Dadzeina - izoflawon o wysokim potencjale zdrowotnym - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Dadzeina – izoflawon o wysokim potencjale zdrowotnym

Photo by kimi lee on Unsplash

 

Historycznie rośliny lecznicze były wykorzystywane zarówno do leczenia, jak i zapobiegania różnym chorobom. Produkty naturalne były stosowane w leczeniu różnych dolegliwości od czasów prehistorycznych. Zgodnie z badaniem skamieniałości, najstarsze dowody na stosowanie roślin jako leków sięgają około 60 000 lat wstecz. To daje nowe spojrzenie na to, jak działa wiedza o tradycyjnych roślinach leczniczych i jak można ją zastosować w leczeniu nowo powstających chorób oraz zaburzeń związanych ze stylem życia. Coraz więcej zwolenników popiera włączenie wiedzy o tradycyjnych ziołach leczniczych do badań nad nowymi środkami terapeutycznymi.

Chociaż w ciągu ostatnich 50 lat stworzono wiele nowych leków przy użyciu technik wysokoprzepustowego przesiewania i chemii kombinatorycznej, produkty naturalne i chemikalia z nich pochodzące nadal odgrywają kluczową rolę w farmakologii. Naukowo przebadano jedynie niewielką liczbę z szacowanych 250 000−500 000 istniejących gatunków roślin pod kątem bioaktywności. Dlatego istnieje ogromny potencjał dla nowych odkryć naukowych, które mogą pochodzić z roślin i innych produktów naturalnych, co pozwoli na zdobycie nowej wiedzy na temat unikalnych struktur chemicznych i ich innowacyjnych mechanizmów działania w kontekście tworzenia nowych leków. Jednymi z potencjalnych kandydatów są fitoestrogeny w tym dadzeina.

 

Fitoestrogeny

Fitoestrogeny to związki fenolowe pochodzenia roślinnego, które są niesteroidowe i występują naturalnie, a dzięki swoim rozmiarom i budowie molekularnej naśladują steroidowe estrogeny produkowane przez kręgowce. Dzielą się na dwie kategorie: flawonoidy i nienależące do flawonoidów. Do flawonoidów należą izoflawony, kumestany i prenylflawonoidy, natomiast lignany są przykładem związków nienależących do flawonoidów. Izoflawonowe fitoestrogeny obejmują genisteinę, daidzeinę, glicyteinę, biochaninę A i formononetynę. Ludzie uzyskują izoflawony głównie z diety, spożywając soję i produkty sojowe, które składają się głównie z dadzeiny i genisteiny. Mają one estrogenne i/lub antyestrogenne działanie po spożyciu. Metoksylowany izoflawon formononetyna zawarta w czerwonej koniczynie jest skutecznie przekształcana w dadzeinę w przewodzie pokarmowym człowieka i służy ona jako pośrednie źródło. Suplementy diety zawierające fitoestrogeny na bazie ekstraktu z czerwonej koniczyny stają się coraz bardziej popularne jako alternatywna terapia w leczeniu objawów menopauzy. Izoflawony są uważane za chemoprotekcyjne i mogą być stosowane jako alternatywna terapia w leczeniu różnych zaburzeń hormonalnych, w tym objawów menopauzy, chorób układu sercowo-naczyniowego, osteoporozy oraz wielu typów nowotworów, w tym raka piersi i prostaty.

Dadzeina jest składnikiem nutraceutycznym należącym do chemicznej klasy izoflawonów. Jest wieloczynnikowym związkiem roślinnym, stosowanym w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak osteoporoza, rak i zapalenia, z działaniem przeciwhemolitycznym, przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Ma również właściwości ochronne przed niektórymi chorobami, takimi jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, osteoporoza oraz nowotwory piersi, które są regulowane poprzez kontrolę estrogenu. Inne funkcje biologiczne niezwiązane z receptorami estrogenowymi (ER) obejmują ochronę skóry i nerwów, działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz hamowanie uszkodzeń oksydacyjnych. Te pozytywne efekty są głównie przypisywane modulacji reakcji immunologicznych, wychwytywaniu wolnych rodników tlenowych, hamowaniu proliferacji i innym czynnikom.

