Białko drożdżowe - przełom w przemyśle suplementacyjnym? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Białko drożdżowe – przełom w przemyśle suplementacyjnym?

Wraz z gwałtownym wzrostem liczby ludności na świecie gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na wysokiej jakości białko. Przewiduje się, że do 2050 roku liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,7 miliarda, z czego dwie trzecie będzie mieszkać na obszarach miejskich [1]. Ten wzrost liczby ludności w połączeniu z szybko zmieniającymi się nawykami żywieniowymi powoduje powstanie znacznej „luki białkowej” pomiędzy dostępną ilością białka a przewidywanym zapotrzebowaniem na nie w 2050 roku.

 

Według FMCG Gurus [2], odżywki dla sportowców cieszą się większą popularnością niż kiedykolwiek wcześniej. Ludzie starają się poprawić swój ogólny stan zdrowia i aktywnie poszukują produktów „lepszych dla mnie”. Produkty o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości cukru, będące alternatywą dla tradycyjnych przekąsek, stają się wielką szansą dla wielu marek i producentów. Konsumenci chcą produktów bez wyrzutów sumienia, które zapewnią im zastrzyk wartości odżywczych i korzyści funkcjonalnych, aby pomóc im przetrwać dzień. Według Euromonitor International [3] oczekuje się, że do 2023 roku odżywki dla sportowców będą wyprzedzać inne kategorie odżywek, osiągając 8% globalny CAGR, w porównaniu z mniej niż 3% CAGR dla innych przyległych kategorii odżywek.

 

 

Możliwości związane z odżywkami dla sportowców

Ponieważ konsumenci coraz częściej poszukują wielofunkcyjności wybieranych przez siebie produktów, niezwykle ważne jest, aby marki i producenci zaspokajali fizjologiczne, emocjonalne i zdrowotne potrzeby dzisiejszych wymagających konsumentów. Posiadanie odpowiednich składników może otworzyć więcej możliwości w zakresie nowych koncepcji produktów, aby sprostać tym potrzebom. Dla firm konkurujących w kategorii „Odżywianie dla sportowców” oznacza to oferowanie produktów, które nie tylko wspomagają regenerację mięśni i zmniejszają ich zmęczenie, ale także zapewniają konsumentom inne korzyści zdrowotne. Firmy, które są w stanie skutecznie sprostać takim wymaganiom, będą w stanie wyróżnić się na tle konkurencji i ugruntować swoją pozycję lidera w branży.

 


Wegańskie białko od AH zawierające w składzie białko drożdżowe (miks białek grochu, ryżu oraz drożdzowego) z  prozdrowotnymi dodatkami

 

Białko drożdżowe – wysokiej jakości źródło białka

Zawierając kompletne aminokwasy egzogenne, białko drożdżowe jest wysokiej jakości źródłem białka o wysokiej biodostępności. Wartość PDCAAS△* białka drożdżowego jest na tym samym poziomie co WPC (koncentrat białka serwatkowego), wyższym niż SPI (izolat białka sojowego)[4]. (SPI jest typowym i szeroko stosowanym źródłem białka pochodzenia roślinnego, wartość odżywcza SPI jest podobna do białka grochu).

*PDCAAS (Protein Digestibility Corrected Amino Acids Score) to metoda oceny jakości białka na podstawie zapotrzebowania człowieka na aminokwasy i jego zdolności do ich strawienia. Ocena PDCAAS została przyjęta przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Rolnictwa (FDA) oraz Organizację Narodów Zjednoczonych/Światową Organizację Zdrowia w 1993 roku jako „najlepsza preferowana” metoda określania jakości białka. Aminokwasy zawarte w białkach pochodzących z różnych źródeł mogą się wzajemnie uzupełniać, co nazywane jest działaniem komplementarnym białek.

