MSM i Boswellia - wsparcie dla zdrowia stawów - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

MSM i Boswellia – wsparcie dla zdrowia stawów

MSM i Boswellia jako wsparcie dla zdrowia stawów

Nie od dzisiaj wiadomo jak ważnym elementem kompleksowego podejścia do zdrowia jest aktywność fizyczna, niesie ona ze sobą wiele korzyści i wzbudza pozytywne emocje, zachęcając coraz większą ilość osób na siłownie. Jednak znaczna większość bywalców klubów fitness czy lokalnych siłowni ćwiczy niepoprawnie. Oddziałuje to negatywnie na zdrowie stawów i ogólnego samopoczucia. Co zatem można zrobić w ramach profilaktyki czy też wsparcia w razie istniejących już problemów ze stawami?

Otóż jak się okazuje oprócz znanych już strategii obejmujących użycie żelatyny z witaminą C, stosowania diety wysokobiałkowej z surplusem kalorycznym, siarka organiczna w postaci MSM oraz ziela Boswelli mają ciekawe poparcie w literaturze wobec problemów ze stawami. Omówmy sobie po kolei każdy z tych produktów.

Na pierwszy ogień idzie MSM, czyli metylosulfonylometan. organiczna forma pierwiastka wykazującego łagodzące właściwości wobec stanu zapalnego. Badania przeprowadzone na 100 osobach obrazują jak MSM wpływa na popularną wśród osób starszych dolegliwość, czyli zwyrodnienie stawów. Po 50 roku życia zwiększa się ryzyko obciążania tych struktur, ze względu na towarzyszącą i postępującą dehydratację tkanek, wobec czego powierzchnie stawowe mają tendencję do szybszego ścierania się. Interwencja o której mowa w tym akapicie zakładała podzielenie ochotników na 2 grupy, jedną otrzymującą preparat z MSM, a drugą kontrolną placebo. Czas trwania badania wynosił 12 tygodni. Po jego zakończeniu odnotowano poprawę komfortu życia u ochotników stosujących preparat zawierający MSM[1].

Kompleksowe wsparcie dla stawów!

Kolejne badanie oceniające wpływ suplementu zawierającego MSM, zakładało przebadanie MSM w przypadku osób starszych cierpiących na artrozę, zlokalizowaną szczególnie w okolicy stawu kolanowego. Uczestników badania, tj. kobiety i mężczyzn podzielono na dwie grupy po tyle samo osób, po 49 do grupy badawczej suplementującej MSM przez 12 tygodni w dawce 3,4g dziennie oraz na grupę kontrolną placebo, przyjmującą taką samą ilość „preparatu”. Po upływie 12 tygodni zaobserwowano różnice w odczuwaniu bólu na korzyść grupy suplementującej MSM. Różnice nie były co prawda duże, jednak na tyle zauważalne, aby poprawić komfort życia pacjentów[2].

 

Regularna i ciężka aktywność fizyczna prowadzi niewątpliwie do wielu pozytywnych efektów, lepsze samopoczucie, modelowanie sylwetki i widoczne tego efekty, lepsza tolerancja stresu, czy też samorealizacja. Jednak nadmiernie eksploatowany organizm daje znać o tworzącym się stabie zapalnym, często zlokalizowanym w okolicy stawów i mięśni, powodując tzw. DOMSY, czyli potreningową obolałość mięśniową indukowaną treningiem. Popularne mikro urazy mięśni mogą niejednokrotnie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, a dodatkowe bóle w stawach z tutułu nadmiernych przeciążeń tylko pogarszają efekt. Na szczęście również i pod tym kątem przebadano metylosulfonylometan. Otóż jak się okazuje, krótki okres suplementacji MSMem, może przyczynić się do zmniejszenia obolałości mięśniowej i przyspieszyć regenerację tej tkanki. Efekt ten zawdzięcza się prawdopodobnie zdolności MSMu do zwiększania silnego antyoksydantu ludzkiego, czyli glutationu, regulującego procesy zapalne. Opisując badanie. Udział w nim przypadł 18 zdrowym niepalącym mężczyznom. Całą grupię podzielono na dwie mniejsze, jedną przyjmującą placebo w postaci 200ml wody i drugą przyjmującą 200ml wody wraz z MSM w ilości 50mg na kg masy ciała. Taki cykl podaży trwał przez okres 10 dni. Po spożyciu preparatów, uczestnicy byli proszeni o przebiegnięcie 14 km. Po ukończonym biegu pobierano im próbki krwi[3].

 

Wyniki badania pokazują, że grupa suplementująca MSM wykazywała znacznie niższe wartości CL, czyli kinazy kreatynowej oraz bilirubiny.

MSM z witaminą C od Aliiness

 

MSM wykazuje także korzystne działanie w znoszeniu bólu w przypadku ćwiczeń siłowych. Badanie obejmujące 24  średnio wytrenowanych mężczyzn zakładało poddanie ich treningowi oporowemu. Podzielono ich na 2 grupy, znaną już placebo oraz badawczą przyjmującą 3g MSM dziennie. Po suplementacji trwającej 2 tygodnie, grupa otrzymująca MSM odnotowała niższe wartości markeru stanu zapalanego Il-6 oraz lepszą tolerancję na ból wywołany treningiem oporowym[4].