Dadzeina ma strukturę chemiczną podobną do estrogenów ssaków i działa dwukierunkowo, albo zastępując, albo wpływając na kompleks ER, receptor estrogenowy oraz hormon estrogen. Występuje w produktach wytwarzanych z soi, takich jak teksturowane białko sojowe, mąka sojowa, izolaty białka sojowego, a także tofu, tempeh i miso. Dodatkowo, mąki uzupełniające wytwarzane z pszenicy, ryżu i kukurydzy są wzbogacane o mąkę sojową.

 

Źródła dadzeiny

Czerwona koniczyna (Trifolium pratense), soja (Glycine max), lucerna (Medicago sativa), kudzu (Pueraria radix), soczewica czerwona (Lens esculenta) oraz inne rośliny strączkowe (Leguminosae) należą do roślin zawierających dadzeinę, głównie w formie glukozydów. Uważa się, że najbardziej obfitymi źródłami dadzeiny spośród nich są soja i produkty sojowe. Ilość całkowitych izoflawonów w soi zależy od jej odmiany, rozkładu geograficznego oraz roku zbiorów. Dzięki aktywnemu zwiększaniu stężenia aglikonów w wyniku fermentacji, ilość dadzeiny w sfermentowanej soi jest większa niż w soi niefermentowanej.

Wykazano, że kilka mikroorganizmów, w tym gatunki Bacillus, Rhizopus i Aspergillus, bierze udział w procesie fermentacji poprzez glikozylację izoflawonów. Korzeń kudzu (Pueraria radix), znany lek tradycyjnej medycyny chińskiej, często stosowany jako suplement diety, również zawiera dadzeinę zarówno w formie glukozydu, jak i aglikonu. Różne gatunki roślin zawierają różne ilości daidzeiny, wyrażone w miligramach na kilogram suchej masy. Ilość daidzeiny w Glycine max, czyli soi, jest stosunkowo wysoka i wynosi 37,6 mg/kg. Groszek ogrodowy (Pisum sativum) zawiera 0,4 mg/kg daidzeiny, co stanowi niższą koncentrację. Fasola zwykła (Phaseolus vulgaris) ma umiarkowaną koncentrację daidzeiny wynoszącą 23,2 mg/kg. Fasola lima (Phaseolus lunatus) i fasola mung (Vigna radiata) mają niższą koncentrację daidzeiny, wynoszącą 0,3 mg/kg. Fasola adzuki (Vigna angulariz) i bób (Vicia faba) zawierają odpowiednio 4,6 mg/kg i 5,0 mg/kg daidzeiny.

 

Vegan protein od Apollo’s Hegemony – alternatywa dla osób niespożywających produktów odzwierzęcych – KUP TUTAJ

 

Biosyteza dadzeiny

Ścieżka biosyntezy dadzieny to siedmioetapowy, enzymatycznie mediowany i nieodwracalny łańcuch reakcji. Zaczyna się od prekursora L-fenyloalaniny, która poddana nieoksydacyjnemu deaminowaniu za pomocą enzymu fenyloalanina amoniak przekształca się w kwas cynamonowy. Następny krok to konwersja kwasu cynamonowego do p-kumaranianu, co odbywa się przy udziale enzymu hydroksylazy kwasu cynamonowego (C4H). Trzeci krok obejmuje przemianę przez enzym 4-kumaranian. Tworzenie chalconu w następnym etapie jest wspomagane przez enzym syntaza chalconowa (CHS), a po redukcji przez reduktazę chalconu (CHR) powstaje isolikwiritygenina. Przedostatnim etapem jest izomeryzacja isolikwiritygeniny do likwiritygeniny przy pomocy enzymu izomeraza chalconowa (CHI). Końcowym etapem jest tworzenie dadzeiny, które wiąże się z transferem grupy glukozylowej przy udziale enzymu transferazy glukozylowej (GT).