 

Ponadto, białko drożdżowe zawiera znaczne ilości aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach bocznych (BACC), leucyny, izoleucyny i waliny, które odgrywają ważną rolę w syntezie białek mięśniowych. Wyniki doświadczeń [5] wykazały, że białko drożdżowe zawiera 23,3% BCAA, znacznie więcej niż SPI i WPC. Białko drożdżowe jest najlepszym białkiem do odżywiania sportowego, które wspomaga regenerację mięśni i zmniejsza ich zmęczenie. Ponadto, jako białko pochodzące z mikroorganizmów, białko drożdżowe stanowi dobre uzupełnienie białek pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Zawartość BCAA w poszczególnych białkach

 

 

PER (Protein Efficacy Ratio) wskazuje wielkość przyrostu masy ciała na gram spożywanego białka. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami AOAC, białka o wskaźniku PER powyżej 2,0 są uważane za wysokiej jakości źródła białka.

Skorygowany wskaźnik PER (Protein Efficacy Ratio) dla różnych źródeł białka

Białko drożdżowe – białko wolno trawiące się

Wyniki badań eksperymentalnych przeprowadzonych przy użyciu symulatora in vitro SHIME [5] wykazały, że szybkość trawienia białka drożdżowego w żołądku i jelicie cienkim była znacząco niższa niż WPC i SPI, podczas gdy szybkość trawienia tych trzech źródeł białka była podobna w końcowej części jelita cienkiego. Oznacza to, że białko drożdżowe jest białkiem wolno trawionym, co może być pomocne w przeciwdziałaniu metabolizmowi lub ochronie mięśni. Poza tym, wolno trawione białko może zapewnić stabilny przepływ aminokwasów, co zapobiega rozpadowi tkanki mięśniowej. W porównaniu z WPC i SPI, białko drożdżowe może zwiększać sytość i dostarczać aminokwasów w sposób ciągły i stabilny, dzięki czemu jest dobrym źródłem białka dla dietetyków i sportowców.

 

Tempo trawienia białek

 

 

 

Białko drożdżowe –  zdrowe dla jelit

Poza zawartością ponad 75% wysokiej jakości białka, białko drożdżowe zawiera również 17% doskonałego błonnika [4], który jest korzystny dla zdrowia przewodu pokarmowego i ogólnego stanu zdrowia.

Zwartość poszczególnych składników w białku drożdżowym

 

Maślan sodu – wsparcie kondycji przewodu pokarmowego

 

Więcej o kwasie masłowym znajdziesz tutaj – „Maślan sodu – wsparcie dla Twoich jelit”

Podsumowanie

Jako białko pochodzenia mikrobiologicznego, które jest zrównoważone i przyjazne dla środowiska [6], białko drożdżowe ma szansę wypełnić lukę białkową. Ze względu na wiele zalet białka drożdżowego związanych z jego właściwościami odżywczymi i funkcjonalnymi, takimi jak: wysoka jakość, powolne trawienie i zdrowie jelit, białko drożdżowe ma duży potencjał aplikacyjny i może być szeroko stosowane w zdrowej żywności w celu zapewnienia wysokiej jakości protein, zwłaszcza w odżywkach dla sportowców. Można śmiało stwierdzić, iż w najbliższej przyszłości zastosowania białka drożdżowego będą znacznie szersze.

 

Literatura:

[1] United nations, populations division.

[2] How Sports Nutrition is Evolving in 2020.

[3] The Expansion of Sports Nutrition 2019.

[4] Internal data from Angel Yeast

[5] Chen Zhixian, Zhang Haibo, et al. Amino acid composition analysis and in vitro dynamic digestion of protein with three different sources. Journal of Henan University of Technology (Natural Science Edition). 2019,40(2): 62-68.

[6] AnPro Yeast Protein: Finding a sustainable solution for the protein gap.

Jestem certyfikowanym dietetykiem po studiach wyższych z wieloma ukończonymi kursami.

Zagłębiam się głownie w tematykę odżywiania sportowców, ale nie tylko. Prowadzę osoby także pod kątem dietoterapii przewodu pokarmowego (SIBO, IMO, SIFO, IBS, H.pylori, NChZJ) oraz układu hormonalnego.

Promuję zdroworozsądkowe podejście do sposobu żywienia, sportu, ale także zdrowia publicznego starając się przekazać wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Oprócz dietetyki kocham aktywność fizyczną i prowadzę podopiecznych pod kątem treningu ukierunkowanego na kształtowanie sylwetki.

Uwielbiam gotowanie i cenię sobie dobre jedzenie.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*