 

Wymienione wyżej działania ze strony MSM wskazują na jego właściwości anty zapalne. I trzeba jasno powiedzieć, że takowe ten związek posiada, co może tłumaczyć, zwiększoną tolerancję na wysiłek o raz ból towarzyszący stanom zwyrodnieniowym, czy też mikro urazom masy mięśniowej.

 

 

Drugim preparatem wykazującym ciekawe działanie wobec stawów i mięśni jest Boswellia serrata, znana również jako kadzidło indyjskie. Żywica z drzewa Boswelli znana jest w azjatyckiej oraz afrykańskiej medycynie ludowej ze swoich przeciwzapalnych właściwości.

 

Badanie dotyczące wpływu ekstraktu z Boswelli wskazują na jej potencjalny korzystny efekt wobec takich stanów zapalnych jak artroza oraz reumatoidalne zapalenie stawów(RZS).

 

Co takiego ma w sobie Boswellia?

 

Jest to dosyć bogate źródło związków o charakterze anty zapalnym, dla przykładu kwas bosweliowy wykazuje działania anty zapalane na wielu płaszczyznach. Kwas ten przede wszystkim odpowiada za hamowanie enzymu 5-LO, czyli 5-lipooksygenazy, odpowiadające za powstawanie leukotrienów, związków o charakterze prozapalnym. W świetle badań uważa się, że najsilniejszym kwasem zawartym w żywicy Boswelli jest tzw AKBA, czyli kwas acetylo-11-keto-B-boweliowy.

30% ekstrakt AKBA(główny kwas o przeciwzapalnych właściwościach Boswelli)

Pierwszym ciekawym badaniem do przytoczenia jest badanie obejmujące grupę 30 osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. Przeprowadzono randomizowane podwójnie zaślepione badanie, gdzie ochotników podzielono na 2 grupy, placebo oraz bdawczą przyjmującą ekstrakt z Boswellia serrata. Badanie samo w sobie trwało przez okres 8 tygodni, aby sprawdzić jakie efekty przyniesie zamiana grup miejscami. Jak się okazało, każda z grup, która otrzymywała wspomniany ekstrakt informowała o znacznym zmniejszeniu dolegliwości bólowych w kolanie. Dodatkowo następowało zwiększenie zgięcia w tym stawie i zwiększenie tolerancji na wysiłek w postaci dłuższych spacerów. Oprócz bardzo drobnych dyskomfortów w obrębie przewodu pokarmowego znaczna większość uczestników badania dobrze tolerowała Boswellię[5].

 

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, 16 tygodniowe badanie z podwójnie zaślepioną próbą wykazało znaczące zmniejszenie obrzęku w obrębie stanu zapalnego, a także znacznie wyższą tolerancję na ból i dyskomfort. Ponadto sam preparat był dobrze tolerowany przez ochotników, dodatkowo zaobserwowano zmniejszenie czynnika erumatoidalnego, będącego jednym z markerów stanu zapalnego w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Różnice kliniczne i statystyczne były znaczące w porównaniu do grupy placebo. Można śmiało powiedzieć, że Boswellia w przypadku RZS może stanowić znakomite wsparcie w poprawianiu komfortu życia pacjentów dotkniętych tym schorzeniem[6].

 

Ostatnim ważniejszym badaniem potwierdzającym korzystny wpływ Boswellia serrata na stany zapalne związane z RZS jest próba przeprowadzona na szczurach, u których sztucznie wywołano zapalenie w stawach z użyciem kolagenu metodą CIA. Zanotowano wtedy wysokie stężenia charakterystycznych markerów zapalenia w RZS, tj. IL-1B, IL-6, TNF-alfa, IFN-y i PGE2. Podanie ekstraktu z Boswellia serrata przyczyniło nie tylko do obniżenia stężeń wszystkich w.w. Markerów, ale także do podniesienia profilu antyoksydacyjnego, poprzez wzrost stężenia takich parametrów jak katalaza, SOD(dysmutaza ponadtlenkowa), GSH(glutation) oraz wyregulowany ostał poziom IL-10. Właściwość ta jest niezwykle istotna wobec chorób z grupy autoimmunologicznych, gdzie mamy do czynienia z rozchwianym i osłabionym układem odpornościowym. Ponadto biorąc pod uwagę charakterystykę RZS, Boswellia wydaje się być idealnym wsparciem dla ludzi borykających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów[7].

 

Źródła:

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4502733/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21708034/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22525653
  4. https://www.fasebj.org/doi/abs/10.1096/fasebj.27.1_supplement.1076.7
  5. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711304701890?via%3Dihub
  6. https://www.researchgate.net/publication/12466811_Randomized_double_blind_trial_of_an_Ayurvedic_plant_derived_formulation_for_treatment_of_rheumatoid_arthritis

7. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711314000750?via%3Dihub

Dyplomowany dietetyk oraz trener przygotowania motorycznego. Na co dzień pomagam osobom z zaburzeniami hormonalnymi z naciskiem na funkcjonowanie tarczycy. Zajmuję się także żywieniem w kontuzjach. Zadbaj o swoje zdrowie i poznaj mnie dzięki specjalistycznym artykułom i pozostałych mediach, w których się udzielam :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*