 

Mechanizm działania

Liczne efekty farmakologiczne daidzeiny obejmują działania przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwutleniającr, przeciwcukrzycowe, obniżające poziom cholesterolu oraz kardioprotekcyjne. Dadzeina naśladuje estrogen ludzki, co ma znaczący wpływ na zapobieganie osteoporozie, nowotworom i zaburzeniom pomenopauzalnym. Produkty sojowe są wysoce zalecane w profilaktyce nowotworów ze względu na wysoką zawartość czynników przeciwnowotworowych. Dadzeina hamuje aktywność metaloproteinazy macierzy-2, co wywołuje efekt przeciwnowotworowy. Jego nietoksyczne stężenie jest również szeroko stosowane do modulowania szlaku sygnałowego Hedgehog, zapobiegając migracji wywołanej przez czynnik martwicy nowotworu oraz inwazji komórek raka piersi. Dadzeina znacząco podnosi poziom cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL-C), obniża poziom triglicerydów (TGs) i cholesterolu o niskiej gęstości (LDL-C), zapobiegając w ten sposób zawałom serca lub udarom.

Ponadto dadzeina zwiększa ekspresję białka morfogenetycznego kości (BMP) w pierwotnych komórkach osteoblastów, promując rozwój osteoblastów, co ostatecznie wykazuje działanie przeciwosteoporotyczne. Dadzeina zwiększa także stosunek transportera glukozy-4 (GLUT4) do poziomu Na+/K+ ATPazy, co ułatwia wchłanianie glukozy i utrzymuje równowagę reaktywnych form tlenu względem wolnych rodników. Różne analogi dadzeiny (takie jak equol, 17 β-estradiol oraz daidzyna) wykazują podobny mechanizm jak ona, wiążąc się z kinazą białkową B, receptorami estrogenowymi, kinazą aktywowaną mitogenami, receptorową kinazą czynnika wzrostu naskórka, czynnikiem jądrowym κB oraz innymi wewnątrzkomórkowymi mechanizmami sygnalizacyjnymi.

 

Działanie Przeciwnowotworowe

Zwiększone spożycie żywności i ziół zawierających fitoestrogeny odgrywa kluczową rolę w obniżaniu poziomu estrogenu i zapadalności na raka piersi. Poprzez redukcję aktywności metaloproteinazy macierzy-2, Dadzeina zapobiegała inwazji linii komórkowych raka piersi MDA-MB-231, co wskazuje na jego istotną rolę protekcyjną. Wywołana przez TNF jądrowa lokalizacja genu homologu onkogenu glejaka-1 (Gli1) oraz ekspresja genów do mRNA i białek, które hamowały migrację i inwazję wywołaną TNF w ludzkich komórkach raka piersi, były intensywnie badane przy użyciu dadzeiny do kontroli sygnalizacji Hedgehog. Dadzeina hamowała proliferację linii komórkowych wywodzących się z nowotworów, a w rezultacie wywoływał apoptozę komórek nowotworowych. W zależności od rodzaju komórek rakowych może być stosowana do zwiększania apoptozy związanej z zatrzymaniem cyklu komórkowego w fazie G0/G1. Bezpośrednia apoptoza jest wywoływana przez fazę S lub G2 bez zmiany rozkładu komórek.

Wpływ właściwości antyproliferacyjnych dadzieny na ludzkie linie komórek raka piersi, tj. MCF-7 i MDA-MB-453, w dawkach od 1 do 100 mM przez 24, 48 i 72 godziny, wykazały zmniejszoną proliferację komórek obu typów w sposób zależny od dawki i czasu. Wang i współpracownicy wykazali, że podanie doustne 145 mg/kg dadzeiny przez 22 dni powoduje apoptozę komórek raka piersi za pośrednictwem szlaku sygnalizacyjnego apoptozy mitochondrialnej inicjowanego przez Fas/FasL u myszy nosicieli komórek 4T1.

