rozpada się na cytydynę oraz cholinę, związki łatwo przekraczające barierę krew-mózg, odgrywając znaczącą rolę w budowie błon komórek nerwowych i nie tylko.
CDP-cholina ze względu właśnie na tę właściwość (przekraczanie bariery krew-mózg) jest głównie kojarzona z efektami w obrębie OUN (ośrodkowego układu nerwowego). Można na przykład przytoczyć tutaj badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym oraz na ochotnikach. Pierwsze z nich sprawdzało w jaki sposób suplementacja CDP-choliną wpływa na aktywność poszczególnych części mózgu gryzoni. W badaniu, szczury specjalnie poddano okluzji, w wyniku czego nastąpiło obniżenie pewnych parametrów związanych
z funkcjami kognitywnymi. Po podaniu CDP-choliny zaobserwowano funkcjonalną regenerację obszarów mózgu objętych stanem niedotlenienia, ponadto CDP-cholina znacznie zwiększała wartości BrdU, VEGF i synaptofizyny i zmniejszała poziomy GFAP , co
w znaczący sposób przyczynia się obniżenia ryzyka udarów.
Cytykolina od Apollo’s Hegemony
W badaniu na ochotnikach natomiast zaobserwowano regulację fal delta, beta, gamma. W dłuższej perspektywie czasu efekt oznacza, że płyn mózgowo-rdzeniowy podlega efektywniejszej ochronie przed zmianami o charakterze neurodegeneracyjnym. Ponadto dodatkowa poprawa funkcji kognitywnych związana była ze zwiększeniem stężenia choliny oraz wzmocnieniu sygnału ze strony receptora nikotynowego a7, co z sprzyja szybszemu przekazywaniu sygnałów z układu cholinergicznego. W dużym uproszczeniu, poprawia nam się zdolność koncentracji, zapamiętywania, kojarzenia faktów itp.
Idąc tematem chorób neurodegeneracyjnych warto nadmienić, że CDP cholina, czy też cytykolina pozytywnie wpływa na zwiększenie ilości dopaminy oraz noradrenaliny, przekłada się to na działanie neuroprotekcyjne, szczególnie w kontekście choroby Alzheimera oraz Parkinsona.
CDP-cholina może nawet korzystnie wpływać na gojenie obrzęków powstałych w wyniku wstrząśnienia mózgu. Wykazano, że ta forma choliny przyczynia się do obniżenia aktywności fosfolipazy A2, która indukuje uwalnianie substancji o charakterze prozapalnym COX-2, plus aktywuje mitochondrialną ATP-azę resyntetyzującą ATP, co ma szczególne znaczenie dla prawidłowego działania komórek mózgowych.
Wolne rodniki są nieodłącznym elementem stanów zapalnych, ich obecność jest silnie powiązana ze stanami niedokrwienia i reperfuzji. W związku z tym indukują one peroksydację lipidów powodując powstawanie dialdehydu malonowego (MDA), 4-hydroksy-nonenalu (4-HNE), akroleiny. 4-HNE i akroleina natomiast w synergii wywołują apoptozę neuronową. CDP-cholina obniża tworzenie MDA oraz przyczynia się do obniżenia stresu oksydacyjnego w wyniku redukcji rodników hydroksylowych (OH) powstałych przy obecności MDA, akroleiny oraz 4-HNE. Dodatkowo cytykolina podwyższa miano glutationu oraz enzymów związanych z glutationem takich jak reduktaza glutationowa. Pozytywnym efektem jest też wyrównanie stosunku między glutationem zredukowanym (GSH), a glutationem utlenionym (GSSG), co oznacza podwyższenie profilu antyoksydacyjnego.
Mówi się obecnie o ciekawym zastosowaniu CDP-choliny w kontekście stymulowania uwalniania hormonów ACTH, TSH, GH oraz LH, jednak na tę chwilę są to domysły i należy poczekać na szersze badania przeprowadzone przede wszystkim na ochotnikach ludzkich. Większe znaczenie przypisuje się wzmożonej stymulacji ACTH jednak, częściowo w organizmach szczurów zaobserwowano również zwiększone uwalnianie TSH, hormonu wzrostu(GH) oraz hormonu luteinizującego(LH) w sposób zależny od dawki.
Podsumowanie:
CDP-cholina to suplement który można skutecznie stosować w celu poprawy koncentracji, funkcji kognitywnych oraz w przypadku zwiększonego ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. Kwestia stosowania CDP-choliny w przypadku niedokrwienia mózgu oraz chwilowych stanów reperfuzji wymaga dalszych badań w tym zakresie, jednak potencjalny efekt regeneracyjny oraz ochronny jest obiecujący. Korzyści ze stosowania CDP-choliny wyciągną osoby przemęczone umysłowo(pracoholicy), zawodnicy sportów zespołowych oraz tam, gdzie ważnym aspektem jest odpowiednie połączenie mózg-mięsień( np. dwubój olimpijski, crossfit , kulturystyka itp.)
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22226841
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25700947
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8709678
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1934404/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15482372
Edyta Adamska
31 lipca 2019 o 17:16Czy osoby chore na cukrzyce mogą stosować choline? Pozdrawiam 😉
Mateusz Jagielski-Szczypik
5 sierpnia 2019 o 11:47W momencie, gdy pojawiają się pierwsze objawy neuropatii istnieje takie wskazanie, jednak najpierw powinno się o takim urozmaiceniu powiadomić lekarza prowadzącego.