Liczne badania wykazały, że dadzeina ma korzyści terapeutyczne w leczeniu nowotworów innych niż rak piersi. Ponadto wykazał działanie antyproliferacyjne w trzech liniach komórkowych raka prostaty (DU 145, LNCaP i PC-3), modulując ekspresję genów związanych ze szlakiem cyklinozależnej kinazy, co prowadziło do zatrzymania cyklu komórkowego w fazie G0/G1 oraz tłumienia angiogenezy. Kilka z tych genów jest zaangażowanych w proces angiogenezy oraz mechanizm sygnalizacyjny uszkodzenia DNA, co może obniżać poziom czynnika wzrostu naskórka oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu, zapobiegając tym samym rozwojowi nowotworów. Komórki LoVo wykazywały działanie hamujące nowotwór w wyniku zatrzymania cyklu komórkowego w fazie G0/G1 i apoptozy zależnej od kaspazy-3, co nie wpływało na różnicowanie komórek. W licznych liniach komórkowych neuroblastomy myszy i ludzi, dadzeina wykazywała swoje właściwości przeciwnowotworowe poprzez hamowanie wzrostu komórek, zatrzymanie cyklu komórkowego w fazie G2/M oraz promowanie śmierci komórek. Dzięki biotransformacji, dadzeina może być stosowanyajako lek chemoprewencyjny w raku skóry, mimo że nie wpływa na ekspresję cyklooksygenazy 2 (COX-2), a jej metabolit bezpośrednio wiąże się z miejscem progresji nowotworu i kinazą białkową aktywowaną mitogenami 4, blokując ich aktywność. To znacznie obniża indukowaną promieniowaniem UVB ekspresję COX-2 i tym samym zapobiega wzrostowi, rozwojowi i powiększeniu guza.

 

Choroby Układu Krążenia

Kobiety po menopauzie mają większą zapadalność na choroby układu krążenia niż kobiety przed menopauzą, a mężczyźni w wieku od 35 do 50 lat mają wyższą zapadalność na choroby układu krążenia niż kobiety w tym samym wieku. Receptory estrogenowe aktywują zdolność śródbłonka do wytwarzania tlenku azotu, a naczynia krwionośne są także rozluźniane przez prostacyklinę i czynnik hiperpolaryzujący. Istnieje możliwość, że stosowanie naturalnych fitoestrogenów w małych dawkach może mieć zalety w porównaniu z używaniem syntetycznego estrogenu. Niskie poziomy HDL-C oraz wysokie poziomy TG i LDL-C są ważnymi czynnikami ryzyka chorób układu krążenia. Sześciomiesięczna terapia dadzeiną u pacjentów z hipercholesterolemią może znacząco obniżyć poziom triglicerydów i kwasu moczowego we krwi, ale nie w sposób zależny od dawki.

 

Kurkumina od Apollo’s Hegemony – suplement o charakterze przeciwzapalnym – KUP TUTAJ

 

Osteoporoza

Menopauza powoduje przesunięcie równowagi w organizmie na korzyść większej resorpcji, co obniża gęstość mineralną kości i zaburza mikroarchitekturę kości. Na metabolizm kości oraz wzrost masy kostnej wpływają hormony systemowe, genetyka i czynniki środowiskowe. Zgodnie z tradycyjnym poglądem, osteoporoza to schorzenie „łamiących się kości”, które dotyka przede wszystkim kobiet po menopauzie oraz osób spożywających niewystarczające ilości wapnia i witaminy D.

Dadzeina spośród fitoestrogenów sojowych, cieszy się największą uwagą naukowców, a liczne badania wykazały, że może mieć potencjał przeciwosteoporotyczny. Dadzeina stymuluje tworzenie osteoblastów w komórkach podobnych do osteoblastów myszy (MC3T3-E1) poprzez zwiększenie ekspresji BMP w pierwotnych komórkach osteoblastów, co z kolei promuje różnicowanie i mineralizację komórek. Leczenie dadzeiną zapobiega utracie masy kostnej zarówno u młodych, jak i dorosłych szczurów poddanych sterylizacji, a także wydaje się promować syntezę białek oraz fosfatazę zasadową w rozwoju kości. Mineralizacja fosfatazy, badana po hodowli w komórkach podobnych do osteoblastów (MC3T3-E1), jest wskaźnikiem dojrzewania macierzy indukowanego przez osteoblasty. Ponadto, dadzeina znacznie zwiększa aktywność fosfatazy zasadowej, sodowego DNA oraz wapnia w tkance kostnej.

 

Korzystny wpływ na cukrzycę

Cukrzyca stanowi obecnie wyzwanie dla Indii, ponieważ stopniowo staje się możliwą epidemią. Znacząca śmiertelność i zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe wśród pacjentów z cukrzycą przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na związki bioaktywne o właściwościach przeciwcukrzycowych. Dadzeina hamuje wzrost poziomu glukozy we krwi i sprzyja wchłanianiu glukozy przez adipocyty oraz komórki mięśniowe. Ponadto, zwiększa stosunek GLUT4 do Na+/K+ ATPazy w błonie plazmatycznej miotub L6, co sugeruje, że ten fitozwiązek może promować wchłanianie glukozy poprzez translokację GLUT4 z mikropęcherzyków wewnątrzkomórkowych.

Dadzeina ma mniejsze ryzyko hipoglikemii ze względu na minimalny wpływ na produkcję insuliny i brak wpływu na poziom cukru we krwi na czczo. Znacząco obniża poziom cukru we krwi i poprawia tolerancję glukozy przy podawaniu doustnym u myszy z cukrzycą, co miało istotny wpływ na hiperglikemię. Widocznie zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego, triglicerydów i LDL-C we krwi, a jednocześnie umiarkowanie podnosi poziom HDL-C. Dlatego ujawniono, że doustne podawanie dadzeiny jest skuteczne w leczeniu hiperglikemii i zaburzeń związanych z cukrzycą.

 

Berberyna – substancja wspierająca zdrowie gospodarki glukozowej – KUP TUTAJ

Działanie antyoksydacyjne

Soja zawiera duże ilości dadzieny i jest spożywana w ogromnych ilościach przez populacje azjatyckie. Izoflawony są związane z korzystnymi efektami zdrowotnymi wynikającymi z ich właściwości przeciwutleniających, dzięki zdolności do chelatowania toksycznych jonów metali. Dietetyczna dadzeina jest często przekształcany przez bakterie jelitowe w substancje takie jak 3′-OH-daidzeina i 6′-OH-daidzeina, które mają silniejszy potencjał przeciwutleniający w porównaniu do cząsteczki macierzystej dadzeint. Efekty antyoksydacyjne wywołane przez nią mogą być mediowane przez metabolity wytwarzane w jelitach.

Zdolność dadzeiny do chelatowania jonów miedzi odpowiada za jego działanie przeciwutleniające. Cu2+ ma tendencję do stymulowania utleniania lipoprotein w surowicy, co powoduje agregację i fuzję cząsteczek LDL. Chelatowanie Cu2+ ma działanie antyoksydacyjne i chroni przed oksydacyjną przemianą LDL. Dadzeina może zapobiegać postępowi chorób neurodegeneracyjnych. Beta-sekretaza i cholinoesteraza są naukowo zidentyfikowanymi celami leczenia choroby Alzheimera, a oba enzymy znacznie korzystają z biozwiązków. Biorąc pod uwagę, że choroba Alzheimera jest poważnym problemem zdrowia publicznego, wymaga stosowania wielocelowych leków do leczenia.

 

Działanie neuroprotekcyjne

Udary mają wysokie rozpowszechnienie na całym świecie i obecnie nie ma skutecznych metod leczenia tej choroby. Wiadomo, że udary wiążą się z uszkodzeniem mózgu, które trwale uszkadza organizm, podczas gdy dadziena wspomaga neuroprotekcję i rekonwalescencje po udarze. Dadziena wykazuje neuroprotekcyjne działanie w stanach udaru i wykazuje zależne od PPAR-γ efekty terapeutyczne w komórkach mózgu oraz ma duży potencjał w poprawie funkcjonowania synaptycznego w hodowlach neuronów. Badanie eksperymentalne wykazało, że dadzeina zwiększa aktywność transkrypcyjną PPAR-γ przy jednoczesnym hamowaniu selektywnego antagonisty PPAR-γ. W stanach niedokrwiennych, neurodegeneracyjnych i zapalnych mózgu aktywność PPAR pomaga zapobiegać śmierci neuronów. Stowoswanie dadzeiny wywołało efekt anksjolityczny u leczonych mężczyzn poprzez znaczne zwiększenie aktywności lokomotorycznej, poprawę harmonijnego zachowania, zmniejszenie agresji oraz redukcję zachowań seksualnych podczas interakcji społecznych.

Daidzeina tłumiła efekty proapoptotyczne i neurotoksyczne poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi β (ERβ) oraz receptorem sprzężonym z białkiem G 30 (GPR30). Ponadto, daidzeina zmniejszała śmierć komórek i zwiększała funkcje synaptyczne poprzez aktywację receptora aktywowanego przez proliferatory peroksysomów c (PPARc), co nie było związane z wiązaniem liganda daidzeiny. Innym sposobem neuroprotekcji było działanie daidzeiny jako induktora transkrypcyjnego arginazy 1 (Arg1), stymulując regenerację neuronów w centralnym układzie nerwowym poprzez dezaktywację glikoproteiny mielinowej związanej z cyklicznym adenozynomonofosforanem 3′,5′ (MAG cAMP). Daidzeina zmniejszała apoptozę komórek ziarnistych móżdżku zależną od potasu. Daidzeina odwróciła zaburzenia poznawcze wywołane przez skopolaminę poprzez dysfunkcję cholinergiczną u myszy. Daidzeina wspomagała tworzenie aksonów i wzrost aksonów w neuronach hipokampu. Daidzeina również aktywowała ERβ w błonie komórkowej i zwiększała fosforylację białkowej kinazy C alfa (PKCα) jako efektora białka wzrostowego GAP-43. To prowadziło do modulacji neuronów związanych z uczeniem się i zdolnościami pamięciowymi. Otyłe szczury były leczone daidzeiną, a proliferacja komórek, markery glejozy hipokampalnej i apoptozy, kaspaza-3, kwaśne białko włókienkowe gleju (GFAP) oraz molekuła adaptorowa wiążąca zjonizowany wapń 1 (Iba-1) wiązały się z korzystną zmianą.

 

Kreatyna od Testosterone.pl –  suplement wspierający zdolności wysiłkowe i pracę mózgu – KUP TUTAJ

 

Podsumowanie

Historia wykorzystania roślin leczniczych sięga tysięcy lat, a pierwsze dowody na ich stosowanie w leczeniu różnych schorzeń pochodzą sprzed około 60 000 lat. Zioła i inne naturalne produkty odgrywały istotną rolę zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu chorobom przez wieki, a tradycyjna wiedza o nich nadal ma ogromne znaczenie. Współczesne badania coraz częściej podkreślają konieczność włączenia tej wiedzy do procesów tworzenia nowych leków, zwłaszcza że jedynie niewielki procent z szacowanych 250 000–500 000 gatunków roślin został dotąd przebadany pod kątem ich potencjalnych właściwości bioaktywnych. Stwarza to ogromne możliwości odkryć nowych związków, które mogą być kluczowe w leczeniu chorób związanych z cywilizacją oraz zaburzeń hormonalnych.

Jednym z najbardziej obiecujących związków są fitoestrogeny, które naśladują działanie naturalnych estrogenów. Wśród nich dadzeina, pochodząca głównie z soi i czerwonej koniczyny, zyskuje na znaczeniu. Jest to wielofunkcyjny izoflawon o licznych korzystnych właściwościach, obejmujących działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe oraz kardioprotekcyjne. Dzięki zdolności naśladowania estrogenów, dadzeina może być stosowana w terapii zastępczej w okresie menopauzy, a także jako chemoprewencja przed nowotworami, takimi jak rak piersi czy prostaty.

Badania nad dadzeiną wykazują, że związek ten odgrywa istotną rolę w regulacji hormonalnej, ale również wykracza poza nią, wpływając na inne procesy biologiczne, takie jak ochrona nerwów, skóry czy modulacja odpowiedzi immunologicznej. Jego zdolność do hamowania proliferacji komórek rakowych oraz wywoływania apoptozy (programowanej śmierci komórek) czyni go cennym składnikiem potencjalnych terapii przeciwnowotworowych. Ponadto, dadzeina jest skuteczna w poprawie profilu lipidowego, obniżając poziom złego cholesterolu (LDL) i triglicerydów, jednocześnie podnosząc poziom dobrego cholesterolu (HDL), co czyni ją korzystnym związkiem w prewencji chorób układu krążenia.

Zastosowanie dadzeiny nie ogranicza się jednak tylko do terapii nowotworowych i chorób sercowo-naczyniowych. Związek ten wykazuje także silne działanie przeciwcukrzycowe, poprawiając tolerancję glukozy oraz promując jej wchłanianie przez komórki mięśniowe. Badania sugerują, że może ona być skuteczna w leczeniu hiperglikemii, co ma znaczenie w kontekście rosnącej liczby przypadków cukrzycy na całym świecie.

Dadzeina odgrywa również istotną rolę w profilaktyce osteoporozy, stymulując wzrost osteoblastów i promując mineralizację kości. W szczególności może okazać się wartościowym składnikiem w diecie kobiet po menopauzie, u których ryzyko osteoporozy jest znacznie zwiększone.

Fitoestrogeny, w tym dadzeina, są obecnie coraz częściej stosowane jako składniki suplementów diety, zwłaszcza w celu łagodzenia objawów menopauzy i innych zaburzeń hormonalnych. Rosnąca popularność tych związków w alternatywnych terapiach wynika z ich szerokiego zakresu działania, zarówno w kontekście ochrony przed nowotworami, chorobami sercowo-naczyniowymi, jak i innymi schorzeniami związanymi z wiekiem i stylem życia. W przyszłości dadzeina oraz inne związki pochodzenia roślinnego mogą stać się kluczowymi elementami w leczeniu i prewencji wielu przewlekłych chorób, zwłaszcza w kontekście rosnącego zainteresowania naturalnymi terapiami.

 

 

 

Bibliografia:

Karunamoorthi, K.; Jegajeevanram, K.; Vijayalakshmi, J.; Mengistie, E. Traditional medicinal plants: A source of phytotherapeutic modality in resource-constrained health care settings. J. Evid. Based. Complement. Altern. Med. 2013, 18, 67–74. [CrossRef]

Verma, S.; Singh, S.P. Current and future status of herbal medicines. Vet. World 2008, 1, 347. [CrossRef] 3.

Foghis, M.; Bungau, S.G.; Bungau, A.F.; Vesa, C.M.; Purza, A.L.; Tarce, A.G.; Tit, D.M.; Pallag, A.; Behl, T.; Hassan, S.S.U.; et al. Plants-based medicine implication in the evolution of chronic liver diseases. Biomed. Pharmacother. 2023, 158, 114207.

Patle, D.; Vyas, M.; Khatik, G.L. A review on natural products and herbs used in the management of diabetes. Curr. Diabetes Rev. 2021, 17, 186–197. [PubMed]

Gitea, M.A.; Bungau, S.G.; Gitea, D.; Pasca, B.M.; Purza, A.L.; Radu, A.-F. Evaluation of the Phytochemistry–Therapeutic Activity Relationship for Grape Seeds Oil. Life 2023, 13, 178.

Vijayalakshmi, R.; Ravindhran, R. Preliminary comparative phytochemical screening of root extracts of Diospyrus ferrea (Wild.) Bakh and Aerva lanata (L.) Juss. Ex Schultes. Asian J. Plant Sci. Res. 2011, 2, 581–587.

Nandagoapalan, V.; Doss, A.; Marimuthu, C. Phytochemical analysis of some traditional medicinal plants. Biosci. Discov. 2016, 7, 17–20

Qiu, F.; Chen, X.; Song, B.; Zhong, D.; Liu, C. Influence of dosage forms on pharmacokinetics of daidzein and its main metabolite daidzein-7-O-glucuronide in rats. Acta Pharmacol. Sin. 2005, 26, 1145–1152. [CrossRef] [PubMed]

Ma, Y.; Zhao, X.; Li, J.; Shen, Q. The comparison of different daidzein-PLGA nanoparticles in increasing its oral bioavailability. Int. J. Nanomed. 2012, 7, 559

Ross, R.L.; Serock, M.R.; Khalil, R.A. Experimental benefits of sex hormones on vascular function and the outcome of hormone therapy in cardiovascular disease. Curr. Cardiol. Rev. 2008, 4, 309–322. [CrossRef] [PubMed]

Feng, H.; Guo, W.; Han, J.; Li, X.-A. Role of caveolin-1 and caveolae signaling in endotoxemia and sepsis. Life Sci. 2013, 93, 1–6. [CrossRef] [PubMed]

Maxfield, F.R.; van Meer, G. Cholesterol, the central lipid of mammalian cells. Curr. Opin. Cell Biol. 2010, 22, 422–429. [CrossRef] 72. Sandhu, S.K.; Hampson, G. The pathogenesis, diagnosis, investigation and management of osteoporosis. J. Clin. Pathol. 2011, 64, 1042–1050.

Zhang, H.; Kovacs-Nolan, J.; Kodera, T.; Eto, Y.; Mine, Y. γ-Glutamyl cysteine and γ-glutamyl valine inhibit TNF-α signaling in intestinal epithelial cells and reduce inflammation in a mouse model of colitis via allosteric activation of the calcium-sensing receptor. Biochim. Biophys. Acta BBA Mol. Basis Dis. 2015, 1852, 792–804. [CrossRef]

Birben, E.; Sahiner, U.M.; Sackesen, C.; Erzurum, S.; Kalayci, O. Oxidative stress and antioxidant defense. World Allergy Organ. J. 2012, 5, 9–19. [CrossRef]

Choi, E.J.; Kim, G. The antioxidant activity of daidzein metabolites, O-desmethylangolensin and equol, in HepG2 cells. Mol. Med. Rep. 2014, 9, 328–332. [CrossRef]

Sharma, V.; Nath, D.; Gautam, S.; Radu, A.-F.; Behl, T.; Bungau, S.G.; Vesa, C.M. Reviewing the Traditional/Modern Uses, Phytochemistry, Essential Oils/Extracts and Pharmacology of Embelia ribes Burm. Antioxidants 2022, 11, 1359. [CrossRef]

Cheatwood, J.L.; Emerick, A.J.; Kartje, G.L. Neuronal plasticity and functional recovery after ischemic stroke. Top. Stroke Rehabil. 2008, 15, 42–50. [CrossRef]

Hurtado, O.; Ballesteros, I.; Cuartero, M.I.; Moraga, A.; Pradillo, J.M.; Ramírez-Franco, J.; Bartolomé-Martín, D.; Pascual, D.; Torres, M.; Sánchez-Prieto, J. Daidzein has neuroprotective effects through ligand-binding-independent PPARγ activation. Neurochem. Int. 2012, 61, 119–127.

https://www.instagram.com/karol.skotniczny/
Nazywam się Karol i jestem związany z treningiem siłowym od 2012 roku. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to moje jedyne zainteresowanie. Choć grunt pod mój ogólny rozwój budował się w oparciu o podnoszenie ciężarów i kształtowanie sylwetki to był to jedynie zalążek. Obecnie to wszelaki przejaw asymilacji literatury naukowej idealnie odzwierciedla moje podejście do sportu i zachowania zdrowia. Zgłębianie teorii by móc użyć ją w praktyce, jest dla mnie kluczowe w kontekście moich zainteresowań takich jak żywienie, trening siłowy, przygotowanie motoryczne i szeroko rozumiane wsparcie zdolności wysiłkowych.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*